Köyde Tek, Gönlünce

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ayhanakbuga Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,376

ayhanakbuga

Kamp I
Yer
Erzurum
Eviniz çok güzel olsa da sürekli evde yaşamak zorunda olmak; ya da manzaralar çok güzel olsa da sürekli gezmek zorunda olmak yani monotona binmiş hayat insanı sıkar... değişiklik hoşuna gider. Atalarımız "tebdil-i mekanda ferahlık vardır" sözünü, yaşadıkları tecrübeler üzerine söylemişlerdir. Uyguladıkça hep hak veriyorum bu söze. Bugünlerde virüs salgını nedeniyle evlerimizde karantinada bulunmamız müstesna.
Köyü ve köydeki evimizi de çok seviyorum. Soba yakmak, sobanın karşısında uzanıp tavanı seyretmek, sobanın üzerinde kaplarda kaynayan suyun sesini dinlemek, sabahları ve akşamları kuşların ötüşlerine sessizce şahit olmak pencereden... çok güzel. Bir iki gün içinde eğer yapmanız gereken zorunlu bir iş yoksa bu güzel eylemler de monotona biniyor.
Köyde ve evimizde imkanlar ölçüsünde monotondan sıyrılmak için; ilgimin yüksek ama yeteneğimin sınırlı olduğu bağlamayı çalmaya çalıştım, sesli kitap okudum, evcil olmayan hayvanları görüntülemek için fotokapan kurdum, ekmek pişirdim makinede ve un yapımının eski yöntemlerinden olan su değirmenine gittim..
Köy yaşantısının romantik yanının güzel olduğunu; fakat fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak için köyde yoğun çalışmak zorunda olduğunu, insanın kendisini diğer alanlarda geliştirmeye çok da zaman ve imkan bulamadığını düşünürken fark ettim. Ben, köyde geçirdiğim 1 haftalık zaman diliminde ısınmak için odun getirmedim (odun ormandan gelecek ve bence çok zor iş teksen ve hayvan beslemiyorsan) çünkü annem babam geçen yıldan hazırlamışlardı. Yiyeceği gelirken yanımda getirdim bir kısmını, bir kısmını da yine annem babam hazır bırakmışlardı. Köyde yaşayan insanın kendisi ve yine kendisine hizmet etsin diye kayırdığı hayvanları için çalışması gerekiyor. Köyde pazartesi sendromu yok! Her gün pazartesi :smiley: Bence...

Etiketler
Ne kadar güzel özetlemişsiniz @ayhanakbuga Baharda karadenizin yeşilliği, kışın doğunun karı, yazın egenin mavi tonları. Gezilerimizde gördüklerimiz günlük haftalık ziyaretler yada bir belgeselde izlemek hep romantik gelmiştir.

Hep deriz bırakacaksın işi gücü yerleşeceksin buralara diye ama kazın ayağı öyle değil maalesef. Köy yaşamı zordur. Bizler nasıl beton ormanda çalışıyorsak köylü de en az bizim kadar belki de daha fazla çalışmak zorunda. Köy yollarından geçerken çok görürüz tahmini 60-70 yaşında neneler, dedeler sırtlarında çuvalla tarladan eve, evden tarlaya işlenirler. Yine de güzeldir toprağı işlemek, hayvana bakmak olabildiğince doğal yaşamak.

Ne mutlu size ki helen daha bu imkanlara sahipsiniz. Orada 3 çeşit yiyecekle yapılan kahvaltının tadını hiç bir köy kahvaltısı (sözde) salonu veremez.

Ne kadar güzel özetlemişsiniz @ayhanakbuga Baharda karadenizin yeşilliği, kışın doğunun karı, yazın egenin mavi tonları. Gezilerimizde gördüklerimiz günlük haftalık ziyaretler yada bir belgeselde izlemek hep romantik gelmiştir.

Hep deriz bırakacaksın işi gücü yerleşeceksin buralara diye ama kazın ayağı öyle değil maalesef. Köy yaşamı zordur. Bizler nasıl beton ormanda çalışıyorsak köylü de en az bizim kadar belki de daha fazla çalışmak zorunda. Köy yollarından geçerken çok görürüz tahmini 60-70 yaşında neneler, dedeler sırtlarında çuvalla tarladan eve, evden tarlaya işlenirler. Yine de güzeldir toprağı işlemek, hayvana bakmak olabildiğince doğal yaşamak.

Ne mutlu size ki helen daha bu imkanlara sahipsiniz. Orada 3 çeşit yiyecekle yapılan kahvaltının tadını hiç bir köy kahvaltısı (sözde) salonu veremez.
Aynen öyle. Teşekkür ederim katkınız için.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR