Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Grand Canyon , San Diego Arabayla

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan regalom Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,250

regalom

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Web
www.gelincealisveris.com
Bana gelen bir mesaja bakmak için girdiğim sitede dayanamayıp, bu kadar işimin arasında son gezimden size faydalı bilgiler vermek istedim. Çünkü ben geziyi planlamadan evvel yine çok araştırdım ama tek biryerde istenilen bilgilere ulaşamadım maalesef. 10 günlük Batı Amerika gezimiz 8 Mart'ta başladı ancak hazırlıkları 9 ay önce :smiley: Bileti 9 ay önce THY'den aktarmasız 900TL'ye aldık, bedavadan biraz ucuz:smiley: 4 ay öncesinden de nerede, ne kadar kalınacak programları yapılıp otel rezervasyonları yapıldı. Çok şükür o kadar önceden rez yapılmasına rağmen hiçbir otelde sorun yaşamadık. 4 ay önceden araba kiraladık. Araba kiralama olayında biraz kazık yedik, bilginiz olsun. Dollar Rent a Car, ABD'nin en büyüklerinden biri. Buradaki Türk temsilcilerle görüşüp (fiyatı 600 TL'ydi sanırım), 10 günlük bir FORD jeep kiraladık. Bütün ödeyeceğiniz bu dediler. Oradan arabayı alırken 300 $ daha ödedik (road safe, benzin, navigasyon kiralama vs) . Navigasyon oranın navigasyonu olsun dedik burdan götürmedik, oradan satın alırız dedik ancak araba kiralama ofisinde satılık değil kiralık. 10 günlük kirası da 120 $. ABD'de en iyi navigasyon 50 $ ! Bilginize. Ya burdan götürün, ya da havaalanında falan alın arabayı almadan hemen önce. Bu arada gezimiz Los Angeles'tan başladı. Arabayı alayım, navigasyonu sonra alırım demeyin, Los Angeles yolları fena, kesinlikle yapamazsınız. Los Angeles'ta her otobana çıktığımızda şerit saya saya bir hal oluyorduk. Gidiş 8, dönüş 8 şerit yollar. Araba kullanmak navigasyonla bile bayağı stresli. Araba kiralama ofisinin attığı diğer kazık, 72 $ benzin parası alması oldu. 72 $lık benzini nereye koydular hiçbir fikrim yok çünkü biz benzin çeyreğin altına düşer düşmez depoyu fulluyorduk, en fazla 30 $ verdik. Bir depo benzin 72$ olamaz. Herneyse işte, benzini dolu veriyorlar, siz boş geri veriyorsunuz. Araba kiralama olayları tahmininizden farklı gelişebilir yani. Bu arada 300 $ ı kredi kartıyla ödemiştik. Arabayı teslim ettikten aynı karttan, 120 $ daha çekmişler, onun da itirazını yapacağız şimdi ama onun da kılıfınız bulurlar. Buradaki temsilci çok ilgilenmiyor, ABD'ye yazın, arayın falan filan diyor. 10 günde 2399 mil (1mil 1.6 km) yaptığımız gezinin devamını inşallah yazacağım. Şimdilik bu kadar.

Ekli dosyalar

• IMG_9309.JPG
    IMG_9309.JPG
    138.8 KB · Görüntüleme: 264

Etiketler
Ynt: Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Grand Canyon , San Diego Arabayla

Birkaç yıl önce biz de eşimle ve 2,5 yaşındaki kızımla araba ile Ameraka'nın kuzeyinde gezmiştik. Bir ay kadar kalmıştık. Araba işini farklı bir şekilde halletmiştik. Belki fikir olur diye paylaşmak istedim. Araba kiralamak yerine satın almayı tercih etmiştik. Amerika'da yaşayan bir arkadaşımız biz gitmeden Saab marka tek kapılı bir araba bulmuştu. Yılını hatırlamıyorum ama orta hallı en az 7-8 yaşında bir arabaydı. Arabayı 1500 dolara satın aldık.Bir ay kadar kullandık. Sonra 1600 dolara satıp geri geldik. Kar bile yapmıştık. :smiley: Çok kısa kullanacağımız için satış işlemleri ile de uğraşmadık. Bir sonraki alıcı direk öncekinden devraldı. Benzin parasına gezmiş olduk. Nevigasyonu konusunda çok halkısınız. Amerikada mutlaka şart. Özellikle Waşington'da nevigasyona rağmen hangi çıkıştan çıkacağımızı anlayamadığımız için defalarca yanlış yola girdik. Biz onu da bir arkadaştan edinmiştik. :smiley: Zorunlu olan çocuk koltuğunu da ikinci el eşya satan bir marketten almıştık. Gerisini de yazmayayım iyice beleşçi olduğumuz ortaya çıkacak. Hoş başka şartlarda da memur maaşı ile 30 ülke nasıl gezilecekti.
Gezinizin devamını merakla bekliyorum. Bu arada profil fotoğrafınız çok güzel.

Ynt: Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Grand Canyon , San Diego Arabayla

İyi günler
Bilgi ve uyarılarınız için teşekkür ederim.
İlgi ve merakla takip ediyoruz.
Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri