Lastik Ebatlarına Göre Ayna Mahruti Oranları Tablosu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 118
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 129,501

Jeep34

Zirve
Yer
İSTANBUL
Orkun Baykal'ın ( Jeepcj7) mesajından alıntıdır.

Gear chart

2721096630087379764S600x600Q85

Etiketler
Ynt: Lastik Ebatlarına Göre Ayna Maruti Oranları Tablosu

Zaten bu tablo ile farkettik 35 lastik ile 3,31 oranda gidemediğimi. O küheylan duruşu balata kokularının altında bıraktığımızı..

merhaba uğur bey.bu tablodaki rakamlar bize neyi ifade ediyor.açıklarsanız memnun olurum.mesela lastiklerim 32x11.50x15.ayna maruti oranım 4.375.....şimdiden teşekkürler.

Önce lastiğin dış çapına bakıyorsun. 33, 35 gibi
Ayna diş sayısı / maruti diş sayısı = ayna maruti oranı
Bu ikisinin tabloda kesiştiği noktanın hangi renk kutucuklarına yakın olduğuna bakıyorsun.

Mesela sizin ki ayna maruti oranı 4.27 ye yakın olduğunu varsayalım, lastiklerinizde 32.

2721096630087379764S600x600Q85 Kopy

bu tabloya göre fabrika verilerinin bile üzerinde ağır bir orana sahipsiniz. Yani aracınız hıza göre değil de torka göre ayarlanmış gibi. Bilmiyorum siz nasıl hissediyorsunuz. Tabi şanzıman oranları da önemli.

öncelikle bu tablo sadece jeep ler için değil dimi?aracım nissan patrol....söylediklerinizden şunumu çıkarmalıyım.aracınız hızlı gitmez ama ağır devirde yüksek torka sahiptir?eğer bunu kastediyorsanız benim hissettiğimde bu şekilde.özellikle 205x80x16 orjinal fabrika çıkışı olan lastiklerin yerine 32 inç lastikleri takınca hızdan kaybım oldu.ama arazideyken 4x4 te performansından oldukça memnunum..

Ben değil, tablo öyle söylüyor. Bu tablo da genel bir tablo sanırım. Marka ile alakalı değil. Fizik kuralları dahilinde dönme sayısı, çap ve hız gibi verilerin oranları olduğunu düşünüyorum.

Göktuğ söylenecekleri söylemiş sağolsun :smiley:

Ben kendimden bir örnekleme ile durumu izah etmeye çalışayım.

35'' lastik kullanıyorum. İlk ayna maruti oranım 3.30 du. Şimdi 4.10 taktım. Aradaki değişim şöyle :

Asfaltta:
Son süratim düştü. Vitesler daha erken bitiyor. Ama eskiden 3.vitesle çıktığım yerleri 4. vitesle çıkabiliyorum. Gazı dengeli verdikten sonra vites küçültmeden rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Her vitesin çekişi güçlü. 3. vitesle şehir içi rahatlıkla geziliyor.

Arazide:
Güce dayalı oranlar olduğu için sık sık debriyaj kullanmıyorsunuz. Özellikle arazide 2H veya 4H seçeneklerinde 1. viteste bayağı iyileşme oldu. Daha yavaş olduğu için hızı size arazide yetiyor. 3.30 oran seri olduğu için hızlanan aracı yavaşlatmak zorunda kalıyordum.

Birde size tavsiyem :
Özellikle kuru zemin dik ve uzun çıkışlarda aracınızın Low seçeneğini kullanın. Aracınız 4H veya 2H seçeneğindede çıkabilmesi olasıdır. Ama boşuna aracınızı ve debriyajınızı yormayın. Low/1 yavaş ve ağır kalırsa Low/2 seçeneği ilede tırmanışa devam edebilirsiniz. Low/ 3 ve 4 üde deneyerek aracınız tepkilerini ölçün derim.

Benim eski oranlar çok ilginç ayna 43, maruti 14 diş idi. Bu da 3,07 lik bir oran oluşturuyordu. Şimdiki oran ise ayna 41, maruti 10 diş yani 4.10.. değişimleri siz tahmin edin. Yeniden doğdum 35 lastikleri taktığımdan beri.

Göktuğ tekrar hayırlı olsun. Memnun olduğunada ayrıca sevindim..

Jeep34' Alıntı:
Göktuğ söylenecekleri söylemiş sağolsun :smiley:

Ben kendimden bir örnekleme ile durumu izah etmeye çalışayım.

35'' lastik kullanıyorum. İlk ayna maruti oranım 3.30 du. Şimdi 4.10 taktım. Aradaki değişim şöyle :

Asfaltta:
Son süratim düştü. Vitesler daha erken bitiyor. Ama eskiden 3.vitesle çıktığım yerleri 4. vitesle çıkabiliyorum. Gazı dengeli verdikten sonra vites küçültmeden rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Her vitesin çekişi güçlü. 3. vitesle şehir içi rahatlıkla geziliyor.

Arazide:
Güce dayalı oranlar olduğu için sık sık debriyaj kullanmıyorsunuz. Özellikle arazide 2H veya 4H seçeneklerinde 1. viteste bayağı iyileşme oldu. Daha yavaş olduğu için hızı size arazide yetiyor. 3.30 oran seri olduğu için hızlanan aracı yavaşlatmak zorunda kalıyordum.

Birde size tavsiyem :
Özellikle kuru zemin dik ve uzun çıkışlarda aracınızın Low seçeneğini kullanın. Aracınız 4H veya 2H seçeneğindede çıkabilmesi olasıdır. Ama boşuna aracınızı ve debriyajınızı yormayın. Low/1 yavaş ve ağır kalırsa Low/2 seçeneği ilede tırmanışa devam edebilirsiniz. Low/ 3 ve 4 üde deneyerek aracınız tepkilerini ölçün derim.

yakıt tüketimi ne şekilde değişti uğur bey. selamlar.

Yakıt tüketimi farkını henüz tespit etmedim. Aşırı değişeceğini sanmam. Sonuçta off-road şartlarında yakıt gözetemiyoruz.

Bu durumda defender için en ideal lastik ölçüsü fabrika değerlerine göre 27 inch,halbuki defender da fabrika çıkış 31 inch lastik takılıyor.Kafam karıştı şimdi :-\

aras' Alıntı:
Bu durumda defender için en ideal lastik ölçüsü fabrika değerlerine göre 27 inch,halbuki defender da fabrika çıkış 31 inch lastik takılıyor.Kafam karıştı şimdi :-\
defender ın ayna ve mahruti diş sayısı nedir biliyormusun?

bu arada maruti mi yoksa mahruti mi diye baktım da mahruti imiş konik anlamında arapça..

mahruti
sıfat, eskimiş, matematik (mahru:ti:smiley: Arapça ma¬r°µ³

Konik.

jeep' Alıntı:
defender ın ayna ve mahruti diş sayısı nedir biliyormusun?

bu arada maruti mi yoksa mahruti mi diye baktım da mahruti imiş konik anlamında arapça..

mahruti
sıfat, eskimiş, matematik (mahru:ti:smiley: Arapça ma¬r°µ³

Konik.

3.538 oranlı atölye el kitabında yazan. kaç diş bilemiyorum.

3.538 oranı 27 ye göre fabrika değeri 31 e göre ekonomiğe yaklaşıyor. Bizim cj lerde bile değiştirmeme rağmen şu an ancak ekonomik oldum.

Yani şimdi aracın üzerindeki 245/70/16(yaklaşık 29,5 inch) lastikle yakıt olarak en ekonomik bu tabloya göre.Defender ın orjinal ölçüsü olan 31inch taktığımda yakıtta artış olacak,artı, en önemlisi aracın çekişi düşecek.32-33 inch taktığımı düşünmek bile istemiyorum. ???

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri