Küheylan Kutup Çemberinde "dünyanın Yaylasına Yolculuk"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,348
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 181,645
Ynt: Küheylan Kutup Çemberinde "Dünyanın Yaylasına Yolculuk"

Ferhat eline sağlık.Gerçekten çok açıklamalı bir yazı.Görsellerden SAM_6137_görsel çok güzel.Teşekkürler.

Etiketler

berkcantp' Alıntı:
Merak ettim, 7 dakika gecikmeli parktan, 1870 dinar vermeden yırttınız mı.
Halen yırtıp yırtmadığımızı bilemiyorum, İlhan Abi. Bir daha ülkeye girmeye kalkarsak, dur bakalım diyebilirler. :-[

Çok emek verdiniz. Anılarınız bu ülkeleri gezecekler için detaylı bir kaynak oldu. Sırbistan´daki otoban ücretleri için araçlar şöyle sınıfladırılıyor. Araçlarda, ön aksın olduğu yerdeki yüksekliği 1,30 metrenin altında olanlar 1. sınıf, 1,30 metrenin altında ama römork taşıyanlar 2. sınıf, 1,30 metrenin üstünde olanlar üçüncü sınıf araç sayılıyor.

Akdeniz45' Alıntı:
Çok emek verdiniz. Anılarınız bu ülkeleri gezecekler için detaylı bir kaynak oldu. Sırbistan´daki otaban ücretleri için araçlar şöyle sınıfladırılıyor. Araçlarda, ön aksın olduğu yerdeki yüksekliği 1,30 metrenin altında olanlar 1. sınıf, 1,30 metrenin altında ama römork taşıyanlar 2. sınıf, 1,30 metrenin üstünde olanlar üçüncü sınıf araç sayılıyor.
Sırbistan'dan geçerken gişede böyle bir şey çekmiştim. Sanırım tam sizin anlattığınız.

Ekli dosyalar

• IMG_4519_Otoyol_Tarife.JPG
    IMG_4519_Otoyol_Tarife.JPG
    157.5 KB · Görüntüleme: 203

Bir daha ki sefere Küheylanla gitmezsen komple yırttın demektir,ben Romanya da yaşarken ehliyeti kaptırdım bir gün uğraştım alamadım,sonra da Türkiye döndüm şimdi merak ediyorum Romanya ya girersem bana kesilen cezayı misli misli alırlarmı.

mayıstosböce' Alıntı:
Bir daha ki sefere Küheylanla gitmezsen komple yırttın demektir,ben Romanya da yaşarken ehliyeti kaptırdım bir gün uğraştım alamadım,sonra da Türkiye döndüm şimdi merak ediyorum Romanya ya girersem bana kesilen cezayı misli misli alırlarmı.
Hiç gidermiyim, bir daha oralara gidersem, çevresinden dolaşacağım. :D ;)

*
fsirin' Alıntı:
HIRVATİSTAN

Bu uzun gezinin en kısa ülke geçişini, Hırvatistan'da yaptık. 11.093Km'de Macaristan'ın Udvar adlı son yerleşiminden Hırvatistan'a girdik. Artık şengen bölgesi dışına çıktık. Hırvatistan'da kısa bir yolumuz var. Kestirmeden Batina'ya gidiyoruz. Bu arada güzel köylerden geçtik.

Sanırım en kısa yol olarak gördüğünüzden ya da gümrük kapısının orada oluşundan kaynaklandı bu kısa geçiş; başka bir nedeni var mıydı?

*
fsirin' Alıntı:
Hırvatistan'da sadece 14Km yol alıp 11117. kilometrede Hırvatistan çıkış kapısına ulaştık. Sonradan Hırvatistan'da daha fazla yol alıp Osijek'den geçip daha güneyden Sırbistan'a girmediğimize de pişman olduk. Osijek güzel bir şehir, kalesi de var.

:smiley:

*
fsirin' Alıntı:
Küheylan'a Çarptılar

Vrbas'da biz kırmızı ışıkta durunca, evinden geri geriye çıkmakta olan bir yaşlı adam, aracıyla bize sağ arka tekerleğimiz hizasından çarptı. Onun stop lambası kırıldı ve kaportası ezildi, bizim ise sadece kaportamız hasar gördü. Adamın bir gözü de görmüyordu. Herhalde onun için çaptı sanırım. Kırmızı ışık yanmasaydı çarpışma olmayacaktı. Herhalde bizim duracağımızı hesap edemedi göremeyince de çarptı. Ben çarptığı yeri gösterince, adam kırılan stop lambası için hayıflanıyordu. Yapacak bir şey yok, hasarımız yola devam etmemize engel değil. Bu durumu sineye çekip tekrar yola koyulduk. İşte burada artık canımız iyice sıkıldı. Neden Hırvatistan'da daha fazla yol almadık diye de kendimize kızdık ve Sırbistan'a bu kadar kuzeyinden girdiğimiz için pişman de olduk. Neyse artık nazarlık olsun, ne yapalım!.

Canınız sağ olsun...

*
fsirin' Alıntı:
Kaybolmamak için Küheylan'ı parkettiğimiz sokağın da fotoğrafını çektik.

Başka yöntemlerin de var mı?

*Bu denli kısa bir sürede, bunca Belgrad fotoğrafı!... :eek:

*
fsirin' Alıntı:
Hediyelikçiden aldığımız süsün üzerinde aynen bir tarihi osmanlı camisi yer alıyor. Belli ki Türk eseri bir cami, ama kilise olarak kullanılıyor.

Ortadoğu, Balkanlar ...gibi coğrafyalarda, öyle çok kilise cami, öyle çok cami kilise yapıldı ki...

*
fsirin' Alıntı:
Belgrad'ta kaleden manzaraya bakınca insan kendisini İstanbul'da Topkapı Sarayından boğazı izliyor gibi hissediyor. Sol tarafımızda aynı haliç'in olduğu konumda Sava nehri geliyor. Kalenin bulunduğu yer de Tuna nehrine uzanan bir burunda yer alıyor.

Güzel benzetme; 10!.. ;)

*
fsirin' Alıntı:
Park Cezası

Park yerine geldiğimizde park saatine göre 7 dakika geciktik. İnsaf yahu hemen ceza kesmişler. 1870 dinar yani 18€ gibi bir ceza var. Nereye ödenir nasıl yapılır bilmiyoruz. Bugün almamız gereken çok yolumuz var. Bununla uğraşamayacağız yapabileceğimiz bir şey yok. Devam ediyoruz.

Bir daha Sırbistan'a nasıl gireceksin bakalım... :D

*SAM_6353'de Kia'nın farları açık; sürekli böyle mi yoksa ülkeye göre mi?

*
berkcantp' Alıntı:
Merak ettim, 7 dakika gecikmeli parktan, 1870 dinar vermeden yırttınız mı.

fsirin' Alıntı:
Halen yırtıp yırtmadığımızı bilemiyorum, İlhan Abi. Bir daha ülkeye girmeye kalkarsak, dur bakalım diyebilirler. :-[

Yukaıda erken değinmişim meğer... ::smiley:

*
mayıstosböce' Alıntı:

Bizim yönetimde vukuatlı sayısı artıyor... :D

*
fsirin' Alıntı:
Hiç gidermiyim, bir daha oralara gidersem, çevresinden dolaşacağım. :D ;)

:D

*Emeğiniz için teşekkürler. :smiley:

Cavid Sezen

Paylasim icin cok tesekkürler,Belgrad güzel sehir duydugum kadariyla 2014 de Kültür baskenti olacakmis.Cok yoruldunuz biraz dinlenin artik ;D

Selamlar.

gezmen' Alıntı:
Sanırım en kısa yol olarak gördüğünüzden ya da gümrük kapısının orada oluşundan kaynaklandı bu kısa geçiş; başka bir nedeni var mıydı

Macaristan'da Mohaç hemen Hırvatistan sınırında. En kısa yoldan Hırvatistan'a girdim. Kestirme yol diye de en kısa yoldan Sırbistan'a geçtim. Gezi sonrasında yaptığım incelemeye göre; güneye devam edip Osijek gezisi ve tuna kenarından Novi Sad'a ulaşmanın aslında daha iyi bir rota olacağını düşünüyorum.

gezmen' Alıntı:
Canınız sağ olsun...

Teşekkürler.

gezmen' Alıntı:
Başka yöntemlerin de var mı?

Olmaz mı. ;)
En iyisi navigasyonu yanına almak. :smiley:
Ama gezilerde aracın yerini bulmakta hiç sorun olmadı. Genellikle yürüyerek gezildiği için kolaylıkla geri bulunuyor.

gezmen' Alıntı:
*Bu denli kısa bir sürede, bunca Belgrad fotoğrafı!... :eek:

Belgrad ve diğer dönüş ziyaretleri hep yüksek tempo yapıldı. Birkaç dakika bile dinlenmeden her yeri görmeye çalıştık. :-\

gezmen' Alıntı:
Ortadoğu, Balkanlar ...gibi coğrafyalarda, öyle çok kilise cami, öyle çok cami kilise yapıldı ki...

Keşke kilise yapılsaydı da ayakta kalsalardı. Belgrad'da o kadar eserden sadece bir cami, bir çeşme, bir Türbe ve bir hamam kalmış sadece. Bir de kalemeydanda bazı yerlerin Türkçe isimleri. :'(

Bir daha balkanlar gezisi yaparsam özellikle eski Türk eserlerini araştırmaya çalışacağım. Bakalım kısmet. ::smiley:

gezmen' Alıntı:
*SAM_6353'de Kia'nın farları açık; sürekli böyle mi yoksa ülkeye göre mi?
Bulgaristan dışında hepsinde farların açık olması zorunluydu. Macaristan'da şehirlerarasında zorunlu.
Ülkeye girişte sınır levhasında hız sınırı değerleri ve far durumu belirtilmiş oluyor.

gezmen' Alıntı:
Bizim yönetimde vukuatlı sayısı artıyor... :D

:D :D
Bülent'inkini artık unutmuşlardır herhalde. ::smiley:

Hırvatistan ve Sırbistan pdf dosyası hazır. :smiley:

Bölüm 20 : KKC20_HR_SRB.pdf - 28MB
http://www.mediafire.com/view/?91fydticttrmtt9

pdf Dosyalarda harita ve fotoğraflara %400 büyüterek bakabilirsiniz.

Önceki bölümlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. :smiley:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=81190.msg1228301#msg1228301

fsirin' Alıntı:
Hırvatistan ve Sırbistan pdf dosyası hazır. :smiley:

Bölüm 20 : KKC20_HR_SRB.pdf - 28MB
http://www.mediafire.com/view/?91fydticttrmtt9

pdf Dosyalarda harita ve fotoğraflara %400 büyüterek bakabilirsiniz.

Önceki bölümlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. :smiley:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=81190.msg1228301#msg1228301

Emeğe teşekkür için ne yapmamız gerek?..(Teşekkür butonu dışında) :D

Cavid Sezen

Ynt: Re: Küheylan Kutup Çemberinde "Dünyanın Yaylasına Yolculuk"

bartek' Alıntı:
Kuheylana gore bir site buldum.
http://www.douweosinga.com/projects/visited
Teşekkürler. Bir deneyelim bakalım. :smiley:

Ülkelerin bulunduğu kıtaların biraz gözden geçirilmesi gerekiyor sanırım.
Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Kıbrıs avrupada, Türkiye ise Asya'da yer alıyor. :mad:

Verdikleri kod ile ne yapsam olmadı ekrandan görüntüyü aldım. ;D
Rusya'ya ucundan azıcık ziyaret yaptık ama tamamını işaretledi. ::smiley:
2008 gezisini de ekledim.

Ekli dosyalar

• Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    47.6 KB · Görüntüleme: 279

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR