Lada Niva Lastik Önerisi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Nejat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 106
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,941

Etiketler
Ynt: Lada Niva Lastik Önerisi?

Durumum kesin değil. Şuan araştırma aşamasındayım. başka markalarada bakıyorum ama en çok bu bf lastik hoşuma gitti. Şuan araçta oklar takılı. Bu alacağım lastiği yazın kullanacağımdan acemlem yok.

birde bu lastiği düşünüyorum niva için uygun ebatları var.
http://www.lassa.com.tr/product.asp?actionType=viewproduct&primary=65

BFG için 15" takmak gerekli... ve sorunsuz iş görür...

Bunun dışında tüm markaların kış, hatta 4 mevsim-AT lastikleriyle Niva en sert kışaları zincirsiz geçirir derim...
Kendi orjinal 4 mevsim lastikleriyle 2 kıştır Bayburt-Erzurum gibi yerlerde test ettim onayladım :smiley:

Konu uzun zamandır aktif değil ama halihazırda böyle bir konu varken yeni bir konu açmak istemedim. Şu an Nivamda Federal Couragia MT lastikler var ve yılın ilk karında(erzurum) şahsen kar performansından hiç memnun kalmadım, yedekte ok144 ler var ama onları da karda hiç deneme fırsatım olmadı o yüzden değiştirip değiştirmemekte kararsız kaldım. Bu iki lastiği kullananlar kar performansı hakkında bilgi verebilirse sevinirim.

zeji777' Alıntı:
Konu uzun zamandır aktif değil ama halihazırda böyle bir konu varken yeni bir konu açmak istemedim. Şu an Nivamda Federal Couragia MT lastikler var ve yılın ilk karında(erzurum) şahsen kar performansından hiç memnun kalmadım, yedekte ok144 ler var ama onları da karda hiç deneme fırsatım olmadı o yüzden değiştirip değiştirmemekte kararsız kaldım. Bu iki lastiği kullananlar kar performansı hakkında bilgi verebilirse sevinirim.

afşinfederal lastikler mt lastik ve çamur lastiğidir ok144lerde öyle erzurumda buzlanma olduğu için senin vakumlu lastik alman gerekir zira bende iken diz boyu karda federallar mükemmel iş yapıyordu ;)

Diz boyu karda sorun yok zaten, dün eve ara sokaklardan ezilmemiş karda geldim :smiley: ama ezilmiş karda yazlık lastikten beter . ok 144 ler bundan iyiyse onu bi denerim olmadı mecbur kışlık lastik alıcaz.

MT lastik (adı üstünde çamur) yüksek rakımlı, buzlu-kışı sert yerlerde tavsiye edilmez... OK-144 de aslen çamur lastiği ve hamuru serttir, buzda tat vermez...

Buzlanmada hamuru yumuşak (hamurun yumuşaklığı diş derinliğinden önce gelir derim), kışlık yada Niva gibi sürekli 4 çekerler için en iyisi AT (4 mevsim) laktiktir...

Nivanın orjinal lastikleriyle -4 mevsimdi- (2007 modeldi 2008'de aldım ve 3 yıl yaz kış Bayburt-Erzurum gibi yerlerde hatta köylerinde çok memnun kalarak kullandım)...

Buranın meşhur KOP dağını (2350 m. yaklaşık rakım) kışın sürekli zincirsiz kullandım ve abartısız 3 yıl içinde kışları tek bir araç sollayamadı:smiley:

Uzun lafın kısası Nivaya aslında diğer 4x4 araçlara da en ideal lastik AT (4 mevsim) derim...

ERZURUM-KOP dagını bilmezmiyiz otobüs şoförlerini korkulu rüyası....abi 4 mevsim diyorsun ama OK 144 DE bir başka oluyor be....DEMİRÖZÜ taraflarına gidermisin hiç veya MADEN...

Benim nivayı çektiğim garajın girişi biraz egimli inişi var, inişlerde bol yağmurlu havada değilde az çiseli havada nivanın kıçını nerdeyse kontrol edemiyorum ve sag da solda duvarlar var arabanın kıçı duvarlara gidip yaslanacak diye korkuyorum ve mümkün oldukça fren kullanmamaya çalışıyorum....OK 144 leri seviyorum ama çiseli havada HAYIR derim çünkü korkutuyor.....

Bayburt merkez ilçeler ve köyler (hatta köylerin tarlaları :smiley:) nerdeyse hepsine gidiyorum, geziyorum (Organik Tarım Danışmanlığı yapıyorum)... Yolun düşerse beklerim (0537-4170269).

Bu bahsettiğin kayma durumlarında ağır-4x4 kilit tavsiye edilir... 3 sene aralıksız Nivaya bindim 60 bin Km kadar uzun-kısa-arazi-kış-buz yol yaptım (hızımı alamadım Çoruhtan karşıdan karşıya geçtim-kaldım...), evlendikten ve bebeden sonra TATA xenon 4x4'e geçtim ama aklım hala Nivada...

Bu arada birkaç kere Soğanlı dağlarından değişik rotalardan Trabzona, Uzungöle, Araklıya gidip-geldim halende fırsat buldukça gezerim... görmediysen mutlaka dene.

Size OK 144 ten şaşmayın derim.Asfaltta fren mesafesi konusundaki görüşlere de katılamıyorum.Bir araçta zemine basan alan daraldıkça birim alana düşen ağırlık artar ve tutunma oranı yükselir.Lastik tabanı genişledikçe birim alana düşen ağırlık azalır ve kayma yada patinaj oranı yükselir.
Buna Willys jeep ler ile Landrover Series lerde standart 600-16 NDT lastikler yerine daha geniş lastik modifiyesine giden ve benim Willys ile söz konusu bu (600-16 NDT) lastikler ile nerede ise hiç patinaj yapmadan çıktığım çamur-kar vs zeminli yamaçlarda aynı tür bu araçları çekerek çıkarmak zorunda kaldığım pekçok anım var.Kar ve çamurda lastik tabanından çok kenarlarda ve kısmen yanaklara doğru olan agresiv kavralama özelliği olan lastikler hep kişisel tercihim olmuştur.OK 144 bunlardan birisidir.
Ancak siz sahil kesiminde yaşıyor ve kumsalda araç sürmek istiyorsanız,daha geniş tabanlı ve mümkün olduğunca ince ve sık diş yapısında lastik öneririm.Tabii kuru kumdan hep uzak durup lastik havalarını da mümkün olan minumum düzeye indirmek koşulu ile.

abi inşaallah bir hafta sonu bayburta gelecem....şunuda söyliyeyim bayburta daha önce çok geldim oraları bilirim.....yakın bir abim vardı ismi İKRAM YAKUT -YAKUT HAFRİYAT onunla görüşürdüm.....senden eger trabzona gelirsen gel başım gözüm üstüne
cep: 0535 555 96 80

lastik konusunda alın OK 144 Lastik olsun bitsin...bugün karda süper tırmandım...bu lastiklerin bence sıkıntısı ince ciseli havada fren olayı ve kuru havalarda afaltta ugultu, gerisi ON numara

seyit' Alıntı:
Size OK 144 ten şaşmayın derim.Asfaltta fren mesafesi konusundaki görüşlere de katılamıyorum.Bir araçta zemine basan alan daraldıkça birim alana düşen ağırlık artar ve tutunma oranı yükselir.Lastik tabanı genişledikçe birim alana düşen ağırlık azalır ve kayma yada patinaj oranı yükselir.
Buna Willys jeep ler ile Landrover Series lerde standart 600-16 NDT lastikler yerine daha geniş lastik modifiyesine giden ve benim Willys ile söz konusu bu (600-16 NDT) lastikler ile nerede ise hiç patinaj yapmadan çıktığım çamur-kar vs zeminli yamaçlarda aynı tür bu araçları çekerek çıkarmak zorunda kaldığım pekçok anım var.Kar ve çamurda lastik tabanından çok kenarlarda ve kısmen yanaklara doğru olan agresiv kavralama özelliği olan lastikler hep kişisel tercihim olmuştur.OK 144 bunlardan birisidir.
Ancak siz sahil kesiminde yaşıyor ve kumsalda araç sürmek istiyorsanız,daha geniş tabanlı ve mümkün olduğunca ince ve sık diş yapısında lastik öneririm.Tabii kuru kumdan hep uzak durup lastik havalarını da mümkün olan minumum düzeye indirmek koşulu ile.

daha yeni çiselemeye başlayan havada ve asfalttaki lokal ıslaklıklarda OK144 ve benzeri sert hamurlu lastiklerle dikkatli olun. iki sene OK144 takılı niva kullandım iki ay kadar önce de lokal ıslanmış asfaltta sert hamurlu bir lastikle suzuki ile kaydım araba pert oldu. aman dikkat, sonra ah vahın peşinden gidilmiyor.

Yaşar hocam çok geçmiş olsun Allah korusun çok doğru söylemişsiniz uyarılarınız çok önemli bence araçların standart lastik ölçü ebat, tolerans değerlerinin üstüne çıkmak büyük risk zaten

hele ki asfaltta dediğiniz gibi kullanımlarda da ok tipi lastikle düşük süratle ve çok dıkkatli gitmek gerekir ani firen agresif manevralar asfaltta yoldan çıkarabilir Allah korusun sadece biz

gitmiyoruz o yollarda kaza ufak bile olsa maddi manevi hep zarar bize baskasına bence asfalt yolda kullanım uzun mesafeler çoğunlukta oldumu lastik tipini değişmek şart bu işin şakası

yok gerçekten.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri