Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 516
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 129,611
Ynt: Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

Yunanistan girişte ücret istemiyor. Bulgaristan aracinizi sudan geçirip dezenfektan ücreti adi altında 6 leva ücret aliyormus... (Bi ara kaldirmislardi ama tekrar uygulamaya baslamislar) vinyet haftalık 10 leva ( ilk 30 km haricinde zorunlu cezasi daha agir... )

Bulgaristana yunanistan üzerinden girerseniz dezenfektan ücreti odemezsiniz...

Etiketler
Ynt: Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

Enver abi gezdigi ülkeler hakkında bilgi verecektir. Kosova için ekstra yeşil sigorta ücreti odeniyormus. Arnavutluk içinde giriş ücreti varmis... Ne kadar olduklarini bilenler yazacaklardir...

(Önceki msj için 2 leva= 1€)

Parça parça gelse de bilgi bilgidir ve benim için çok işe yarıyor.
Gönderen ve gönderecek olanlar için şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.
Saygılar

Ülkelere giriş ücreti derken ben soruyu tam anlıyamadım çünkü gezi yazısında detaylandırdığım gibi Türkiye'den çıkarken turingden beynelmilel ehliyet,(şimdi oda kalkmış Yunanistanda istemiyormuş ) araç için yeşil sigorta (sadece Kosova da geçerli olmadığı için orada extra yaptırdık)ve kendimiz için yurtdışı sigortası ödedik bunun dışında ülkemize giriyorsunuz diye bizden kimse ayakbastı parası istemedi Rotamız bu başlıkta belirttiğim gibi yunanistan-italya- slovenya-hırvatistan-bosna-karadağ-arnavutluk-kosova-makedonya-yunanistan şeklinde idi ve o ülkelerde çok az kullandığım otoban ücretleri(Yunanistan-makedonya-İtalya bizdeki gibi gişelerden ödeme yapılıyor) dışında bir ücret ödemedim onlarıda gezi yazımda o günkü rakamlara göre paylaştım ,triesteden giriş yaptığım Slovenyada benim girdiğim kapı değil bir sokağın devamı idi zaten ve takip ettiğim yol Hırvatistana kadar 30km idi ve yolda o ülke için alınması gereken vinyeti alacak herhangi bir nokta bile yoktu ve ben kendimi hırvatistanda buldum orada turistik yolu kullandığım için yine hiç bir harcamam yoktu yinede vereceğim bu linkten güncel ücretleri inceleyebilirsiniz http://www.topragizbiz.com/sila-yolu/2381-sila-yolu-otoyol-vinyet-ve-tunel-ucretleri-2014-a.html

IMG 7300

IMG 7301

enverdede' Alıntı:
o ülkelerde çok az kullandığım otoban ücretleri dışında bir ücret ödemedim onlarıda gezi yazımda o günkü rakamlara göre paylaştım
Teşekkür ederim.
Kredi kartı kullanımı sıkıntıları var mı?

Merhabalar, Öncelikle güzel ve faydalı yazınız için çok teşekkürler... İlgimi çeken bir cümleyi tekrar sormak istedim. Yunanistan uluslararası istemekten vaz geçti demişsiniz... Umarım bu bilgi kesindir...

Türkiye kamp karavan derneği facebook sayfasında yakın tarihte paylaşılan bu belge ve açıklamaya istinaden... Uluslararası ehliyet zorunluluğu kalktı
Türkiye'den Yunanistan'a özel aracıyla gideceklere müjde. Yunanistan'da araç kullanmak için uluslararası ehliyet alma zorunluluğu kalktı. Böylece Yunanistan'a gidecek olan Türkler bir yıllık bedeli 380 TL olan uluslararası ehliyet alma zorunluluğundan kurtuldu.
Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Türkiye'nin de taraf olduğu 1968 tarihli Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi'ne getirilen değişikliklerin Yunanistan tarafından kabul edilerek 10 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandığı Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından resmi makamlarımıza bildirilmiştir. Sözkonusu değişiklikler çerçevesinde; aşağıda kayıtlı belgelerin, hamilleri Yunanistan'da daimi ikamet etmemek şartıyla geçerlilikleri Yunan makamlarınca tanınacaktır:
-Sözleşmenin 6. ekinin hükümlerine göre ilgili Türk makamlarınca verilen tüm geçerli sürücü belgeleri,
-Sözleşmenin 7. eki hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş olan ve Türkiye'de kullanılan tüm uluslararası geçerli sürücü belgeleri."
Büyükelçilik, sınır kapılarında yaşanabilecek olası sorunların önüne geçilmesi amacıyla da Yunanistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından Dışişleri Bakanlığına gönderilen Nota’nın örneğinin internetten sitesinde yayınladı.

10653272 10152699716143480 8562587359360351871 n

ince999' Alıntı:
Teşekkür ederim.
Kredi kartı kullanımı sıkıntıları var mı?
yurtdışında kredi kartı kullanmadığım için sıkıntıları varmıdır 'ın yanıtını veremiyeceğim.

Enver abi bu yaziya gore viyana karayollari sözleşmesine uygun ehliyetler geçerlidir. Biz sözleşmeyi 2012 de meclisten gecirdigimizden bu yana, sozlesmeye uygun ehliyetleri (yeni pembe olan Yani 11 maddelik ozellik barindiran ad soyad verilen yer geçerlilik tarihi vb özelliklerin yazili olduğu) henüz dagitmaya baslamadik. Mevcut ehliyetlerimiz sozlesme özelliklerini karsilamadigi icin gecerli değil, Bence Yunan gümrüğü uygulamada hata yapiyor ama kendi adima güzel bir hata ;)

sevikilhan' Alıntı:
Enver abi bu yaziya gore viyana karayollari sözleşmesine uygun ehliyetler geçerlidir. Biz sözleşmeyi 2012 de meclisten gecirdigimizden bu yana, sozlesmeye uygun ehliyetleri (yeni pembe olan Yani 11 maddelik ozellik barindiran ad soyad verilen yer geçerlilik tarihi vb özelliklerin yazili olduğu) henüz dagitmaya baslamadik. Mevcut ehliyetlerimiz sozlesme özelliklerini karsilamadigi icin gecerli değil, Bence Yunan gümrüğü uygulamada hata yapiyor ama kendi adima güzel bir hata ;)
:smiley:

E.o zaman onlar hatalarını anlayana kadar sizde bu ehliyetleri yetiştirin bari :smiley: :smiley:

İlhan Bey,

Yazdıklarınıza göre Bulgaristan ve diğer AB ülkeleri ve ABD sürekli yanlış uygulama yapıyor yıllardır...

Selamlar...

Yunanistanin ankara buyukelciliginin sundugu notanin; ilgili paragrafinda sözleşmenin ek 6 maddesine gore verilen ehliyetlerin geçerli olduğu yazmakta. Bizim mavi ehliyetlerimiz maalesef bu sözleşmenin ek 6 maddesini (anex 6 diye geçiyor) karsilamiyor. Mavi ehliyetleri yunanistanin kabul etmesini, Uygulamada hata olarak gormekteyim...

Konu yunanistan idi Yoksa turisti kazanma niyetinde olan çoğu ülke de (yunanistan ile tarihsel cekismemiz nedeniyle belki de onlar hariç)
turist bulunduğunuz surece bulunduğunuz ülkelerde; mevcut ehliyetinizi kabul ediyor burda hata yok... Olması gereken de bu ayni fikirdeyiz... Oturum veya kisa süreli (eğitim,kurs vb) bulunmalarda o ülkenin ehliyetine sahip olmak gerekiyor genel uygulama boyle...

Umarim anlasilmistir...

Kotor 'dan ayrılıp Budva -Bar gideceğiz,ancak navigasyon en son yola çıkarken güncellemiş olmamıza rağmen Bar ve sonrasını göstermiyor,o zaman tabela ve harita ile yola devam.Kotordan çıkar çıkmaz 1637 metrelik Vrmaç tünelini kullanıp Tivat'ı birdahakine deyip es geçerek E65 ten budva 'ya yönleniyoruz,Öncesinde denize girdiğimiz için bu oteller ve beachleriyle 300 metresi nudistlere ayrılmış 1200 m. sahili olan Jazz isimli bölgeyi geçiyoruz kaldıki aynı isimde birde kamping varmış,Karadağda 2kişi+ kamper 15 Euro civarı ortalama.
En sevdiğimiz kamplardan biriydi Jazz, denizi muhteşemdi. Orada olduğumuz zaman dünyanın en ünlü sanatçılarının konseri vardı. Keyifli yolculuğunuzu zevkle izliyoruz:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.