Led Mini Lüks Lambası Projesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 110
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,982
Ynt: Led Mini Lüks Lambası Projesi

Kontrol panelini oluşturan alt bölüme küçük bir etiket ekledim.

Ölçülen voltaj değeri için kaç dakika daha tam güçle ışık verebileceği anlaşılabiliyor artık.

Aslında denemelerde tam güçle 225dakika (3saat 45 dakika) aynı parlaklıkta ışık verebiliyor; 3.5 saat kabul ettim, fazlalık cebimize kalsın ;)

2014 05 15 07 21 59

Ekli dosyalar

• 2014-05-15-18-03-00.jpg
    2014-05-15-18-03-00.jpg
    106.1 KB · Görüntüleme: 482

Etiketler

Kamping fenerini alalı 6-7 yıl oldu sanıyorum. Serdar beyin feneri kadar kaliteli degil.

Kamping fenerini herkese tavsiye ederim. Sadece kampingte değil, bahçede otururken de kullanırız.

Almanya´da şu günlerde Lidl´de satılan fenerler:
http://www.lidl.de/de/campinglaternen/c7018

Lidl´de satılan fenerlerin sayısını sanıyorum on binlerle ifade etmek lazım.

Çok teşekkürler arkadaşlar, benzerini yapmak isteyen olursa
- ürün tedarik yerlerini
- sac kesim şablon dosyalarını
- bağlantı şemasını
paylaşabilirim ;)

Dün akşam bu projeyi instructables sitesine de gönderdim ve yayına girdi :smiley:

http://www.instructables.com/id/600300-lumen-li-ion-camping-lamp/

Orası adamların çöplüğü, uğraşmasınlar dedim Ferhat Hocam ;)

Bu arada 3 yarışmaya başvurdum, ikisine kabul edildi proje, eğlence çıktı yani :smiley:

Ama en çok katılmak istediğim "Aydınlatma" konulu yarışmaya Amerika da ikamet etmediğim için katılamayacağımı bildirdi moderatör. İtiraz ettim tabii, kurallar içinde bunu mecbur kılan bir şey yok...

Haydi bakalım sonuçları merakla bekliyoruz. :smiley:

Moderatör Amerikalı olmayan biri kazanırsa ne derim diye panik yapmıştır. ;D

theta' Alıntı:
Orası adamların çöplüğü, uğraşmasınlar dedim Ferhat Hocam ;)

Bu arada 3 yarışmaya başvurdum, ikisine kabul edildi proje, eğlence çıktı yani :smiley:

Ama en çok katılmak istediğim "Aydınlatma" konulu yarışmaya Amerika da ikamet etmediğim için katılamayacağımı bildirdi moderatör. İtiraz ettim tabii, kurallar içinde bunu mecbur kılan bir şey yok...
Serdar bey, yazının başından sonuna kadar merakla okudum. Takdire şayan bir çalışma olmuş. son mesajınızı mayıs 2014 de yazmışsınız, yarışmalar nasıl sonuçlandı? birkaç satırlada olda bilgilendirebilirmisiniz.

Merhabalar Tünay Bey,
ilginize teşekkürler...

Ne yazık ki bu "Poroce" Instructables' e gönderdiğim üç proje içinde en az ilgi çekeni oldu. Ödül çıkmadı yarışmalardan; anlamadı Amerikalılar beni :smiley:)

Diğer projelerden biri olan Portatif Güç Ünitesi, Great Outdoor yarışmasında birincilik ödülü, Green Design yarışmasında ikincilik ödülü aldı, Battery powered yarışmasında ise finale kaldı.
Hikayesi burada:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=85445.new;topicseen#new

Lambayı hala kullanıyorum. Pillerin aşırı şarj koruması var; ama deşarj koruması yoktu.
Bu nedenle seri bağlı pillerden birine koruma devresi ekleyeceğim bir geliştirme olarak...

Sonunda pillere aşırı deşarj koruması ekledim!
En son mart sonunda yapacağım demiştim ama bu güne nasipmiş :smiley:

Artık kamp lambamızın pilleri çok daha uzun ömürlü olacak. Portatif solar güç ünitesi başlığında sözünü ettiğim li-ion pil koruma devrelerinden kullandım. Önce seri bağlı dört pilin en zayıfını tespit ettim lambayı iki kez şarj edip bitirerek.
Sonra sadece bu pile koruma devresini ekledim.
Devre, pil voltajı 2.5V un altına düştüğünde bağlantıyı kesiyor ve lamba sönüyor. Şarj edebilmek için koruma devresinin yeniden aktif olması gerekiyor. Bunun içinse takılı olduğu pilin negatif kutbu ile devrenin şasesinin kısa devre edilmesi gerekiyor.
Lambamıza bir tane daha mini yaylı anahtar ekleyerek gerektiğinde koruma devresini aktif edebiliyoruz.
Test anahtarından farklı olması için de "reset" anahtarının ucunu siyaha boyadım.

Aşağıdaki resimde okla gösterdim yeni anahtarı :

Harika oldu :smiley:

2015 05 16 reset tusu

Önemli bir eksikmiş, iki tane li ion pilin başını yedim bu ufaklığın eksik olmasından :smiley:

Solar güç ünitesi devresinin son hali ile ilgili yorumunu hasretle bekliyorum Ferhat Hocam :D

Lambamızın daha da geliştirilmiş bir versiyonunu tasarladım.

Nirvana ya yaklaştı ;)

Öncekine göre geliştirmeler şöyle:
1. Tamamen kapalı ve özel tasarım gövde sayesinde su geçirmez (tam anlamıyla) oldu
2. Ağırlığı %25 azaltıldı
3. Tüm pillere aşırı deşarj koruma devresi eklenerek pil ömrü uzatıldı

Aklımdaki tek sorun su geçirmezliği sağlamak için kullanılacak reed rölelerin çalışma akımına dayanamama ihtimali; sanırım ana güç anahtarı için reed rölenin tetikleyeceği bir küçük röle daha kullanmamız gerekecek.

Devre taslağı:

Yeni devre

Gövde şekli şöyle bir şey olacak:

Grns

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR