Lastik Sesi Mi Yoksa Başka Bir Şey Mi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zyozkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,308

zyozkan

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba,
2013 ten beri 2004 model Rav 4 kullanıcısıyım. Aracı aldığımda lastikleri eski olduğu için değiştirmek zorunda kaldım.Yeni aldığım lastikleri AT lastik olarak aldım.Eskişehir de oturduğum için AT lastiklerden çok memnunum.Hele bu kış metrelerce karla kaplıyken her yer, ben arabamı her koşulda kullandım çokta zevk aldım. Ancak asfaltta lastikler çok ses yapıyor. Lastik olduğunu düşünmeme sebeb ister ş.içi ister ş.dışı yolun asfalt yapısına göre sanki ses azalıyor yada tamamen kesiliyor. Ses 60-70 km hıza ulaşınca duyulmaya başlıyor ve belli bir ritm ile devam ediyor, von von von...Servisten ayrılıp kendi tamirhanesini açan ustama sordum,çevre yolunda kullandı, o da lastik dedi. Kalkıştan hızlanıncaya kadar yok sonra başlıyor diyor. Ben tekerlek bilyaları, arka aks, aktarma organları olabilir mi diye düşünüyorum.sizler ne dersiniz?
Ayrıca sol arka taraftan çukurlara girdiğim zaman lık lık ses geliyor. Lifte kaldırıp her bir tekerlek bağlantılarını ve amortisörleri kontrol ettik ses yok. Sizce gözümüzden kaçan nedir?
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Lastik Sesi Mi Yoksa Başka Bir Şey Mi

2002 var bende ve aynen 60km de o ritimli ses basliyor ve 80den sonra duymuyorum. Lastiklerimi 2013 kasimda michellin latitude tour hp den ayni serinin ayni ebattaki cross M+S versiyonuyla degistirerek kullaniyorum. Herhangi bir ustaya henuz gostermedim. Eger mekanik bir durum veya yag icinde olan bir uzvunun yaginin eksilmesi olsa bence cikacak seslerin veya kullanimdaki ufak degisikliklerin farkina kolay varirdik dusuncesindeyim.
Ses konusunda tek duyup anlayamadigim sanki teyp altindan gelen bir hirilti var. Cok eskiden babamin bir tofasi vardi hatirladigim o sese cok benziyor ve sesin aracin saatinden kaynakli oldugu. Artik paneli sokup saati devre disi birakip dinlemem lazim.
Konuya donersek eger eski lastikleriniz duruyorsa tekrar taktirip deneyin derim.

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Aracınızı kriko ile kaldırın sonra yolda ses duymaya başladığınız hızlarda bir süre kullanın,ses yine gelirse kaynağının mekanik olduğunu anlarız,yok ses gelmez ise sebebinin lastik asfalt ikilisi olduğunu düşünürüz.
Saygılar

Sayin ince anlattiginiz islemi tamircide lift uzerinde yapacagiz yaptiracagiz galiba degil mi!!!

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ayağınızı gazdan çekince ya da basınca duyulan birşeyse lastik sesi değil, yok gaz pedalından bağımsız olarak sürekli duyulan birşeyse büyük ihtimalle lastik sesidir, küçük bir ihtimal tekerlek bilyası da olabilir, ama onun bahsettiğiniz türden bir ses yapacağını sanmıyorum.

Ayrıca sol arka taraftan çukurlara girdiğim zaman lık lık ses geliyor.

Bagajdaki eşyalar, güzel monte edilmemiş bir rüzgarlık vs de olabilir.

Bu tip u?ultular tamamen lastikten gelir ,birde A/T lastik olunca ses tabiki olacakt?r.Ben de ayn? arac?n 2005 i var.Yazl?k ve k??l?k tak?m lastikleri var k??l??a geçince ses hemen art?yor.. :smiley:

Selam arkadaşlar Toyota ların karekteristik özelliğidir lastik sesini içeri alması bende 2003 model Rav4 aldığımda çok paniklemiştim eyvah diferansiyel mi şanzuman mı akıs mı bilye mi diye ama ustama gösterdiğim anda direk lastik sesi olduğunu ve bu araçlar için en ideal lastiğin Michelin yada Bridgestone olduğunu ifade etmişti. Aşırı uğultudan dolayı lastikleri BF Goodrich A/T lastiklerle değiştirdim bildiğiniz delilik yaptım yani ama bu kumarıda oynamak istiyordum lastiğin güzel görüntüsünden dolayı. Sonuç aşırı uğultu kesildi. Fakat A/T lastik olduğundan dolayı 40-80 arası bir sürat te tatlı bir lastik sesi alıyordu ve daha sonrasında azalıyordu ses. Bilgi olsun diye biraz uzatmış olabilirim bu araçlarda konfor sessizlik istiyorsanız michelin latitude tour hp kullanın benim gibi biraz görüntü olsun isterseniz BF Goodrich A/T ve özellikle 235/60/16 yerine 235/70/16 takın tadından yenmiyor hem araç yükseliyor hem harika bir süspansiyona sahip oluyorsunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri