Kuzey Almanya Gezisi 2018/2019

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irfan57 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 113
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,611

Etiketler
Irfan Bey, videoyu göremiyorum. Sanıyorum videonun görülebilirliği (Sichtbarkeit) kısmını açarak gerekli değişikliği yapmak lazım.
Bu bölgeyi 2015 yılında gezmiştim. Hatıralarımı canlandırdınız, teşekkürler.
Tesekkür ederim abi.
Güzel yerler gercekten.
Ben aslinda onu Video olarak paylasacaktim olmayinca Facebook tan link olarak aldim. Su durumda ne resim nede Video atabiliyorum.

Son düzenleme:

:sob::sob:

kısmet değilmiş.

IMG 8728

IMG 8732

IMG 8731   Kopie 2

IMG 8734

Lüneburg

Diyalize giderken sabahları Alman hastalarla beraber Rote Rosen diye Lüneburg ta çekilen bir diziye bakarken bende şehri hayranlıkla izliyordum. Hepsi bakımlı tarihi evler, balkonları rengarenk çiçeklerle süslenmiş. Onun için orayı görmeli dedim ve proğramıma almıştım. Kısmet bu güneymiş.
Öğleden sonra Lüneburg a vardık. Bizden giderken A 7 Autobanından çıktıktan sonra güzel bir kara yolundan 40 km kadar gidiyorsunuz. Kara yolunun sağı ve solu ağaçlandırılmış ve bu ağaçların dallarıda yolu yukarıdan kapatmış. Yani dalların altından gidiyorsunuz. Birde sonbahar olunca rengarenk bir renk cümbüşünün içinde yol alıyorsunuz.
Lüneburg a varınca daha önceden belirlediğim karavan parka parkımızı yaptık.
Parkta iki bölüm var. Bir tarafı 4 saat bedava, diğer rarafı karavanlar için ve günlüğü 13 Euro, ceyran içinde. Bizde gece orada kalacağımız için paralı yere park edip gezmeye çıktık.
Lüneburg u anlatmaya gerek yok gidip görülmesi gereken biryer. Çarşıda son yüzyılda yapılmış ev yok desem abartmış olmam. Tarihi evler o kadar güzel ve bakımlı ki hayran kalmamak elde değil.
Çarşıda biraz gezip hanım alışveriş yaptı. Çok beğendiğimiz için bir gün sonra tekrar gezdik.
Parkyeri Sülzwiesen günlük ceyran içinde 13 Euro ve karavan altyapısı var.

Am Bargenturm
21335 Lüneburg

Oradan Winsen e geçtik. Karavanın anteninde sorun vardı, aldığım yere götürdüm. Halada sorunu çözmüş değilim.

Winsen (Luhe) ufak bir kasaba. Ücretsiz büyük bir park yeri var her türlü araç park edebiliyor. Karavanlarada bir bölüm ayrılmış biz orada geceledik.
Parkın hemen yanındada Diyanete bağlı bir Türk derneğide var.
Kasabada öyle ahım şahım gezilecek görülecek fazla bir yer yok.

Son düzenleme:

Hamburg
Bugün günlerden Hamburg
Hamburg a öğlende vardık. Parkımızı hem merkezi olması hemde meşhur Fischmarkt a yakın olması nedeniyle karışık park yeri olan Parkplatz Strand Pauli ye yaptık.
Çok merkezi bir yer. Gemi turları, şehir turları, Alte Elb Tünel ve Fischmarkt hemen parkın yanında. Bizde bunu değerlendärerek 1 saatlik gemi turu yaptık limanda. Olağan üstü büyük yolcu ve yük gemilerinin arasından geçerek limanı gezdik.
Hamburg limanı denizden 90 km içeride Elbe nehri üzerine kurulu olmasına rağmen Avrupanın 3. büyük limanı özelliğine sahip.
Orada gördüğümüz bir yük gemisi 400 metre boyunda ve 21000 konteiner taşıdığını anlattı rehber. Yakıt tüketimi tam sürat saatte 350 tonmuş. Yanlışmı anladım diye internetten araştırdım öyleymiş. Ama yakıt tasarrufu yapmak için yavaş gidip yakıt tüketimini yarı yarıya hatta dahada aşağıya çekiyorlarmış. Deposu kaçamı doluyor! 5 milyon euroya.
O konteinerlerin bir tanesininin gemiye yükleme süresi 2 dakika. Alanda konteinerler tamamen robot sistemle taşınıyor.
Sonra birde şehir içi turu yaptık otobüsle. Bu turların herbiri kişibaşı 18 Euro.
Hamburg un gezilip görülecek yerlerini otobüsten seyrettik. Aslında beğendiğiniz bir yerde inip gezebiliyorsunuz ve sonra gelen tur otobüsüyle tekrar tura devam edebiliyorsunuz. Fakat biz onu bir dahaki gelişimize bıraktık.
Geri geldiğimizde akşam olmak üzereydi ve birde Alte Elb Tüneliyle nehrin altından karşıya geçtik.
Alte Elb Tüneli 1911 yılında limandan karşıdaki tersanelere ulaşımı kolaylaştırmak için Elb nehrinin 25 metre altından tapılmış. Araçlar ve insanlar tünele asansörle indirip çıkarılıyor. İnsanlar isterlerse yürüyerekte inip çıkabilirler. Tek şerit olduğu için araçlar sabahtan öğlene kadar bir istikamet , öğleden sonrada dönüş istikametinde çalışıyor. Şu sıralar bakımda olduğu için araç trafiği yoktu.
426 metre uzunluğundaki tünel 1911 teknolojisiyle bir innovation. Tünel 2003 yılından beride tarihi eser statüsünde.
Hamburg gece gündüz yaşayan bir şehir olduğu için gece baya gürültülüydü..
Sabah meşhur Fischmarkt ı gezmek için erkenden kalktık. Çünkü pazar, pazar günleri sabah 5 te açılıyor ve 09,30 da kapanıyor.
Hertürlü eşya satılıyor. Bizim Türkiye pazarları gibi. Kapanışa yakın gitmek daha avantajlı. Çünkü pazarcılar satamadıkları meyve, sebze ve balıkları elden çıkarmak için çok uygun fiyatlarla satmak istiyorlar.
Bizde 18 kg lık bir kasa elmayı 5 Euro ya aldık. O elmanın kilosu dışarıda 2 eurodan aşağı değil.
Pazarımızıda yaptıktan sonra evimize hareket ettik.

Parkplatz Am Strand Pauli
St. Pauli Hafenstraße 89
20359 Hamburg

Günlük ücreti 19,50 Euro. Bir sonraki gün saat dokuza kadar geçerli.
Sadece karavan park altyapısı yok.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,079
Kaydolan Son Üyemiz
Fondue

SON KONULAR

Geri