L200 K Belgesi İsteniyormu ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hagurel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 75
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,722
Ynt: L200 K Belgesi İsteniyormu ?

Herhangi bir şekilde vergi levhanız varsa iş için veya zevk için de kullansanız k2 belgesi ve src2 ve 4 çıkartmanız lazım

Etiketler

Selamlar

Beyler araştırmanız kaydıyla yazıyorum

K2 YETKİ BELGESİ İÇİN İSTENENLER, BELGELER VE ŞARTLAR
  • K Yetki Belgesi : Yurtiçi Esya Tasimacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre türlere ayrılır.
  • K1 Yetki Belgesi : Ticari amaçla Eşya Taşımacılığı yapacaklara,
  • K2 Yetki Belgesi :Sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari taşımacılık yapmayacaklara,
  • K3 Yetki Belgesi :Ticari amaçla Ev ve Büro eşyası taşımacılığı yapacaklara verilir.

• Hususi-Yük Nakli , Ticari-YÜK Nakli ibarelerini taşıyan araçlar şahsi (aile için) kullanım dışında kullanıyor ise K belgesi alınacak.

Burada genel soru şu benim ailem için kendim için kullandığım nasıl anlaşılacak yok kasamda çadır var alet kutusu var fiş fatura gösteririm falan değil.
    K1 belgesine giren taşımacılığı K2 K3 ten nasıl ayıracaksa öyle ayıracak .yada diğerini ötekinden nasıl ayıracaksa çünki bütün belgelerin kapsamı sınırlı.
    Kendinizi özgür hissetmek için K2 belgesi alırsanız bu belgenin sizi kendi il sınırlarınıza mahkum edip etmeyeceğini araştırın.

saygılar.

İyi akşamlar, Polis veya istasyondakiler aracınızı sorguladıklarında Tc kimlik no üzerinden vergi numarısına rastladıklarında aracı ticari olarak değerlendiriyorlar. Ben mesela doktor olmama rağmen hastaneye fatura kestiğim için l200 'üme k2 belgesi ve src 2 ve 4 çıkarttım.

mirtos' Alıntı:
İyi akşamlar, Polis veya istasyondakiler aracınızı sorguladıklarında Tc kimlik no üzerinden vergi numarısına rastladıklarında aracı ticari olarak değerlendiriyorlar. Ben mesela doktor olmama rağmen hastaneye fatura kestiğim için l200 'üme k2 belgesi ve src 2 ve 4 çıkarttım.

Selamlar

TC. Kimlik no. aynı zamanda vergi numarası buradan bulunması normal.
Ama çelişki şurda , Eger siz doktor olmanıza ragmen, ürettiğiniz yada başka bir yerden aldığınız bir malı, hastahaneye satıyorsanız şirketiniz yada şahsınız adına kayıtlı l200 yada başka bir kamyonete k belgesi almanız lazım, kaldıki sizinki K2 olduğuna göre sadece kendi iştiğal konunuzla ilgili taşıma yapabilirsiniz, ticari taşıma yapamazsınız K2 belgesi almanız normal. yani aracında irsaliyeli, faturalı yük taşıyan almak zorunda.
Doktor olmama rağmen demişsiniz hastahanede çalışan ve maaş alan bir doktor hususi yada ailesi için kullanacağı ticari fatura ve irsaliyeli mal taşımayacağı aracına K belgesi almak zorunda değil zaten alamaz, SRC 2 şehirler arası yolcu taşımacılığı için, SRC 4 şehirler arası eşya yük taşıması için. K2 ile yalnız kendi ürettiğiniz yada başka mümessil yada ithal ettiğiniz ticari malı il sınırları içinde taşıyabiliyor şehirler arası gidemiyorsunuz. Kafam karıştı
Bu arada SRC almak isteyenler 25.02.2003 tarihinden önce ehliyet aldılarsa kursa gitmeden SRC alabiliyorlar. ( araştırın iş Karışık )
Mesela: Maliyede ticari kaydınız konfeksiyon palto ürettiniz, bu paltoları kendi bayi yada dükkanlarınıza kendi aracınızla taşıyacaksınız
Maliye kaydı şirketse şirket adına şahıssa şahıs şirketiyse şahıs adına K 2 almanız lazım.
Maliye kaydı Belirli bir zaman sınırı olmayan nakliye yapan gelirini bu şekilde beyan eden K 1 alacak
Maliye kaydı ticari ev büro eşyası ve 30 ton istihap haddi ve 5000 TL sermaye ve işletme sermayesi olması lazım.
aramızda bu saydığım özelliklerden birine sahip kaç kişi var. Yani yukardaki özellikleri sağlamadan bu belgeyi alabilecek biri varsa bana söylesin bende alıcam hatta bide ODY ve ÜDY belgeleride var almışken onlardanda alırım.
Israr eden maliyeye gitsin kendi adına taşımacılıkla ilgili bir vergi numarası alıp vergi levhası tasdik ettirsin sonra K belgesi alabilir,
sonra nemi olur ? maliye sizi çağırır taşımacılıktan gelir beyan etmemişsin vergi kaçırmışssın re'sen şu kadar vergi faiz ceza öde der, sizde ben bu işi K belgesi için yaptım aslında gelirim şurdan dersiniz, ama bu seferde SGK eski adıyla bağkur yada sigortaya yakalanırsınız, bu uzar gider sanki bunlara layıkmışız gibi. Biz bunlarla uğraşacağımıza şurda 100 bilmem kaç L200 cü diğer kamyonet guruplarıyla imza toplayıp mahkeme açsak yada kamu oyu oluştursak bu kanun açık doğru dürüst bir hal alır boğaz köprüsünden bile geçeriz.

saygılar.

Özel hastanede çalıştığımız için sskda belirtilen maaş ın üstü için fatura kesebilmek için sağlık şirketi kurup fatura kesiyoruz.

K2 ile şehirlerarası yük taşıyabiliyorsunuz. Srcyi kurssuz alabilmek için 2003 öncesi ehliyet ve 2002 öncesi sigorta girişiniz olmak zorunda.

biz en iyisi birleşip dilekçe ile bu işi çözmeye çalışalım ama bunca milleti bir araya toplamak zor

mirtos' Alıntı:
Özel hastanede çalıştığımız için sskda belirtilen maaş ın üstü için fatura kesebilmek için sağlık şirketi kurup fatura kesiyoruz.

Selamlar

Dolayısı ile araç şirket üzerine kayıtlı şahıs üzerine değil ve şirketin mal veya hizmet işlerinde kullanılması söz konusu ve K belgesi istenmesi doğal. Eğer aksi bir durum varsa ben hemen aracı satıyorum. Şirket ortağıyım ama şirketin faaliyeti yok tasfiyeye girmek üzere, zaten nakliye ve taşıma işleriyle ilgisi de yoktu. Diğer şekilde K belgesi alabilmem için gereken şartları sağlamam mümkün değil, (yük ve eşya taşımacılığı yada yolcu taşımacılığı ile ilgili hiç bir şey yapmadım yapmıyorum ) bu durumda temiz temiz ya aracı satıcam yada yük ve nakliye işine girecem.

saygılar.

Ruhsatında Otomobil ( Arazi Taşıtı ) yazan L200 ler de var onlar için prosedür nedir ?

CİNCİN' Alıntı:
Bence sorun şurada: Mevzuat bu araçları bizim gibi günlük kullanım amacıyla satın alan kişileri dikkate almıyor. Normal olarak, bir kişi neden kocaman kargo alanı bulunan kapalı kasa kamyonet satın alsın ki diye düşünüyor. Epey uzun olmasına rağmen elimden geldiğince K2 sözcüğünün geçtiği paragrafları okudum.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.13108&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

Üşenmeyip biraz okumanızı rica ediyorum Yönetmelikte der ki:
Buraya özellikle dikkat çekmek istiyorum: e) Gerçek kişiler adına hususî olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla ve bunların römorklarıyla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar.
Ne taşıyan ticaretle uğraşıyor ne de taşınan mal ticari. Sadece kullanılan araç kamyonet olduğu için bu araçları kullananlar yasa kapsamında değerlendiriliyor.
Yanlış okumuşsunuz. Kapsam madde 3 te aşağıdaki maddeler yasa kapsamı dışındadır diyor Yani sizin belirttiğiniz e maddeside kapsam dışıdır...

Beyler basitçe acıklamak gerekirse Türkiye yeni doğan bebek bile TC. kimlik numarası dolayısı ile vergi mükkellefi
kendi ürettiği imal ettiği malı taşıyan yada başkasının malını taşıyan ve maliyede ticari kaydı yada iştigal konusu taşımacılık olan bu belgeyi alacak.
c) Taşıt belgesine kaydedilmeyen taşıtlar, bu Yönetmelik kapsamındaki faaliyetlerde kullanılamaz
bu konuda beni bağlayan bir şey yok ne mal üretip bayilerime taşıyorum ne nakliye işiyle uğraşıyorum hiç bir şekilde taşımacılık ve nakliyeden bir gelir elde etmiyorum. dolayısı ile bu belgeyi almam için gereken şartları taşımıyorum bundan dolayı bu belgeyi almak istersem zaten gereken evrakları temin etmem mümkün değil. parakende konfeksiyon mağazası işletsem bile toptancıdan kendi dükkanımda satmak için aldığım mal bile bu kanuna girmez kendi ürettiğim malın taşımasını yapmıyorum, başkası adına mal taşıyıp gelir elde etmiyorum, kooparafif kayıtlı bilmem ne kadar sermayeli bilmem kaç ton kapasiteli araçlarım, taşıma şirketim yada işletmemde yok. eğer bu kamyonet olduğu için bana bu belgeyi zorunlu kılarlarsa mülkiyet edinme hakkına tecavüzdür engellemedir anayasaya aykırı. o zaman kanun çıkar kamyonetler saadece durumu K belgesi almaya uygun olanlara satılır.

1-aracın ruhsatı şirket yada firma ismine kayıtlı ise K belgesi ve kullanan sürücüden src belgesi istenir
2-araçta ticari mal yakalanırsa hatır için dahi taşısanız K belgesi ve src istenir
özet şahsi kulnımda sıkıntı olmaz

Selamlar

Beyler K2 yada diğer belgeler ruhsatta kamyonet yazdığı için hiç bir taşıma işi yapmamasına rağmen alınacak diyenler daha iyisi var yukardaki linki verilen yönetmelikten.

MADDE 17 – (1) Yetki belgesi sahiplerinin, yetki belgesinin verilmesinden itibaren 6 ay içinde faaliyete başlamaları şarttır.
(2) Yetki belgesi sahipleri, yetki belgesinin geçerlilik süresi boyunca faaliyetine sürekli olarak 1 yıldan fazla ara veremezler.

hayırlı olsun ;D yetki belgesi K2 yada başka yetki belgesi alırsak 6 ay içinde faaliyete başlıycaz belge süresi 5 yıl olduğu için 1 yıldan fazla ara veremiycez buyrun ticaret fillosu kurup şirketleşelim, :D

saygılar.

arkadaşlar ticari sektörde benim bildiğim aracın ruhsatında kamyonet minübüs vs yazması değil ticari yada hususi yazması önemli eğer hususi yazısı varsa araç hususi kullanım amaçlı görünüyor ve bildiğim kadarıyla k belgesi gerektirmiyor ama ruhsatta herhangi bir şirket adına kayıtlı ve ticari yazıyorsa hem k belgesi hemde kullanıcı için src belgesi isteniyor artı şehir içinde yükle yakalansanız dahi plakanızın bağlı olduğu ilde sıkıntı yok ... benim bildiğim uygulamada olan bu saygılar...

arkadaşlar merhaba,

yarın ankaradan L200 kiralayıp uşağa gideceğim. kiralama şirketi aracın K2 belgesinin olduğunu söyledi ve benim SRC belgemin olmasına gerek olmadığını söyledi. sizce yolda sıkıntı yaşar mıyım?? SRC belgesine ihtiyacım varmı?? bilgi paylaşırsanız sevinirim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri