Küheylan Kutup Çemberinde "dünyanın Yaylasına Yolculuk"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,348
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 181,953
Ynt: Küheylan Kutup Çemberinde "Dünyanın Yaylasına Yolculuk"

Bir dahaki sefere bizleri boşverip gezmek için gidin..
Ne kağıt ne kalem ne Zeynep ne Lap-Top ne kamera ne makina ne bişey...
Öyylemesine rüzgarın önünde oraya buraya bilmeden etmeden savrulan kuru bir yaprak gibi.. :smiley:

Etiketler

*
fsirin' Alıntı:
Gümrüğe girerken yolun kenarında yer alan vignet satış ofisinde 5€'dan vignet pulu satın aldık ve Dimitrovgrad'dan Sırbistan çıkış gümrüğüne ulaştık. Buradaki memurlar Türkçe biliyor. Kolay bir işlemden sonra, Sırbistan'dan çıkış yapıp Bulgaristan tarafına geçtik. Bulgaristan sınırında da giriş işlemlerini yapıp Bulgaristan'a girdik. Bulgaristan günrüğündeki memurlar da Türkçe biliyorlar. Bulgaristan'dan Sırbistan'a geçmek isteyen tırlar kuyruk oluşturmuş sıralarını bekliyorlar.

SAM_6361.jpg'de, motorin(euro disel), 2.41 görülüyor; sanırım bugünkü kurla 3 TL'nin altında oluyor, yanlışsam düzeltsin arkadaşlar. :-\

*Sonraki birkaç fotoğrafta (SAM_6383,6390, 6399, 6406), yolbul (navigasyon), iki adet gibi görünüyor; yeni kuşak telefonlardan birini de yolbul olarak mı kullanıyorsunuz?

*
fsirin' Alıntı:
Harmanlı sonrasında tekraryol otoban şeklini aldı. Burada 2.43 leva/lt'den mazot da aldım. Benzincinin verdiği fiş tamamen kril. Ödemeyi de yine kredi kartıyla yaptık.

Dolu depo ile Türkiye'ye girmiş olmalısınız; eder, bize göre bir hayli iyi... ;)

*
fsirin' Alıntı:
Ülkemizden ilk defa bu kadar uzak kaldık. Ülkemize ulaşmanın büyük sevincini yaşıyoruz. Bir yığın hatırayla ülkemize giriş yapıyoruz. Bu tekerlekler Lapland bölgesinin toprağına da bastı şimdi artık ülkemizdeyiz. Neredeyse, sevinçten zıplıya zıplaya gidiyoruz.

:smiley:

*
fsirin' Alıntı:
Türkiye'ye ulaşmamızın sevinci bir süre sonra yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Otoyolda 500m uzaktan selektör yaparak gelenler yine sinir katsayımızı yükseltmeye başladı. Bir de yol yapım çalışması var ki üzerine tuz biber ekiyor. Silivri ile Selimpaşa arasındaki sadece 5km'lik mesafeyi 100 dakikada aştık. Bunun son 1.5km'lik kesimi ise tamamen işkenceydi. Sen kalk dünyanın yolunu al, burada akılcı bir düzenlemeyle sorunsuz geçilecek yerde, 1.5 saat adım adım yol al!

;) ;D

*
fsirin' Alıntı:
Böylelikle bugüne kadar yaptığımız en uzun geziyi tamamlamış olduk. Bu geziden 15 bin kadar fotoğraf, onlarca saat uzunluğunda video görüntüleri, yol boyunca her zaman Nermin'in arasıra da benim not aldığımız seyir defterimiz ve bir yığın hatıra kaldı.

Ekli dosyalar

• applause.gif
    applause.gif
    13.6 KB · Görüntüleme: 719

RÜZGAR' Alıntı:
Bir dahaki sefere bizleri boşverip gezmek için gidin..
Ne kağıt ne kalem ne Zeynep ne Lap-Top ne kamera ne makina ne bişey...
Öyylemesine rüzgarın önünde oraya buraya bilmeden etmeden savrulan kuru bir yaprak gibi.. :smiley:
Çok alıştığımız coğrafyalarda gezerken bazen hiç bir şey yapmadan da dolaşıyoruz. Ama bu ancak yakın yerler için sözkonusu oluyor. Yine de ilginç bir şey gördüğümde en azından fotoğraflıyorum. :smiley: Bunu yapmazsak kısa bir süre sonra unutmaya başlıyoruz. ::smiley:

Teknik aletlere o kadar alışmışız ki navigasyonsuz herhalde kayboluruz. Bazen çift navigasyon ile dolaşıyoruz. ;D
Bu geziye çıkarken daha istanbul sınırlarında bizim Zeynep naz yapmıştı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Neyse ki gönlünü alabildik de, yol boyu bize yardımcı oldu. Zeynep'i ikna edemeseydik belki de işyerine dönüp onarımını gerçekleştirip bir gün sonra yola çıkacaktık. :-\

gezmen' Alıntı:
SAM_6361.jpg'de, motorin(euro disel), 2.41 görülüyor; sanırım bugünkü kurla 3 TL'nin altında oluyor, yanlışsam düzeltsin arkadaşlar. :-\
Evet Cavit Hocam doğru hesaplamışsınız. 1 Leva 1.2TL ediyor yani litresi 2.89TL. :smiley:
Tam hesaplamadım ama gezinin de ortalaması yaklaşık 1.3€/lt ise, ortalama 3TL/lt'den gezmişiz demektir. :smiley:

gezmen' Alıntı:
*Sonraki birkaç fotoğrafta (SAM_6383,6390, 6399, 6406), yolbul (navigasyon), iki adet gibi görünüyor; yeni kuşak telefonlardan birini de yolbul olarak mı kullanıyorsunuz?
Benim önümde duran küçük alet Nermin'in pda'lı telefonu. Hani şu bizim "Temel". Cihaz öyle yeni kuşak filan değil oldukça eski sayılır. Asus'un pda'lı cep telefonu. Haritası olmadığı için "Zeynep" devre dışı kalınca "Temel" Rusya'da çok işimize yaramıştı. :smiley:

Biz de sizlerin ilgisi için çok teşekkür ediyoruz. :smiley:

Hiç bitmesini istemediğimiz bir başlıktı geziniz. Biraz da heyecanla bazı yerleri acele geçtiğimiz yazınızı, baştan başlayarak, acele etmeden, tadını çıkararak yeniden okumamız epey zamanımızı alacak. Sizde bu arada yeni bir gezi yapıp, bunu paylaşacak vaktiniz olur. :D
Özenle ve büyük emek vererek hazırladığınız paylaşım için teşekkürler.

Ferhat ve Nermin hanım, sabırla ve büyük özveri ile bizlere bıkmadan usanmadan bilgi aktardınız,
çok çok teşekkürler, ellerinize sağlık, selamlar

İnsanın kafasında ki sınırları yıkan bir gezi oldu,o kadar emek var ki bunun üstüne daha güzel bir gezi yapılsa bile bu kadar detay çok ama çok zor.
Eskiden gezi yapanlar kendilerini yayım evlerine pazarlayıp hem para kazanıp hem de gezerlerdi umarım karavanlar da bir gün bu denli revaçta olur ve birileri size gelip yakıt araç bizden düşün yola der.
Zeynep, küheylan kadar sık duyduğum bir isim ,seni tanımadığım zamanlar da bu isimleri sizin yanınız da çalışan kızlar zannederdim,Zeynep rotayı yanlış yapmış,Zeynep yüzünden şuraya girdik ... diye başlayan cümleleri görünce ama şimdi Zeynep öyle hale geldi ki yere düşse paramparça olsa artık benden pes dese bile ev de duvara asılacak bir konuma geldi.Ben de geçen gün sizin gibi isim vereyim dedim ama soktuğu yoldan dolayı (1 tondan fazla yükle) küfürü yedi neredeyse camdan uçacaktı,bu yüzden vazgeçtim.
Emeğinize sağlık Şirin ailesi.

Ynt: Küheylan Kutup Çemberinde "dünyanın Yaylasına Yolculuk"

Bu güzel yolculuğu anlatmakla kalmayıp rota için faydalı bilgileride derleyip kullanıma hazırlamanız takdire değer,
Ellerinize sağlık arkadaşlar, sabit konu olmayı fazlasıyla hakeden çalışma. Selamlar

Tüm geziyi bir solukta (iki günde) okudum. Allah gezen ayaklarınıza, küheylana, zeynebe, temele, yazan ellerinize dert vermesin. Saygıyla eğiliyorum önünüzde. Nice sağlıklı geziler inşallah...

Gezi yazılarına meraklıyımdır ama bu kadar ayrıntılı gezi yazısını ilk kez bir çırpıda okudum.Çok akıcı ve bu kadar bol resimli .Her şey için teşekkürler.Elinize sağlık....

Tek kelimeyle muhteşem bir gezi olmuş bu kadar ayrıntılı, bol resimli, ve bilgi içerikli olması... tek kelimeyle muhteşem..
Elinize emeğinize sağlık. Tebrik ediyorum abi :smiley:

UGY' Alıntı:
Tek kelimeyle muhteşem bir gezi olmuş bu kadar ayrıntılı, bol resimli, ve bilgi içerikli olması... tek kelimeyle muhteşem..
Elinize emeğinize sağlık. Tebrik ediyorum abi :smiley:
Teşekkürler. Beğendiğinize memnun oldum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri