Kuş Gözlemciliği Fotoğrafçılığı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SDC Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,312
Ynt: Kuş Gözlemciliği Fotoğrafçılığı

UKALA' Alıntı:
Sigma 100-300 F4 bu aralıkta neredeyse en iyi lenstir...

Ayrıca 100-300 arasında 400 L 5.6'ya göre 1 stop avantajı var.... 1.4 TCX taktığınızda zaten 420 5.6 oluyor Canon 400 5.6 L'den fazlaca da bize 20 mm veriyor... genelde başlangıç için 100-300 F4 sigma iyidir. Çünkü çok hızlı bi lens en az 400 4.6 Canon L kadar hızlı dediğim gibi MTF değerleri de daha iyi ayrıca photozone.de den bakabilirsiniz karşılaştırmalarına

Konun üzerinden zaman geçmiş olsada kendi deneyimlerimi ekleyerek istedim.
Fotografa ilk Rus yapımı Zenit x12 manual makinayla başladım sonrasında Nikon ile devam ettim.
Kuş fotografçılığına merak saldığım da Nikon D200 ve ekipmanlarımdan vazgeçmek yerine nikonla uyumlu lensler denemeye karar verdim
Sigma 170-500 denedim kesinlikle fiyaskoydu:smiley: İkinci el sigma 100-300 le bu işi çözeceğimi düşünürken ve birçok başarısız çekimden sonra

2009 Fotograf fuarında Sigma nın sıtandında gördüğümüz Yeni nesil 100-300 dikkatimizi çekti ve birkaç denemeden sonra
mercek katmanlarında değişim yapılmış ve gerçekten başarılı bir lens olduğuna kanaat getirdik.
Fakat her nekadar başarılı bir len olsada arazi deneyimlerime dayanarak 1.4 TC takılsa bile yeterli performansı göremedim.
olmaz demek doğru değil belki ama yetersiz dogru bir tanımlama olacağını düşünüyorum.

Nikon dan vazgeçmemek için tekrar sigmanın 150-500 denemelerine başladık fakat onunda diyafram değerleri ışık az olduğunda zorlamaya
başladı Nikon 300 prime denedim keskinlik vs iyi fakat 300 yetersiz kalıyordu ve artık bir canon 50D ve bir L serisi 400 mm almaya karar verdim
Nikon ekipmanları elimden çıkarıp Canon la yola devam ediyorum ve çok memnunum.

Niyetim o kötü bu iyi demek değil ama edindiğim deneyimin Kuş fotografı çekmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabileceğini düşündüm.
Canon 30D 40D 50D çıtayı yükselticek olursak 7D ve öyle devam edip gidiyor. 400 başlangıç hatta amatör anlamda sizi memnun edebilecek makul bir seçenek olarak popilitesini koruyor
Yok ben Nikondan vazgeçmem diyorsanız Nikon + Sigma 500 prime biraz daha pahalı olacak ama çok iyi iş gördüğüne tanık oldum...

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri