Land Rover Freelander Hakkında Yardım İstiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tomxx Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 61,737
Ynt: Land Rover Freelander Hakkında Yardım İstiyorum

Merhaba arkadaşlar,

Eylül 2014 de çok düşünüp, çok araştırdıktan sonra 2005 model Td4 Freelander aldım.
Bu sitedeki bilgiler çok faydalıydı.
Bir başka sayfada daha detaylı kullanım bilgileri paylaşacağım. Fakat buradada kısaca aktarayım tecrübelerimi.
Kullanımı çok keyifli, diğer aracım 2010 model Laguna en full modeli fakat ben her fırsatta Freelanderı kullanmak istiyorum.
Araçta şanzıman çıkışında bulunan IRD dedikleri ön ve arka defransiyele güç dağıtımı yapan bir ara parça var.
Ayrıca şaftın tam ortasında VCU denen viskoz kaplin varki, bu parçanın max. ömrü 70.000 mil. sonrasında değiştilmesi gerekiyor. Değişmez ise tekerlekler arasında dönüş çapı farkını ortadan kaldırma kabiliyetini kaybediyor ve önce IRD sonrada arka defransiyeli yiyor.

Bakınız Freelander viskoz kaplin arızası. Serdar bey diye bir arkadaş muhteşem bilgiler veriyor.
Araç ortalamada 8,7 Litre yakıyor. ben 41.500 TL ye aldım, hemen yetkili servise götürdüm, sıvılar değişti 4 lastik pirelli taktık 4.500 TL de öyle gitti, sonra sunroof kanal açtırma ve termostat değiştirme derken 500 TL daha, bana 46.500 TL ye geldi.

Şimdi 4x4 olan üzerinde son derece güçlü ve sınıfına göre az yakan BMW 2 litre dizel motor olan, Yağ gibi kayan ve harika bir kullanım hissi veren 5 +2 kademeli tiptronik şanzımanı olan bir araç bu fiayata, sanki mucize gibi.

Bakım masraflarına gelince, bu araba yerine Tiguan, Kia, RAV4, Honda ... alsanız sanki bakım ve parça maliyetleri dahamı az olacak.

Araçta hayatınız garanti altında kale gibi sağlam...
İşin püf noktası yorulmamış, sevgiyle kullanılmış horlanmamış bir araç bulabilmek.
Şimdilik bu kadar.

Etiketler

Hayirli olsun, gule gule binin. Bizim de bir 2004 td4 var. Yag su koyup kullaniyoruz 3 senedir...

Konuyu hortlatacak gibi olacağım ama,

Freelander 1 2.0 ile Cherokee 2.8 CRD arasında kalsanız hangisini seçerdiniz?
2.8 İtalyan motor olandan uzak dururum. Lr1 alınacak ise 2.0 M47d motor yani bmw motorlu olan alınmalı. Hse paket ile tadından yenmez. 2004 sonrası makyajlı kasa düşünülür. Cheeroke için 3.7 limited tercih edilir ise landı o zaman pas geçebiliriz

2.8 İtalyan motor olandan uzak dururum. Lr1 alınacak ise 2.0 M47d motor yani bmw motorlu olan alınmalı. Hse paket ile tadından yenmez. 2004 sonrası makyajlı kasa düşünülür. Cheeroke için 3.7 limited tercih edilir ise landı o zaman pas geçebiliriz
Neden uzak durayım hocam?

bir de belki bütçemi arttırabilirsem 2.2 Freelander var. Ona ne dersiniz?

benzinli olanları hacim, vergi ve tüp sevmemem nedeniyle eliyorum

Neden uzak durayım hocam?

bir de belki bütçemi arttırabilirsem 2.2 Freelander var. Ona ne dersiniz?

benzinli olanları hacim, vergi ve tüp sevmemem nedeniyle eliyorum
Onarımı yapılsa da dikiş tutmuyor motoru. Jeep konusunda çok çok iyi bir ustam var. Bostancı sanayide. Kendisinin de bu konuda uzak dur talimatı vardı vaktinde.
2.2 başka bir dünya. Terrain response sistemi olan alınır. Motoru Pejo 607 ile aynı.
Araç alındığı zaman mutlaka yapılacak listesi var. Tüm sıvılar değişmeli. Haldex bilhassa. Sonrasında akü alt muhafaza sökülecek ve yanından geçen elektrik hattı mukavemeti izolasyon bandı ile sağlamlaştırılacak. Akü kazanı altı kırılıyor ve kabloları koparıyor. Ondan dolayı yanan Lr2 var.

Onarımı yapılsa da dikiş tutmuyor motoru. Jeep konusunda çok çok iyi bir ustam var. Bostancı sanayide. Kendisinin de bu konuda uzak dur talimatı vardı vaktinde.
2.2 başka bir dünya. Terrain response sistemi olan alınır. Motoru Pejo 607 ile aynı.
Araç alındığı zaman mutlaka yapılacak listesi var. Tüm sıvılar değişmeli. Haldex bilhassa. Sonrasında akü alt muhafaza sökülecek ve yanından geçen elektrik hattı mukavemeti izolasyon bandı ile sağlamlaştırılacak. Akü kazanı altı kırılıyor ve kabloları koparıyor. Ondan dolayı yanan Lr2 var.
Oy oy.. Hocam kafam çok karıştı :smiley:

Şöyle sorsam olur mu hocam (ki bilginiz çok bu konularda o nedenle almak isterim);

Kendi Seat Leon aracımı satıp, daha uygun fiyatlı bir araç almak istiyorum. Maksimum bütçe 90-100 bin ki bunun altında olsa daha iyi olur. Baktığım araçlar şöyle olmuştu:

- Jeep Cherokee 2.8 CRD
- Land Rover Freelander I 2.0 TD4
- Land Rover Freelander II 2.2
- Toyota Rav4 (2009-2011)

Ağır offroad düşünmüyorum. Patika yollardan gidebileceğim, bana sorun çıkarma ihtimali düşük ve mümkünse biraz yeni (yani FL1 yerine FL2 olsa daha iyi gibi) bir araç bakıyorum.

Oy oy.. Hocam kafam çok karıştı :smiley:

Şöyle sorsam olur mu hocam (ki bilginiz çok bu konularda o nedenle almak isterim);

Kendi Seat Leon aracımı satıp, daha uygun fiyatlı bir araç almak istiyorum. Maksimum bütçe 90-100 bin ki bunun altında olsa daha iyi olur. Baktığım araçlar şöyle olmuştu:

- Jeep Cherokee 2.8 CRD
- Land Rover Freelander I 2.0 TD4
- Land Rover Freelander II 2.2
- Toyota Rav4 (2009-2011)

Ağır offroad düşünmüyorum. Patika yollardan gidebileceğim, bana sorun çıkarma ihtimali düşük ve mümkünse biraz yeni (yani FL1 yerine FL2 olsa daha iyi gibi) bir araç bakıyorum.
Başka yerde yazdım. Okudun sanırım :smiley:

freelander için landroverin suv segmentinde ürettiği araçlardan olduğu ve arazide diğer modeller kadar başarılı olmadığını forumda defalarca okudum. peki şunu sormak istiyorum freelanderin çekiş sistemi hakkında, devamlı dört cekermidir, kilit ve en önemlisi low seceneği varmıdır bilgi verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Sadece 1. Ve geri viteste kilit var benim ustam bu araclarla dagda bayirda kalma sansin yok yeterki lastikeri yer gorsin dedi kardes

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri