Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 516
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 129,618

enverdede

Zirve
Yer
istanbul
Uzun zamandır kayınbiraderle muhabbetini yaptığımız,Baba-Dede topraklarını nasıl yapsak gezsek,görsek muhabbetinden sonra,Mayıs başı itibarı ile kısmen dallandırmadan kafa içi planlarını kurmaya başladım.İlk engel süresi dolan pasaportlar ve ilk kez başvuracağımız schengen(iki yıl önce gemiyle Yunan adalarına gittiğimizde vize aranmamıştı) Balkanlara uçakla gidip vizesiz gezme olanağı var fakat eşimde defalarca uçağa bindikten sonra oluşan fobi nedeniyle karavanla yapmayı düşünüyoruz,bu kez turingi ayakta tutma harcı beynelmilel ehliyet,(Yunanistan'a girerken pasaporttan önce onu soruyorlar)Yeşil sigorta,derken iki araçla gitmek tuzlu geliyor.Kayınbiraderin daha önce motorsikletle ve çadırla Gürcistana yaptığı geziden kuvvet alarak, çözümü 5+1 yazan ruhsatıyla tek karavan ve çadır şekline dönüştürüyorum kafamda ve teklif ediyorum..Konuyu ciddiye aldığımı duyan eşim( her yıl ben gezi planı yaptığımda onun hazır bir karşı planı vardır )Kızkardeşimin dişlerine implant yaptırdığını,kendi protezininde oynamaya başlayıp rahatsız ettiğini,onunda implant yapması gerektiğini ortaya atıyor.Tabi bende bir anda süngü düşüyor ve zamanlaması için eşimi kutladıktan sonra önceliği sağlığa verip kızkardeşimin koluna takıp ver elini röntgen,mr,derken incelemeler başlıyor.Diş hekimliği dekanı geç kalmışız,çene yapınız implanta uygun değil diyince bende ruh hali böyle :( :-X ;)Üzgün,suskun,göz kırpıyor.(son halini ;D koymuyorum bakarsın biri okurda söyler)Eh ne yapalım olmuyormuş deyip ben hemen vakit kaybetmeden kafamdakileri uygulamaya sokuyorum .Önce pasaport başvurusu,ardından vize işlemleri Pasaportlar geliyor işleme başlayacağız Kızkardeşim mücadeleyi bırakmamış bu sefer bir doçente götürüyor eşimi oda üste bir şey yapamıyacağını alta iki adet implantla alt protezi sabitleriz diyince :mad: Durum oldu 1-1 bende hazır pasaport eşimde iki implant...O dişçiye,ben konsolosluğa....Tahmini programı çıkartınca 26 Mayıs gezi başlangıcı olarak hazırlıklara başlıyoruz,önce ehliyet,yeşil sigorta,yurtdışı sağlık sigortası,rezervasyonlar (vize başvurusunda etken diye bilgilendirildik)ve benim bile merak etmediğim mal varlığımı, mali durumumuzu belirten bir sürü belgenin fotokopileri(düşünün defalarca gittiğim kırtasiyeci bile işin sonucunu merak etti)neyse hanım dişçiye ben belgeler peşine 30 mayıs İgoumenitsa-Bari için onboard karavan +4 kişi rezervasyon yaptırıyorum yakındoğu deniz acenteliğinden Anek (superfast)feribotu için.Kamper 103 +4 kişi 224+fuelsurcharge 25 =352 euro .ardından turinge gidip beynelmilel ehliyet ilk defa 346 TL.yeşil sigorta Kamper için yıllık 700eurodan 1 aylık 184 Euro . yurtdışı sağlık sigortası 2 kişi bir aylık 33 euro.Şimdi aklınızdan bunları vize çıktıktan sonra alsanızya,vize çıkmazsa hepsi yanar diye geçiriyorsunuz ama ben bunları adam yazıktır emekli boşa gitmesin paraları diye düşünsünler istiyorum. ;)Neyse...bir yandan hanım dişçide bir yandan ben vize işlemlerinde koştururken evrakları tamamlayıp vize başvurusu için Yunan konsolosluğunun belirlediği cosmos şirketinden randevu alıyoruz,bu arada annesinin nekahat bakımı için istanbulda bulunan kayınbiraderin eşide bir yandan aynı evraklar peşinde koşturuyor kayınbirader Antalyada.eşi istanbulda habire fax lar....Randevu günü şirkete gidiyoruz ,ilk başvuru olduğu için herkez orda olmalı ,Kayınbirader için tel görüşmemizde bir gelin demişlerdi,bankoya yaklaşıyoruz evraklar hazırmı ?Hazır.Kişiler burdamı? telle görüşmüştük evrakı burda eşim Antalyada kem -küm...Sizinkini alırız ancak eşiniz Antalyada büromuz var oradan baş vuracak >: Kayınbiraderin eşi antalya ile görüşüyor,enişteniz istanbuldan alsın çıkacak vizeye göre onun arabası ile gideceğinizden biz bir haftada hallederiz.öyle yapıyoruz.Başvuru ve bekleyiş 2 gün sonra Ekonomisi düzgün Türk emeklisinin geliriyle,krizdeki ekonomisi kötü avrupada ancak 20 gün geçinebiliriz düşüncesiyle 60 günde 20 gün oturumlu multi girişli schengene eyvallah diyoruz,rotamıza uyuyor.girişte 2 gün yunanistan-3 gün Roma-2 gün Siena-Pisa-Floransa -2gün Bologna-Venedik Mevsim itibarı Kuzeye gidiyor olmamız nedeniyle şehir gezilerine yeteceğini düşünüyoruz kalan 11 günü,gezimizin çoğu vizesiz balkan ülkelerinde Bosna-Karadağ-Arnavutluk-kosova-makedonyada geçeçeğinden Slovenya-Hırvatistan-Dönüş yunanistan olarak saklayacağız.Havalar ısınırda denize gireriz diye.Başlıyoruz kayınbiraderin vize sonucunu beklemeye...Kayınbirader bize verilen schengene göre biraz morali bozuk olumsuz bakıyor.Bu arada hanımın dişlerimi....operasyon tamam ilk darbe ordan dikişler 28 mayısta alınacak,gitti sigortadan iki gün.Antalya ses ver.....Veriyor 6 ayda 90 gün multi schengen(izmir başkonsoluğuna gidiyormuş evrak) neticede aynı araçla gidip bize uyacakları için fazla bir espirisi olmuyor ancak yaz sonu bir daha düşünülebilirdi en azından Yunanistan bizede verseler iyiydi diye geçiyor içimden.Hanımın dikişlerin alınması,kontrolu derken ben feribot biletini en azından 1 gün erteletiyorum.Diş kontroluolumlu,antalyadakiler yolda hareket günü belirleniyor 29 mayıs.(sigortadan kayıp 3 gün oldu)

Etiketler
Ynt: Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

ve 29 mayıs sabah kapı önünde bekleyen karavanımız ve hazırlıklar.

IMG 5408

IMG 5404

IMG 5406

Ynt: Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

Kızımızın bana uğramadan gitmeyin telefonu ile Acıbademden ,Ataşehir'e uğruyor vedalaşıyoruz

IMG 5410

IMG 5411

IMG 5412

Akşam yatarken ,erkenden yola çıkıp ilk geceyi dedeağaçta geçirmeyi planlamıştık,sabah evdeki hesap çarşıya uymadı,kayınbiraderin motorunu oğlanın kapalı garajına götürmek,kıza uğramak derken İstanbulu terketmek öğleden sonrayı buldu,dert değil gezmeye gidiyoruz :smiley:Köftemizide yiyip iyice vakit kaybedince sınırlı schengenden bir günü yememek adına Türkiye tarafında kalıp sabah erken çıkış yaparak günü dolu yaşamak istiyoruz.O halde çeltik tarlaları arasından ver elini Enez diyerek yola sapıyoruz,nasılsa vaktimiz var diyerek köfte üstü çayımızı köy kahvesinde yudumluyoruz.

IMG 5430

IMG 5441

IMG 5443

IMG 5445

Enez'e varıp deniz kenarı çadır kurabileceğimiz yer sorduğumuz market sahibinin tarifiyle siteler arasından geçip denize yakın kapalı kamp alanı olmamasına rağmen yakın çevredeki karavancıların çekme karavanlarını kapatıp bıraktıkları,bazılarının erkenden güzel yer kapmak için gelip şimdiden kaldıkları,suyu,yakında marketi,yaz aylarında açılan tuvaleti olan bu alanda selam verip karavanımıza güzel bir yer bularak önüne çadırı kuruyoruz.Şimdi dolaptan biraları çıkarıp gün batımını bekleyebiliriz....

IMG 5459

IMG 5461

Ekli dosyalar

• IMG_5456.JPG
    IMG_5456.JPG
    209.9 KB · Görüntüleme: 505

ve artık schengene start verebiliriz.İpsaladan ilk çıkş.

IMG 5470

IMG 5471

IMG 5484

IMG 5483

Meriç boyunca sivrisinekler meşhur. ;D

Fotoğraftaki yaratık çekirge mi?

fsirin' Alıntı:
Meriç boyunca sivrisinekler meşhur. ;D

Fotoğraftaki yaratık çekirge mi?
Benim gözümde sivrisinek o çekirge :DSivrisineğin bizi emdikten sonraki hali :D
Ve artık yunanistandayız.....

IMG 5489

IMG 5492

hedef dedeağaç,fener yakınındaki restaurantın simgesi değirmen,fener ve dibinde sabah üzerine basarak türk kahvesi içmek istediğimizi belirttiğimiz cafe

IMG 5505

IMG 5516

IMG 5520

IMG 5521

Dedeağaç genel görünüm devam,aracı sezon henüz açılmadığından park edebildiğimiz sokak,sokak kafeleri caddede kahve 3 euro iken burda 1.5 euroya içebilirsiniz,parkta emekliler ve rant mütahitine direnmiş bir ev

IMG 5541

IMG 5534

IMG 5535

IMG 5542

Aynı şehirler dönüş rotamızda'da olduğundan,sınıra 48 km mesafedeki dedeağaçtan ,akşam konaklamayı düşündüğümüz Asprovalta'ya kadar otobana girmeden türk köylerinin bolca olduğu bir rota seçiyoruz.Komotini(gümülcine)-Xhanti(iskeçe)-Kavala ve Asprovalta(kırmızı hat rotamız)İlk türk köyü şimdiki adı ile velkio orda yaşayanlarca bekirler.Çocuklar dahil rastladığımız herkes Türkçe konuşabiliyor.Biz köyün bir yaşlısı ve bakkalı ile sohbet ederken hanımlar caminin ibadete açık olduğunu öğrenince namaz kılmaya giriyorlar.

IMG 5550

IMG 5557

IMG 5562

IMG 5558

016

Komotini diğer adıyla gümülcine ye kadar pek yurtdışında hissetmedik kendimizi ,ilk görsel güzelliği İskeçe yolunda yakaladık.Porto lagos kasabası yakınında vistonida lagün gölü üzerinde agiosNikolaos klisesi ve şapel,

IMG 5593

IMG 5591

IMG 5598

IMG 5595

IMG 5609

Burda bizi bir sürpriz bekliyordu.Türkçe konuşan,görevini sorduğumuzda her işi yapan diye yanıt veren Dimitri ,bize kliseyi gezdirirken verdiği bilgiler arasında klise onarımının hasta kızı burada şifa bulan bir paşa tarafından yapıldığı yönündeydi. ikinci sürpriz ise o gün klise temizliği için gönüllü gelen bayanlardan birinin kendi yaptığı kekleri bize ikramıydı,az türkçesi ile yaptığımı espirili sohbette kısmetinin çıkmadığından yakındı,bende resmini çekip gezenbilirde yayınlayacağımı,belki kısmeti çıkacağını söyleyip gülüştük.ben sözümü yerine getiriyorum.

IMG 5621

IMG 5613

IMG 5618

IMG 5622

Enver Ağbi hoşgeldiniz,
Leyla abladan geziye çıkmadan önceki süreci yakından takip etmiştim. Ancak şimdi senin güzel anlatımın ve fotğraflarınla seyahatinizi keyifle izliyorum.
Antalya'da karşılaşmak dileğiyle, selamlar.

Tifa' Alıntı:
Enver Ağbi hoşgeldiniz,
Leyla abladan geziye çıkmadan önceki süreci yakından takip etmiştim. Ancak şimdi senin güzel anlatımın ve fotğraflarınla seyahatinizi keyifle izliyorum.
Antalya'da karşılaşmak dileğiyle, selamlar.
Fatih kardeşim,çekme karavanını aldığın ilk yılda yapmış olduğun yurtdışı gezin ilham vermişti,kısmet bu yılaymış.Beğenin için teşekkürler.Antalya kısmetse sonbaharda....görüşmek dileğiyle.

Enver bey yazinizin simdiye kadar olan bolumunden gezinizin guzel gectigini anliyorum, merakla devamini bekleyecegim. Neseli anlatiminiz ve paylasiminiz icin tesekkurler :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.