Lada 4x4 Urban/5 Kapı İlk Deneyimler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan NİVA.69 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 59
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,399

NİVA.69

Ana Kamp
2008-2011 arası 2007 model TEK kapı Niva bindik.

Tam anlamıyla dere tepe düz gittik. Ve ideal aile aracı olmadığından evlilik sonrası sattık.

Şimdi yeniden ama 5 kapı URBAN ile yola devam:

-araç İzmir'den 3 bin küsür km iken alındı
-Ankara'ya kadar 100-140 km basabas gelindi
-eski kasalara göre çok çok sessiz ve titreşim az
-bagaj sorunu yok
-tek kapı in-bin sorunu yok
-LPG tüpü orjinal haliyle altta, bagajda yer kesmiyor
-ABS, klima vs var

Özetle eski kasa ile arasında ciddi fark var, o zamanlar kullanıcıların şikayet ve beklentilerinin tamamına yakını yapılmış..

arazi şanzımanı titreşim önleyicisine kadar bi çok ayrıntı var..
alt taraf fabrikasyon ziftli
o zamanlar zorlukla bulunan aksesuar, modifikasyon için gerekli herşeyde fazlasıyla var, bulunuyor artık..

Tek ve EN büyük kusuru vergi meselesinden dolayı (1600-2000 cc dilimine giriyor) FİYATI.. biz 0 km yerine 0 ayarında bulunca alalım dedik.. inşallah doğru karar verdik..

Etiketler
YAKIT: 90-120 km hızla uzun yolda 100 KM'de 11 litre LPG yaktı.

LPG markası ZAVOLİ.

90-100 olsaydı 10 litre yakardı diye tahmin ediyorum..

Yeni aracınız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Bir kaç tane detaylı foto da atsaydınız çok güzel olurdu!

sağolun.. ilk fırsatta atayım.. şimdi çeki demirinin ruhsata işlenmesi meselesini çözmeye çalışıyoruz..

İzmir'de bayideki ilk hali..

Urban

Urban

Son düzenleme:

Zavoli LPG ile Lada arasındaki anlaşma ile garantili LPG montajı var.

Üstünde brüt 35 litre (net 29-30 litre) arka tabanın altına gizli tank var. Lada için özel proje ve montaj.

Farlar eskisi gibi zayıf. Güçlendirip ek beyaz sis farı taktık ön tampona.

Dün PedalBox Plus diye Alaman malı bi cihaz test ettik.. gaz pedalına anında takılıp sökülen minicik bişe..

Hayret edilecek kadar gaz tepkisini iyileştirdi..

Uzun saşe Niva, kısaya göre;

50 cm uzun
140 kg ağır

buna rağmen ve LPG ile test etmemize rağmen.. tek kapı benzinli Niva gibi gitti..

BG artırmayan ama gaz pedalının tepkisini iyileştiren bi cihaz..

---

Daha önce almış, kullanan var mı acaba.. uzun vadede durum nedir..

Dün PedalBOX denemesini tekrar yapıp aldık.. /Ankara/Çankaya-SONAX'dan 1250 tl)

Garip ama gerçek çok dik rampada cihaz devre dışındayken nazlı çıkan araç devreye girince ciddi şekilde iyileşiyo..

Lakin yetkili bayideki kişinin demesine; tüm araçlarda aynı etki fark olmuyormuş.. genelde az çok olsa da Nivada ciddi farketti..

*BG artışı yada son hızda bi artış yok.. SADECE ivmelenme/hızlanma artışı var. İlk kalkış, sollama, rampa çıkışı iyileşiyor.. ki aradığımız da tam buydu..

3 farklı modu var. Son/en üst modda çok ciddi fark etti..

Yakıt tüketimi değişmiyor yada çok az düşer dediler.. ben de aynısını düşünüyorum.. deneyip görecez..

Hayırlı olsun güle güle kullanın:smiley:
Çeki demirini 5 kapı için araca taktırıp ruhsata işlettirdinizmi?
Ruhsatta römork çekme kapasitesi kaç kg olarak yazıyor ?
Selamlar

Tek kapıya izin var, 5 kapıya yok gözüküyo.. oysa Rusyadaki kendi sitesinde ayrım yok.. 300/600 kg izin var.. eskiden 1500 kg diye var diye hatırlıyom.. ayrıca Nivaya uygun çeki demirinin kapasitesi de 1900 kg..

Ankarada olmayacak gibi İstanbulda bi yer bulduk.. sil baştan proje vs hepsini hazırlayıp yapacak gibi inşallah.. fırsat bulup gidemedim daha..

daha güzeli sizin olsun:smiley:

Bu arada aracın son hızı 140 km.. eski 2007 tek kapı ile bu hıza nerdeyse hiç çıkamamıştım.. 100/120'den sonra hiç güven vermiyordu zaten.. bunda 140 ile bile gayet dengeli bi gidiş var.. tabi yakıt ciddi artıyordur.. orası kesin..

---

Üstünde Pirelli Scorpion 4 mevsim lastik var.. %50 şehir %50 offroad diyo sitesinde..

Pirelli Scorpion ATR; 185 75 R16

Yakıt: E
Yağmur: C
Ses (dB): 71

Pahalı kalite bi lastik.. Ruslar bu sefer paraya kıymış hakkaten kalite Nivaya uygun bi lastik takmışlar.. lakin çok sık araziye girilmeyecekse;

Pirelli Carrier All Season var; 195 75 R16

yine 4 mevsim
*çok sert olmayan kışlarda da takılır

Yakıt: C
Yağmur: A
Ses (dB): 68

Fiyat olarak da aracın üstündeki orjinal lastiklerle aynı sayılır.. elime fazladan bi para geçerse yazlık niyetine bundan da bi takım düşünüyom.. ses ve yakıt düşük.. ama ne kadar fark eder orası meçhul..

Alaman PedalBOX son limit kullanımda araçda ne hantallık ne baygınlık kalıyo.. Çevre yolunda-otobanda 140'ı gördü az daha da basılırdı gibi.. ama motor arıza yanar bi daha dur kalk yaparız diye zorlamadık.. yalnız en son şehiriçi ve basabas seri kullanımda 14-15 litre LPG yaktı..

Gelellim şimdilik tespit edebildiğim eksik/noksan/kusur veya şöyle olsa daha iyi olurdulara;

-LPG tankının yeri süper, 10 numara eskiden ecnebi sitelere bakar bakar bizde niye bu tankı buraya koymazlar derdim.. LAKİN 35 litre tank yaz şartlarında şuan için en son 29,5 litre AYGAZ gaz alıyo.. İtalyan/ZAVOLİ Nivaya uygun süper bi montaj ve işçilikle LPG takmış.. Zavoli Ankara bölge bayine gidip.. şu tankı bi büyüğü olan 42 litrelikle değişelim dedik.. PAY yok dediler.. hatta "bunu bulduğuna şükret, sonradan taktırsan böyle düzgün yuva-montajı da bulamazdın" dediler.. LPG tankı biraz küçük vesselam.. ama eskisi hem bagajın içindeydi hemde bundan da küçük 30'luktu.. yani hakketen buna da şükür..

-LPG dolu/boş için 4 adet ışık koymuşlar ama.. TAM anlamıyla ayarsız.. bölge servisi simit ve küçük silindirikte yapacak bişe yok.. öyle kalacak.. dedi..

Başka bi ustaya gittim.. uğraştı durdu.. bişeler yaptı..tam olmasa da daha iyi olur dedi.. LAKİN değişen bişe yok gibi..

İLK ışık ÇOK geç sönüyo..
2 ve 3 hemen zırt diye sönüyo..
Son ışık normal..

Lakin uyarı sesi gaz bitmeye yakın değil BİTİNCE başlıyo.. halbuysa benzin depo ışığı gibi bitince değil bitmeye yakın olsa daha iyiydi..

*HARARET.. uzun yolda hızlandıkça düşüyo.. çok normal.. LAKİN şehiriçi, dur-kalk ve sıkışık trafikte HEP normalin üstünde.. dikkat etmek lazım.. normal mi diye bu gittiğimde servise sorcam!

*Eski kasalara göre Boya çok iyi.. altı orjinal ziftli.. LAKİN alt zift TAM anlamıyla ÇOK iyi değil gibi.. ele fazladan bi para geçtiğinde zift veya pütür isteyebilir mevsime/kullanıma göre..

bide Ruslar aracın altını ziftlerken malzemeden çalmayıp.. jantları da az-çok ziftlemişler.. az-çok bulaşmış.. bigün üşenmeyip dışını temizledim, elim uzanmayınca hepsini sırayla söküp.. Delete ve Mutfak teliyle pırıl pırıl yaptım..

*Ön cam suyu 2,8 litre arka 2,0 litre olacak..

Ön şeffaf ve görünüyo.. LAKİN arka suluk görünmüyo.. arka sinyal-stop bakalit kapağı açınca azıcık gözüküyo gibi ama yine gözükmüyo.. ve doldururken hep taşırdım.. bereket versin bagaj havuzu var da temizlemesi kolay oluyo..

*SON olarak sürekli birileri merak edip soruyo.. sen mi uzattın, iyi toplamışsın diyen de var.. bunlar hala üretiliyo mu.. diyen de.. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.