Led Mini Lüks Lambası Projesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 110
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,059

Etiketler
Ynt: Led Mini Lüks Lambası Projesi

Teşekkürler Yusuf Bey,
4 pilli tipini de yaptım sonradan, bunda 6 pilli tipte yaşadığımız kısadevre sorunu çözüldü...

[attachment=1]

Devrenin ve son durumun fotoğrafları ekte.
Ayakların içine 3 küçük neodmiyum mıknatıs yerleştirdim, artık metal yüzeylere tutturabiliyoruz da lambayı :smiley:
Gece araç lastik değişimi, motor kaputunun altına yapıştırarak ışık sağlanmasında da kullanılabilir artık.
Buzdolabında denedim...

[attachment=2]

Img 0092

Img 0096

Bir kaç ay önce Osram ın Dulux EL 12V iki kademeli floresan lambalarından almıştım. 11W veya 6W olarak çalışıyor ve 600 lümen ışık veriyor. 60W lık normal ampule denk demek bu.
Geniş bilgi burada var:
http://www.osram.com.tr/osram_tr/PROFESYONEL/Genel_Aydnlatma/Kompakt_fluoresan_lambalar/Ueruen_Oezellikleri/Akll_Kompakt_Floresan_Lambalar/OSRAM_DULUX_EL_SOLAR_12_V_DC_VARIO/index.html

Şimdiii,
Bu lambayı kullanarak daha güçlü bir floresan lüks lambası yapmayı düşünüyorum.
AA tipi 2500mAhlik 11 adet pil kullanacağım. 2200mAh piller elimde var ve yaptığım testte yüksek kademede 2, düşük kademede 4 saaten fazla hep aynı şiddette ışık verdiğini gördüm.
Lambanın içerisine bir şarj devresi koymayı, hem araç aküsü hem de 12V bir adaptörle şarj edebilmeyi planlıyorum.
10 yerine 11 pil olmasının nedeni, piller zayıfladığında kapattığınızda lambayı bir daha yakmak mümkün olmuyor. Sadece 1 pil eklediğimizde piller tamamen bitene kadar sorun çıkartmıyor. Sanırın ortalama 13V a göre ayarlanmış içindeki devre.
Pillerin şarjı için eklediğim devreyi buldum internetten. LM317 kullanan basit bir sabit akım devresi. C/10 akımıyla şarj ettiğinizde uzun sürmekle birlikte aşırı şarj sorunu olmuyor.

12V luk araç aküsüyle 13.2V luk pil grubunu şarj etmek mümkün olamayacağından 2 devre yapıp pilleri 5+6 adetlik iki grup halinde şarj etmeyi düşündüm. Küçük bir röle ile şarj soketi takıldığında piller iki gruba ayrılıp şarj edilecek ve soket çıkartıldığında röle diğer kontakları kapatacağından aynı pil grupları seri bağlanacak birbirine. Devrelerin çalıştığı iki led ile anlaşılacak, bir tane de tam şarjlı durumu belirten bir led ekleyebilirsem harika olur.

Düşündüğüm devre de ekte.

Kafamdaki soru şu:
Sizce bu mantık doğru mu? İki devre birbirinden etkilenmeden çalışır mı birlikte?

Ekli dosyalar

• florasan 12V.pdf
    128.6 KB · Görüntüleme: 202

Devrende ciddi bir terslik var. ??? Tepetakla çizmişsin. ;D

Röle çekili değilken, her iki pil gurubu da şarj1 devresine bağlı kalıyor. şarj2 ise tamamen devre dışı kalır. Şarj1 devresi de bu durumda herhangi bir sorun oluşturabilecek durumda gözükmüyor. Sonuç olarak çalışır.

Şarj devresindeki "Low Current" ledi aslında şarj ledidir. Pil akım çekiyorken yanar. Pil akımı ayarlanmış olan 250mA değerinin yaklaşık yarısına ulaştığında yanacaktır.

Hmm, Autocad den pdf ye atarken tepetaklak göndermişim :smiley: aferin bana...

Peki röle çekili değilken (piller şarj edilmiyorken) şarj1 devresi pillerin kendi kendine boşalmasına neden olur mu?
"Low current" ledinin şarj tamamlandığında yanmasını sağlayabilir miyim bir şekilde?
"Piller doldu" bilgisi "yarısı doldu" dan daha kullanışlı tabii :smiley:

PCB yi çizmeye başladım...

Serdar bey elinize sağlık,bende meraklıyımdır böyle şeylere ama fazla elektirik bilgim yok,olmasada tuttuğumu kopartırım :smiley:
AA yada AAA pil yerine neden D pil kullanmıyorsunuz yanma süresi eminim iki kat fazla olur.(jarzlı D pillerin fiyatını hesaba katmazsak)
Bende balık,kamp derken aydınlatmada kullandığım lambaların kullanım kısalığından yakınıyordum,malum piller bir kaç saat verimli şekilde ancak çalışıyor.Ama birgün yurtdışından balıkçılık adına alışveriş yaptığım bir siteden alttaki ürünü satın aldım,
3 adet d pil ile çalışıyor,3 modda yanıyor (kısık,tam ve sinyal) şeklinde,ve pillerin dayanma süreside 3 ile 6 gün arasında değişiyor.evet saat değil gün :smiley: ,sadece geceleri sabaha kadar yaktığımızı düşünsek bile (ki bu bile fazla) bu süreyi 2 ile çarpabiliriz

Eğer isterseniz içini açıp sizin için fotoğraflamaya çalışabilirim

http://www.harrissportsmail.com/Models.aspx?ModelID=16852

chublanternsquare.jpg

Yusuf Bey Merhabalar.
Kullanacağım Osram lamba 12V olduğundan 10 tane şarjlı D pil kullanmam gerekir ki hem çok ağır hem de iri olur lambamız. AA pillerle 14cm yüksekliğinde 8cm çapında, 400g ağırlığında oluyor.

Aldığınız lamba çok güzel, 3 tane 1W lık power led kullanıyor ve ışık ihtiyacınıza göre gücünü değiştirerek değişik sürelerde kullanabiliyorsunuz.

Ama sayıları biraz abartmış satıcı site :smiley:
Kaliteli alkalin D piller 15000mAh kadar enerji depolayabiliyorlar (Duracell den alınma bilgi); bu hesapça 3 pilin toplam gücü 67W (4.5Vx15A) kadar oluyor. Devrenin verimi %100 bile olsa (ki olamıyor tabii ki) tam güçte 67/3= 22 saat kadar ışık verebilir. Sanırım 3 günden kastı 3 akşam boyunca 7/8 saatlik kullanım...

Benim yapmaya çalıştığım lamba yüksek güçte 600 lümen, düşük güçte 300 lümen ışık verecek ve şarjlı olacak. Ayrıca şarj edilirken de kullanılabilecek, böylece aracın çakmak çıkışından şarj ederken de kullanabileceğiz...
Hazır satılan bu kadar yüksek aydınlatma performansı olan bir şey bulamadım, olsa da fiyatı epeyce uçuk olacaktır.

Baskılı devre şemasını ve parçaların yerleşimini bitirdim biraz önce.
Paylaşalım; kontrol ettim tepetaklak değil bu sefer :smiley:)

Ekli dosyalar

• 11W kamp lambasi.pdf
    68.3 KB · Görüntüleme: 189

theta' Alıntı:
Hmm, Autocad den pdf ye atarken tepetaklak göndermişim :smiley: aferin bana...

Peki röle çekili değilken (piller şarj edilmiyorken) şarj1 devresi pillerin kendi kendine boşalmasına neden olur mu?
"Low current" ledinin şarj tamamlandığında yanmasını sağlayabilir miyim bir şekilde?
"Piller doldu" bilgisi "yarısı doldu" dan daha kullanışlı tabii :smiley:

PCB yi çizmeye başladım...
Serdar Bey, güç kaynağınız takılı değilken, led devresinin transistörü de tıkama bölgesinde olduğu için akım tüketmemesini bekliyorum. "Low Current" ledi aslında biraz anlamsız sadece şarj oluyorken akım çektiğini gösterir. LM317 akım regülatörü olarak çalışıyor. NiMH ve NiCd piller doldukları halde bile akım çekeceklerinden (bunu ısıya dönüştürür ve yavaş yavaş ölürler) led yanmaya devam eder. Devrede giriş gerilimi her pil için 1.44V'dan 11tane = 15.84V ilave olarak 1.25V regülasyon gerilimi ve LM317'nin sağlıklı olarak çalışabilmesi için gereken 3V'luk gerimi toplayınca 20V'luk bir şarj gerilimine ihtiyaç duyarsınız. 6 pilde bile LM317 regülatör gerilimi yetersiz kalabilir. Bu gibi kritik gerilimlerde avantajlı durum olarak pil ledinin piller dolduğunda gerilim yükselmesi nedeniyle sönme ihtimali var. :smiley:

[SIZE=78%]Pilleri azaltmak için bir çözüm de DC DC konvertör kullanmak olabilir. Bu biraz daha karmaşık bir çözüm demektir ama 3-4 şarjlı pilden 12V elde ederek lambanızı yakabilirsiniz. [/SIZE]

Araç çakmağından şarj edebilmek için pilleri iki gruba bölmeyi düşünmüştüm. 6 pil ucu ucuna yetiyor gibi.
1A lik DC-DC çevirici hazır bulabilirmiyim bilmiyorum ama araştırmaya değer.

Parçalar her yerde bulunabilecek tipten; ben en iyisi devreyi yapıp deneyeyim ::smiley: ...

Devre tamamlandı...
Lambanın altına takılacak duyu da fişli E27 adaptörünü tornalayarak yaptım.
Dış gövde olarak kullanılacak malzemeyi de almıştım zaten.
Resimler aşağıda:

12 02 23 19 00 11 01

12 02 23 21 44 18 02

12 02 23 21 44 33 03

12 02 23 21 45 47 04

12V bağladığımda her iki şarj devresi de çalışıyor ve kendi pil gruplarını şarj ediyor, ancak:
1. Lamba hiç bir durumda yanmıyor
2. Şarj voltajını kestiğimde bile lambayı açma düğmesine bastığımda röleye de akım gidiyor
3. Birinci şarj devresinin ışığı da yanıyor...

Çuvalladık yani :((

Devreyi gözden geçirip lambanın neden yanmadığını anlamaya çalışacağım.
Sorunu bulamazsam iki seçenek var:
1. http://www.emucit.com/urun/adjustable_boost_regulator_4-25vayarlanabilir_voltaj_regulaoru
gibi hazır bir ürün satın alıp tek şarj devresi kullanacağım yada
2. Çakmaktan şarj edebilmekten vaz geçip 20V luk bir adaptörle pilleri şarj edeceğim...

Başka fikri olan?

Eline sağlık Serdar çok güzel olmuş.

şarjı kestiğinizde röle çekili kalıyor 12V girişinde (Röle bobininde) kalan gerilimi ölçermisiniz. Farklı bir gerilim oluşuyorsa, rölenin otomatik bırakmasını sağlayabiliriz. Yoksa röle bobinini bir anahtarla ayırmamız gerekir.

Güzel oldu da küçük bir sorun var: sağlıklı çalışmıyor :smiley:

Piller 13.35Vluk gerilim gösteriyorken bobinin bacakları arasında 12.05V ölçüyorum. Bu arada test etmek için iki pil grubu yerine bağladığım 12V güç kaynağı ile denediğimde lamba yandı :smiley:
Sanırım dünkü denemede tam oturmamıştı duya.

Bakınız resim:

Yani şu anda kalan sorunlarımız:
1. Şarj çıkartıldığında floresan lamba açıkta olsa kapalıda olsa röleye akım gitmesi
2. Şarj takılıyken pillere şarj akımı gittiği halde floresanın yanmaması
3. Yine şarj takılıyken pillerle bağlantı olmasa da 1. şarj devresinin ışığının yanması. 2. devre normal çalışıyor (şarj edecek pil yoksa ışığı yanmıyor)

DSC 0002

theta' Alıntı:
Güzel oldu da küçük bir sorun var: sağlıklı çalışmıyor :smiley:

Piller 13.35Vluk gerilim gösteriyorken bobinin bacakları arasında 12.05V ölçüyorum. Bu arada test etmek için iki pil grubu yerine bağladığım 12V güç kaynağı ile denediğimde lamba yandı :smiley:
Sanırım dünkü denemede tam oturmamıştı duya.

Bakınız resim:

Yani şu anda kalan sorunlarımız:
1. Şarj çıkartıldığında floresan lamba açıkta olsa kapalıda olsa röleye akım gitmesi
2. Şarj takılıyken pillere şarj akımı gittiği halde floresanın yanmaması
3. Yine şarj takılıyken pillerle bağlantı olmasa da 1. şarj devresinin ışığının yanması. 2. devre normal çalışıyor (şarj edecek pil yoksa ışığı yanmıyor)
12.05V oldukça yüksek bir değer. Acaba röleye paralel 100ohm gibi bir direnç yada küçük bir ampul bağlasak vaç volta düşüyor. 8-10 seviyesine indirebilirsek basit bir devreyle röleyi bıraktırabiliriz.

2. maddeyi sağlamak için bir röle kontağı daha lazım. Onunla direk 12V girişine lamba bağlanabilir.

3. madde için, lambanın devresinden akım geliyor olmalı. Pilin - kutbunun bağlandığı lambayla ortak olan yer. Çift röle şart oldu.

Bugün iki röle kullanarak devreyi revize ettim. Yeni halinin şeması ekte.
Bu devrede, dışarıdan şarj girişi yapıldığında, lamba pillerden ayrılarak gelen harici güçle çalışır hale geldi.
Harici güç ayrıldığında da 1. şarj devresi de lambadan ayrılıyor. Bu sayede 3 sorunun da çözüldüğünü düşünüyorum.

Bu arada Migrosta tüm pillerde kampanya vardı, 2050mAh %30 uzun şarj tutan yeni teknolojili Panasonic NiMh AA pillerin 12 adedi 68TL idi. Ama 2500mAh kullanmak istediğim için almadım.

Yarın devreyi yapıp denemeyi planlıyorum.

Bu arada pillerin şarj durumunu görmek için daha önce li-ion güç panelinde kullandığımız LM339 lu devreyi 6lı pil grubuna ugulayabilirsek lamba harika olacak :smiley:

Ekli dosyalar

• 12-02-26-11W kamp lambasi r2.pdf
    46.6 KB · Görüntüleme: 189

Kolay gelsin diyoruz. :smiley:

LM339 lu devreyi uygulamak biraz daha zorlaşıyor. NiMH pillerde deşarj eğrisi oldukça düz. Led kademelerinin daha hassas bir şekilde ayarlanması gerekir. Gerilim değerlerini düzgün bir şekilde belirleyerek gösterge de yapılabilir. Eski devrede referans için düşük gerilimli zener kullanmıştık. Bu devrede daha esneğiz. Daha yüksek gerilimli bir zener kullanabiliriz. Mesela 9.1V veya 6.8V gibi değerler uygun. Ancak dirençlerin de buna göre değiştirilmesi lazım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR