lisans ve 2012 dağcılık eğitim programı hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan birgün Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,160

birgün

Ana Kamp
Yer
ayagımın bastıgı yer
Herkese merhaba, şimdiden yardımınızı ve tavsiyelerinizi esirgemeyeceğinizi düşünerek teşekkür ederim. Ben şimdilik günü birlik yürüyüşlere katılıyorum ve bunu yurt içi yüksek irtifa dağcılığına taşımak istiyorum, fakat aklıma takılan bazı sorular var;
1.hangı irtifalara tırmanışta hangi eğitimi almak zorunluluğum var?( örneğin 3500-4000 arası)
2.ferdi lisans ve kulüp lisans avantajları ve dezavantajları nedir? Sizce hangisini edinmeliyim ve neden?
3.ulusal ve uluslararası federasyon organizasyonları ferdi lisansı tanır mı?
4.sırası ile hangi eğitimleri almalıyım ve bunların bana maliyeti ne kadar olur?
Saygılarımla...

Etiketler
Ynt: lisans ve 2012 dağcılık eğitim programı hakkında

Güzel bir konu açmışsınız. Bende aynı konuda bilgi sahibi olmak istiyorum. Bu tür eğitimleri nereden takip edebiliriz ve eğitimlerin bir standartı var mı? Ben Adanada yaşıyorum bu bölge içersinde nerelerden yardım alabilirim? Bu konularda yardımcı olabilecek arkadaşlar var ise sevinirim...

Merhaba;

Türkiyede dağcılığın eğitim ve üretkenlik safhası özel bölgesel dağcılık kulüpleri,üniversite toplulukları ve Türkiye dağcılık federasyonu bünyesinde gerçekleşiyor çoğunlukla. Eğitimde bu bahsettiğim yerlerde veriliyor.Şu anda herhangi bir üniversitede bulunmadığınızı varsayarak eğitimleri federasyondan yada üzel kulüplere üye olarak alabilirsiniz.Eğitimlerin irtifayla alakası yok eğitimler sabittir yaz temel,yaz gelişim,ileri kaya,kış temel,kış gelişim ve ileri kar-buz olarak verilir.Burada önemli olan sizin hangi branşla ilgileneceğiniz.Çoğunlukla kaya tırmanmak istiyorsanız eğitimler bittikten sonra o yönde kendinizi geliştirebilirsiniz aynı şey yüksek irtifa içinde geçerli.Maliyet konusu ise özel kulüplere aidat karşılığı üye olunuyor ekstra bir ücret yok,federasyonda almıyor diye biliyorum.Uluslararası organizasyonlardan kastınız nedir mesela ? örneğin spor tırmanış yarışmalarına katılsanız TDF lisanslı olmanız gerekiyor.Eğer lisansınız ferdi ise federasyon faaliyetlerine katılamazsınız.İlla ki bir kulübe ait olması gerekiyor.Bunun dışında lisans bence çokta önemli bir ayrıntı değil sonuçta siz eğitimleri alıp dağa çıkmak istediğinizde sizi lisans çıkartmayacak şahsi görüşüm. Bu arada Serkan Bey 17 temmuzda medetsize geldiniz diye hatırlyorum sizi değilmi ?

Nacizane bildiklerimi aktarmaya çalıştım.

Emre,

emre bey paylasım ıcın tşk ederim, lisansı mecburi görmem faliyetlere katılırken zorunlu olduğunu düşünmem,uluslararası spor tırmanış yarışmalarında ferdi kabul ediliyormu?size erken gelebilir bu planlar ama, tabiyatım böyle kusura bakmayın.benim zaman konusunda pek zenginliğim yok dolayısı ıle tırmanış uzerıne kabaca erken bir yıllık kurguluyorum.önümdeki süreç ne kadarını yapmama izin verir orası muamma tabiki
saygılarımla

birgün' Alıntı:
emre bey paylasım ıcın tşk ederim, lisansı mecburi görmem faliyetlere katılırken zorunlu olduğunu düşünmem,uluslararası spor tırmanış yarışmalarında ferdi kabul ediliyormu?size erken gelebilir bu planlar ama, tabiyatım böyle kusura bakmayın.benim zaman konusunda pek zenginliğim yok dolayısı ıle tırmanış uzerıne kabaca erken bir yıllık kurguluyorum.önümdeki süreç ne kadarını yapmama izin verir orası muamma tabiki
saygılarımla
Söylediğim gibi önemli olan eğitim lisansı zaten her isteyen kişi kulüpler veya gençlik spor vasıtasıyla çıkarabiliyor ben lisansımı aldım artık dağcıyım demek kendimizi kandırmak olur kanımca.Siz zaten dağcılığa başlayınca eğitimlerde vs.belli bir çevreniz oluşacaktır ve faaliyetleri bu şekilde yapacaksınız kulüplerin faaliyetleri olacak katılacaksınız ben şahsen böyle faaliyetlerde lisans falan soranlara denk gelmedim ama federasyon bünyesinde ve resmi tırmanışlarda lisansınız olması gerekiyor.Uluslararası yarışmalara bildiğim kadarıyla ferdi lisans ile gidemezsiniz çünkü sizin oraya gitmeniz için türkiyede belli başarıları elde etmiş olmanız gerekiyor oraya kadar yükselirseniz milli sporcu oluyorsunuz zaten eğitimlere bile ferdi lisansla kabul etmeyen federasyon sizce bu tür organizasyonlara kabul edermi ? Bence bu iş için bir yıl değil bir ömür ayırmak gerekiyor :p keza bildiğiniz gibi bu işte tecrübe esastır eğitimleri almanız iyi bir dağcı olduğunuz anlamına gelmiyor sürekli öğrenecek birşeyler var çünkü... 1 yıl zaten eğitimler sürer hepsini bir anda almanız olanaksız sonra kendinizi istediğiniz branşta geliştirip hedeflerinize ulaşabilirsiniz ama 1 yıl içinde hem eğitimleri tamamlayıp hemde dünya çapında spor tırmanış yarışmalarına katılmak imkansız gibi birşey bence (dağcılığa ilk defa başlayacağınızı ve bu konuda bir şey bilmediğinizi varsayıyorum)ama hedefleriniz büyükse tırmanış konusunda şimdiden yapay duvarda antrenmanlara başlayıp derecelerinizi yükseltmeye başlayın hiç kolay bişey olmadığını göreceksiniz.

Emre,

sciencepeople' Alıntı:
Merhaba;

Türkiyede dağcılığın eğitim ve üretkenlik safhası özel bölgesel dağcılık kulüpleri,üniversite toplulukları ve Türkiye dağcılık federasyonu bünyesinde gerçekleşiyor çoğunlukla. Eğitimde bu bahsettiğim yerlerde veriliyor.Şu anda herhangi bir üniversitede bulunmadığınızı varsayarak eğitimleri federasyondan yada üzel kulüplere üye olarak alabilirsiniz.Eğitimlerin irtifayla alakası yok eğitimler sabittir yaz temel,yaz gelişim,ileri kaya,kış temel,kış gelişim ve ileri kar-buz olarak verilir.Burada önemli olan sizin hangi branşla ilgileneceğiniz.Çoğunlukla kaya tırmanmak istiyorsanız eğitimler bittikten sonra o yönde kendinizi geliştirebilirsiniz aynı şey yüksek irtifa içinde geçerli.Maliyet konusu ise özel kulüplere aidat karşılığı üye olunuyor ekstra bir ücret yok,federasyonda almıyor diye biliyorum.Uluslararası organizasyonlardan kastınız nedir mesela ? örneğin spor tırmanış yarışmalarına katılsanız TDF lisanslı olmanız gerekiyor.Eğer lisansınız ferdi ise federasyon faaliyetlerine katılamazsınız.İlla ki bir kulübe ait olması gerekiyor.Bunun dışında lisans bence çokta önemli bir ayrıntı değil sonuçta siz eğitimleri alıp dağa çıkmak istediğinizde sizi lisans çıkartmayacak şahsi görüşüm. Bu arada Serkan Bey 17 temmuzda medetsize geldiniz diye hatırlyorum sizi değilmi ?

Nacizane bildiklerimi aktarmaya çalıştım.

Emre,

Emre bey,

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Evet 17 Temmuzdaki Medetsiz zirve tırmanışında beraberdik. Daha sonra başka zirve tırmanışı yapmak mümkün olmadı. İnşallah 2012 yılında bir kaç zirve faliyeti yapmak istiyorum. Şimdilik günübirlik kış faliyetleri yapıyoruz ( Bugün Aladağlar Emli vadisinde çok güzel kar yağışı eşliğinde bir faliyetimiz vardı) ama benim amacım bu faliyetleri eğitim ile pekiştirmek ve ileride bu tür faliyetlere yeni başalayanlar ve amatörler için öncülük edebilmek...

İyi akşamlar...

Bugünkü faliyetimizden bir kare;

IMG 9224

icman' Alıntı:
Emre bey,

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Evet 17 Temmuzdaki Medetsiz zirve tırmanışında beraberdik. Daha sonra başka zirve tırmanışı yapmak mümkün olmadı. İnşallah 2012 yılında bir kaç zirve faliyeti yapmak istiyorum. Şimdilik günübirlik kış faliyetleri yapıyoruz ( Bugün Aladağlar Emli vadisinde çok güzel kar yağışı eşliğinde bir faliyetimiz vardı) ama benim amacım bu faliyetleri eğitim ile pekiştirmek ve ileride bu tür faliyetlere yeni başalayanlar ve amatörler için öncülük edebilmek...

İyi akşamlar...

Bugünkü faliyetimizden bir kare;

Aladağlar bu mevsimlerde Alpler gibidir umarım tadını çıkarmışsınızdır...Evet bu tecrübeleri kesinlikle iyi bir eğitimle pekiştirmek gerekiyor ki aldığımız haz katlansın.Umarım yine görüşürüz.

benim bireysel lisansım var ama bu sene sarıkamış şehitlerimizi anma yürüyüşü için federasyon bi arkadşımdan illede kulüp lisansınız olcak demiş (ilginç?).. bence para ve zaman çok önemli iki faktör .. eğitimlerini almış bi dağcının parası ve zamanı varsa kulübe ihtiyacı olmadığını düşünüyorum.. zaten kulüplerin çoğu trekking faaliyetlerine ağırlık veriyorlar.. (.. çanakkaledeyim ve burda onu görüyorum) profesyonel dağcılık 2. planda malesef.. ama büyükşehirlerde daha başka fırsatlarla karşılaşabiliyorsunuz.. umarım 2012 Türkiye dağcılığı için daha iyi etkinliklerin olduğu bir yıl olur şahsen ben pek memnun değilim

ser_guem' Alıntı:
benim bireysel lisansım var ama bu sene sarıkamış şehitlerimizi anma yürüyüşü için federasyon bi arkadşımdan illede kulüp lisansınız olcak demiş (ilginç?).. bence para ve zaman çok önemli iki faktör .. eğitimlerini almış bi dağcının parası ve zamanı varsa kulübe ihtiyacı olmadığını düşünüyorum.. zaten kulüplerin çoğu trekking faaliyetlerine ağırlık veriyorlar.. (.. çanakkaledeyim ve burda onu görüyorum) profesyonel dağcılık 2. planda malesef.. ama büyükşehirlerde daha başka fırsatlarla karşılaşabiliyorsunuz.. umarım 2012 Türkiye dağcılığı için daha iyi etkinliklerin olduğu bir yıl olur şahsen ben pek memnun değilim

Foruma hoşgeldiniz :smiley:

Maalesef fedarsyon yönetiminden dolayı yıllardır durum bu yapacak birşey yok söylediklerinize katılıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri