Lastik Ebatları Ile Hız Ve Gidilen Yol Ilişkisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karmas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,129

karmas

Ana Kamp
Merhaba arkadaşlar
Çoğu arkadaş (özellikle arazi tutkunları) araçlarında orijinal ebatlı lastik ve jant yerine daha büyük ebatlı lastik ve jant takımı kullanıyor.
Peki bu durumda aracın göstergesinde okunan hız ve km değeri nasıl değişiyor?
Benim bildiğim kadarıyla yeni nesil araçlar (ABS sistemli olanlar mesela) bu bilgileri lastik devir sayısına göre hesaplıyor. Bu konudaki teknik bilgiyi ve bunun doğruluğunu uzman arkadaşlar daha iyi bilir. Ben bu varsayım üzerine bir tablo hazırladım, sizinle de paylaşmak isterim.
Tabloya orijinal lastik ebatlarınızı, yeni lastik ebatlarınızı ve gösterge değerlerini yazarsanız gerçek değerlerin ne olduğu görürsünüz.
Tekrar söylüyorum araçların hız ve mesafe değerlerinin lastik tur sayısına göre hesaplandığını varsayarak kendim için bir hesap cetveli yaptım, paylaşıyorum. Bu değerleri araçlar başka türlü hesaplıyorsa, tablo çöpe gidecek.

Ekli dosyalar

• Lastik ebatları ve hız oranları.xlsx
    11.4 KB · Görüntüleme: 404

Etiketler
Merhaba arkadaşlar
Çoğu arkadaş (özellikle arazi tutkunları) araçlarında orijinal ebatlı lastik ve jant yerine daha büyük ebatlı lastik ve jant takımı kullanıyor.
Peki bu durumda aracın göstergesinde okunan hız ve km değeri nasıl değişiyor?
Benim bildiğim kadarıyla yeni nesil araçlar (ABS sistemli olanlar mesela) bu bilgileri lastik devir sayısına göre hesaplıyor. Bu konudaki teknik bilgiyi ve bunun doğruluğunu uzman arkadaşlar daha iyi bilir. Ben bu varsayım üzerine bir tablo hazırladım, sizinle de paylaşmak isterim.
Tabloya orijinal lastik ebatlarınızı, yeni lastik ebatlarınızı ve gösterge değerlerini yazarsanız gerçek değerlerin ne olduğu görürsünüz.
Tekrar söylüyorum araçların hız ve mesafe değerlerinin lastik tur sayısına göre hesaplandığını varsayarak kendim için bir hesap cetveli yaptım, paylaşıyorum. Bu değerleri araçlar başka türlü hesaplıyorsa, tablo çöpe gidecek.
Benim aracım 2001 transporter, orjinal lastik ölçüleri 205/65/15,üzerinde ki lastikler 225/55/17 yani 32mm daha büyük çapı var.Şu an araç 70 km/h giderken gösterge 60 km/h gösteriyor.Bu da eds ler devreye girdiği için ciddi sıkıntı benim için.

Benim aracım 2001 transporter, orjinal lastik ölçüleri 205/65/15,üzerinde ki lastikler 225/55/17 yani 32mm daha büyük çapı var.Şu an araç 70 km/h giderken gösterge 60 km/h gösteriyor.Bu da eds ler devreye girdiği için ciddi sıkıntı benim için.
Siz şuna benzer bir program kullanin bence yolculukta. Uydudan hesapladığı için tünelde çalışmaz ama yolda güzel sonuç verir.

https://play.google.com/store/apps/...ia.cyber.developers.gps.speedometer.tripmeter

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bu uygulamayla birlikte tablonun çalışıp çalışmadığını kontrol etmek iyi olur aslında

Navigasyonlarda da benzer hız ölçerler var.Normalde navigasyonda ki hız, göstergedekin den hep daha düşük gösterir.Benim araçta onu da denedim,göstergede ki hız navigasyondakinden bile düşük.

vw tiguan da vcds yazılımı ile abs modülünden hız farkını kış lasitklerime göre ayarladım. epey zor oldu doğrusunu bulmak. jeep liberty varken de kendi DRB el terminalinden ayalamıştım. bu düzeletici faktör adı verilen katsayı ile yapılıyor.

Benim de orjinal lastik ebatlarım 235X65X18 ancak şu anda 235X55X18 ebatlarında kışlık lastik kullanıyorum. Hızım göstergede okuduğum hızdan %10 daha az.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri