Lada Niva Almadan Önceki Sorularım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ALonon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,776

ALonon

Yeni Üye
Merhaba,

Aranıza yeni katıldım ve uzun araştırmalar sonucu jimmy veya niva almayı düşünüyorum. Yarın bir test sürüşüne gideceğim ve burada sizden gelen tavsiyelere göre alıp almayacağıma karar vereceğim.

1. Aracı daha çok şehir içinde kullanacağım, hafta sonları fırsatım olursa araziye çıkmayı düşünüyorum.

2. Okudğum kadarıyla arabanın ısı sorunu var, bu sorun şehir içinde ( Ankara ) kullanıldığında ne gibi problem yaratıyor, bunu çözmek için bir yöntem var mıdır ?

3. Araba için ayırdığım bütçe 24 bin. 2008 - 2010 model bir lada niva alıp içine modifiye için para harcamayı düşünüyorum, otomatik cam, klima yarı deri döşeme koltuklar gibi.

4. Hava yastığı olan ciliolardan çok daha sağlam gibi durmasına rağmen güvenlik konusunda nasıl, kağıt gibi diyenlerde var, sağlam diyenlerde.

5. Olur da tüpsüz alırsam, hangi marka tüp taktırmalıyım ve yakıt durumu nasıldır ?

6. Şu an ford connect kullanıyorum, konfor konusunda çok iyi olmasa da binek arabaların konforunu pek aradığım söylenemez. Bu kıyasla lada niva'da konfor nasıldır ?

7. Yedek parçaları sanırım ucuz ? Doğru mudur ?

8. Çok genel olarak şunu da değerlendir dediğiniz araçları +, - lerine göre yazarsanız çok sevinirim.

Teşekkürler ...

Etiketler
Ynt: Lada Niva Almadan Önceki Sorularım

Merhaba,Connect'ten sonra hele LPG takilinca,dusundugunuz her iki aracta cok kucuk gelebilir.Ozellikle arazide tek kapili araclara iki kisiden fazla olundugunda inip binmek gercekten zordur.Bu bilgilerden sonra dusundugunuz araclarin ikiside arazide son derece basarili araclardir.Jimny power direksiyonu ve klimali secenegi ile elbette one cikar.Bir de Niva'ya gore saseli olusu artidir.Fakat Niva'da da capraz kilit Jimny'ye gore arti bir mekaniktir.Niva'yi birkac yil boyunca kullandim,yerel yarislara da katildim ama pek hararet sorunu yasamadim.Ben yagi suyu sik kontrol eden biriyim.Belki de bana denk gelmemis olabilir.Jimny bir kac defa kiraladigim ve kullanimindan zevk aldigim bir arac.Soft top olani tercih edip cok keyifli plaj gezileri ile daha ziyade yazlari kullanmisligim vardir.Daha onceleri Samurai ile kis kiyamette oldukca uzun yollar yaptigimiz zaman klimasiz ve kuru direksiyon ile de cok memnunduk ama o zaman otuz yas daha genctik.Simdi power olmayan direksiyon ve klimasiz arac bize zor geliyor.Su siralar arazide kisa sase Terrano II dizel duz vites kullaniyorum. Memnunum ve simdilik degistirmeyi dusunmuyorum.Daha ileri yaslarda vites degistirmek zor gelmeye baslayinca belki otomatik baska bir arac tercih edebilirim.Lada icin parca ve bakim maliyetlerinin ekonomik oldugu konusunda haklisiniz. Termostatini,radyatorunu,radyator kapagini,vantilator kayisini su tapalarini yani kisaca sogutma sistemini saglikli tutarsaniz bence pek problem yasanmaz.Siz,ben kendimi garantiye alayim derseniz en fazla radyatoru daha buyuk olaniyla degistirirsiniz olur biter.Her iki seceneginizde saglam araclardir.Oyle kagit gibi ezilecek araclar degildirler.Modeli eski ve curumeye yuz tutmus her arac kagit gibi ezilir.Bahsedilen araclar o durumdakiler olabilir.Niva'da bu durum bakimsiz olanlar icin olabilir.Jimny'de ise modeller daha yeni ve Japon boya teknolojisinin dayanikliligi ile uretilmis oldugundan curume cok daha gec oluyor.Tabii ki yine bakimli olmak sartiyla.Mumkunse kaza yapmamis bir arac bulmaya calisin.Kaportasi kadar mekanigide bakimli bir arac sizi uzun yillar goturur.Sahsi dusunce ve tecrubelerimdir.Umarim faydasi olur.

merhaba aramıza hoş geldiniz. bu konuda çok daha bilgi ve tecrübeli arkadaşların olduğu muhakkak,ben yaklaşık 8 yıllık bir niva kullanıcısı olarak kendimce cevaplar vermek isterim. ilk önce jimmy hakkında bilgim yok. 1- iyi temiz bir niva şehir içinde ortalama bir otomobil gibidir.arazide ise kendinden beklemeyeceğiniz işler yapar .2 normal şartlarda bir hararet sorunu yok ,arabayı tanımamaktan kaynaklanan bir durum var ( 2011 aldım bende sorun var zannediyordum ama radyatör kapağını yeniledim halloldu) 3.bu bütçeyle 2011 e kadar alabilirsiniz,ve her türlü değişikliğe de uygun bir yapısı var. 4. oldukça sağlam bir yapısı var ancak paslanma işine dikkat etmek gerekiyor. 5. tüp konusu önemli çok iyi bir işçilik ve ayar gerekiyor sanırım. 6. connect başka bir tür niva başka .şunu bilin ki connect le yapamadığınız birçok şeyi nivayla yapabilirsiniz. 7. yedek parça bol ve ucuz tamiri kolay. 8. temiz bir niva alın ve ilk fırsatta şehiri terkedin derim. selamlar.

Size şunu tavsiye edeceğim :
Alacağınız hangi araç olursa olsun mutlaka bir kere direksiyona oturup hiç değilse 5-10 km. kadar yol yapın sonra karar verin.

@ttogan
Gerçekten faydalı oldu çok teşekkür ederim. Power direksiyonun hidrolik direksiyon olduğunu cevabınız sayesinde öğrendim. 2010 model düşünüyorum ve gerçekten hidrolik direksiyon olmaması çok büyük dezavantaj. Terrano 2 gerçekten çok güzel bir araç ama yaklaşık vergi hesabı yaptığımda 2.6bin çıkıyor. Benim için çok fazla : )

Şehir içinde normal kullanım olarak lada niva sizce nasıl ? Nedense lada jimmye'e göre bence çok daha çekici.

@hasandivriği

Hoşbulduk, cevap için teşekkürler. 8 yıl boyunca şehir içinde ve dışında mı niva'yı kullandınız ? Hiç binek arabayı aradığınız oldu mu ? : ) Bence Türkiye'de yollar gerçekten binek arabaya göre değil zaten. Bizim sokoğa çok yakın yerlerde offroad yarışları bile düzenlenebilir. Ama çoğu insan uzak dur, yapma etme diyince biraz korku başlıyor insanda. Mesajınız beni daha da yaklaştırdı nivaya :smiley:

@prafa

Teşekkür ederim, yarın nava'yı deneyeceğim.

Sayin alonon isminizi goremedigim icin nick ile hitabetmek zorunda kaldiyorum kusura bakmayin.Oncelikle power direksiyon sadece hidrolik direksiyon demek degildir.Extra bir guc unitesi ile desteklenerek yonlendirilen tum direksiyonlara denir.Bazi direksiyonlar hidrolik pompa ile oldugu gibi bazilari elektrikli motorlari ile de desteklenmektedir. (yeni model Renault vs. kucuk araclarda hidrolik pompanin motordan kayis vasitasiyla guc calmasini ve yakiti artirmasini engellemek icin)Bu da yeni bir bilgi olmus oldu.Niva'da daha yeni modellerde power direksiyon olmasi lazim bir sorusturun isterseniz.Hatta klima takili olanlar bile varmis diye duydum.Sorusturmak lazim ama fiyatlari ve performansi nasildir bilemiyorum.Benim Niva'm klimasiz ve kuru direksiyonluydu.Iki yil kadar sehir icinde disinda,dagda bayirda ve hatta yerel offroad yarislarinda bile kullandim.Yaris sonralari da aracimla gayet rahat karayoluyla eve dondum.Sadece bir defasinda on tamponu dik bir iniste yamulttum ki onu da sanayide bir demirci ustasi isitip doverek duzelttiydi.Yani kisaca sehir icinde de son derece rahat ve kullanisliydi.Fakat dedigim gibi yas ilerleyince simdi cesaret edip kuru direksiyonlu bir vasita almaya cesaret edemedim.Benim Terrano eski model yillik vergisi de bes-altiyuz civari.Size tavsiye icin degil sadece farkli secenekler sormustunuz bilgi icin bahsettim.Siz modelli bir arac almak istiyorsunuz.Evet vergi o zaman ciddi boyutlara cikiyor.Niva yedek parca ve bakim konusunda sizi uzmez.Yakit icin belki LPG ile tercih etmek zorunda kalabilirsiniz.Jimny ise yakiti nispeten daha ekonomiktir.Konfor olarak size az daha fazla konfor sunar.Ic hacim az biraz kucuktur.Diger bilgileri onceki mesajimda bahsetmistim.Hayirlisi olsun.

MERHABA;
BENDE 1996 MODEL LADA NİVA VAR. YENİ TİP MOTORLARI BİLEMEM AMA BENİMKİNDE ARAZİDE, ŞEHİR İÇİNDE KESİNLİKLE HARARET SORUNU YAŞAMADIM. İLK ALDIĞIMIZDA FRENLER PEK İYİ DEĞİLDİ GÜVEN VERMİYORDU, MOTOR BİTİKTİ, KOMPLE BAKIMA SOKTUK MOTORDAN DÖŞEMESİNE KAPORTASINA KADAR HERŞEYİNİ YAPTIRDIK. ARAÇ İÇİNE KOMPLE YALITIM YAPTIRDIK ŞUAN ŞEHİR İÇİNDE OTOMOBİL GİBİ KULLANIYORUZ.
MOTORLAR AYNI DEĞİL (BENİMKİ KARBÜRATÖRLÜ 1.7) AMA LPG DE ŞEHİR İÇİNDE EN FAZLA 20 KURUŞ YAKIYORUM. PERFORMANS KONUSUNDA DA 90 KM/H ÇOK RAHAT YOLCULUK YAPIYORUM, BENDE SORENTO JANT VAR YOLTUTUŞUDA GÜZEL BEN ÇOK MEMNUNUM KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM.

Bahsettiğiniz bakımları ne zaman yaptırdınız ve ne kadar tuttu. Büyük ihtimalle ben de aynı bakımları yaptıracağım. Seneye göre fiyat hakkında bilgim olsun istiyorum.

Aracı ekim ayında 8.250'ye aldım. Almadan önce lifte kaldırdık altlarına falan baktık birşey görünmüyordu. Aracı aldıktan sonra temizleyelim dedik. İç taban döşemesini kaldırdık. Döşemenin altında ziftli keçeler falan duruyormuş hep ıslanmış berbat olmuştu. Tabanda ufak tefek çürükler vardı, taban olduğu gibi temizlendi, tabana içten dıştan komple meges atıldı. Kaportadaki ufak tefek çürükler yapıldı. Komple boyandı. Aracın alt tabanı ön göğüse, çamurluk üstüne kadar ziftli keçe ile kaplandı. Ben otomobil gibi kullanacağım için, içi komple krem renk halı kaplandı. Arka koltukların arkasına bagajın üzerine hatchback araçların bagajını açtığımızdaki kalkan bölme yapıldı. Bölmede aynı krem renk oda bagaj kapağına bağlı kalkıyor. Onun üzerine iki adet oval hoparlör taktırdık. bagajın içide komple krem döşeme, krem renk kapı pandizotları yapılıp takıldı. Aracın içini krem renk yaptık tabi torpito falan siyah. Arka camlar koyu film ön camlar açık film yaptırdık. Buraya kadar 3000 tl'ye geldi. araç içi yalıtımı,döşemeyi 750 tl ye yaptırdık.
Motor sıkıştırmalarda mavi duman atıyordu motorun bitik olduğu belliydi. Ayarlarıda çok bozuktu lpg'de 35-40 kuruş yakıyordu. Motoru komple yağ devirdaiminden egzantrik zincirine dişlilerine kadar komple sıfırladık. Motor ustasından kaynaklanan çok ayar sorunu falan yaşadık. Karbüratör bakımını falan yaptırdık. Tüp ayarını yaptırdık. Motor pahalıya geldi en son ayarlarla max. 20 kuruş yakıt tüketimim var. Fren merkezleri değişti. Tekerlek bilyaları değişti, arka amortisörler(tanesi 30 tl), rot rotiller falan değişti. Transşaft değişti, ön arka iki şaft daha değişti. Yanlış hatırlamıyorsam transşaft 80 lira diğer iki şaft tanesi 140 liraydı. 450 tl ye Kia Sorento jantı taktırdık. Araç orjinal koyu yeşil renk jantlarla birlikte iyi bir görünüm kazandı. Araca yeni binmeye başladık. Her nivanın böylemi bilmiyorum ama yakıt tüketimi olsun performansı olsun süper kesinlikle tavsiye ederim. 5 vites, 4. viteste 150 km/h yapıyor.
Sizin düşündüğünüz fiyatlara zaten temizi bulunur. İç yalıtım iç döşeme yapılabilir. çelik jant takılır keyiflede binilir ama almadan önce mutlaka test sürüşü yapın belki size iyi gelmeyebilir.

@Semih_81 çok teşekkür ederim.
Test sürüşünü yaptım, beklediğimden biraz daha kötü. Benim denediğimde kolluk vardı, vites çok önde kalıyor vites değiştirmek eziyet gibi. Genelde kollukta elim dururken vites değiştiriyorum ben.

Ayrıca vites geçişleri gerçekten çok kötüydü. 2010 model denememe rağmen.

Arada benzin kokusu geldi arabadan basittir çözümü ama yine de rahatsız etti beni.

Bir de frenler bitikti : )

Biraz gözüm korktu ama başka arabalarada bakacağım.

2000 - 2001 model freelander 2.0 td4 ler çok albenili duruyor şu an için :smiley:

Düzenleme: kısa bir araştırma sonucun freelander'dan vazgeçmiş, çok sıkıntılymış.

hocam selamlar 2 adet niva değiştim niva aşığıyım fakat anlattığınız duruma göre size 2 tavsiyem var birincisi alacağınız niva 10 bini geçmeyecek geri kalan paraya binek araç alacaksınız şehir içinde binek araç arazide niva kullanacaksınız uzun yolda nivaya asla binmeyeceksiniz....

diğer seçenek ise az daha para ekleyecek 2004 model grand vitara 2.0 alacak ve hem şehir içi hem arazi hemde uzun yolda keyfine bakacaksınız....

niva aşığı bir üye olarak size tavsiyem budur niva bir hastalıktır allah korusun her bünye kaldıramaz :D saygılar...

@murat067
Grand vitarayı araştıracağım hoş bir şeye benziyor. Benim de aklıma gelen iki araba. Ekonomik olarak iki araba iki ayrı çocuk gibi para yiyecek :smiley:. Bir de bu arabalara bir kez gönül kaptırınca, binek arabalara hiç para veresim gelmiyor. İlk binek arabamı alırken yoldaki arabalara çok dikkat ederdim ne var ne yok diye. Şimdi belli hacimden küçükleri yok sayıyorum direk : )

İstanbul'da Kaner usta var. Şehir içinde kullanmayı düşündüğümden biraz konfor sağlayabilirim. Aşağıdakiler için fiyat alacağım, ona göre tekrar bir araştırma yapıp karar vereceğim. Teşekkür ederim mesajınız için.

ARKA TAMPON VE STEPNE TAŞIYICI
BARDAKLIK
ELEKTRİKLİ VE ISITMALI AYNA
GÜNEŞ SİPERLİĞİ IŞIKLI
KAPI CEBİ
YENİ NESİL TORPİDO

Ayrıca yaptıracaklarım:

Ses yalıtımı
Otomatik cam
Otomatik uzaktan kilit.

Son 10-15 yılın binek arabalarına alışmış bir kişinin, Niva ile asfaltta mutlu olması zordan öte. Ben bunu denedim öğrendim, onun için size aman mutlaka bir kere kullanın dedim.
Grand Vitara 3 kapıya geçtim, sıfır sorunu yakaladım. Her yerde, her koşulda mükemmel araç.

Merhaba Arkadaşlar Ben doğa sporlarıyla uğraşıyorum ve sık sık araziye çıkıyorum ve bu yüzden lada niva almayı düşünüyorum. Off road yapma gibi bir düşüncem yok ama her şartta beni taşıyacak bir araç istiyorum ve görünüm benim için önemli 225-75-15 yada 16 lastik jant kullansam yükseltme kiti kullanmama gerek kalır mı. Yani lafı uzatmayayım ben lada niva istiyorum ama ona bir Dağcıya yakışır heybetli bir görünüm kazandırmak istiyorum. :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR