Lj 70 Ses İzolasyonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan emrahdeniz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,282

emrahdeniz

Ana Kamp
Yer
Mersin
Web
www.packerman.com.tr
Merhaba,

Yaklaşık 2 ay önce almış olduğum 1989 model LJ70'in iç ses gürültüsünden biraz rahatsız olunca aracın içine biraz izolasyon yapmaya karar verdim. Öncelikle forumlarda birçok şey okudum ve en çok da aşağıdaki gezenbilir konusunu çok işime yaradı:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=55958.0

Bu arada işlemleri yaparken yardımlarından dolayı aracın eski sahibi ve forumun müvavimlerinden Şehzat Açıkgöz'e de teşekkür ederim.

Döşemeciler bu işler için çok aşırı yüksek fiyat verdiklerinden işin meşakkatli kısmını biz yaptık, daha sonra aracı döşemeciye teslim edip son haline getirdik.

Birçok malzeme listelenmişti fakat bunların çoğunu mersinde bulamadığım için aşağıdaki malzemelerle idare ettim diyelim:
1 Rulo 10cm x10m Bituself (Su Yalıtım Bandı BTM Bitüself)
1 Rulo 20cm x10m Bituself (Su Yalıtım Bandı BTM Bitüself)
1 Rulo 30cm x10m Bituself (Su Yalıtım Bandı BTM Bitüself)
Süngerimsi bir ses yalıtım malzemesi ((FIREX (EchoMOD) - bulamadık)
Standart Araç içi yalıtımda kullanılan keçeler
Bir miktar bally

Öncelikle aracın bir fotoğrafını paylaşayım:

Ekli dosyalar

• 20141122_121551.jpg
    20141122_121551.jpg
    111.8 KB · Görüntüleme: 215

Etiketler
Ynt: Lj 70 Ses İzolasyonu

Yaptığımız işlemler özet olarak aşağıdadır:
HAZIRLIKLAR:
1- Tüm iç döşeme söküldü
2- Kapı kartonları söküldü
3- Aracı bu kadar çıplak yakalamışken içni hortum ve fırça ile bir güzel temizledik
4- Daha önceki yalıtımlardan kalma bally temizlendi
5- Pek pas yoktu ama içindeki paslı yerlere yama olarak boya atıldı.

İZOLASYON
1-Aracın görünen bütün metal iç yüzeylerine BTM Bituflex uygulayıp daha sonra pürmüz ile ısıtarak yapışmasını sağladık. Bituflex herkesin bildiği üzere araçtaki titreşimleri alarak sesi çok azaltıyor.
2- Şanzıman üstünden ve lastik üstlerinden daha çok ses geldiği için bu bölgelere süngerimsi ses yalıtım malzemesini bally ile yapıştırdık.
3- Kapı içlerine ve arka lastik üst kısımlarına BTM'den sonra yine süngerimsi ses yalıtım malzemsinden yapıştırdık.
4- Kapılara eski pencerelerde kullanılan tipte izolasyon bantlarından kullanıldı, aşağıda fotoğraflarla görebilirsiniz.

Aracı bu işlemlerden sonra Döşemeciye teslim ettik.
5- Aracın bütün tabanına keçe kullanarak ek bir ses yalıtımı yaptı. Normalde keçe kullanımı offroad araçları için çok önerilmiyor fakat ben aracı çok suya sokmadığım için keçeyi tercih ettim. Fakat çok suya giren araçlar için süngerimsi malzemenin kalınını kullanmanız daha çok tavsiye edilir.

DÖŞEMECİ
1- Koltukların yenilenmesi
2- Zemine muşambamsı döşeme yapılması

SONUÇLAR
1- Aracın kapılarını kapatırken tokluk çok değişti.
2- Motordan gelen ses bayağı azaldı. Yalıtım Öncesinde ve sonrasında telefondan desibel de ölçtük :smiley: Desibel ölçümlerinde çok fark yoktu ama duyulan sesler çok azaldı :smiley:

Lastik üzerinden Bituflex yapıştırmaya başladık. İşin heyecanı içerisinde çok fotoğraf çekmeyi unutmuşuz ama bütün iç yüzeyi bu şekilde kapladık.

62

7

8

9

Ekli dosyalar

• 6.jpg
    6.jpg
    132.4 KB · Görüntüleme: 272

Araca bu noktadan itibaren artık sadece görselliğe yönelik olarak zemin kaplaması yapıldı. Koltuk Döşemeleri de değişti.

Koltuklar:

15

Ekli dosyalar

• 20141226_153418.jpg
    20141226_153418.jpg
    90.8 KB · Görüntüleme: 212

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri