Lithium (lifepo4) Aküler Parasını Hak Ediyor Mu- Test

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JantarMantar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 410
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,145
Askerlik yaparken Araçlar açık havada çok soğukta kalıyordu. Sabah olunca da hemen çalıştırılmaları isteniyordu ben aküyü söküp soba yanına getiriyordum. Sabah olunca soğumamış hatta ılık aküyü araca takıp ilk marşa basınca normalden biraz daha uzun sürede olsa da marş motoru kesintisiz çalışıp aracın motorunu çalıştırıyordum. Aküleri ne yapıp yapıp ılık tutmanın bir yolunu bulmak gerek. Mesela akümüze sıcaklık koruyucusu palto yapabiliriz

Askerlik yaparken Araçlar açık havada çok soğukta kalıyordu. Sabah olunca da hemen çalıştırılmaları isteniyordu ben aküyü söküp soba yanına getiriyordum. Sabah olunca soğumamış hatta ılık aküyü araca takıp ilk marşa basınca normalden biraz daha uzun sürede olsa da marş motoru kesintisiz çalışıp aracın motorunu çalıştırıyordum. Aküleri ne yapıp yapıp ılık tutmanın bir yolunu bulmak gerek. Mesela akümüze sıcaklık koruyucusu palto yapabiliriz

Sanayi tesislerinde, askeri tesislerde, çok soğuk ve rüzgar alan bölgelerde suyun veya sıvının donmaması veya bina, garaj girişlerinde buz olmaması için beton içine veya boru izolasyonunun altına çok az elektrik tüketen tel ısıtıcılar konur. Bunlar ortam sıcaklığını izleyen bir termostat tarafından kumanda edilir. Bu konuya çok kafanız takılıyorsa gayet ucuz bir yöntemdir. Her hangi bir Rus online alışveriş sitesinden sipariş verebilirsiniz.

Sanayi tesislerinde, askeri tesislerde, çok soğuk ve rüzgar alan bölgelerde suyun veya sıvının donmaması veya bina, garaj girişlerinde buz olmaması için beton içine veya boru izolasyonunun altına çok az elektrik tüketen tel ısıtıcılar konur. Bunlar ortam sıcaklığını izleyen bir termostat tarafından kumanda edilir. Bu konuya çok kafanız takılıyorsa gayet ucuz bir yöntemdir. Her hangi bir Rus online alışveriş sitesinden sipariş verebilirsiniz.
Benim de aklıma gelen en kolay çözüm bu. Eski bir elektrikli battaniyeden elde edilecek rezistansla rahatlıkla yapılabilir. Rezistans 220V'a göre olduğundan 14V gibi düşünsek 1/15 gibi boyutunu kullanabiliriz. Hedef sıcaklık 5 derece civarı olması gerektiğinden rezistansı biraz daha uzun kullanmak daha da iyi olabilir. Battaniye de aküye sarılacağı için ısı kaybını önleyecektir. Bir de basit 12V elektronik termostat kullanılabilir. Bu kış artık bitti sayılır seneye bir proje yapmak lazım. :smiley:

Benim de aklıma gelen en kolay çözüm bu. Eski bir elektrikli battaniyeden elde edilecek rezistansla rahatlıkla yapılabilir. Rezistans 220V'a göre olduğundan 14V gibi düşünsek 1/15 gibi boyutunu kullanabiliriz. Hedef sıcaklık 5 derece civarı olması gerektiğinden rezistansı biraz daha uzun kullanmak daha da iyi olabilir. Battaniye de aküye sarılacağı için ısı kaybını önleyecektir. Bir de basit 12V elektronik termostat kullanılabilir. Bu kış artık bitti sayılır seneye bir proje yapmak lazım. :smiley:
Ferhat Bey,

Ofislerde ayak ısıtıcısı olarak kullanılan malzemeyi alıp hiç revize etmeden kullanabilirsiniz. 100-200W tahmini gücü vardır veya çin malı oto koltuk ısıtıcı veya tekne tipi buğu önleyici de tercih edilebilir .

Aşağıdaki linkteki minderin toplam gücü 7,5 W civarı, termostat ile problemsiz kullanılır, akü kendini ısıtır.

Son düzenleme:

Her karavanın bence olmazsa olmazlarından olan sıcak su şişesini sıcak su ile doldurup şarja başlamadan bir kaç dakika önce akünün üzerine koyarakta sorun çözülebilir. Soğuk sabahlarda zayıflayan starter aküyü böyle biraz canlandırmak ve motoru çalıştırmak mümkün olabilir. Sıcak su şişesini ayrıca, soǧuk gecelerde sıcak su ile, çok sıcak gecelerde serin su ile doldurarar yatakta yanımıza alabiliriz. :smiley:
Wrmflasche

Son düzenleme:

Her karavanın bence olmazsa olmazlarından olan sıcak su şişesini sıcak su ile doldurup şarja başlamadan bir kaç dakika önce akünün üzerine koyarakta sorun çözülebilir. Sıcak su şişesini ayrıca, soǧuk gecelerde sıcak su ile, çok sıcak gecelerde serin su ile doldurarar yatakta yanımıza alabiliriz. :smiley:
Ekli dosyayı görüntüle 635315

En ucuz ve pratik çözüm bu.

Arkadaşlar yanlışım varsa düzeltin benim bildiğim LifePo4 aküler sıfır altında şarj edilince çöp oluyor.
o nedenle bir çok yerde padli ısıtmalar yapıyor kullananlar.
Orbus’un verdiği bilgiler bu noktada akünün ömrünü kısaltır değil, bozar olmalıydı.
Dediğim gibi benim yaptığım araştırmalarda 0 derece altında LifePo4 akü şarjı, aküyü öldürüyor.

Bu arada OutDo markası biliyorsunuz Huawei’nin bir ürünü. Oradan bulduğum bir destek personeli de bıkmadan destek oluyor.

Şimdiye kadar topladığım bilgiler şöyle:
  • 0 derece altında şarj koruması mevcut, Şarjı kesiyor.
  • Tavsiye edilen Bulk Voltaj: 14.4-14.6
  • Float Şarj: 13.5-13.8
  • Absorbtion süresi: 15Ah için 6-7 saat demiş. Daha fazla olursa ne olur sordum
Başka detay gerekince soruyorum. Buraya da yazarım.

5°C altında şarj nedeniyle kapasite kaybı için benzer bir uyarıda Victron LiFePO4 akülerinin kullanım kılavuzunda var.

„4.4 Düşük sıcaklık alarm eşiği varsayılan olarak 5°C’dir ve VictronConnect uygulamasından yapılandırılabilir (aralık -20°C ila +20°C).

Uyarı: Bu sıcaklığın 5°C’nin altına ayarlanması garantiyi geçersiz hale getirir. Bir lityum demir fosfat akünün 5°C’nin altında şarj edilmesi kimyasal yapıya kalıcı hasar vererek kapasiteyi düşürebilir.“

https://www.victronenergy.com.tr/up...Lithium-iron-phosphate-batteries-Smart-TR.pdf

Not: Victron akü ve cihazları için Türkçe kullanım klavuzlarını bu linkte bulmak mümkün:
Kılavuzlar - Victron Energy

Motor çalışır haldeyken doğrudan şarj edebilirsiniz. Çünkü üzerinde BMS modülü barındırıyor. Ayrıca karavan için tavanda güneş paneli çok daha faydalı olur. Kamp yerlerinde de enerji sağlar.
hortlatmış gibi olacağım ama dc-dc charger gibi bir ara bağlantıya gerek olmaz mı?

Lityum Demir Oksit (LFP) aküler reçetesinde yazdığı üzere DC15V ile şarj edilebilirler. Dolaysıyla bir dc-dc çeviriciye gerek yoktur.

.
Ben ise en azından araya LFP aküler için dizaynlanmış bir VSR röle koymadan bağlantıyı yapmaz, hatta prensipte saçma olduğu halde bunu da özellikle şehirlerde devamlı durup kalkan akıllı alternatörlü bir araçta, sadece uzun yollarda devreye almak için, belki ekstra anahtar bile koyabilirdim.

Durumun sadece gerilimle değil, (ki o bile oynak karakterde) ayni zamanda akım ve özellikle marş anındaki yüksek akım ile ilgili olduğu unutulmamalı.
Biliyorsunuz, alternatörün gayet hafifmeşrep bir yapısı var. 😉
Doğrusunu @Havensis ‘den öğreniriz umarım ?

Diğer taraftan aküye böyle masraf yaptıktan sonra, üzerine biraz daha koyup röle yerine, DC/DC çevirici yani bir dolum güçlendirici ile LFP akülerin VRLA akülerden daha fazla olan "C" değerinden de faydalanmayı es geçmek, açıkcası bana pek anlamlı gelmiyor..

Son düzenleme:

Lityum Demir Oksit (LFP) aküler reçetesinde yazdığı üzere DC15V ile şarj edilebilirler. Dolaysıyla bir dc-dc çeviriciye gerek yoktur.
Aksine Lityum aküler gerilime aşırı duyarlıdır. BMS modülü bir regülatör değildir, güvenlik amaçlı seri bağlı hücre voltajlarını eşitler ve aşırı şarj/deşarj durumunda pili komple kapatır. Bunu şöyle düşünmeyiniz, zaten BMS kapatıyor yüksek voltaj uygulanır gibi... Sabit voltaj ve sabit akım şarj kademeleri ile şarj edilmeli ve akü seviyesi şarj akımı ile beraber doluluk değerine ulaştığında şarj işlemi sonlandırılmalıdır. 3 parametreyi beraber izleyecek şarj cihazları kullanmalısınız. LiFePO4 piller için üst şarj voltajı 14.6Volttur. Pilin doluluk seviyesi buraya ulaştığında akım ve zaman takip edilerek şarj işlemi kesilmelidir. Aslında 15Volt boşta uyguladığınız voltaj pil şarja başlayınca akım sınırlamadan dolayı direkt çökeceği için 15V ile şarj edin ibaresi tek başına yeterli ve güvenli değildir. 15V 100A veren bir kaynak ile şarj edebiliriz gibi asla düşünülmemeli.

Bir diğer konu ise aşırı yüksek akımla şarj edilebildikleri için boş bir lityum pil grubu neredeyse kısa devre akımı çekecek kadar alternatöre yük getirmektedir.

Alternatörden Lityum Pil şarjı için anahtar kelimeler= Sabit Akım, Sabit Voltaj ve Şarj Sonlandırma...

@Havensis, yazdığınız ideal olandır. Fakat dediğim gibi akünün kutusundan çıkan kağıttaki şarj seçeneklerinde DC15V adaptörle şarj edilebilir yazılmış. Bu akülerde şarj akımı C oranı 0.5C gibi yüksek değerlerde olduğundan zaten o güçte bir adaptör genelde bulundurulmayacaktır. Açık devre gerilimi DC15V olan adaptör de bağlandığında ideal gerilime ve akü şarj oldukça yüksek amper bir adaptörle şarj olsa bile doldukça da daha az akım çekecektir.

Bendeki Orbus 60Ah LFP akü güneş paneli ile şarj olduğundan dolduğunda BMS şarjı kesiyor. Bu defa da 12/24 volt'luk solar şarj cihazı aküyü görmediğinden sisteme yüksek voltaj vermeye başlıyor. 16, 17 hatta 20 volt'lara kadar kararsız gerilim görebiliyorum. O yüzden solar şarj cihazı çıkışından aldığım beslemeyi bir dc-dc regülatörle 12 volt'a sabitliyorum. Normalde BMS devreyi kapatmasa sorun olmayacak. Çözüm olarak akü tarafa bir devre veya yük ilave edilerek LFP akünün yüzde yüz dolmasını bir şekilde engellemek gerekiyor. Mesela yüzde 98-99'da bir yük devreye alınarak ya da solar bağlantının kesilmesi ile. Akünün eskiliği ve yeniliğine göre böyle bir kapasiteyi akü gerilimini kontrol ederek tespit etmek ne kadar isabetli olur bilemiyorum. En azından BMS'nin şarjı kestiği gerilim noktası denenerek bulunabilir. Her ne kadar solar şarj cihazında bazı voltaj değerleri ayarlanabiliyor olsa da LFP uyumlu solar şarj cihazı olsa daha iyi olacak. Deşarjda böyle bir sorun yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR