L322 3.0td6 Merak Edilenler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan L322 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,021

L322

Yeni Üye
Herkese merhabalar,
L322 hakkında araştırma yaparken rastladım ve bilgi sahibi birçok arkadaşın olduğunu gördüm.
Burada L322 3.0td6 hakkında kulaktan dolma değilde bizzat sahip olmuş,kullanmış ya da problemleriyle ilgilenmiş kişilerden bilgi alabileceğimi düşünüyorum.
İlgilendiğim model yılı 2005-2006. 3.0td6 istememin sebebi bildiğiniz gibi motor,yürüyen aksam ve elektronik alt yapının bmw ile aynı olması.Bu sayede olası arızaların daha makul onarılması ve anlayan usta fazlalığı vs.
Bu araçla ilgili öğrenmek istediklerimin başında malumunuz havalı süspansiyon sistemi geliyor.
-Havalı süspansiyon sistemi bahsedildiği kadar karmaşık ve sık arızaya müsait bi sistem midir? Olası körük arızalarında araştırma yaptığım kadarıyla maslak nam amortisör,hava kaçıran körük kısmını değiştirdiklerini,2 yıl garanti verdiklerini söyledi.Tamir randıman verir mi?
-Körüklerin hiçbirinde kaçak yoksa atıyorum araç 1 hafta çalışmasa bile çökme olur mu?
-Kompresör revizyonu var mı?Sekmanlar aşındığında vs. revizyon yapılıyor mu?
-Kompresör ve körükler haricinde airmatic beyni ya da seziciler vs. sıkıntıya müsait midir?
-Turbo-enjektör-pompa 3 lüsü sıkıntıya müsait midir?Yoksa revizyon-değişim süreleri x5 ile aynı mıdır?
-Ağırlıktan ve yanlış kullanıma bağlı şanzımanların hassas olduğunu biliyorum.Alırken nelere dikkat etmeliyiz,vites geçişleri,durma-kalkma bize ipucu verir mi?Ya da sağlam gözüken şanzıman birden su koyuverir mi?
-Genel anlamda modüller,beyinler,elektronik aksam olarak sorunlu bir araç mıdır?
-Tuvturk muaynesinde roller koyulmadan yapılan fren testlerinde arazi şanzımanı vs. zarar görebiliyormuş.Satın alınacak araçta bu durum tespit edilebilir mi?

Uzun olduğunun farkındayım.Yanıt verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Etiketler

3.0td6 gelmis gecmislerin en iyisi diye dusunuyorum , 4. Aracim gayet memnunun 322.000 kmde suan ve hala ilk gun nasilsa oyle duruyor . Bir kac sorunu var kronik turbo ve el freni gibi onun disinda hic bir sorunla karsilasmadik bir kere yakit deposu samandirasi bozulmustu o problem yaratti . Mekanik parcalari yuruyen aksam olarak fiyatlar uygun ama ic tirimler dis trimler kaporta parcalari sterlin olarak satildigindan cok pahali mesela kosiflerde on cam degistirdim yaz aylarinda kur dusukken 5.600 tl + kdv gibi yani bu tarz parcalar pahali . Her parcaninda cikmasini bulmak mumkun . Tavsiye edebilecegim en iyi suv dur iyice baktirarak alin motor sanziman kaporta bir omur kullanirsiniz diye dusunuyorum .

Bahsettiginiz sorunlar 10 kere el degistirmis hor kullanilmis araclarda oliyor genelde . Araci alirken once kacinci sahibi olduguna sonra aldiginiz kisinin tipine bakarak alin tavsiyemdir :smiley:)

Yaklasik 10 ay oluyor l322 2006 alali Karsilastigim sorunlar Vtg motoru arizalandi arac hâlâ arazi modunda normal moda girmiyor borusan servise goturdum 17 bin masraf cikardi ,cam motorlarinin kayisi curumustu,1 koruk onarimi yapildi ses geliyordu,simdilik baska sorun cikmadi ama cikacak gibi tedbirli kullaniyorum o da cabasi ben almadan once sadece 2 el degistirmisti

Merhaba L322 4.4 Benzinli sahibiyim. Aracı aldığımda 178.000 KM'de bakımlı bir araçtı. İlk aldığımda ön takım, lastik değişimi, üst tavan kumaş değişimi, direksiyon kaplama, fren balata, disk, yağ vb bakımlar yaptım. Tahminen 15.000 TL harcadım. keyfi olarak yaptığım harcama tahmini 5.000 TL'dir. Yaklaşık 20 bin km sonra ön 2 süspansiyon patladı onları yaptırdım. 1 adet akü aldım, yağ bakımı ve filtreler değişti. Tahminen 5.000 TL harcadım. Şimdilik sorun yok. Tavsiyem ön süspansiyon 1 tanesi patlarsa diğeri sağlam olsa bile söktürüp baktırın. Duyduğuma göre en fazla 1-2 ay sonra diğeri de patlıyormuş. Şehir içi ortalama 13 litre yakıyor. Şehir dışı 10.8 litre yakıyor. Çok keyifli ve rahat bir araç. Eğer 4.4 benzinli l322 kasa araç almak istiyorsanız, tavsiyem alırken biraz fazla fiyat farkı da olsa bakımlısını alın ve minimum aldığınızda 15-20 bin TL bakım onarım için ayırın. Kenarda da acil bir durum için 5.000 TL bütçe tutun. Uzun yola gitmeden önce mutlaka, özellikle ön 2 süspansiyona baktırın. Büyükşehirde yaşamıyorsanız kimse bu aracın körüklerinden anlamıyor. Tecrübe ile sabittir. Eğer araçtan hiç anlamıyor araştırma yapmak istemiyorsanız mutlaka yetkili servise gidin. Tamir bütçeniz minimum %60 artacaktır. Eğer araçtan anlıyor veya araştırabiliyorsanız, iyi bir ustanız da varsa çok keyifli bir araç. Bazı muadil parçaları var orijinali için üretim yapan bu parçaları kullanabilirsiniz. Hayati önemi olmayan bir çok parçasının çıkmasını kullanabilirsiniz.

Merhaba
bende 3.0 td6 kullanıyorum.
Çok araştırıp en uygun fiyata çözüm bulmaya çalışıyorum.
epey yol katettim :smiley:
takıldığınız bişey olursa yardımcı olabilirim. bilgim dahilinde..

Merhaba
bende 3.0 td6 kullanıyorum.
Çok araştırıp en uygun fiyata çözüm bulmaya çalışıyorum.
epey yol katettim :smiley:
takıldığınız bişey olursa yardımcı olabilirim. bilgim dahilinde..

Genel olarak bahseder misiniz başınıza gelenleri çözüm yollarını vs bu araçların gerçek deneyimleyenlerin fikri oldukça az kulaktan dolma bilgiler genelde forumlarda lütfen uzun uzun paylaşın

Merhabalar,
Ben L322 4.4 V8 kullanıyorum, çok keyifli bir araç. Aldıktan sonra tüm bakımlarını da yaptırmıştım, hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yanlız geçenlerde 3.0 dizel kullandım, belki de o araca özgü bir problemdir tam emin değilim ama araba hiç gitmiyordu. Dediğim gibi arabasına göre değişir tabi, bakımlı bir araç olsa daha farklı olabilirdi belki. Kullanım keyfine bayılıyorum, çok güzel araba yapmışlar.

Kasa ve iç tasarım olarak beğendiğim araçlar ancak herkes sorunlardan bahsediyor. Özellikle 4.4 motor için sıkıntılı deniliyor. Bir de krank kesme meselesi varmış, nasıl oluyor anlam veremediğim bir durum. Uzaktan sevmeye devam ediyoruz bakalım.

L322'deki 4.4 v8 motor 5.40, 7.40, X5 de kullanılan motor ile bire bir aynı. Sıkıntı yaşayanlar elbette olmuştur. Ama genel bir problem olsa, BMW'de de olurdu sanırım. (O zamanlar Land Rover BMW'deydi diye biliyorum) 280 küsür beygir gücü 2,5 tonluk araçta çok keyifli oluyor. Turbo beklemeden sürekli gelen gücü hiçbir şeye değişmem. Deneme sürüşü yapmadan karar vermemek lazım. Benim kullandığım 3.0 TD6 dizellerin hepsinin motorları hayata küsmüş durumdaydı.

2004 mod. l322 vogue 3.0 td6 kullanıyorum. düz 6 silindir 177 hp BMW motoru. Aynı motor bmw nin birçok araçta kullanılmış. M57 Motor.
Bu durum tamir bakım yedek parça işçilik vs.vs. bana avantaj olarak geri dönüyor.
Biraz araştırıldığında Land rover freelander da kullanılan 2.0 TD4 den sonra en sorunsuz çalışan motorlardan biri olduğu görülür.
4.4 benzinli aracın performansı ile 3.0 td6 kıyaslanmamalı bence.
3.0td6 2800 kg araç için performans aramıyorsanız oldukça yeterli bence tabi bakımlı araç var bakımsız araç var. buda başka bir konu benim aracımda full bakımlı üzerine titrerim. :smiley: en ufak bir sorunu ertelemem hemen hallederim.Haliyle bu durumda basınca gidiyor :smiley:
Ayrıca 3.0 td6 nın yakıt avantajı tartışılmaz oldukça ekonomik.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri