Lastik Ebatlarına Göre Ayna Mahruti Oranları Tablosu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 118
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 129,513
Ynt: Lastik Ebatlarına Göre Ayna Mahruti Oranları Tablosu

Jeep34' Alıntı:
Yavuz, ana şanzıman ilede ilişkili tabiiki. Senin araçta 3.54 ile 35'' kullanıyorsun, CJ de ise 3.54 33'' ile optimumu verir. 35'' lastiği çevirmek için CJ de 4.10 en sağlıklısı.
Bazı araçlarda ise, sanırım Suzuki Jimny de ayna mahruti seçeneğide yok. Onlar bu sorunları ana şanzıman oranlarını değiştirerek hallediyorlar.

Uğurcum tam anlatamamışım, ana şanzımandan sonra arazi şanzımanı var, bu tablo ana şanzımandan çıkan oranı değiştirmeden ileten arazi şanzımanına sahip ve 5 vitesli olmayan araçlar için geçerli demek istedim.

5.6.7. vitesler artık kaç tane varsa son vites diyelim 1:1 oranında olmadığı için tablo dışı kalıyor.

Arazi şanzımanı 1:1 ana şanzımandan aldığını şaftlara dağıtmıyorsa ve dağıtım oranı kaçsa bu tablodaki değerleride o oranla çarpmak gerekiyor.

Ayrıca daha önce atlamışım unimog gibi cer dişlisi kullanan araçlarda ayrıca bu değerleri birde cer dişlisi oranıyla çarpmak gerekiyor.

Selamlar

Etiketler

Bu tabloya bakarken 1. vites oranını mı baz almamız gerekiyor,

yeni mitsubishi l200 ün oranları bunlar.

transmission Manual
Manual 5 Speed Gear ratios
1st 4.313
2nd 2.330
3rd 1.436
4th 1.000
5th 0.789
Reverse 4.220
Transfer gear ratio
High 1.000
Low 1.900
Final gear ratio 3.917

35 inç takarsam n'olur onu çıkartmaya çalışıyorum ama bi fikir sahibi olamadım ???

teşekkür ederim.
33 inç lastikle 2588e denk geliyor o zaman ayna marıti oranım 3,91 çıkmış oluyor eğer tablo doğruysa.
eğer 35 inç takarsam 2440 devir çeviricek 4. viteste 104.6 km hızla giderken.
Bu sizce çok düşük bir devir mi Turbo dizel bir araç için, büyük problemler yaşatır mı bana.

bence normal. ama kalkışta önemli. onu iyi ayarlamak gerekir. Yani 1. vitesin oranı.. onuda nette "gear ratio calculator" diye arattırırsanız size yol gösterir..

jeep' Alıntı:
bence normal. ama kalkışta önemli. onu iyi ayarlamak gerekir. Yani 1. vitesin oranı.. onuda nette "gear ratio calculator" diye arattırırsanız size yol gösterir..

Çok teşekkür ederim ilginize 1. vitesin oranı da 16.86 çıktı.
Ne anlama geldiğini bilmiyorum gerçi, sanırım ileriki günlerde 35 lastik tecrübe edeceğim, aracı zorlayacak olsa da.

aracın 4x4 orjinal lastikleri 31 inçe denk geliyor. ben şu an 33 kullanıyorum.

ayna mahruti dişlileri oranını yeni büyük lastiğe göre değiştirmemek, akslara daha fazla yük bindirecek ve fazla zorlandığında kırılmasına sebep olacaktır.35 lastiğe göre tabloyu incediğinizde 4.56-4.88 oran gerekli olduğu çıkar.

31 lastiği olan bir araca 35 taktığınızda ciddi yük biner akslara. Günün birinde kırılacaağını bilerek binin.
Ben öyle yapıyorum,benim aracında durumu aynen bu.

Sağolun, benim aracım zaten 5 yolcu + 1000 kg yük altında çalışmak için tasarlanmış bir pick-up olduğu için biraz daha içim rahat bu konuda.
uyarınız için teşekkürler.

ProntoBasso' Alıntı:
Sağolun, benim aracım zaten 5 yolcu + 1000 kg yük altında çalışmak için tasarlanmış bir pick-up olduğu için biraz daha içim rahat bu konuda.
uyarınız için teşekkürler.

nedir bu kadar güvendiğiniz araç merak ettim.:smiley:)

L200 ün mü aksları sağlam. Görüp kıyaslayabildiniz mi herhangi bir offroad aracı aksı ile..

Hayır, örneklerini görüp standard yürürüyle yıllardır 35 çevirip offroad da problem yaşamadığını söyleyen çok kullanıcı yorumu okudum yurtdışı paylaşım siteleri ve offroad klüplerinin portallarında. Bunlardan cesaretle de denemek arzusundayım.
Ezbere değil somut örneklere dayanarak birşeyler yapmaya çalışıyorum.
Amerikayı yeniden keşfetmek yada denenmemişi denemek gibi fantazilerim yok.
Offroad aracı aksıyla kıyaslama derken, ben tüm offroad aracı akslarından daha sağlamdır demediim ki 35i kaldırabilecek güçtedir demeye çalıştım.
5 yolcu +1000 kg ağırlığı taşıyıp sorunsuz bir şekilde hizmet vermesi için tasarlanmış bir araçtan bahsediyoruz, yeni kurulmuş bir firma da değil bahsettiğimiz. Milyonlarca adet satılmış bir araç.
sanırım 35 inç lastik bu bahsettiğimiz ağırlıktan daha fazlasını bindirmez aks kollarına.
hee diyosanız ki bizim girdiğimiz yerlere gir ben görürüm seni, onu da ben yapmıyorum zaten.
Birkaç örnek uygulama fotoğrafı veriyim çokta kirletmiyim başlığı.

Sormak ve öğrenmek istediğim olur olmazı değil işin teknik kısmıydı, yardımlarınız ve uyarılarınız için teşekkür ederim.
Mert.

87465701.jpg

60848816.jpg

11388106.jpg

95737173.jpg

3017002watagan20mountai.jpg

indexcal52auh.jpg

indexcay87s2x.jpg

tritonsnorkel1.jpg

IMG 000320Small
IMG 000420Small
PICT1382
PICT1359
12
pict2304small.jpg

Her türlü ebatta COOPER,KUMHO,CONTİNENTAL,BARUM marka lastik bulunur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.