Lokka Lock Right Diferansiyel Kilidi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan varlikefe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 99
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,030
Ynt: Lokka Lock Right Diferansiyel Kilidi

nasıl getirtçeğime karar vermedim henüz:smiley:)eminim bana burda sorun çıkartırlar.

Etiketler

benim Tom önümüzdeki hafta yükleyecek inşallah Avustralya'dan.

Jeepcj7' Alıntı:
Acaba arazide bizim diferansiyeller ne kadar ısınıyor? Ana şanzıman içinse benim T18'in yağı kaynatığını duyabiliyorum :smiley:

Bu gerçeği hiç bir zaman gözardı etmemek gerekiyor. Diferansiyele katkılı yağ koyulmalıdır. Yetkili serviste dahi Mopar'ın katkılı yağını off-road şartları için koyuyorlar.

Şanzıman ise mücadele sonucu ısındığı bir gerçek. Orkun yağ fokurtusu duyuyor :D bende computur den Şanzıman ısındı'' uyarısı alıyorum. :smiley:

Bunun için arkadaşları gezilerimizde hep uyarmıştım. Şanzımanın sağlığı için 10-15 dakikayı geçmeyen ağır mücadelelerde bile şanzıman ısındı uyarısı alıyorum sizde dikkat edin diye..Bu arada 3-5 dk.lık rölanti beklemesi işe yarıyor.Tabiiki yüksek süratle saatlece gitseniz bu problemi rüzgardan dolayı yaşamazsınız.

Yada kökten çözüm otomatik şanzıman yağı soğutucusu radyatörünü daha büyüğü ile değiştirmek olacaktır.

Otomatiklerde soğutucu varda, düz viteslerde yok... esasında yağ tıpası yerine müşür takıp, şanzıman yağ harareti göstergesi takılıyor...

benim lokka bugün geldi. 230 AUD fatura değeri vardı, 23 YTL vergi ve 2 YTL ardiye ödedim çektim sorunsuz. Montajı haftaya halledeceğim inşallah.

Merhaba fatih ve hakan arkadaşım.Öncelikle fatih ;ön kilidide taktınızmı izlenimleriniz ne oldu şu ana kadar.sonra hakan arkadaşım,montajı yaptınmı?imkanın olupta montaj sırasında fotograf çekip bizlerle paylaşırsan memnun oluruz....

kakuli' Alıntı:
Onun dışında ön kilit aslında arkadan daha etkilidir. 2 sebepten;
1. Çıkışlarda önde patinaj eğilimi fazladır
2. Direksiyon öndedir.

Katılıyorum ve CJ yi bundan dolayı ön kilitli arka LSD yaptım.

Aracınızda manuel hub dahi olsa, öne takılan %100 kilit ile(elektrikli veya havalı hariç), arkadan itiş ile yol alırken açık diferansiyel gibi rahat seyahat edilebileceğini zannetmiyorum.

Şöyleki ;

Benim öndeki elektrikli kiliti devreden çıkardığım zaman tamami ile kurtulması için 50-100 mt.gitmem gerekebiliyor. Bu metrelerde denediğim tecrübemde öndeki hub ları devreden çıkarmama rağmen direksiyonda kasıntıyı hissediyorum. Takii 50-100 mt sonra kilit devreden çıkıncaya kadar. Sonrasında sorun yok.
Bu söylediğimin ışığında, kumandasız % 100 kilit 4x2 pozisyonunda bile sizce nasıl davranır?

Her ne kadar 4x2 pozisyonunda (hublar devre dışı) iken çekiş olmasa bile, ön %100 kilitli diferansiyel, sağ sol manevralarında kasıntı yapmaya devam edecektir görüşündeyim.

Bu hafta bu kombinasyonları tam olarak deneyip sizinle paylaşacağım.

Jeep34' Alıntı:
Bu gerçeği hiç bir zaman gözardı etmemek gerekiyor. Diferansiyele katkılı yağ koyulmalıdır. Yetkili serviste dahi Mopar'ın katkılı yağını off-road şartları için koyuyorlar.

Şanzıman ise mücadele sonucu ısındığı bir gerçek. Orkun yağ fokurtusu duyuyor :D bende computur den Şanzıman ısındı'' uyarısı alıyorum. :smiley:

Bunun için arkadaşları gezilerimizde hep uyarmıştım. Şanzımanın sağlığı için 10-15 dakikayı geçmeyen ağır mücadelelerde bile şanzıman ısındı uyarısı alıyorum sizde dikkat edin diye..Bu arada 3-5 dk.lık rölanti beklemesi işe yarıyor.Tabiiki yüksek süratle saatlece gitseniz bu problemi rüzgardan dolayı yaşamazsınız.

Yada kökten çözüm otomatik şanzıman yağı soğutucusu radyatörünü daha büyüğü ile değiştirmek olacaktır.

Uğur Sogutucu işe yaramaz , 90 numara yağın akışkanlığı yetersiz kalır.

LR onun için ana şanzımanda (R380) 10 numara yağ kullanır, Kataloğunda ütetimini kendisinin yaptırdığı MTF (manual Tansmission Fluid) eğer bulunamıyorsa ATF Dextron II uyumlu yağ, Bu yağı filtreden geçirir öndeki yağ radyatörüne yollar soğutur geri alıp şanzımana basar. Filtreleme ve soğutma aşınmayı azalttığı için sonderece uzun ömürlü bir şanzımandır. 20 yıldan fazladır kullanılmaktadır. Isınma sonucu yananını ben hiç duymadım.

Jeep34' Alıntı:
Aracınızda manuel hub dahi olsa, öne takılan %100 kilit ile(elektrikli veya havalı hariç), arkadan itiş ile yol alırken açık diferansiyel gibi rahat seyahat edilebileceğini zannetmiyorum.

Son derece haklısın , %100 kilit kumandalı değilse öne takılmaz, bunun tarışması alternatifi falan yok 2 kere 2 = 4 , özellikle buz ve karda aracı kontrol edemezsiniz, sert zeminde direksiyonu zorlarsanız direksiyon aksamlarını bozarsınız. Böyle bir şey yapıp hem kendinizin hemde sevdiklerinizın canını tehlikeye atmayın.

Ön veya arka Farketmez Kumandalı %100 kilitlerde mutlaka bir emniyet mandalı kullanın, arazi dışında bu mandalı kapalı konumda tutun. Misafir olarak aracınıza ladığınız Biri yüksek süratte viraj dönerken kumandaları merak edip açıp kapamak isteyebilir.

Aslında en doğrusu gelen kitin manualini dikkatlice okuyun, Özellikle Safety bölümlerini 2 kere okuyun.

Selamlar

discovery-V8' Alıntı:
Ön veya arka Farketmez Kumandalı %100 kilitlerde mutlaka bir emniyet mandalı kullanın, arazi dışında bu mandalı kapalı konumda tutun. Misafir olarak aracınıza ladığınız Biri yüksek süratte viraj dönerken kumandaları merak edip açıp kapamak isteyebilir.

Aslında en doğrusu gelen kitin manualini dikkatlice okuyun, Özellikle Safety bölümlerini 2 kere okuyun.

Selamlar

Çok doğru bir konuya temas etmişsin. İçeriden vinç kumandam ve diferansiyel kilitimin şalterlerinin hemen altında birer adet gizli kontak yaptırmıştım. Yolcular ve çocuklar meraklı :smiley:

discovery-V8' Alıntı:
Uğur Sogutucu işe yaramaz , 90 numara yağın akışkanlığı yetersiz kalır.

Benim aracım için Ufuk Tekin ile yaptığımız sohbette bu konuyu ele almıştık. Onunda düşüncesi bu yöndeydi. Ama ağır off-road ortamı bu araç için bittiğinden askıya alındı.

Jeep34' Alıntı:
Çok doğru bir konuya temas etmişsin. İçeriden vinç kumandam ve diferansiyel kilitimin şalterlerinin hemen altında birer adet gizli kontak yaptırmıştım. Yolcular ve çocuklar meraklı :smiley:

En doğrusununu yapmışsın, Bu işin şakası yok, ya bir tankerin altına girersin, ya bir yardan aşağı gidersin, artık şansına ne çıkarsa ;D , önce güvenlik, eğleneceğiz diye kimseye hayatı zehretmemek lazım.

Jeep34' Alıntı:
Benim aracım için Ufuk Tekin ile yaptığımız sohbette bu konuyu ele almıştık. Onunda düşüncesi bu yöndeydi. Ama ağır off-road ortamı bu araç için bittiğinden askıya alındı.

Aslında bu mtf ve soğutucu işini gözden çıkarılan bir araçta denemek lazım.

Selamlar İyi bayramlar, İyi tatiller.

Merhaba,

Ben Çanakkale'den Tümer. Yaklaşık iki ay önce 1987 model Toyota Hilux 4x4, çift kabin aldım. Siteden edindiğim değerli bilgiler sayesinde aracıma ön ve arka diferansiyel için Lokka Lock getirttim. Montaj kılavuzundaki resim ve yazıları fotoğraf olarak kaydedemediğim için ekleyemedim. Montajı konusunda bilgi sahibi olan ve/veya dikkat etmem gereken konularda yardımcı olabilecek arkadaşların görüş ve önerilerini bekliyorum.
Saygılarımla..

Ön diferansiyelinizde hub var mı? Hub yoksa yukarıda bahsedilen nedenlerden önde 100% kullanmak sakıncalı. Benim CJ'de hub olduğu için önde 100% kilit kullanmaktan çok memnunum.

Tümer' Alıntı:
Merhaba,

Ben Çanakkale'den Tümer. Yaklaşık iki ay önce 1987 model Toyota Hilux 4x4, çift kabin aldım. Siteden edindiğim değerli bilgiler sayesinde aracıma ön ve arka diferansiyel için Lokka Lock getirttim. Montaj kılavuzundaki resim ve yazıları fotoğraf olarak kaydedemediğim için ekleyemedim. Montajı konusunda bilgi sahibi olan ve/veya dikkat etmem gereken konularda yardımcı olabilecek arkadaşların görüş ve önerilerini bekliyorum.
Saygılarımla..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR