LPG li Defender 110 Yakıt Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan brothers Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,404

brothers

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ...
Yer
ANKARA
Merhaba ;
Ben 1993 model defender 110 için BRC marka Lpg taktırdım ama yakıtımı 50-55 kuruşun altına çekemiyorum
bu kadar yakması normal gelmiyor bana konu hakında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim

Etiketler

Ynt: LPG li Defender 110 Yakıt Sorunu

motorunuz saglıklı ve lpg sistemi düzgün ayarlanmış ise 17 litre civarı gaz tüketimi normal degerdir

Aracım 1993 model 2500 motor 4 silindir orjinal motoru Ankara'dayım

Aracın hava filitresi çıkışını 3/4 oranında bantla kapatın, ve lpg ayarını bu hava ayarına göre tekrar yaptırın. Lpg çok havayı sevmez. Önemli olan lpg ile motora giren hava miktarını iyi ayarlamaktır. Aracın ateşleme sistemini ( Platin, meksefe, bobin, buji, buji kablosu ) kontrol ettirin. Avans ayarı lpg de benzine göre daha önemlidir. Avans ayarını benzine göre değil lpgye göre yaptırın. Benzine göre ayarlanan avans ayarı lpg de tam verim vermiyebilir. Avans ayarını avans tabancası yerine kulağı iyi olan bir usta yaparsa lpgde daha iyi sonuç alırsınız.
Kullandığınız lpg kaliteli olsun. Yani piyasada fiyatları düsük olan lpgler araçlarad daha çok yakıt tüketimine sebeb olabiliyor. Ben zorda kalmadıkça milangaz veya aygaz lpg alıyorum. Fiyatı 10-15 kurus fazla bile olsa yakıt tüketiminden bunu amorti edebiliyorsunuz.

merhaba arkadaşlar
uzun çalışmalar sonucunda nihayet aracımın lpg yakıtını 30 kr.civarına çektim vosdost arkadaş tavsiyelerin için teşekkürler

Erhan abi ne yaparak yakıtı düşürdüğünüzden bahsedebilir misiniz? .. hem hızlanması iyi olsun hem yakıtı az olsun :smiley:

merhaba özgür
benim aracım hakkari'de kullanılmış tabiki aracın tüm ayarlarıda oraya göre yapılmıştı ; ben buji ve platini değiştirip subap ve avans ayarlarını yeniden yaptırdım herikisinin ayarlarıda çok farketti araç daha önce beyaz duman atıyordu ve gazın yaklaşık %30 u çiğ atılıyordu bu kesildi ve birde vosdost'un tavsiyesiyle karbüratörün 3/4 oranında kapattım lpg'de 55-60 kuruş yakan aracım şu an 30 kr civarı yakıyor ama asıl ölçümü birkaç depo gazı bitirdikten sonra yapacağım ayrıca 110-120 km hıza çok rahat çıkabiliyorum araç gayet seri ve hızlı

Erhan abi teşekkürler mesajınız için. Aracınızın düzene girmesine sevindim. Vosdost Ahmet abi benim arabaya bir ayar çekmişti ayaküstü ama çekiş düştü diye rahatsız olmuştum. Şu an km saatim de tam çalışmadığından kaç kuruş yaktğını tam olarak ölçemiyorum ama aldığım gaz yaptığım yola bakılırsa 40 kuruş civarı yakıyorum LPG'de. ve avans subap ayarlarım platinim meksefem düzgün ayarlı, buji kabloları da çok kötü değiller. Sadece motor soğukken biraz LPG kokusu var, onun haricinde motor sıcakken gazı yaktığını düşünüyorum. Umarım yanlış ölçtüğüm için yakıt fazla geliyordur. Bir de boş vitesi pek kullanmıyorum belki onun da etkisi vardır, ayrıca kalın lastik var arabamda, ama defenderdan az yakması gerekir diye düşünüyorum...

Bir değiştirmediğim LPG filtresi kaldı,onu da aldım değiştireceğim. Hava filtremi de kıstık ama benimki yağla çalışıyor, zaten havaya yaptığı direnç, kağıt hava filtrelerininkinden fazla, acaba fazla mı kıstık?Gaz verince filtreyinin hortumunu titretiyor ;D ;D

vosdost arkadaş senin aracındaki hava girişini kapattıysa çekiş ondan düşmüştür aynı sorunu başta bende yaşadım ama şimdi çekiş çok iyi bu arada 40 kr lpg senin aracına göre banada fazla geldi ben yaptığım işlemleri yukarıda yazmıştım umarım sende biran önce sorununu çözersin

Persembe gunu duzceye yola cikmadan araca gaz ayari yaptirdim. Hatta bilgisayarla yaptilar.
Km de 460 kurus yakmaya basladi.
Klasik sisitem yolda kendim yaptim ayari.260-270 kurus yakti.
Ozgurun araca ayari yaparken cok aceleye geldi.
3/4 oraninda kapatinca eger gaz girisi coksa arac bogulur ve yurumez.
En iyi ayar hava gaz ayarini iyi ayarlamaktadir.
Yardimci olabildiysem ne mutlu. :smiley:

merhaba arkadaşlar
aracımın son bakım ve ayarlarını 4 gün önce yaptırdım ve son ölçmeme göre lpg ile km'de 55-60 kuruş yakan aracım şu an 28 kuruş yakıyor (şehiriçi) ;)

Ynt: LPG li Defender 110 Yak?t Sorunu

Olur mu hocam land 110 v8 kadar yakar. :smiley: hesapta bir yanlislik olmasin :smiley: gule gule binin :smiley:

yok ahmet arkadaşım en son bakımdan sonraki yakıt miktarı bu lpg ile km'de 27-28 kuruş arası

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR