Kuddusi Kurbanzade ve Karavanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tifa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 158
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,591
Ynt: Kuddusi Kurbanzade ve Karavanı

Size teşekkür ederim Fatih bey çok güzel bir yazı dizisi olmuş,bitmemesi için son sayfaları ağırdan aldım :smiley:
Kaçırdımmı bilmiyorum ama Kuddusi beyin arabası ne markaydı

Etiketler

Yusuf Bey,
Beğenilerinizi ifade eden güzel cümleleriniz için teşekkür ederim.
Kuddusi Beyin aracı 1.4 Dizel Seat Cordoba idi. Bu model arabalar bildiğiniz gibi 3 silindirli olup 75 beygir gücündedir ve motorları Volkswagen'dir. Normal şartlarda benzinli bir araç olsa Kuddusi Beyin karavanını çekmekte oldukça zorlanabilrdi.
Ancak dizel olmasının avantajıyla 2200 devirde 195 Nm tork üretiyor, şehirlerarası yol şartlarında 100 km'de 4,5 litre yakıt harcarken karavanı çekerken bu oran 8-8,5 litre aralığına çıkıyordu.
Kuddusi Bey bizdeki Kaz Dağlarına çok benzeyen İran'ın batısındaki Ördek Dağlarını çıkarken 2. vitese hatta zaman zaman 1. vitese düştüğünü ama en çok trafikte bir sorun olupta durmaktan korktuğundan bahsetmişti. Çünkü bu eğimde bir yolda durursa bu motor gücüyle 1300 kiloluk bir karavanı hareket ettiremeyebileceğinden çekiniyordu.

selamlar yusuf bey , günümüz itibarı ile sizin ve herkesin ramazan bayramını kutlamak istiyorum öncelikle
yazı dizisini merakla okudum ve güzel bilgiler edindim emeğinize sağlık ,sanırım teşekkürlerle ifade etmek bizce yetersiz kalır ama biz yinde teşekkür edelim.
bende bu yıl haziran ayında ERBA KARAVAN dan yeni çekme karavanımı aldım, yazınızı okuduktan sonra TİP ONAY belgesini öğrendim ancak banada böyle bir belge veren olmadı , faturalama da burada ifade edildiği gibi gerçekleşti, teslimatta benzer olaylar yaşandı iki gün sürmesede , işçilik deseniz çok farklılık yok. ifade edildiği gibi ticarette biraz yol katetmemiz gerekiyor daha,....

ancak şunu ifade edebilirim ; gezmeyi seven , karavancılığa hayran olan , tanışıp konuşmaktan hoşlanan insanlar için bardağın hep dolu tarafından bakmak çok güzel oluyor,ben şahsen yaşamaktan zevk alıyorum , almış olduğum karavanın deneme turunu da attım büyük keyif aldım. bu arada bana göre eksik veya kusurlarını görmem için fırsat buldum daha uzun soluklu maceralara minimum sorunla yola çıkabilmek için güzel oldu. türkiye şartlarına göre güzel bir çekme karavan edinmiş oldum , imal eden firmaya yinede teşekkür etmek istiyorum. benim mutlu olmamı sağladığı için.

yazınız için tekrar teşekkür ederek mutluluklar diliyorum

merhaba arkadaşlar ,
sanırım buraya güzel olacak bir konu karavanımın kilosu

sayın tifa ve diğer arkadaşların açıklamarı sonucu bugün karavanı götürüp tarttırdım ve sonuç 1460 kg geldi
erba karavan bana 740kg söylemişti, sanırım bende karayolları muayene istasyonundan uzak duracağım hehehe

sabahgunesi' Alıntı:
merhaba arkadaşlar ,
sanırım buraya güzel olacak bir konu karavanımın kilosu

sayın tifa ve diğer arkadaşların açıklamarı sonucu bugün karavanı götürüp tarttırdım ve sonuç 1460 kg geldi
erba karavan bana 740kg söylemişti, sanırım bende karayolları muayene istasyonundan uzak duracağım hehehe

Ne diyelim Kuddusi Kurbanzade'ler fan clup'e hoşgeldiniz. Sizde Kuddusi ile aynı kaderi paylaşmışsınız. Ayrıca merak ettim sizin karavanınız Erba'nın hangi modeliydi.
Selamlar

Tifa' Alıntı:
Ne diyelim Kuddusi Kurbanzade'ler fan clup'e hoşgeldiniz. Sizde Kuddusi ile aynı kaderi paylaşmışsınız. Ayrıca merak ettim sizin karavanınız Erba'nın hangi modeliydi.
Selamlar

2012 model 5.25 uzunluğundaki kampanya karavanı , o zaman bu kadar araştırmamıştım, daha derin olarak karavanlar hakkında bilgim yetersizdi ,
aldıktan sonra vede sizin yazınızı okuyunca içime düşen şüphenin sonucu öğrendim
sağlık olsun mu diyelim yoksa ne yapabiliriz , işlem peşinde koştursak faydamızdan çok zararımız mı olur.

bilmiyorum ama arı kovanına çomak sokmamak gerek diye düşündüm.

Bende de erba 5.25 vardı.full bir karavandı.Karavan varken ehliyeti D sınıfı yapmıştım.Daha sonra karavanı ruhsat sorunundan dolayı sattım.

Sayın sabahgüneşi bu konuyu isterseniz ayrı bir başlık altında açın.yardımcı olmak isteyen birsürü insan çıkacaktır,

Bana fazla önemsemiyorsunuz gibi geldi ama bence bu çok büyük bir sorun,seyahat edilemeyecekse büyük meblalar ödeyip karavan almanın anlamı yok,zaten şimdiki tartılar dijital istenilen heryerde bu kontrolü sağlayabilir görevliler
Gerekli evraklarınız olmadığı sürece sürekli bir tedirginlik olucak üzerinizde,İşin garibi bu kadar büyük firmaların dansöz kıvamında ürün satmalarıda anlamak zor,bu kandırmacanın onlara kar kalmaması lazım
Fatih beyin konusunuda meşgul etmeden :smiley:

Ynt: Kuddusi Kurbanzade Ve Karavanı

Bu güzel yazı ve bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Bende geçtiğimiz pazar erba nın yerine gittim ve arkadaşların aldığı 5,25 ilk karavanını inceledim. Hala kampanya da ve akranlarına göre fiyatı uygun bir model.fakat benim ilk karavan deneyimim,tecrübesizliğim ve bu ruhsat sorunları nedeniyle hep 750 kg altı karavanları incelerken bu 5,25 ilk karavan bana büyük gelse de fiyat ve güzelliğinden dolayı cazip gelmişti. Ama bu gece bu yazıyı okuyunca bu ruhsat işleri yine kafamı karıştırmaya başladı. Geçen yıllarda motorsikletimle yaptığım Avrupa gezilerimi artık karavanla gezme hayallerim var. Ama sizin gibi Avrupa'ya karavanla gitmiş arkadaşlardan ricam şu ki, gümrük geçişlerinde en sorun yaratacak ve benimde ihtiyaçlarımı karşılayacak bir karavan nasıl olmalıdır..sizce 750 kg altı al ve hiç başka bir dertle uğraşma mı dersiniz yoksa uzun yolculuklarda yetersizmi gelir?

Sayın Akademivet,
Yüklü ağırlığı 750 kiloyu geçmeyen karavanlarla uzun geziler yapma şansınız pek yoktur yada daha zordur. Bekar yada çocuksuz bir çift iseniz ancak 3-5 günlük yada haftasonu kaçamakları yapabilirsiniz. Avrupa seyahatleri için 4,25 -4.75 cm boyutları arasında olan karavanlar idealdir. Hem size ferah bir iç hacim sağlarlar hem de 3 kişi içerisinde rahatlıkla yatabilirsiniz. Yollarda da orta sınıf bir araçla çekebilirsiniz. Bu boyut trafikte de size rahatlık sağlar. 5 metrenin üzerindeki karavanlar çok ferah olmakla birlikte boyutu itibari ile sizi biraz sıkıntıya sokar. Hem kamping yerleşmeleri ve otoban harici yollarda biraz daha zor olur hem de çekici araç orta sınıf üstü bir araç olmalıdır. Yollarda da buna bağlı olarak yakıt harcamanız artar. Ama hepsinden önemlisi "Tip Onay Belgesi" olmayan bir karavanı asla almayın. Kesinlikle ruhsatı ve yasal belgeleri olsun. Eğer yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız 3-5 kuruş ucuz diye sakın belgesiz karavanların yanına yaklaşmayın. İpsala'dan çıkarken Yunan pasaport polisinin istediği ilk belge karavanın yeşil sigorta formları, onu atlatırsanız Makedon gümrükçü soruyor onu da atlatırsanız eğer herhangi bir kaza-belaya karışmazsanız başkaca soran bir yer yok! Ama o iki gümrük yetip de artıyor bile.

Kuddusi Beyin,sonraki maceraları yokmu?
Karavanını ne yaptı,ruhsat ne oldu?Sonraki Avrupa seyahatleri nasıldı,avrupaya çıkabildimi,ağırlık yüzünden başı belaya girdimi?yada bu karavanını kırmızı karavan olarak devredip yeni avrupa bir karavanmı edindi?

Taner Bey,
Kuddusi Beylerde bu gezgin ruh altlarında da İran işi ;D bu karavan oldukça macera ne kelime. Macera demek Kuddusi demek!
Şaka bir yana seyahatlerde olmamakla birlikte, bunu yazıya dökmek konusunda yine tembel olduğum bir dönem geçirmekteydim ama Behçet Beyin başlığı sizin Kuddusi hakkındaki sorularınız beni galiba tekrar hareketlendirdi. Moderatörümüzle de yaptığımız fikir alışveriş sonrası yeni başlıklar açmaya karar verdik. Öncelikle 2011 yılında yapılan ve şu anda yayında olmaması nedeniyle sanal dünyanın derinliklerinde kaybolup giden "Antalya'dan Kuzey Denizi Kıyılarına" başlıklı yazımızı güncelleyerek tekrar yayınlamayı ondan sonrada "Kuddusi Manş Denizi Kıyılarında" başlığıyla 2013 yılı seyahatini yayınlamayı planlıyoruz.
Sorularınıza gelince; ruhsat mafiş. Sonraki Avrupa seyahatleri yukarıdaki başlıklarda gelecek. Yasal olarak ağırlık konusunda başına bugüne kadar herhangi bir problem gelmedi. 2013 yılındaki geziden sonra karavan kırmızıya dönmüş durumda. Şu anda deniz kenarında çok güzel bir yazlığımız var. :mad:
Eğer ruhsat sorunu çözülebilirse tüm yürür aksam değiştirildikten sonra tekrar beyaz karavan haline gelebilir. Yoksa emekli olacağıma yakın, yakın çevre gezileri yapmaya uygun yada güzel bir yazlık kırmızı karavan olarak satışa çıkacak.

Verdiginz bilgiler sayesinde kafamdaki karavan fikri yerlesti.Yerliden uzak durulacak,ruhsatsiz,tip onay belgesi olmayan asla alinmayacak,0 satin alinacaksa fatura eksiksiz tam kesilecek,satin almadan once agirlik kontrolu yapilacak,tartiya cikartilacak,satici Kabul etmiyorsa satin alinmayacak,2-3 ay sonrasina teslimat icin gun veriliyorsa sozlesmeye en once ayrintisiyla yazilacak,teslimat sure asiminda cezai madde eklenecek,yada en guzeli tum bunlara kafa yormayip hicbir yerliyi satin almamak...kendi adima transporterdan basit bir camper yapmayi planliyorum...

Fatih abi Kuddusi Kurbanzade'nin yol maceralarının devamını moderatörümüz sevgili Hüseyin abibininde teşviki ile yayınlayacak olman beni çok heyecanlandırdı.Hele o akıcı ve hoş üslübünü özledik doğrusu.Aramızdaki muhabbetlerinde keyifle anlattığın yurt dışı seyehat maceralarını merakla bekliyoruz.
Yurt dışı rota planlaması ve maliyet hesaplaması konusunda senden çok şeyler öğrendim.Bu tecrübelerini kaleme dökmen bu soğuk kış aylarında ilaç gibi gelecek.Merak ile bekliyoruz abi....

Hikayenin her yerinde ironi ve zeka ışıtıları var. Mükemmel bir anlatım beni hikayenin içine aldı tebrikler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri