Lada Tarihçe

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Jeep34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,638

Jeep34

Zirve
Yer
İSTANBUL
--------------------------------------------------------------------------------
1966
Volga Otomobil Fabrikası 27 Temmuz 1966 yılında, Kuibyschewer (bugünkü adı ile Samara) bölgesinde, yıllık 600.000 otomobil kapasitesi ile üretime başlamıştır. Bu üretim için ıtalyan Fiat ile 1966 yılında teknoloji ve lisans anlaşması yapılmış olup, şirketin yönetimine ülkenin otomobil bakanı Viktot Nikolayavich atanmıştır.
1967 yılının Nisan ayında ilk Jiguli otomobilller (sonraki modeller Lada adını almıştır) üretim bandından çıkmaya başlamıştır.
1970
Aracın projelendirme aşamasında Fiat, Moskova Enstitüsü Nami ve şirketin araştırma - geliştirme departmanı birlikte yer almışlardır. Fiat 124 adı ile 1966 yılında sınıfında yılın otomobili seçilen bu model VAZ 2101 adı ile de ülkesinin en popüler otomobili olma sözünü veriyordu.
1973
1971yılının Mart ayında yıllık 220.000 adet otomobil üretim kapasitesine ulaşan fabrika 1972 yılının Ocak ve yine aynı yılın Eylül ayında kapasitesini arttırmış, Aralık 1973 yılında ise fabrika bütün olanakları ile tam kapasite üretime ulaşmıştır.
2003
Avtovaz yıllık 750.000 adet imalat kapasitesi ile Rusya ve Doğu Avrupa'nın en büyük otomobil üreticisi konumundadır. 1970 - 2003 yılları arasında 600.000 adeti Vega modeli olmak üzere toplam 22 milyon araç üretmiştir.
Ayrıca lisans anlaşmaları ile aralarında Ukrayna, Kazakistan, Mısır ve Ekvator ülkelerinin de bulunduğu 18 ayrı montaj tesisleri de faaliyet göstermektedir.

Etiketler
Ynt: Lada Tarihçe

Aracın adı bir Rus mühendisin nişanlısının adından geliyor(muş). Nişanlısına eşi bulunmaz bir evlilik hediyesi vermek isteyen adam, tasarladığı araca onun adını vermiş :smiley:

Lada Niva'ya ek olarak:

İlk prototipler 1971-72 arası üretilmiş 1.3 lt Fiat motoru olan kanvas tavanlı modellerdi. 1973 yazında 1.6 lt motoru olan versiyon VAZ mühendisleri gözetiminde Özbekistan’da test edildi. Niva projesinin şefi Vladimir Sergeevich Solovev, şef tasarımcı da Valery Pavlovich Semushkine idi.

Niva çeşitli amaçlar için revize edilerek denendi. Bunlardan biri nehir anlamına gelen 2122 kodlu Reka’dır. Reka nedense 2101 sedandan alınan 60 hp’lik 1.3 lt gibi küçük bir motoru olan ve suda 9 km/s sürat yapabilen amfibik bir araçtır. Bu tür prototipler 70’lerden 1988’e kadar muhtelif konfigürasyonlarda üretilip askeri amaçlı testleri başarıyla geçtiler. Fakat ne yazıkki, Reka gibi modellerin en büyük alıcısı olan Kızıl Ordu artık krizdeydi ve Reka asla seri olarak üretilemedi.

1993’te ilk cabrio Niva Avrupa’da satışa sunuldu. Motor hacmi 1700 cc’ye çıkarıldı, tek noktadan enjeksiyonlu besleme sistemi yerleştirildi. Niva’nın ön konsolu, bagaj kapısı ve stop lambaları da artık değişmişti. 1.9 Peugeot motoru kullanılan dizel bir Niva da üretildi. 1988’de uzun aks aralığı olan Fora adlı bir 3 kapı, Renegade tadında kapısız ve tavansız prototipler de üretildi.

1994’te uzun şaseli 2131 kodlu 5 kapılı, 2 lt hacimli 100 hp’lik versiyon banttan çıktı. Çift kabin pikap, ambülans gibi uyarlamalar yapıldı. Sibirya’daki zorlu operasyonlar için wankel motoru olan 200 hp’lik büyük tekerli Niva March üretildi.

Niva uluslararası yarışmalarda da derece kazanmayı ihmal etmedi. 80’lerde Fransız Lada-Poch’un hazırladığı, arkaya yerleştirilmiş 6 silindirli Porsche motoru olan Niva Proto Paris-Dakar’da zafere çok yaklaştı. 1981’de Briavoine ve Deliari’den oluşan takım kırılan radyatör yüzünden 3.’lükle yetinmek zorunda kaldı. 1982 ve 83’te ise 2.’lik kupasını aldılar. Lartigue ve Giroux’dan oluşan takım ise 1986’da 4. oldu. Sonuç olarak yıllar içinde, gücünü orjinal Lada motorundan alan özel hazırlanmış bir çok Niva onurlu başarılara imza attı. Kaldı ki bir çok insanın bildiği üzere Paris-Dakar’da finish’e varmak zafer kazanmakla eşdeğerdir. Son yıllarda bir Niva İtalyan off road sürat yarışını kazandı. Evet tahmin edilebileceği üzere onda da 300 bg’lik bir V8 Ferrari motoru vardı ve ilginçtir güç aktarımı özel 4’lü bir zincir aktarma ile sağlanmıştı.

Arkadaşlar Tarihçe başlığı altındayken işi bilen birisi anlatabilir mi, 1,7 motor olduktan sonra her sene hangi değişiklikler oldu günümüze kadar?

Yani yıl şu, hidrolik direksiyon eklendi, şu yılda bu eklendi gibi.

Bende almayı düşünüyorum ama hangi yılda hangi özellikler eklendi bilemiyorum. Herkese yardımcı olmuş olursunuz...

1993’te ilk cabrio Niva Avrupa’da satışa sunuldu. Motor hacmi 1700 cc’ye çıkarıldı, tek noktadan enjeksiyonlu besleme sistemi yerleştirildi. Niva’nın ön konsolu, bagaj kapısı ve stop lambaları da artık değişmişti. 1.9 Peugeot motoru kullanılan dizel bir Niva da üretildi. 1988’de uzun aks aralığı olan Fora adlı bir 3 kapı, Renegade tarzı kapısız ve tavansız prototipler de üretildi.1994’te uzun şaseli 2131 kodlu 5 kapılı, 2 lt hacimli 100 hp’lik versiyon banttan çıktı. Çift kabin pikap, ambülans gibi uyarlamalar yapıldı. Sibirya’daki zorlu operasyonlar için wankel motoru olan 200 hp’lik büyük tekerli Niva March üretildi.2004'te ise Bosch tarafından üretilen çok noktadan enjeksiyon sistemi geliştirildi. Yine 2004'te 4 tekerleğe de helezon yaylar takıldı, önde bağımsız süspansiyona geçildi, arkada ise 5 kollu bağlantılı tip kullanılmaya başlandı. Frenler çift devreli hidrolik sistemle birlikte önde disk, arkada kampana oldu. Hidrolik debriyaja geçildi.

Bu yazıyı her yerde okuyorum kelimesi kelimesine. Hatta Dakarda kaçırılan derecelerden falan da bahsediyor.

Benim sormak istediğim ise daha ticari satışa yönelik olan değişiklikler. "Renegade tarzı kapısız ve tavansız prototipler üretildi" gibi şeyler değil. 2000 den bu yana hangi yılda hangi değişiklikler oldu? Ona göre alacağım Nivanın yılını tespit etmek istiyorum.

Karadeniz Otoyolu' Alıntı:
Bu yazıyı her yerde okuyorum kelimesi kelimesine. Hatta Dakarda kaçırılan derecelerden falan da bahsediyor.

Benim sormak istediğim ise daha ticari satışa yönelik olan değişiklikler. "Renegade tarzı kapısız ve tavansız prototipler üretildi" gibi şeyler değil. 2000 den bu yana hangi yılda hangi değişiklikler oldu? Ona göre alacağım Nivanın yılını tespit etmek istiyorum.

kusura bakmayın, benim bildiklerim bunlardan ibaret, başka bir bilgim yok...

Paylasim icin tesekkuler.by arada Rica etsem niva hakkinda bildiklerinide paylasabilirmisin? + lari - leri ile?

Arkadaslar bilgiler 10 numara tesekkurler herkese.lada niva alicisi olarak ben bazi konulari biliyorum fakat kullanan arkadaslar pratik deneyimlerini,aractan cektigi sorunlari veya hic yasamadigi problemleri yazabilir ise Ben de bu aractan bakinmaya devam edecegim.bu bir kac ay icinde bu isi bitirmek istedigimden yardimlarinizi yani paylasimlarinizi bekliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR