L200 Bigfoot

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ProntoBasso Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 498
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 152,598
Ynt: L200 Bigfoot

Çaylak bir l200 cü olarak en iyi setupları belirlediğimiz bir liste yaspsak çaylaklara yol göstermesi açısından

Örnek vermek gerekirse

En iyi yukseltme yöntemi : Amortisör

Alternatif Yükseltme Yöntemi : Ön amortisör altına takoz

En uyumlu aftermarket yazılım : Racechip

Alternatif yazılım : Drakebox 1

Bunun gibi bize yol gösterici bir başlık açabilirseniz hem biz öğrenmiş oluruz hem tavsiye edebileceğimiz bir l200 klübümüz oluşur :smiley:

Şimdiden teşekkürler

Etiketler

Yalin abi ve Mete abi tesekkur ederim hosbulduk, sizleri forumu arabami ve memleketimi cok ozledim,
Snorkelin en uygunu zamaninda o malezyadaki saticiydi bende almak uzereydim ama yogunluktan birturlu firsat olmamisti Humadaki bu fiyata bende inanamadim ve ilani gordukten sonra teyid icin arayip acaba euro yada sterlin olucakda yanlisliklami TL yazdiniz diye sordum. Yok dediler TL ve bende gidip aldim ve gittigimdede neden bu kadar ucuz diye sordum firmalar yaklasik 3 4 katina satiyorlar cunku. Ayni mali bizimle beraber baska bir firma daha getirdi, bizde 1 tir snorkel getirtmistik stok eritmek icin bu fiyata satiyoruz bize gelis fiyatinin altinda dedi firma yetkilisi. Ilginc ama daha fazla sorsam heralde tamam kardesim senin icin 500 lira olur diyceklerdi fazla sansimi zorlayip kurcalamiyim dedim.
Baslik konusunda da kendi aracima yaptiklarimi karsilastigim guclukleri yaptigim hatalari ve edindigim deneyimleri ayni mesaj altinda toplayip su 20 sayfanin ozetini yazmak planim var acikcasi, cunku herkesin bu kadar sayfayi okuyacak vakti yada sabri olamayabiliyor ve daha once yazilmis seyleri gozden kacirip sorular sorabiliyorlar.
Sonucta bu araci alan kisilerin %90 inin amaci buyuk lastikler yukseltme ve guc artirimi tum detaylari ile elimden geldigince yazmayi planliyorum.
Snorkelin fotolari var tabiiki ama birkac gun kadar daha telefondan baglanmaya mahkumum telekom internetimi tekrar baglayana kadar. Baglandiginda atacagim.

Arkadaşlar selamlar, internetim bağlandı snorkel resimlerini aşağıda bulabilirsiniz.

img2204u.jpg

img2206b.jpg

img2208ls.jpg

img2210o.jpg

Ayrıca motoru temizledim 3 seneden sonra ilk defa 3 saatimi aldı ama süper oldu ilk günki gibi...

img2222z.jpg

Bununla beraber araçtaki Bilgisayar ve iphone içinde yeni çalışmalarım oldu, 35w gücünde bir ampli vasıtasıyla aracın önünde görünmez bir yere horn hoparlör bağlantısı yaptım, araç bilgisayarından bir çıkışı da bu hoparlöre girdim.
Aracın konuşma fonksiyonundan haberiniz vardı önceki sayfalarda videoyla anlatmaya çalışmıştım, artık mikrofon olarak bir adet bluetooth headset (kulaklık mikrofon) kullanarak araçla arabanın dışındayken de iletişim kurabiliyorum ve araç cevaplarını bu hoparlör vasıtasıyla dışarıdan duyulacak şekilde veriyor. inanılmaz eğlenceli oldu arabanın 3-4 metre yakınındayken parmak ucu büyüklüğünde bir bluetooth mikrofona konuşup arabanın cevap vermesi.
Ayrıca iphone için 2 programı biraz modifiye edip kendime uyarladım,
birincisi bir soundboard programı; programın içindeki tuşlara bastığınızda ilgili wav dosyasını çalıyor, iphone'un bluetooth üzerinden ses transferi özelliğini kullanarak yine aynı şekilde iponedan yayınlanan sesin aracın dışardaki hoparlöründen çıkmasını sağlamış bulunmaktayım.

img2225.png

img2227.png

img2228.png

iphone ile yaklaşık 25mt uzaktan araçla bağlantı kurabiliyorum. Arabada bilgisayar açıkken, yanından geçenlerle evimin balkonundan oynamak çok eğlenceli oluyor yaşasın kötülük ;D ;D ;D

Dip not: merak edenler için K.A.R.R arabamın adı, karaşimşek dizisinin bir sezonunda K.I.T ile aynı firma tarafından üretilmişti (knight industries) ancak bir bilgisayar hatası nedeniyle kötü karakterli bir araç olup Michael Knight ve K.I.T in uzun uğraşları sonucu altedilip yok edilmişti, açılımı Knight Automated Rowing Robot. ;D

ikinci program ise inclinometer (eğim ölçer); blueprints sitesinden L200 eskizi indirip photoshopta kendi arabama benzeterek programın içine attım ve artık eğim ölçerde kendi arabamın resmini görebiliyorum :smiley:

img2223.png

Eğlencenin sonu yok, saçma sapan işlerle uğraşıyorum anlayacağınız ;D

Görüşmek üzere...

ProntoBasso' Alıntı:
Arkadaşlar selamlar, internetim bağlandı snorkel resimlerini aşağıda bulabilirsiniz.

img2204u.jpg

img2206b.jpg

img2208ls.jpg

img2210o.jpg

Ayrıca motoru temizledim 3 seneden sonra ilk defa 3 saatimi aldı ama süper oldu ilk günki gibi...

img2222z.jpg

Bununla beraber araçtaki Bilgisayar ve iphone içinde yeni çalışmalarım oldu, 35w gücünde bir ampli vasıtasıyla aracın önünde görünmez bir yere horn hoparlör bağlantısı yaptım, araç bilgisayarından bir çıkışı da bu hoparlöre girdim.
Aracın konuşma fonksiyonundan haberiniz vardı önceki sayfalarda videoyla anlatmaya çalışmıştım, artık mikrofon olarak bir adet bluetooth headset (kulaklık mikrofon) kullanarak araçla arabanın dışındayken de iletişim kurabiliyorum ve araç cevaplarını bu hoparlör vasıtasıyla dışarıdan duyulacak şekilde veriyor. inanılmaz eğlenceli oldu arabanın 3-4 metre yakınındayken parmak ucu büyüklüğünde bir bluetooth mikrofona konuşup arabanın cevap vermesi.
Ayrıca iphone için 2 programı biraz modifiye edip kendime uyarladım,
birincisi bir soundboard programı; programın içindeki tuşlara bastığınızda ilgili wav dosyasını çalıyor, iphone'un bluetooth üzerinden ses transferi özelliğini kullanarak yine aynı şekilde iponedan yayınlanan sesin aracın dışardaki hoparlöründen çıkmasını sağlamış bulunmaktayım.

img2225.png

img2227.png

img2228.png

iphone ile yaklaşık 25mt uzaktan araçla bağlantı kurabiliyorum. Arabada bilgisayar açıkken, yanından geçenlerle evimin balkonundan oynamak çok eğlenceli oluyor yaşasın kötülük ;D ;D ;D

Dip not: merak edenler için K.A.R.R arabamın adı, karaşimşek dizisinin bir sezonunda K.I.T ile aynı firma tarafından üretilmişti (knight industries) ancak bir bilgisayar hatası nedeniyle kötü karakterli bir araç olup Michael Knight ve K.I.T in uzun uğraşları sonucu altedilip yok edilmişti, açılımı Knight Automated Rowing Robot. ;D

ikinci program ise inclinometer (eğim ölçer); blueprints sitesinden L200 eskizi indirip photoshopta kendi arabama benzeterek programın içine attım ve artık eğim ölçerde kendi arabamın resmini görebiliyorum :smiley:

img2223.png

Eğlencenin sonu yok, saçma sapan işlerle uğraşıyorum anlayacağınız ;D

Görüşmek üzere...
Selam
Bu şnorkel i kaça ve nereden aldınız?
Selamlar

damast' Alıntı:
Selam
Bu şnorkel i kaça ve nereden aldınız?
Selamlar

Abicim bir önceki sayfada yazmıştım ya sen de altına yazmıştın...

ProntoBasso' Alıntı:
Selamlar, bugun snorkel taktirdim, L200 snorkeli Huma otoda 163 lira %10 da iskonto yaptilar 146 liraya snorkel almis oldum herkese tavsiye ediyorum gercekten cok kaliteli ve kalin saglam bir snorkel, fiber degil ABS bu nedenle daha saglam. Icinden tum montaj aparatlari sablonu kelepceleri civata ve percinleri komple cikiyor.

Selamlar.

şnorkel montajı güzel olmuş.benimde motoru temizlemem gerek ancak fırsat bulamadım.mazotla yıkatabilirim.uygun olurmu bilmiyorum.
mert şu eğim ölçer iphone uygulamasını banada yollarmısın bir denemek isitiyorum.

yalinsmr@hotmail.com

görüşmek üzere...

nitroces' Alıntı:
şnorkel montajı güzel olmuş.benimde motoru temizlemem gerek ancak fırsat bulamadım.mazotla yıkatabilirim.uygun olurmu bilmiyorum.
mert şu eğim ölçer iphone uygulamasını banada yollarmısın bir denemek isitiyorum.

yalinsmr@hotmail.com

görüşmek üzere...
Yalin abi sagolasin, ben bauhausdan bi motor temizleyici aldim onunla yaptim, mazotla eski arabalarda yapiliyodu da bunda nasil olur bilmiyorum. Iphone programini ise hemen yollayayim ancak internetim yine kesildigi icin cepten yaziyorum tekrar baglanir baglanmaz yollayacagim, laf aramizda yakinda mahkemelik olucam ttnetle 9 gundur internet baglayacaklar...
Birde telefonunun jailbreakli olmasi lazim kullanman icin birde buyuk tekerli l200 resimlisini mi istiyosun onu yapabilmen icin ayrica bi dosya ve program yolliycam cunku programin beraberinde.
Selamlar

Bu arada 1 haftadir Almanyadan bekledigim kargo geldi.
Racechip performans modulum su an elimde yarin araca takip, kalkis ara hizlanma benzin sarfiyati testlerini yapip drakeboxla karsilastirmali olarak buradan yazacagim.

mert bey ikigün önce aracınızı evin sokagında görünce detaylara tekrardan hayran kaldım...

bullbarından diferansiyel rengine kadar çok kombine bir araç :smiley: sadece offroad dodikleri istiyor sanırım :smiley:

racechip le ilgili tecrübelerinizi merakla bekliyorum bugün itibariyle rodajımı bitirdim ve yeni parça ve uygulamalara yelken açmak çin sabırsıklıkla bekliyorum :smiley:

vtecmaniac' Alıntı:
mert bey ikigün önce aracınızı evin sokagında görünce detaylara tekrardan hayran kaldım...

bullbarından diferansiyel rengine kadar çok kombine bir araç :smiley: sadece offroad dodikleri istiyor sanırım :smiley:

racechip le ilgili tecrübelerinizi merakla bekliyorum bugün itibariyle rodajımı bitirdim ve yeni parça ve uygulamalara yelken açmak çin sabırsıklıkla bekliyorum :smiley:

Çok teşekkür ederim, eksik olmayın, umarım siz de istediğiniz gibi bir araç yaparsınız, yeni yapacağınız eklemeler ve yeni aracınız hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız kullanın.
selamlar.

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere, Biraz Uzun bi yazı olucak, tamamı yeni taktığım racechip pro hakkında ilgisini çekmeyen okumaya zahmet etmesin ;D
montajı yaptım, izlenimlerimi aktarmak istiyorum.
taktığım gibi E-5 karayoluna çıktım ara sokaklarda düşük devirlerde aracı ısıttıktan sonra, sabırsızlıkla ne olacağını gaza yüklenince nasıl tepki vereceğini merak ederek.
ara sokaklarda ilk gözüme çarpan şey aracın inanılmaz istikrarlı ve yağ gibi çalışması oldu, sürüş dinamikleri tamamen değişmişti, drakebox varken gaza dokunur dokunmaz araba bi öne doğru şahlanıyor aman fazla geldi diyip ayağınızı gazdan çekincede kompresöre yatıp bi böyle öne doğru selam veriyordu eski amerikan arabaları gibi, bu ortadan kalktı, düşük devirlerdeki silkeleme ve sanki eski karbüratörlü arabalardaki gaz yemezmiş gibi lökürdeme olayı son buldu, araç ilk günki gibi sanki hiç box yokmuş gibi sakin davranıyordu, ulan dedim işte adamların farkı nası yağ gibi kayıyo araba.
Neyse uzatmıyım E-5e çıktım 1, 2, 3, 4, derken bi baktım 140 a gelmek üzereyim, eskiden 100-110 km de bi zorlanma hissediyodum kadranda 130 u gördükten sonra farkettim ki 1 vitesim daha var.
Ancak anlayamadığım şekilde güç sanki Drakeboxta olduğu gibi hırçın ve farkedilir değildi, çok şaşırdım hatta dedim boşa mı para verdik acaba, tabi aylardır drakebox kullanmaktan aracın ne şekilde ivmelendiğini bilir hale gelmişim ve açıkçası daha fazlasını beklerken daha düşük bi performansla karşılaşmak beni hayal kırıklığına uğrattı.
Şimdi gelelim sonrasına hemen geri döndüm, cihazın kullanma kılavuzunda sıkça sorulan srular diye bir bölüm var burada aracımda beklediğim gücü hissedemedim nedendir diye bir soru var, cevap olarak ise her araç kendine has sürüş dinamiklerine sahiptir bu nedenle çipten araca farklı güç aktarımı gerçekleşebilir, bu nedendendir ki Racechip in içine ayar podları yerleştirdik şeklinde bir cevap vardı.
Hemen ilgili sayfayı açıp hangi pod un ne işe yaradığına baktım. ancak yeteri kadar açıklayıcı bilgi yoktu, daha sonra hemen google amcaya başvurdum ve Taylandda bir araba markasının funclub forumundaki bir başlığa denk geldim RACECHIP SORULARI
http://www.santafeclubph.com/forums/index.php?topic=871.0
Bu başlık söylenene göre dünyadaki en kapsamlı racechip kullanıcıları başlığıymış aralık 2009 da başlatılmış konu ve toplam 855 mesaj yazılmış.
Buradan chip hakkında yeni şeyler öğrendim;
Chipte iki tane pod var, 1. pod güç ve torku, 2.pod ise racechip in devreye giriş devirini ayarlamaya yarıyor.
Kullanıcılar çeşitli farklı marka ve model arabalarda ayarları ve pod kombinasyonlarını değiştirerek sürekli denemeler yapıyorlar, ve ilginçtir ki yaptıkları ayarların hiç birinde benzin sarfiyatı öyle aman aman değişmiyor.
Ayar podunun üzerinde harf ve numaralar var
Sırasıyla:
1. Pod: 8 9 A B C D E F 0 1 2 3 4 5 6 7
2. Pod: 8 9 A B C D E F 0 1 2 3 4 5 6 7
şeklinde işaretlenmiş
8 numara en düşük 7 numara ise en yüksek değermiş (kullanma kılavuzu ve forumda göre), neden böyle karmaşık bir işaretleme yöntemi yapmışlar bilmiyorum.
ve içlerinde bir 2009 2.5 DID L200 Kullanıcısı var ve 1. güç podunu en yüksek güç ve tork değeri olan 7'de 2. devir podunu ise en düşük devirden başlaması için 8 de kullanıyormuş yukardaki linkin 9. sayfasında mesajını görebilirsiniz.
Söylediğine göre 1 litreyle 10 ila 15 km arası yol gidiyormuş kullanımına göre bu setingde, bana ilginç geldi.
Neyse bu forumun 20 25 sayfasını okuduktan sonra aşağı inip ayarlarla oynıyım dedim, forumda ve kullanma kılavuzunda kademe kademe gücün artırılması gerektiğini önemle belirtmişler.
Box'ı açtım bide ne göriyim birinci (güç&tork) podu 9da (8 en düşük ayar) ikinci rpm(devreye girme devri ayarı) podu ise B de duruyor, yani 2000 rpm civarı başlaması için ayarlanmış. Bunu görünce neden araçta Drakebox gibi güç olmadığını anlamış oldum.
hemen aşağı indim güç podunu 2 kademe yükseltip B ye rpm podunu ise 2 kademe düşürüp 9 a getirdim böylece 1000 devir civarında devreye girecekti arabayı çalıştırdım ve sürmeye başladım işte şimdi gücü hissedebiliyordum. araba yukarda anlattığım güzel sürüş dinamiğinden birşey kaybetmeden güçlenmişti, tabi şeytan dürttü adam L200de 7 de kullanıyosa daha o güce 11 kademe var dedim içimden ve 2 kademe daha yükselttim güç podunuve D ye getirdim, aracı çalıştırdım gitmeye başladım ve aman allahım resmen sırtımda koltuğu hisseder oldum Drakebox,ın 3. settingini çoktan geride bırakmıştı performansı. Kullanma kılavuzuna göre her bir tık artırım bir öncekinin 1.5 katı artırım sağlıyormuş.
Şu an daha fazla yükseltme yapmadım çünkü bu ayarda bile araç oldukça yüksek bir akselerasyona sahip araç resmen dizelden benzinliye dönüştü. bu ayarda Drakebox'ın 5. settingindeki kadar güç hissedebiliyorum. devirlenme inanılmaz hızlı gerçekleşiyor 1.5 saniye içinde 4000 devirdesiniz. eskiden 3700-4000 devirde gaz kesen araba 5500 deviri gördü halada gidiyodu kırmızıya geçti diye ben gazdan çektim ayağımı, ani gazda kök gazda ne yüksek ne düşük devirlerde gram siyah duman atma yok.
ilerleyen zamanlarda (gün demiyorum bikaç saat sonra dürtebilir) daha yüksek ayarları da deneyeceğim. Daha elimde 9 kademe daha var yükseltecek.
ayrıca chiple beraber birde kontrol ünitesi geliyor bu üniteyi isterseniz by-pass ünitesi olarak kullanıp çipi söküp onu takıp chipi iptal edebiliyorsunuz.
Şimdilik değerlendirmeler bunlar, devamı gelecek...

An itibariyle siparişi veriyorum :smiley:

Tek aklıma takılan konu sitelerinde otomatik düz vites farketmez demeleri sanırım benim otomatik aracımdada bir sıkıntı olmaz

Hayırlısı olsun, sanırım bu biraz şans işi dünden beri çok fazla forum ve kullanıcı yorumu okudum racechip hakkında yüzlerce olumlu yorum olmasına rağmen arada olumsuz yorumlar da var, drakebox için de örneğin selimsarper isimli kullanıcı drakebox 2 kullanıyor aracında hiçbir problem yaşamıyor ama çok kişi vardı problem yaşayan.
Ayrıca tuning konusunda oldukça bilgisi olan yabancı kullanıcılardan öğrendiğim kadarıyla bu chiplerle beraber aracın nefes alabilitesini de artırmak daha iyi sonuç veriyomuş, ayrıca düşük devirlerde en iyi sonuç için turbo timer uygulanmasını tavsiye ediyorlar.
Şunu da söylemem gerekir ki drakebox takılıyken hava filtresini temizletip snorkel takıldıktan sonra siyah duman görmemeye başlamıştım.
Bizim araçlara kutu içi hava filtresi tavsiye ediyorlar, K&N i araştırıcam bakalım,
Snorkel motora giren havayı oldukça fazlalaştırdı, elinizi snorkelin ağzına götürdüğünüzde elektrik süpürgesi gibi bi emme hissediyorsunuz rölantide çalışırken bile, motor yükü bindiğinde bu emme daha da kuvvetleniyor.
Racechipin, yükselttiği yakıt basıncının oranında içeriye giren soğuk havayı artırmak performansı olumlu etkileyecektir tahminimce.
Dün sahilyolunda biraz gezinti yaptım 3. viteste 60la giderken gazı köklediğinizde sırtınızın koltuğa yapışması inanılmaz bi duygu.
Selamlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri