Lamborghini Cheetah

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CİNCİN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,365
C

CİNCİN

Ziyaretçi
Lamborghini Cheetah (1977)

Aslen traktör üreticisi olan Lamborghini’nin ürettiği ilk 4x4 tahminlerin aksine bir traktör değildi. Amerikan ordusu için Mobility Technology International (MTI) adlı firmadan her türlü arazide hareket kabiliyeti olan bir araç tasarlaması istemiş ve sonunda FMC firmasının XR 311 kodlu prototip aracından kopyalandığı iddia edilen araç ortaya çıkmıştır. G.I. Hotrod olarak da adlandırılan XR 311 sonradan üretilecek olan Hummer’a da temel oluşturmuştur.

FMC_XR_311_%281%29.jpg

FMC_XR_311_%282%29.jpg

Sıfırdan bir offroad aracı tasarlamak için yeterli ArGe kaynağı olmayan Lamborghini, MTI’ın prototip aracını üretmeye karar verir ve ilk Lamborghini Cheetah California’da tasarlanarak üretilir. FMC ve MTI arasındaki çeşitli yasal sorunların aşılmasını takiben ilk prototip 1977 Cenevre otomobil fuarında sergilenir. Araç üzerinde 5.9 lt Chrysler motoru, 3 kademeli otomatik şanzıman, 4x4 çekiş sistemi bulunmaktaydı. 4 kişi kapasiteli ve fiberglas gövdeli araçta ağırlığın eşit oranda dağıtılabilmesi amacıyla motor arkaya yerleştirilmişti. Arkaya yerleştirilen motor fiberglas gövdeye rağmen ağır olan araca yeterli performans sunamamış, aynı zamanda aracın offroad performansını düşmesine neden olmuştu.

Üretimi firmaya beklenenden çok daha pahalıya mal olan aracın hem Amerikan ordusuna hem de petrol zengini Arap şeyhleri için cazip olması beklenmekteydi. Aracın katalog satış fiyatı $25.000 olarak öngörülmüştü.

Amerikan ordusuna satılmak amacıyla üretilen bu prototip aracın tek örneği ordu tarafından yapılan sert testlerde tamamen kullanılamayacak hale gelmiştir. Testler sonunda aracın orduya uygun olmadığına karar verilmiş ancak parçalanan araç da İtalya’ya iade edilmemiştir. Aracın çöl testlerindeki başarısız performansı hem ABD ordusunun hem de Arap şeylerinin araca olan ilgisinin yok olmasına neden olmuştur.

Bu özel aracın tek örneğinin akıbeti bilinmemektedir. İkinci bir prototipi üretilmeyen Cheetah, Lamborghini tarihine başarısızlık olarak kaydedilmiştir.

Kaynak: http://www.lambocars.com/lm/index.php

Etiketler
Ynt: Lamborghini Cheetah

Lamborghini Cheetah Teknik Özellikleri:

Dizayn ve Üretim: Mobility Technology International (M.T.I.) ABD
Tip: 4 kişilik offroad aracı
Üretim Yılı: 1977
Üretim Adedi: 1
Lansman Tarihi: Mart 1977 Cenevre Otomobil Fuarı

Dingil açıklığı: 3000 mm
Uzunluk x Genişlik x Yükseklik: 4320 mm x 1880 mm x 1580 mm
Ağırlık: 2042 kg
Ön iz açıklığı: 1520 mm
Arka iz açıklığı: 1520 mm
Taban yüksekliği.: 280 mm
Çekiş kontrol sistemi: 4x4

Şasi: Çelik şasi
Gövde: Fiberglas
Süspansiyon: Denge çubuklu, helezon yay ve teleskobik amortisör
Frenler: Önde ve arkada hava kanallı disk (Lamborghini Countach)
Dönüş çapı: Bilinmiyor
Lastik ve Jant ölçüleri: Bilinmiyor
Tip: Mickey Thomson Baja King

Motor: Arkada konumlandırılmış su soğutmalı üstten eksantrikli Chrysler V-8 benzinli motor
Silindir Hacmi: 5898 cc
Çap x Stroke: 101.6 x 90.9 mm
Sıkıştırma oranı: 8.4:1
Max Güç: 183 hp 4000 d/d (290 hp turbo)
Max. Tork: 320 Nm 3500 d/d

Şanzuman: Chrysler A 727 3 kademeli, otomatik tork konvertörlü
1. vites oranı: Bilinmiyor
2. vites oranı: Bilinmiyor
3. vites oranı: Bilinmiyor
4. vites oranı: -
5. vites oranı: -
Geri. vites oranı: Bilinmiyor
Son dişli oranı: 3.27:1 / 5.89:1
Son Hız: 167 km/s asfaltta, 140 km/s kumda
0 - 100 km/s: 9.0 sn
Tüketim: Yaklaşık 22 lt/100km

Max dikey eğim oranı: 85 % (tırmanma ve iniş)
Max yanal eğim oranı: 55%
Yaklaşma açısı: Bilinmiyor
Uzaklaşma açısı: Bilinmiyor

Yakıt Kapasitesi: 133 Lt
Motor Yağı: 7.6 Lt.
Soğutma Suyu: 17 Lt.

yavuz-çelikel' Alıntı:
arap şeyhlerinin koleksiyonlarında var sadece bildiğim kadarıyla bunlardan.
Cheetah'tan maalesef kimsede yok, geriye sadece resimleri kalmış. Ama seri üretilen modelleri (LM-002) ile ilgili de konu açıp bilgiler vereceğim. Yakında....

CİNCİN' Alıntı:
Cheetah'tan maalesef kimsede yok, geriye sadece resimleri kalmış. Ama seri üretilen modelleri (LM-002) ile ilgili de konu açıp bilgiler vereceğim. Yakında....

teşekkür ederim paylaşım için.
Resimlerden önce yazmışım mesajı. Seri üretilen araç zannetmiştim.
Dikkatimi çeken birşey var oda anadol böcek ile olan benzerlik.

Ben de ilk gördüğümde benzetmiştim, sanırım aracın kapısız ve tavansız olması nedeniyle Anadol Böcek çağrışımı yaptırıyor

anadol_bocek.jpg

Erdem Bey'in Anadol başlığı altında hazırladığı bir yazısı var. Gördüğüm kadarıyla Böcek 1975'te dizayn edilip piyasaya sunulmuş. Gerek Böcek olsun, gerek STC, vay be! dedirtiyor insana. O yıla göre ne kadar ilerici adımlar atmış Anadol? Şimdi bile üreticilerde bu ruhu göremiyorum. http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=11058.0

Öyle test sırasında parçalanıp dağılacak bir araca da benzemiyor bayağı sıkı arazi aracı gibi duruyor. Demekki görünüşe aldanmamak lazımmış..

Anubis' Alıntı:
Öyle test sırasında parçalanıp dağılacak bir araca da benzemiyor bayağı sıkı arazi aracı gibi duruyor. Demekki görünüşe aldanmamak lazımmış..
Ordunun arazi performansı dışında bomba ve mermi testlerini unutmamak lazım.

harika bir model ve Hummerin olusumundaki gercek ruh. nerdeyse Defender kadar hos :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.