Kuddusi Kurbanzade ve Karavanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tifa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 158
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,539
Ynt: Kuddusi Kurbanzade ve Karavanı

Sayın Gülceece,
Öncelikle size büyük geçmiş olsun derim.Bence o trafik polisi arkadaşa da sizi fazla zorlamadığı için bol bol teşekür edin.
Karavanınıza ruhsat çıkarmanız için satın aldığınız karavanın "Tip Onay Belgesi"nin olması gereklidirki sizin satın aldığınız karavanın böyle bir belgeye sahip olduğunu zannetmiyorum. Sadece fatura ile ruhsatlandırma işlemini yapamazsınız.
Ehliyet konusuna gelince 750 kilo üzerindeki her karavanı çekmek için D sınıfı ehliyete sahip olmanız gereklidir.
Bu konuda sayın Doğan Böncü'nün (Doğan 124) ayrıntılı açıklamaları bulunmaktadır.Doğan Beyin yazıları bu konuda sizin için aydınlatıcı olacaktır.
Aşağıdaki linki de inceleyebilirsiniz.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=70705.0
selamlar

Etiketler

Benim karavanımda,sizin karavanınızla aynı marka erba karavan.
Tip onay belgesini göndereyim demişlerdi.
En iyisi ruhsat çıkartık,ehliyeti dğiştirmek.

Sayın tifa.
Bugün erba karavanı aradım. tip onay belgesi 2 ay sonra elimizde olacak dedi.
Karavanınızı ruhsat çıkarmadan kullanın, hiç bir sorun çıkma diyorlar.
Bende heşeyin,kanuni olmasından yanayım.
Eğer tip onay belgesi veremezlerse yapmam gereken ne sizce

gulceece' Alıntı:
Sayın tifa.
Bugün erba karavanı aradım. tip onay belgesi 2 ay sonra elimizde olacak dedi.
Karavanınızı ruhsat çıkarmadan kullanın, hiç bir sorun çıkma diyorlar.
Bende heşeyin,kanuni olmasından yanayım.
Eğer tip onay belgesi veremezlerse yapmam gereken ne sizce

Sayin Gulceece (Kusura bakmayin isminizi bilmedigim icin boyle hitap ediyorum);

Benim aklima takilan su ki; yeni cikarilmis bir tip onay belgesinin sizin karavaniniz icin kullanilip kullanilamayacagi. Yani sizin karavaninizin, tip onay belgesi cikartilmadan once uretilmis olmasi sorun olusturabilir mi?

Selam Melih Bey,
Adım Ali,Sizin bu düşündüğünüzden sonra kafam iyice karıştı.
Sizin düşüncenizde mantıklı,bakalım sonuç ne olacak.
Girdik bir yola ALLAH sonumuzu,hayır eylesin.

Karavan sevdasına kapıldığım ilk yıllarda hayallrim hep çekme karavandı yinede ayrı bir yeri var ama sıkıntılarıda malum.Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler

Tanju Bey;
Ne kadar sıkıntısı olsada yine de çekme karavan aklınızın ve gönlünüzün bir köşesinde bulunsun. Geniş ve ferah kullanım alanı, kampinge gidip de aracınızı ayırınca elinizin altında bulunup size hareket serbestisi sağlayacak arabanız ve en önemlisi maliyet avantajı çekili karavanlara bence burun farkıyla da olsa finişi önde tamamlatıyor.

Teşekkürler Fatih bey. Kuddusi Bey'in hikayesini güzel ve akıcı kaleminizden kah gülerek , kah üzülerek en önemlisi dersler alarak bir solukta okudum.
İki sene çekme karavan kullanmış biri olarak 1989 - 1990 yıllarındaki teknoloji göz önüne alındığında hiç bir sorunla karşılaşmamamı
şansmı desem , Başoğlu karavan'ın kalitesimi desem bilemiyorum. Bazı aksaklıklar ve şikayetlerimiz olsada yine yerli üreticilerimizin
hakkını yemiyelim. Ne demişler "muhtaç olmayalım ama , başımızdan da eksik olmasınlar.."

Bence bu her karavancı için ders ve tecrübe niteliği taşıyan yazınız sabit konular bölümünde yer almalı. Bu konunun linki başka bir konuda gündeme gelmeseydi haberimiz bile olmayacaktı. Paylaşımınız için tekrar teşekkür ederim. Emeğinize klavyenize sağlık.

Serdar Bey,
Beğenilerinizi ifade eden cümleleriniz için çok teşekkür ederim. Her üretilen karavanın aynı nitelikte olmayacağı konusunda sizinle aynı düşüncedeyim. Galiba Kuddusinin şansızlığı neredeyse bir günde imal edilen bir karavana sahip olması. Yaptığı işe daha ciddi bakan bir üreticiye denk gelebilseydi durumu biraz daha farklı olabilirdi.
Yada daha açıkçası olayı şöylede özetleyebiliriz: Ne ka ekmek, o ka köfte ! yoksa "Ucuz etin yahnisi yavan olur" atasözümü bu konu için daha uygun olur.
Kuddusi ve karavanını İran'da bırakıp bize dönersek bildiğiniz gibi Türkiye'de yalnızca Hymer'in temsilciliği var ve Hymer'de fiyat açısından karavanın Mercedesi konumunda. Ancak diğer markaların temsilciliğide alınabilirse Türkiye'de çok uçuk kaçık olmayan fiyatlara Alman malı çekme karavan sahibi olabiliriz diye düşünüyorum. Çeşitlilik ve rekabet ortamı hem Türkiyedeki üretici firmaların kendilerini yenilemelerini, hemde bizlerin daha kaliteli ürünlerle karşılaşmamızı sağlar.

Tifa' Alıntı:
Çeşitlilik ve rekabet ortamı hem Türkiyedeki üretici firmaların kendilerini yenilemelerini, hemde bizlerin daha kaliteli ürünlerle karşılaşmamızı sağlar.

Çeşitlilik ve rekabet ortamı: İşin gizemi burada; bu iki sözcük noktayı koyar, teşekkürler Fatih Bey. :smiley:

Cavid Sezen

Avrupa Birliğine sonradan giren Çek Cumhuriyeti, Polonya, Bulgaristan,Romanya gibi ülkelerin karavanları giderek çoğalıyor Avrupa yollarında.
Yunanistan 'da bile hiç olmayan motokaravanlar giderek artıyor yıldan yıla.

Gelir düzeyi göreceli olarak düşük ülkelerin karavancıları Almanya,Hollanda,Fransa gibi ülkelerin ikinci el karavan piyasasına yönelmiş durumda.Gelir düzeyi daha iyi bireyler ise Brüstner,Dethlefss,Adria gibi çok pahalı olmayan yeni karavanlar alabiliyorlar.

Ülkemizde karavancılığın gerek adetsel ve gerekse kalite yönünden yükselmesi bizim de AB ye tam üyeliğimiz ile mümkün olabilecek ancak.
Gümrük birliğine girmiş olmakla birlikte ikinci el karavan ithalatına izin verilmemesi bu konudaki enbüyük engel..

Federasyon'umuzdan iyi haberler var malumunuz.
Karavan kavramı artık Turizm Bakanlığı'nın literatürüne girmiş durumda.
Diğer bakanlılarının da literatürüne girmesi ve kanun ve de yönetmeliklerde yer alması belki zaman alacak ama süreç devam ediyor bildiğim kadar ile.
T.K.K.Derneğinin kuruluşundan bu yana geçen bir 50 yıl var.Boşa giden bir yarım yüz yıl. :(
Bekleyeceğiz göreceğiz...Ömrümüz vefa ederse... :D

Selamlar,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR