Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 516
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 129,612
Ynt: Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

ilhanyüzbaş' Alıntı:
40 Bölümdür ilgiyle takip ediyorum. Harikasınız .. 25 Ağustosta yola çıkıyoruz inşaallah. Çok benzer bir güzergahta. Bizim için çok iyi rehber oldunuz. Teşekkürler...
önce ilginiz için teşekkürler,yola çıkmadan bende daha önce benzer paylaşımları takip ederek ipucları çıkartmaya çalışmıştım,şimdi ise paylaşarak hem niyeti olanları canlandırmaya,elimden geldiğince de yardımcı olmaya çalışıyorum. Çıkacağınız gezinin gönlünüze göre geçmesini dilerim,paylaşım sonuna eklemeyi düşündüğüm tavsiyelerden biri,ihtiyac duyduğunuzda bulunduğunuz yöreyi incelemek için internete bağlanma yolu(Yurt dışında bizdeki kadar free Wifi yok çünkü)diğeri ise güncel program yüklü navigasyon cihazı..çok yararı oluyor, nekadar araştırmış olsanızda birilerinin daha önce görmüş olduklarını atlamış olabiliyorsunuz bazen....Hayırlı yolculuklar şimdiden.

Etiketler
Ynt: Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

Bence araçların ağırlıklarının yanı sıra özellikle yurt dışı geziye çıkan karavancıların da gümrükten çıkış ve giriş ağırlıkları ölçülmeli ve belki de belli bir vergi vs uygulanmalı :D
Teşekkürler Enver bey.

Çok faydalı olacağına eminim şimdiden teşekkürler.

mhmtabi' Alıntı:
Bence araçların ağırlıklarının yanı sıra özellikle yurt dışı geziye çıkan karavancıların da gümrükten çıkış ve giriş ağırlıkları ölçülmeli ve belki de belli bir vergi vs uygulanmalı :D
Teşekkürler Enver bey.
Aslında rutin ihtiyaç kadar yedik içtik,son bölümler bize yakın balkanlar olunca gönül rahatlığıyla dışarda yediğimizden üst ,üste denk geldi yeme içme fotoları,birde sonunda deniz tatili yaparken yakacağız ya....Tartıda sıkıntı olmaz :smiley:

Üsküp bir hayli sıcaktı o gün aracımıza döndüğümüzde, otoparkın yanında su içmek için yapılmış çeşmede ,Karavandaki kısa mesafe hortumunu takarak sırayla serinliyoruz.(ne işimize yararki denen hortum da işe yaramış oluyor)Üsküp şehir içi toplu taşımada çokça Londra tarzı otobüs vardı,Makedonya'da izleyeceğimiz rota.Üsküp -Ohrid 174 km,Buyolda 3 kez 50 bir kezde 30 dinar ücret ödüyoruz,Toplamda 3 Euro pahalı değil ancak sık sık gişelerle karşılaşmak biraz garip (40 km.de bir)

IMG 8829

IMG 8833

007

IMG 8836

Tetova'dan geçerken bizdeki sabit pazarlar tarzı bir pazar yerini dolaşıp eksilen çayımızı alıyoruz,uzun yıllar Kosova'dan gelen akrabalar hediye olarak açık Seylan çayı getirirlerdi,alıştık ,ucuz geliyor hanıma ...6 Euro gibi galiba,buralar en az bir hafta kalıp sizi gezdirecek birileri varsa güzel,yoksa bizim gibi hoşgeldiniz yazıyor diye şöyle bir gelip geçiyorsunuz,Gostivarda ön planda müslüman mezarlığı, arkada Klise,kavga eden kimseyi görmedik ;) Arnavut müslüman köyü neredn anladınız derseniz,nekadarı doğru bilmem ancak Minarenin Külahı burdaki gibi bombeli ise arnavut,bizdeki gibi sivri ise Türk Camisi imiş,Üsküp doğumlu Şair,yazar,siyasetçi Yahya Kemal Beyatlı' nın adı verilmiş ülke çapında Kolej ve ilköğretim okulu olarak 8 eğitim kurumundan Struga girişinde olanı.

IMG 8843

IMG 8844

IMG 8849

IMG 8858

Sapakta kararsız kalıyoruz,önce Ohridmi?,Strugamı,Neticede ikiside aynı göle kıyı, ikisindede kamp alanı var akşamüstü olduğundan strugada karar kılıyoruz,yarın ohrid'i doyasıya gezeriz,Struga Ohrid gölü ile karadrin isimli Ohridi beslediği söylenen aslında fotoğrafta gördüğünüz gibi , gölün onu beslediği nehrin içinden geçtiği,okuyan çokça Türk öğrencili üniversitesi,turistik otelleri ile şirince bir yer (bize çok abartılı anlatılınca ;Öyle gelmiş olabilir) Fakat kamp alanına girmeden şehri şöyle bir dolaşalım diye park yeri arıyoruz yine bela değenekçiler beni buluyor yine sinir bozucu karavansın fahiş ücret,yürü lan diyorum efe, efe,sana vereceğim yere kamp alanına bırakır sonrada paşa ,paşa gezerim etrafı. Bu isimde birkaç kamp alanı daha vardı yanılmıyorsam..

IMG 8878

IMG 8874

IMG 8877

IMG 8862

Havalı bir resepsiyon (biraz bakım ister,Kaldıki bir gayret vardı)Havalı bir görevli,konuşuyoruz biliyorsunuz ama Paylaşımı yeni açanlar için tekrar edeyim 4 kişi+ kamper + çadır elektrik Toplam 27 euro,Bir önceki fotoğraflarda görünen Drim Otelin işletmesi,sezona göre bayağı kalabalık avrupalı Karavancı birde müdavimleri var,Karavanımıza bir yer buluyoruz duşlara yakın,çadır kurma ,yemek,derken biraz yürüyüş,diğer kamplardan alışığız 24 saat sıcak suya,giriyorum duşa sıcak su ılık,bekliyorum ısınmıyor,dışarı çıktığımda bakıyorum Sabah 07-09 akşam 19-21 saatleri arası ,resepsiyonda uyarmamışlardı,belki bizim sormamız gerekirdi,neyse sabah sıcak suyu bekliyor diğerleri,fakat bulaşığa gidildiğinde elektrikli şofbenlerin kapaklar dağılmış belliki bir arıza var ,tahmin doğru sabah ta su tam ısınmıyor,olur o kadar diyoruz, uzun kalmıyacağız nasılsa,kahvaltı karavana şöyle derin bir temizlik derken ,hesap ödemeye gidiyorum görevliye geldiğim rotayı sayıp böyle kötü bir kampta ilk kez kaldığımı söylüyorum,neden diyor ,sıcak su yok ,daha ne olsun.Hayır diyor sıcak su var ,gel o zaman göster diyorum alışık olmadıkları tarzda sinirli,sırada yabancı bir çift var ,onlara dönüyorum sıcak su varmıydı (ingilizce )no diyorlar No good.Sayemde onlarda şikayetlerini dile getirmiş oluyorlar :D

IMG 8873

IMG 8866

IMG 8868

IMG 8863

Enver dede yaşama sevincini gıpta ederek seyrediyorum.

mayıstosböce' Alıntı:
İlk okulda ,toplama çıkartmayı öğrendiğimde ilk yaptığım hesaplardan biri Millenium'u görebilirmiyim acaba diyerek o tarihteki yaşımı hesaplamak olmuştu,Buna birde hep çevresinde olduğum, her geçtiğimde elbet bir gün buluşacağız diyen Karacaahmet (mezarlık) gerçeği eklenince,gelde Allahın sana bahşettiği sağlıkla yaşamayı sevme....Tekrarı yok bu dizinin,hep yeni bölüm çekilmekte,senaryo ekibinden biri gibi araya eklentiler yapmaya uğraşıyorum ,hepsi bu....Dene bak,fena olmuyor...(son zamanlarda avatarınla ters düşmüş görüyorum seni ) :D

Ohrid'e geliyoruz,ohbe değenekçi yok üstelik öyle bir yer ayırmışlarki ...tam kafama göre paneller güneşte şöför mahalli gölgede :D sahile doğru yürüyoruz,kucağında Ohrid, koruyucusu Aziz St.Clement 'e bakıyoruz hakkımızda ne düşünüyor ?sağ eli ile geç işareti yapıyor....ohri gölü manzaralı kafe,restaurantların önünden geçip,resim çektirdiğimiz bu yerde süpürge sopası arıyorum,üsttekiler yine topuklu terlikle dolanıyor holde :D

IMG 8880

IMG 8882

IMG 8883

IMG 8885

Bir önce fotodaki inci ilanı kaçınızın dikkatini çekti,Ohride geldiğimden beri hep aklımda nasıl uzak dururuz diye manevralar peşindeyim,çarşıda ne güzel börek kokuyor diye dağıttığım dikkati burada yol üzerindeki holle geçiştiriyorum,siz siz olun evde eşinizi hanımların sunduğu gezi programlarından uzak tutun....Takmış göldeki bir balığın sıvısından sedefe dökülerek elde edilen Göle özgün incilere....Yahu biz demin neyin altından geçmişiz,şöyle onarsanız ya heryeri yahu.....Yağmurdan kaçarken dolu,tuzakmı bu,aziz burayamı gönderiyordu geç işareti yaparken,İnci dükkanı..... yetmezmiş gibi,gezgin tv programcısının röportaj yaptığı yer....Kurtuluş yok ben satış görevlisiyle hanım benle boğuşuyoruz..sonuç malum kurtulamadık....

IMG 8889

IMG 8893

IMG 8894

IMG 8895

enverdede' Alıntı:
İlk okulda ,toplama çıkartmayı öğrendiğimde ilk yaptığım hesaplardan biri Millenium'u görebilirmiyim acaba diyerek o tarihteki yaşımı hesaplamak olmuştu,Buna birde hep çevresinde olduğum, her geçtiğimde elbet bir gün buluşacağız diyen Karacaahmet (mezarlık) gerçeği eklenince,gelde Allahın sana bahşettiği sağlıkla yaşamayı sevme....Tekrarı yok bu dizinin,hep yeni bölüm çekilmekte,senaryo ekibinden biri gibi araya eklentiler yapmaya uğraşıyorum ,hepsi bu....Dene bak,fena olmuyor...(son zamanlarda avatarınla ters düşmüş görüyorum seni ) :D

Son aylarda benim Rosinha hiç ummadığım arızalar çıkardı dağlara bayırlara çıkacak güvenim sarsıldı,''her işte bir hayır her yolda bir bayır vardır'' diyerek (son cümleyi biraz zorlama ama karavancı ruhuyla yazdım) elimden çıkardım.Şimdi ya daha büyük(iş açısından) bir panelvana yönelebilirim yada elimde ki remorku küçük bir karavana çevirebilirim süreç belli edecek sonucu.
Yaşama azmini destekleyecek o kadar çok şey var ki etrafımızda örnek olarak, bugün öbür dünya inancı tam olanlar da bile bu dünyayı yaşama ,yaşama tutunma ,zevk alma sevincini azmini çok fazlasıyla görüyorum.Sizin ne kadar hayatı sevdiğinizi Güzelyaylaya çadırla gelmenizden dolayı yıllar öncesinde farkettim zaten ama bu hırsın karacaahmet ten geldiğini bilmiyorum,herkesin dediği gibi ''koşana değil koşturana bak''

Keyifliydi

[quote authohar=mayıstosböce link=topic=97275.msg1274727#msg1274727 date=1375680638]
[/quote]

Çok beğendim bu yorumu.... Hele birlikte gezseniz bunu daha çok hissediyorsunuz...
Hergün güne enerjisi şarj olmuş gibi başlıyor ; :D :D

Ynt: Keyifliydi

akileyla' Alıntı:
Çok beğendim bu yorumu.... Hele birlikte gezseniz bunu daha çok hissediyorsunuz...
Hergün güne enerjisi şarj olmuş gibi başlıyor ; :D :D
Yıllardır değişik araç ve imkanlarla bir arada aynı hazzı alarak tatil deneyimimiz,6000km.lik.bu uzun yolculuktada sıfır sorunla bitti,Güzel ve dolu, dolu geçen günün ardından ertesi gün programı yapılırken herkesin hevesli olması teşvik edici oluyor,haliyle yeni güne güzel başlıyorsunuz...Bu arada yorumunu beğendiğin Bülent kardeşimiz ,bosna- hersek Foça'da buraları görse bayılır diye kulağını çınlattığımız yayla sever karavancı ..tesadüf aynı yorumun altında buluşmamız...

mayıstosböce' Alıntı:
Son aylarda benim Rosinha hiç ummadığım arızalar çıkardı dağlara bayırlara çıkacak güvenim sarsıldı,''her işte bir hayır her yolda bir bayır vardır'' diyerek (son cümleyi biraz zorlama ama karavancı ruhuyla yazdım) elimden çıkardım.Şimdi ya daha büyük(iş açısından) bir panelvana yönelebilirim yada elimde ki remorku küçük bir karavana çevirebilirim süreç belli edecek sonucu.
Yaşama azmini destekleyecek o kadar çok şey var ki etrafımızda örnek olarak, bugün öbür dünya inancı tam olanlar da bile bu dünyayı yaşama ,yaşama tutunma ,zevk alma sevincini azmini çok fazlasıyla görüyorum.Sizin ne kadar hayatı sevdiğinizi Güzelyaylaya çadırla gelmenizden dolayı yıllar öncesinde farkettim zaten ama bu hırsın karacaahmet ten geldiğini bilmiyorum,herkesin dediği gibi ''koşana değil koşturana bak''
Bülent üzerinde güzel düşüncelerin olan bir araçtı,sorun çıkartmasına üzüldüm,ancak seninde belirttiğin gibi her işte hayır aramak lazım,en kısa zamanda beklentilerin içinde en çok arzu ettiğine ulaşabilmen dileğimle...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.