Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 516
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 129,615
Ynt: Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

enverdede' Alıntı:
İlhan kardeşim,bu tarihlerde çıkarsanız denizinden faydalanmak için,karadağ ve en azından dubrovnik'e kadar hırvat ekleyin derim,Vize için ise Bursa hangi konsolosluğa bağlı acaba İstanbul'mu-İzmir'mi,malum kayınbiraderler izmir yunan konsolosluğundan multi 6ay 90 gün oturumlu almıştı...sadece emekli olduklarını beyanla...Anlarınızı okuyabilmek dileğiyle...İyi bayramlar şimdiden.
Enver abi, hayırlısıyla çocuklarından kurtulup, bir yola çıkalım, gerisi önemli değil, vizenin süresince gidebilirim, vizeyi İlknur hanımın tavsiyesiyle İstanbul Harbiye'de Aidata teslim edilecektim, bayram sonrası BTSO (söylenti emekli, faal şirket yetkilisi, sanayiciye 1 yıllık giriş-çıkışlı ) uğrayıp, ticari bir kolaylık var mı öğreneceğim.
İyi bayramlar.

Etiketler
Ynt: Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

Aradığımız nehri bulduk, meydanın öbür yanı, ve aradıklarımızın ilki,dere,çınar ağacı ve arkasında eskinin çay bahçesi, bügünlerin bir restaurantı,sizcede doğru yerdemiyiz....içerden restaurant'a giriş kapısı olan bu osmanlı eseri kapalı çarşı,ve kapısındaki ayyıldız tahminizin doğruluğunu destekliyor

IMG 8975

IMG 8982

IMG 8979

IMG 8987

evet,evet dedenin kahvesi olsa olsa burasıdır,çünkü eski şehre ve çarşısına çok yakın,bedestenin içinden geçip,nehrin öteki yakasına bir gözatalım,bu kepenkler bana yabancı değil,

IMG 8983

IMG 8984

IMG 8989

IMG 8990

eski olmasına rağmen yaşam devam ediyor,bu arada tamda eski şehrin ortasında bir çeşme daha buluyoruz,iyi dinlenmek için oturduğumuz kafede bir tartışma konusu çıktı :D

IMG 8993

IMG 8996

IMG 8991

IMG 8992

Şu sıcak Ramazan günlerinde içimize bir serinlik oldu bu gezi yazınız.

Bir sonraki rota kısmetse neresi ? ;D

Merakla bekliyoruz.

Hasan

nasah' Alıntı:
Şu sıcak Ramazan günlerinde içimize bir serinlik oldu bu gezi yazınız.

Bir sonraki rota kısmetse neresi ? ;D

Merakla bekliyoruz.

Hasan
Hasan kardeşim,ramazan boyunca sahura kadar,benim içinde güzel bir uğraş oldu bu paylaşım,takip edenlere biraz kıpırtı verdiyse nemutlu,Bayram sonu İzmir'e hayırlı bir iş için mecburi bir gidiş olacak(yeğenin nişanı) oradan direksiyon nereye dönerse :smiley: Kısmet...

Kayın pederim vefat etmeden önce çok arzu etmişti doğduğu bu şehre gelmeyi,ohridi ve manastırı hep söylüyordu fakat Yugoslavyanın dağılma sürecine ,kargaşalıklara denk gelince bu dönem,peşinden hastalığı çıkınca gerçekleşememişti,bu yüzdendi kayınbiraderimin buralara gelmeye arzusu,Ohrid gölünden su,Manastırdan toprak götürüp,kabrine koymaktı niyeti,gölden suları doldurmuştuk,Toprağıda dönüşümüzde hazır temelinde kazı yapılmış yeni camiden alacaktık, Çeşmeyi de bu yüzden tartışıyorduk ,türküdeki ünlü çeşme hangisiydi,Oy birliği,saat kulesi,ünlü caddesi ile yenicami meydanındaki havuzun yanındaki çeşme ,öyleyse oradan da alacaktık su.Bu kez şirok sokağın diğer yönüne doğru gidiyoruz, konsolosluklar şehri Bitolada bir binada üç konsolosluk ,yine kafeler,onarımda olan sinemanın ilk kameramanlarından adına bitolada sinema festivali düzenlenen Manaki kardeşlerin evi hep bu sokakta,sokağın bitiminde Manastır askeri idadisine çıkıyoruz.

IMG 8994

IMG 9006

IMG 9008

IMG 9010

Manastır askeri idadisi Atatürk'ün okuduğu askeri okul,şimdi müze Atatürk'e ait bir bölüm var,fakat hesaplayamadık ,sadece bekçi var..Bir kısmetsizlik var bu işte Selanikte onarım var diye gezemedik (şükürki uzun zamandır tadilatta olan bu yerin bir türlü bitmeyen bakımı hakkında sürekli atılan mesajlar kültür bakanlığında ses getirmiş olacakki 16 Ağustosta yeniden ziyarete açılacakmış)Manastırda ise biraz bizim programsızlığımız ...Karavana dönerken kiralık oda bakıyoruz,bir yer bulduk çok temiz ancak kişi başı 25 Euro deyince,tek oda tutuyoruz biz karavanda yatacağız zaten otel parkın hemen yanı,tek odada duş ihtiyacımızı falanda giderip havada kararınca kaptırıyoruz kendimizi kalabalığa

IMG 9011

IMG 9013

IMG 9017

IMG 9016

Meydana yaklaşıyoruz,oradada hazırlık vardı gündüz,burada fransızca parçalar var,öyle böyle değil,geniş bir repertuar,profesyonel yorum,bir buçuk saat kadar ayakta dinliyoruz,onlar yerini başka bir guruba bırakınca atıyoruz kendimizi yakın bir kafeye (ramazanı bitirdik hayırlısıyla,öncesindeki yaramazlıklar sayılmaz ;) )Bu gurupta fena değil ama bizim özlemini duyduğumuz makedon havaları değil...iyiki tek oda tutmuşuz burada gece yatılmazki..boşa gidecekti paralar :D gece 01:30

IMG 9019

IMG 9020

IMG 9022

IMG 9024

Özlemini duyduğumuz makedon halk müziklerine canlı müzik yapılan bir barda ,oturmak istesenizde yer yok herkes sokakta ,bizde,eşim belim ağrıdı artık diyor,onu karavana götürüyorum,karavanı park ettiğimiz sokaktada konsolosluk ve kapısında polis var güvenli yani,o halde ben biraz daha takılabilirim sokakta..izin çıkıyor..Bir ara halaya dalıyordum :D hala yeni gelenler var...git yat dede git yat...yarın yunan sınırına 14 km uzaktaki bu şehirden Yunana gitmek için 176 Km yol var önünde..

IMG 9025

IMG 9026

IMG 9027

008

berkcantp' Alıntı:
Dede yalnızken daha cesursun, sana takıla bilirmiyim.
İlhan kardeş,gezen bilir forum 20 sene önce olsa iyiydi,erken tanışmış olsak ,takılmana değerdi :D :D :D

Şimdi schengenle,yeşil sigortayı atbaşı koşturuyoruz artık,kalan günlerimizi hem vizeyi hem sigortayı dolu ,dolu tüketeceğimiz Yunanistan'a geçip yorgunluğumuzu atmak bir kaç gün.Herşeye rağmen erken kalkıyorum taze ekmek,simit börek,ne bulursam almak için dünden gözüme kestirdiğim bezistandaki börekçiye kadar yürüyorum,dün geceki gençlerin yerini ellerinde buket çiçeklerle yaşlılar almış bu kez,eh diyorum dede bunları gördüğüne göre gerçeğe döndün.Özel bir gün olduğunu Hiristiyan mezarlığının önüne gelince anlıyoruz,yoğun trafik kaldırımda dizili çiçek standları,ve çiçek bahçesine dönmüş mezarlık,Yarın sabah kısmetse aynı durumu biz yaşayacağız bayram namazı sonrası...Gevgelija 'dan çıkış yaparken artan araç sayısı,girişte dahada çoğalıyor,ırkçı değilya AB.ayrı sıralar oluşturmuş,AB vatandaşı olanlar,olmayanlar diye

120

121

140

142

Bu gün kısmetimiz trafikten açılmış,gümrük geçişleri araçtan inmeden transit yapıldığı için akıyor hiç değilse,Yunan kapısında avrupa vatandaşı olmayanlara iki gişe ayrılmış ben sağdakindeyim,az ilerleyince sol gişedeki memur dışarda dolaşan görevliyi çağırıp bizim karavanı gösterip bir şeyler söylüyor,hah diyorum nazar değdi karavanı arayacaklar gitti bir kaç saat bu sıcakta,görevli gelip trafiği o sıranın epeyce başından kesip bana gel işareti yapıyor...camdan uzatıyorum pasaportları,çağırıyorum arkadakileri görünün diye,rahat hareketlerimdenmi,pasaportlardaki giriş çıkışlardanmı ,nereye sorusuna Kavala batis dedik diyemi ,bilemiyorum basıyor mühürü buyrun diyor,oh ne beklerken ne oldu... fazlaca bunaldık direk asprovaltaya gidiyoruz belediye kampına,bakıyoruzki sahildeki kamp dışı konaklamayla farkı yok.dönüp oraya yerleşiyoruz ,yarın pazarıda var...Akşam yemeği,erkenden çıkan dolunay, çevreyi kolaçan derken O da ne 30 yıldır Marmaris Evcan kampı müdavimi madam Renee ve mösyö Rober iki karavan öndeler,Akrabalarını görmüş gibi sarılıyorlar ,bizde öyle dışardakiler de şaşkın bakışlar Fransız -Türk sarmaş dolaş ???

148

153

155

159

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.