Land Cruıser Prado Vibrasyon Sorunu !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MEDİCUS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,997

MEDİCUS

Selim Bilgin
Yer
ANKARA
Arkadaşlar merhaba,bu aralar sıkça yazıyorum.Araçla geçirdiğim vaktin artmasına verin!
Şöyle bir sorun yaşıyorum: 2005 model aracımda 6 aydır prins vsı2 lpg sistemi var.Ancak son 1-2 aydır aracı ilk çalıştırdığımda bir sarsıntı,titreme oluyor ama gün içinde bir şey yok.Öyle şiddetli değil,hafif bir titreme,direksiyona tutunca hissedilen, hele birde hareket edince artan bir titreme.Bu durum araç benzindeyken oluyor.Sistem otomatik olarak gaza geçince hiç bir şey kalmıyor.Bu durum sürekli oluyor.Önce montajı yapan lpg servisine gittim,baktılar bir sorun yok dediler.Sonra Ankara'da toyota ataman,Hakan ustaya gösterdim.Bilgisayara taktılar,motora baktılar,bujiler,kelebek temizliği vs. bir sorun bulamadılar.Hatta herkes,sorunun benzindeyken olup,gazdayken geçmesine şaşırdı.Zira genelde aksi olurmuş.
Artık, forumdaki arkadaşların tecrübe ve birikimlerine başvurmak zamanı geldi.Böyle bir sorunla karşılaşan veya bu konuda fikri olanlar,paylaşırsa sevinirim,teşekkürler..

Etiketler
Ynt: Land Cruıser Prado Vibrasyon Sorunu !

Lastiklerin balans ayarını kontrol ettiniz mi?
Kadife gibi olan direksiyon araziye çıkınca janta yapışan çamur taş vs Yüzünden hemen titremeye başlar. Güzel bir jant temizliğinden sonra normale döner b
Size tavsiyem bir de dört lastiğe balans ayarı yaptırıp deneyim titreşim var mı....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merhaba,önce Burak kardeşimiz,aracın sorunu hareket halindeyken değil.
Çamurdan çıkınca oluşan titreşim için yazdıklarınız da sonuna kadar haklısınız.
Hele hız yapayımda çamuru atsın,temizlensin vs hiç işe yaramıyor,yıkama şart.
Bu araçta durduğunda da titriyor,yani motor çalışmasından kaynaklanan bir titreşim.
Ben öyle anladım.Hareket edince titreşim daha da artıyor demiş Selim bey.
Bu sorun benzindeyken oluyor,gaza geçince yağ gibi gidiyormuş.

Aracım farklı ama aynı sorun bende de var.Hikayemi kısaca paylaşayım.
Önce LPG yüzünden ucuz buji kablolarım birer birer su koyverdi.
Kablolar,bujiler,elektronik ateşleme değişti,temizlikler vs yapıldı.
Bunlara rağmen gazda yağ gibi gidiyor,bazen tekleme yapıyor.
Makinalar birşey göstermiyor nedense.
Son çaremiz enjektörler değişecek.
Başka birşey kalmadı çünkü.

Altı tanesi milyara yakın tutuyor bende şimdilik idare ediyorum.
Aklıma gelen son çare ve tamirci arkadaşımla bulduğumuz çözüm budur.
Umarım faydası olur.

Burak bey,avans ayarına baktırmadım.Bu işi bildiğini düşündüğüm ustalarda böyle birşeyden bahsetmedi.Acaba avans ayarı ne dir,nasıl baktırabilirim,bizim sorunun kaynağı olabilir mi?

Avans ayari adindan da anlasilacagi gibi(fransizca da avance - oncelik anlamina gelidr)yakit hava karisiminin silindirin sikistirma zamaninda pistonun ust olu noktaya gelmeden bujinin daha once ateslenmesi anlamina gelir,cunku yakitin tamamen yanmasi bir zaman alacagindan atesleme ust olu noktadan motor devrine, manifold vakumuna ve motor turune degismekle beraber 10-40 derece krank mili acisi once yapilir.

Ayar gereginden fazla olursa vuruntu olacagindan hem guc duser,emme manifoldunda geri tepmeler olabilir, motor harareti yukselir, bunlardan dahada onemlisi motorda ciddi yipranmalar olur.

Ayar dusuk olursa motordan istenilen guc alinamaz.Ayar cok cok fazla rotarli olursa da eksozda patlama olur.

Motor devri arttikca yanma icin gerekli sure kisalacagindan dolayi atesleme avansi santrifuj mekanizmasiyla artirilir.

Manifold vakumu arttikca vakum kapsulu yardimiyla atesleme avansi artirilir.

Genellikle rolanti devrinde atesleme avansi 5-10 derece KMA civarindadir. Avans ayari artirildikca rolanti devri yukselir, ancak bu rolanti ayari anlamina GELMEZ, avans arttikca yanma verimi arttigi icin rolantide yukselme olur.

Kullanilan yakitin oktan numarasina gore avans ayarlanir. Yanma hizi dusuk yakitlarda(oktani yuksek) avans artirilir. Ayarlanan avansta motor butun devirlerde ve yukte vuruntusuz calismalidir.

daha çok yeni LPG li aracımı sattım ve aynı sorun bizde de vardı. Aslında genellikle %80 lpg kullanan ve mecbur kalmadıkça benzin e geçmeyen bizler de oluyor.

Bu durumda aklıma sadece şu soru geliyor. LPG tankını siz mi takdırdınız? Eğer araç sizde iken takıldı ise tekrar montaj işlemi yapan yere giderek ayarların sıfırlanması gerektiğini söyleyin ve benzinde çalışacak şekilde ayar yaptırın.

Başka ustalara gitmeniz fayda etmeyecektir çünkü el el'in işinden anlamıyor. Öyle bir ince ayar çekmiştir ki şah ı gelse çözemez ve siz çözmek için milyarlar harcarsınız.

Benim aracım Defender 2,5 benzin idi ve dolayısı ile Avans ayarı sorunu bende de vardı ve komple ateşleme sistemi ve bobin değişerek sorunu giderdim. LPG de yağ gibi giden ama benzine geçişte zorlanan ve sonrasında biraz sarsıntılı çalışan bir motora sahip olmuştum.

Prado da bu sorunun olacağını sanmamakla birlikte (atmosferik motor dolayısı ile avans ayarını kendisi yapıyordur) kontrol ettirmekte elbette fayda var.

Tuğsan bey teşekkürler,sizde başka bir fikir verdiniz.Ankara'da bu işi iyi yapan bir yer biliyormusunuz?Sorun devam ediyor,fırsat bulunca gitmek istiyorum.

Prado v6 ve vx 100 v8 makinalar cok ozel ve hassastir. Ben İstanbuldayim,Ankarada yapan yer blmiyorum İstanbulda da 2 yer yapabilir. Yaparim diyen bulursaniz haber verin o firmayi arastiralim. Aksi halde dönülmez aksamin ufkunu yasarsiniz. İstanbulda Parktoyo tercihim ve Tem servis Suat usta .

Gazli araclarda yuksek ısıdan dolayı özellikle egzost ayarları kapanır. Ayar pulları vardır. Bunların tek tek sokulup olmasi gereken olculerle degismesi gerekir. 30-40 bin civarı bu isleri yaptırmazsanız subaplarınızi yakarsiniz. Bu bir cok arac icin gecerlidir ama pek kimse bilmez yada ihmal ederler.

Aynı sorun bendede oldu gitmediğim swrvis kalmadı özeli resmisi sonuçta ankara yeni dörtnal toyota sadık usta olayı çözdü .
Durum şu conta yakmış araç lpg li olduğu için belli bir km den sonra conta yakıyor sadece benzinli olsa bunu yaşamazdın
Mastafıda şu şekilde
Parçaların tamamı orjinal dubaiden getirttim ülkemizde verdiğim fiyatı 2 ile çarpın
Conta gasket kit 550 tl
Ateşleme bujisi 6 adet 1200 tl
24 adet motor conta kit 1000 tl
Su pompası 400 tl
Üst kapak temizliği 600 tl
İşçilik 1000 tl
Eğer kapakta çatlak varsa çıkması bile 3000 tl yenisi x4
Allah kolaylık versin
Yukarıda verdiğim fiyatlar orjinal parçaları dubaiden getirttiğimiz için uygun geldi ülkemizde felakat pahalı sadece conta takımı 1200 tl
Ben air matikleri bile değiştirdim
Artı amörtisör ön takım salıncak vs
Şu an cillop gibi
Kimse aracımın 2004 modwl oldupına inanmıyor
Yardım için telefon ile ulaşabilirsiniz

Erdinç bey,bir kaç aydır bir sorun yaşamıyorum.Galiba havalar ısındığı için.Zira sorun kışın ortaya çıkmıştı.Lpg ye geçene kadar olan sarsıntı,lpg de yok oluyordu.Ancak bir süredir hiç bir şey yok.Hatta geçen bakıma girdim bir şey demediler.Gerçi şikayet olmayınca öyle aman aman da bakılmıyor.Neyse şimdilik bir şey yok,kışa doğru tekrar bakarız.Bu arada önerilerinizi dikkate alacağım..

sen benim önerileri dikkate alma kardeş
dediğim parçaları ağır ağır toplayıp evinin rutubet almayan bir yerine yığmaya başlasan iyi olur
eğer silindir kapağını çatlatırsan mükemmel bir masrafla karşı karşıya kalırsın bu arabalar çok sağlam ama 2. elde alının araçlara güven çok zor o yüzden ben kendi arabamı resmen baştan aşşağı yeniledim
sanada ve diğer toyatacılara tavsiye ederim sonuçta arabalarımız değerli
ne amerikana benzer ne diğer markalara
hiç bir araba land cruiserin yerini tutmaz 60 yıllık bir geçmişi ve tecrübesi var bu araçların hummer gibi bir gecede yapılmadı
o yüzden bakıma dikkat
yardım gerekirse yazarsın burdan elimden geleni yaparım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.