Lithium (lifepo4) Aküler Parasını Hak Ediyor Mu- Test

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JantarMantar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 410
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,149
Son mesajımdan bir ayı geçen süre içinde maalesef 12V sistemdeki 190Wh panelin veriminin beklendiği üzere hissedilir seviyede düştüğünü gördüm. Çünkü panel düzlemi yaz güneşini tam alacak açıdaydı. Bu sebeple 21 Aralık'a kadar alçalacak güneş ışınlarını en iyi alabilecek şekilde paneli güneşe daha dik hale getirdim. Bu arada yakındaki bir ağacın gölgesi de neredeyse sabah 11'e kadar panele değiyordu. Konumu değiştirerek bir nebze ondan da kurtulayım dedim. Fakat hesapta olmayan orta gerilim (OG) direğinin öğleden sonra gölgesinin panele denk geleceğini hesaplayamadım. Bu mevsimde zaten az olan güneşlenme süresi iyice kuşa dönmüş oldu.:( Uzun yaz günlerinde şarj cihazında 80 amper'e kadar okunan enerji üretimi maalesef. Çok aşağılara düşmüş oldu. Bu sebeple ikinci bir panel alıp paralelleyeceğim. Bu halde bile 60Ah akünün tamamen dolup dolmayacağına emin değilim. Verimi artırmak için güneş ışınlarını dik karşılamak ve kesinlikle gölgeden kaçınmak gerekiyor. Bir adet daha LFP akü alsam ihtiyacım için endişem kalmayacak fakat bu defa da her ikisini bu mevsimde doldurabilmek için iki değil daha fazla panele ihtiyaç duyulacak.

Son mesajımdan bir ayı geçen süre içinde maalesef 12V sistemdeki 190Wh panelin veriminin beklendiği üzere hissedilir seviyede düştüğünü gördüm. Çünkü panel düzlemi yaz güneşini tam alacak açıdaydı. Bu sebeple 21 Aralık'a kadar alçalacak güneş ışınlarını en iyi alabilecek şekilde paneli güneşe daha dik hale getirdim. Bu arada yakındaki bir ağacın gölgesi de neredeyse sabah 11'e kadar panele değiyordu. Konumu değiştirerek bir nebze ondan da kurtulayım dedim. Fakat hesapta olmayan orta gerilim (OG) direğinin öğleden sonra gölgesinin panele denk geleceğini hesaplayamadım. Bu mevsimde zaten az olan güneşlenme süresi iyice kuşa dönmüş oldu.:( Uzun yaz günlerinde şarj cihazında 80 amper'e kadar okunan enerji üretimi maalesef. Çok aşağılara düşmüş oldu. Bu sebeple ikinci bir panel alıp paralelleyeceğim. Bu halde bile 60Ah akünün tamamen dolup dolmayacağına emin değilim. Verimi artırmak için güneş ışınlarını dik karşılamak ve kesinlikle gölgeden kaçınmak gerekiyor. Bir adet daha LFP akü alsam ihtiyacım için endişem kalmayacak fakat bu defa da her ikisini bu mevsimde doldurabilmek için iki değil daha fazla panele ihtiyaç duyulacak.
Karavancı olmadığınızı da öngördüğümüzde, yaz dışı dönemler için rüzgar enerjisinden de yararlanmanız uygun olabilir. Güneş paneline gelen kısmi gölgeler, panel enerji üretimini dramatik olarak düşürüyor. Bir ara deneyini yapmıştım. Mono veya Polykristal olması da pek farketmiyor. Bir hücre kapanınca akım yaklaşık yarıya düşüyor.

Karavancı olmadığınızı da öngördüğümüzde, yaz dışı dönemler için rüzgar enerjisinden de yararlanmanız uygun olabilir. Güneş paneline gelen kısmi gölgeler, panel enerji üretimini dramatik olarak düşürüyor. Bir ara deneyini yapmıştım. Mono veya Polykristal olması da pek farketmiyor. Bir hücre kapanınca akım yaklaşık yarıya düşüyor.
Gölge durumundan bir şekilde kurtulmak gerekiyor. Özellikle geceleyin rüzgardan yararlanmam gerekiyor. Böylece gece ihtiyacına takviye olur. Rüzgar durumundan emin olamadığımdan beklemedeyim.

Merhabalar,

Bende lifepo akü düşünmeye başladım, henüz aküm yok. Karavanda gelen standart chager ile lifepoları ekstra bir şeye gerek olmadan şarj edebiliyormuyuz?

Teşekkürler.

Motor çalışır haldeyken doğrudan şarj edebilirsiniz. Çünkü üzerinde BMS modülü barındırıyor. Ayrıca karavan için tavanda güneş paneli çok daha faydalı olur. Kamp yerlerinde de enerji sağlar.

.
BMS yani akü yönetim sistemlerinin çeşitli standart işlevleri olduğunu biliyoruz.
* Hücre koruması
* Dolum kontrolü
* Şarj durumunun belirlenmesi
* "Hücre yapısı" nın kontrolü (yaşlanma, artık kapasite, iç direnç vb.)
* Hücreleri dengelemek
* Kronoloji kaydı
* Kimlik doğrulama ve tanımlama
* İletişim
* Sıcaklık izleme ve şarj sonu geriliminin ayarlanması
ve yukarıda bahsedilen dolum yönetimi.

Bütün bunlar için gerekli elektronik düzenlerin hiç olmazsa bazılarından, özellikle ucuz sistemlerde tasarrufta bulunulduğunu düşünmek sanırım yanlış olmamalı ?
Kısaca bizim BMS tanımımızın, üreticininki ile örtüşmesi şüpheli diye düşünüyorum. Hatta bu ucuz üretimlerin belki Lityum yüzdesi için de ayni şekilde düşünülebilirdi ?

Ayrıca: (Yaşım gereği tekrarlıyor olmamı hoş görün.:yum:)
LFP aküler tek hücre olarak uzun zaman kullanılabilseler de, hücre eşitlemesindeki sorunları yüzünden beraberce her zaman ayni performansı gösterememeleri ve diğer akü cinsleri gibi takvim yaşlanmalarının olması, bence önemli handikapları.

Bu çekincemi, satıcılarının olmasa bile, ciddi üreticilerin web sayfalarında yazılanlardan da çıkarabilirsiniz.
Ayni aküde
Winston tek hücre için yaşlanmayı sayı ile veriyor
Winston 12V Set için ise yaşlanmayı yıl ile veriyor.

Son düzenleme:

Ben de benzer durumda karşılaşacağımı düşünerek 190x2 panel koydum. Buzdolabım (12V) 7-24 çalışıyor. Akü hep dolu. 70A AGM aküm var bu arada. Hareket halindeyken de DC-DC şarj regülatörüyle alternatörden şarj ediyorum.

Yine de sonraki adım olarak 100A LiFePo4 düşünüyorum ama BMS olmadan olmaz. Malum 0 derece altında LiFePo4 aküleri şarj etmemek gerekiyor.

Ben de benzer durumda karşılaşacağımı düşünerek 190x2 panel koydum. Buzdolabım (12V) 7-24 çalışıyor. Akü hep dolu. 70A AGM aküm var bu arada. Hareket halindeyken de DC-DC şarj regülatörüyle alternatörden şarj ediyorum.

Yine de sonraki adım olarak 100A LiFePo4 düşünüyorum ama BMS olmadan olmaz. Malum 0 derece altında LiFePo4 aküleri şarj etmemek gerekiyor.
LFP akülerin içerisinde BMS modülü bulunmaktadır. İstesen de ne fazla şarj ne de aşırı deşarj yapılamıyor. Belli volt değerinde sıfır volta düşüyor yani kendini korumaya alıp akımı kesiyor. Dizüstü bataryalarında olduğu gibi içlerinde ısı sensörleri de vardır diye sanıyorum.

Önceki mesajımda bahsettiğim üzere ben de paneli ikiledim. Şebeke bağlanması uzarsa yazın tam boy buzdolabını çalıştıracak ikinci bir akü takviyesi ve uygun invertör almayı düşünüyorum.

Son düzenleme:

LFP akülerin içerisinde BMS modülü bulunmaktadır. İstesen de ne fazla şarj ne de aşırı deşarj yapılamıyor. Belli volt değerinde sıfır volta düşüyor yani kendini korumaya alıp akımı kesiyor. Dizüstü bataryalarında olduğu gibi içlerinde ısı sensörleri de vardır diye sanıyorum.

Önceki mesajımda bahsettiğim üzere ben de paneli ikiledim. Şebeke bağlanması uzarsa yazın tam boy buzdolabını çalıştıracak ikinci bir akü takviyesi ve uygun invertör almayı düşünüyorum.
Ben de BMS olduğunu düşünüyorum çoğunda ama BMS’lerin hepsinde akü derecesi için koruma olduğuna emin değilim.

Orbus iyi bir alternatif ama içini açıp ne varmış diye bakan var mı?

Ben de BMS olduğunu düşünüyorum çoğunda ama BMS’lerin hepsinde akü derecesi için koruma olduğuna emin değilim.

Orbus iyi bir alternatif ama içini açıp ne varmış diye bakan var mı?
Özelliklerinde var diye yazıyor. Garantiyi iptal edip içini açmaya kalkmak zor. Ama uygulamasından belli, çok sömürüldüğünde otomatik devreyi kesiyor, sabaha doğru solar şarj cihazı kapanıyor. Voltaj ölçünce değer vermiyor. Tabi bu durum sistem için handikap doğurur mu o da ayrı bir konu. Çünkü solar şarj cihazları sistem voltajına kendini adapte etsin diye öncelikle akülerin bağlanmasını gerektirir. Bu durumda önce panel bağlanmış oluyor. 24 volt'luk bir sistemde nasıl davranır bilmesem de bendeki 12 volt olduğunda bir sorun çıkmadı. Zaten başka kademe yok. 24 volt devreye girse şarj etmez, sistem kaput kalır. Yapanlar aptal değil ya panel aküden önce takıldıysa panel gerilim aralığına da bakmışlardır elbet, denemeyince bilemeyiz.;)

tüm mesajları beynim yana yana okudum. bu eziyet için hepinize çok teşekkürler 😅 bilgiler çok kıymetli gerçekten.

ben de şişirilebilir kanomda kullanmak için elektrikli motor siparişi verdim ve akü arayışım başladı. derken kendimi burada buldum. elektrikli motorun ile yaklaşık tüketim değerleri,

1. Hız devresinde : 16A
2. Hız devresinde : 18A
3. Hız devresinde : 34A
4. Hız devresinde : 38A
5. Hız devresinde : 72A

şeklinde belirtilmiş. bu durumda 2. hız kademesinde bile 18 amper tüketimle 2 saati bile göremeden 60 amper kapasiteli akü %50 den fazla gücünü yitirecek gibi görünüyor. kanomun 100 kg taşıma limiti nedeniyle daha büyük kapasiteli akü alamıyorum. arayışlarım 50 amper kapasiteli bir lifepo4 akünün işimi göreceğini düşündürdü. bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim? zaten 2.hız kademesini aşmadan kullanmayı planlıyorum. kullanım senaryomda max 2 saat hareket ederim gibi görünüyor. hatta muhtemelen 1 saat bile süremeyebilir.

bu durumda orbus lifepo4 50 a akü almak uygun olur mu? 18 amper güç tüketerek akü sıkıntı yaşatır mı?

bir de şarj aleti olarak uygun fiyatlı önerileriniz varsa onu da paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu konuda tecrübem olmasa da kano ve su üzerinde elektrik işi temiz gibi görünse de menzil sizi gerer. Onun yerine benzinli bir motor menzil açısından daha kullanışlı olmaz mı? Gerçi o da çok gürültülü olur.

Bu konuda tecrübem olmasa da kano ve su üzerinde elektrik işi temiz gibi görünse de menzil sizi gerer. Onun yerine benzinli bir motor menzil açısından daha kullanışlı olmaz mı? Gerçi o da çok gürültülü olur.
zaman ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

benzinli motoru da düşündüm lakin deneyimleyen bir arkadaşın youtube görüntüleri var. orda kesinlikle önermediğini ifade etmiş. ki bana da pek uygun gelmedi. özellikle denizde motoru çalıştırmak için ipi çekmek çok ciddi bir problem olacaktır.

menzil konusunda 50amperlik orbus akünün 40 amperini kullanarak istediğim menzile ulaşıp dönebiliyorum. en kötü senaryoda bile kürekle dönmem sorun yaratmaz. burdaki en kritik soru 20 amper sürekli güç kullanımının aküdeki karşılığı ne olur? bu konuda teknik veriye ulaşamadım

Bildiğim kadar, LFP akülerde şarj akımı 0.5C'ye (C: Amper cinsinden kapasitesi), deşarj akımı da 1C'ye kadar çıkabiliyor. Bu, 50A akü için 50A'ya kadar anlık akım çekebilirsiniz demek. Hızlı bir şarj cihazı ile de 2 saat gibi bir sürede tam doldurmak mümkündür.

Güç olarak düşününce suda bir şeyi ittirmek karaya göre daha fazla enerji gerektirir diye geliyor. O yüzden söz konusu elektrikli motor zorlanınca çektiği akım çeker artar mı bilmiyorum. Bahsettiğiniz 20A maksimum akımı ise ve kağıt üzerindekilere göre sizi 2 saate yakın idare eder diye düşünüyorum. Zaten küreksiz suya açılmak akıl kârı değil.;)

Gözünüze dizinize dursun be :D Cevaplamadık mı bundan öncekileri nallçaklarr, nankörlerrr :D
Cem Bey, karşılıksız bilgi sormak kolay değil fakat yazdıklarınıza istinaden sormadan duramıyorum.

Günübirlik gezilere çıkıyoruz ailem ile, minimum gereksinimlerle günümüzü geçirip dönüyoruz. Şimdiye kadar ısı yalıtımlı kutulara buz akülerini atarak idare ediyorduk fakat buz eriyor içerisi su ve kum doluyor kullanışsız oluyor haliyle. Youtube'da izlerken elin alım gücü yüksek kampçısı, kalın "plastik alet çantası"nın içine "Power Generator" ismini vermiş ve tam Taşınabilir Enerji İstasyonu'nu amatörce yapmış ve müthiş de özendiriyor. Bununla mini buzdolabı çalıştırıyor, uzatma kablosu zahmetine girmeden bahçenin uzak noktalarında elektrikli aletlerle işlerini görüyorlar vs vs.

Hem şebekeden, hem güneş panelinden şarj olan, inverter ile birlikte hem 12V hem 220V çıkış verebilen, gerekli verileri sunabilecek ekranlı göstergeler olan, içinde LiFePO4 50Ah akü (17kg), Mppt şarj kontrolü ve tam sinüs inverteri olan "Taşınabilir Enerji İstasyonu" yapmak istiyorum/hayal ediyorum. Sadece kısa kamplarda değil heryerde bana lazım olacak bu kutuyu Türkiye'de bulunabilen cihazlarla sen kendine tasarlasaydın neleri kullanırdın? "Kendim için yapsaydım bunları alırdım" dediğin malzeme listesini rica etsem senden, o liste üzerinden ben de zevkle sabahlara kadar uğraşsam, beceremesem bile hiç problem olmasa.

Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Ben konuyu biraz karıştırayım.

n11’de bir firma istediğiniz şekilde LifePo4 aküleri puntoluyor.
30A BMS ile birlikte de verebiliyorlar. Ya da aliexpress/bangood’tan 50/100A bir BMS de getirilebilir.
Bu şekilde kendi 96 ya da 144 amperlik akümü yapasım geliyor arada. 4S16P ya da 4S24P yapılabilir. Var mı deneyen :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR