Lada Niva Lastik Önerisi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Nejat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 106
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,863
Ynt: Lada Niva Lastik Önerisi?

genel bilgi olarak ve tecrübe ettiğim için eklemek istedim
ok 144 kullanmadım 6 aydır niva sahibiyim ve öncesinde yazlık olarak pirellinin hafif ticari lastiğini aldım orjinal jantlara sorunsuz. sorenta jant takımım da vardı onlara da lassa competus AT aldım fiyet ok144le aynı yaklaşık. vanda yaşıyorum buzda ve normal yağan karda kullandım keyifli direksiyonda zorluk çıkarmıyor. dönme yarıçapında sorun yok ama birazdan fazla yaylanınca çamurluk kenarına dokunuyor. ölçüleri 205/80/R16 okuduklarıma göre 80 yanak 16 jant kombinasyonu verimli olarak standart haldeyken motorun çevirebildiği en büyük çap. ilk etapta ekonomik sebepten çamurlukların bir kısmını kesmeyi düşünüyorum ama offroad süspansiyon ve yay takacağım. arazide ise henüz zorlamadım denemedim. asfaltta ve günlük hayatta çok rahat. tavsiye ederim. bi avantajıda arazi lastiği olduğundan dolayı yanaktaki çeliklerin güçlendirilmiş olması. bu olaya bir ad veriliyordu ama unuttum. aracın motor gücüne göre seçmekte fayda var ama heybetli ve hoş durdu :D çamurda duyduklarım ve okuduklarıma göre OK 144 üzerine yokmuş

Etiketler
Selamlar bayadır siteyi takip ediyordum ancak şimdi fırsatım oldu.
Gerçi konu eskiler de kalmış ama hortlatalım bakalım belki bi cevap veren çıkabilir
Ben de ki niva da 205 80 16 lastikler var ve çukurlara vs sert girip davlumbaza sürtmesi harici bi sıkıntı görmedim açıkçası ama yine de aracı zorlamamak adına nelerini değiştirebilirim?? Nivayı yükseltmek pek tavsiye edilmediği için yükseltme düşünmüyorum.
Sürtmemesi için çamurluğu ve tamponları kestirebilirim.
Bunun harici süspansiyon yay vs ya da artık hangi parçaları güçlendirebilirim?
Şimdiden teşekkürler

Selamlar bayadır siteyi takip ediyordum ancak şimdi fırsatım oldu.
Gerçi konu eskiler de kalmış ama hortlatalım bakalım belki bi cevap veren çıkabilir
Ben de ki niva da 205 80 16 lastikler var ve çukurlara vs sert girip davlumbaza sürtmesi harici bi sıkıntı görmedim açıkçası ama yine de aracı zorlamamak adına nelerini değiştirebilirim?? Nivayı yükseltmek pek tavsiye edilmediği için yükseltme düşünmüyorum.
Sürtmemesi için çamurluğu ve tamponları kestirebilirim.
Bunun harici süspansiyon yay vs ya da artık hangi parçaları güçlendirebilirim?
Şimdiden teşekkürler
Merhaba, ben de ne zamandir takip etmiyordum, lada konusuna bir göz atayim dedim:smiley:

Tek cozum çamurlukları kesmek olabilir. Yine de 205.80 niva için büyük bence. İmkân varsa lastik değiştirmek en güzeli. Ben arazi için 175 80 16 orjinal voltyre, asfalt için 195 80 15 suzuki janti kullaniyorum. Ayrica 3cm kadar bir yükseltme var. Yükseltme abartilmadigi ve doğru yapıldığı sürece sorun olmuyor. Eğer lastik degistirmeyecekseniz yükseltme de işinizi görebilir.

Evet 3cm işimi görür zaten de adam gibi usta lazm bunu yapacak ankara’da telman usta pek sıcak bakmıyo bu işlere ama belki show lada olabilir
Teşekkürler bu arada cevap için:smiley:

Evet 3cm işimi görür zaten de adam gibi usta lazm bunu yapacak ankara’da telman usta pek sıcak bakmıyo bu işlere ama belki show lada olabilir
Teşekkürler bu arada cevap için:smiley:

Ustalar yanaşmıyorsa yapacak birşey yok:smiley: ben geçen sene tüm alt takimi yenilemiştim, usta herşeyi sokmuşken yapalim ek masraf çıkmaz hem demişti. 1 yil-10bin km oldu, şimdilik sorun yok. İstanbulda raif usta bu arada.

2018 itibariyle ülkemize gelen Niva-Urban modellerinin hepsinde standart fabrikasyon olarak;

Pirelli Scorpion ATR
185/75/R16

Lastik 4 Mevsim (M+S)

(%50 asfalt %50 offroad)

Scorpion ATR 3 4 1505470067539

2018 itibariyle ülkemize gelen Niva-Urban modellerinin hepsinde standart fabrikasyon olarak;

Pirelli Scorpion ATR
185/75/R16

Lastik 4 Mevsim (M+S)

(%50 asfalt %50 offroad)

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri