Koşar Adım Karadeniz Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 103
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,846
Ynt: Koşar Adım Karadeniz Turu

Levent bey harika bir gezi olmuş.
Gezinin sponsoru terlik firması mı ;D ;D :p

Etiketler

insan insandan korktuğu için, korunmak adına böyle bir şaheser ortaya çıkarmış,
manastırın manzarasıda süper, resimlerde çıkmıyor ama derin bir vadiye bakıyor, vadinin içinden dere akıyor, çam ağaçları ve yaylaları görüyorsunuz,

PICT0803

100 1062

100 1063

PICT0791

PICT0792

manastırdan aşşağı inerken ciğerlerimizin açıldığını üzerimizde bir hafiflik olduğunu hissediyoruz, hacı olduk ondanmı acaba :smiley:
inerken iki kare

[attachment=1]
[attachment=2]

doğanın dantelleri :smiley:

[attachment=3]

aşşağı indiğimizde cuma namazınada yetişiyoruz
yolda balık yemeğide ihmal etmiyoruz

PICT0849

PICT0850

PICT0851

DSC02576

DSC02577

yemek yediğimiz yerin manzarası

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

yemekten sonra dönüş yoluna giriyoruz, maçka yolunda bu taş köprüye rastlıyoruz, 19 yüzyılda Osmalı tarafından yapılmış Çoşandere-Kınalı köprüsü

[attachment=4]
[attachment=5]

DSC02572

DSC02579

DSC02580

PICT0856

DSC02585

Ziganayı geçiyoruz, dağın karadenize bakan tarafı yeşil orman anadoluya bakan tarafı bozkır

PICT0861

PICT0862

PICT0864

PICT0858

PICT0865

güzergah sırasıyla Maçka-Gümüşhane-Kelkit-Erzincan, Erzincan'ın üstü sarı bir bulut kaplı, bu bulut yüzünden güneşe rahatca bakabiliyorsunuz,

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

Refahiye-İmranlı-Zara ve Sivas'a geliyoruz, Sivas'da 3.51'den yiğidonun karnını doyuruyoruz, doğduğumuz topraklardayız, artık akşam olmuş saat 22,00 hemen bir Sivas köftesini miğdeye yolluyoruz(Sivas köftesinin özelliği sadece et ve tuzdan yapılır, içine başka hiçbir şey katılmaz) hasret var kolay değil, sonrada Numune hastanesinin önündeki Kepenek
suyundan kana kana içiyoruz, anneye fırından Sivas'a özgü katmer ve çörek alıyoruz, kepenek suyundan bir damacana dolduruyoruz özlem gidersin, akrabalara gözükmeden kaçıyoruz biri yakalasa bir haftadan önce çıkamayız tatil bitti desekte kimseye derdimizi anlatamayız, gerçi duyduklarında yine başımız belada ama bir şekilde halledeceğiz,
Sivas'ın 30km dışında sıcak çermiğe kapağı atıyoruz

PICT0867

DSC02589

PICT0869

PICT0868

PICT0874

30TEMMUZ 2011 CUMARTESİ

sabah kahvaltı sonrası ben banyolara yöneliyorum, güzel bir banyo ve duş sonrası tekrar yollara düşüyoruz, Kırıkkale civarında 3,36'dan mazot bulunca depoyu tamamlıyoruz,
İzmit'e geldiğimizde saat gece1,00 trafik kilit, karavanı park alanına çektim vurduk kafayı yattık, biz şanslıyız aileler bile yollara battaniye sermiş çoluk çocuk yatıyorlar, bir uyandım saat 4,30 yol açılmış, bir saat sonra artık evdeyiz,

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

ve TATİL BİTTİİİİİİİİİİ :smiley:

DSC02592

DSC02593

DSC02594

DSC02595

DSC02596

BU GEZİDEN DİKKATİMİ ÇEKENLER VE BİLANÇOSU

-piknikçiler kampçılardan daha pis oluyor
-yolculuk boyunca yağmuru sadece İyidere'de gördük
-bolca taş köprüler gördük
-insanlar daha kırmızı ışıkta korna çalmaya başlıyorlar
-çay fabrikalarının önünden geçerken ıslak çay otu kokusu
-kafalarımızdaki karadeniz Çarşamba'dan sonra
-yolda radar levhaları ile arkadaş olduk
-yolun %70 inşaat halindeydi
-kıyı boyunca ekmek fırınları bol, hediyelik olanı bile var
-bolca tünel geçtik
-geride tabelaları ilginç, geçtikten sonra insan dönmezki
-yayla yollarında heryerde ot kurutuyorlardı, kışa hazırlık
-vadi manzaraları,yayla yolları çok güzel
-kıyı boyunca pide meşhur, kastamonu kır pidesi, çarşamba pidesi,terme pidesi,görele pidesi...................
-yola çıkarken çeyrek depo mazotumuz vardı
-yolculuğumuzun %80'ni 90km sürat ile tamamladık
-toplam 3000km yol yapmışız
-yolculukta toplam 288.06lt mazot almışız,
-geldiğimiz zaman halen yarım depo mazotumuz vardı
-yiyecek para tutmadı,kamplara girmediğimiz için yer parası vermedik, masrafın büyük çoğunluğu mazottu

halilo11' Alıntı:
üzülme inşallah gene gidersiniz

Allah sağlık sıhhat versin bir zaman gelir yine tekrarlarız, belki bu sefer acele etmeden sindire sindire gezmek nasip olur

Gültekin' Alıntı:
Bir çırpıda bitti beya. Yenisine bakalım.
Nereye? Ne zaman? :smiley:

bayram tatilini değerlendirmeye çalışacağız, plan yapınca olmuyor o yüzden son ana kadar karar vermeden bekleyeceğim :smiley:

Levent gidişiniz gibi dönüşüzde hızlı olmuş ,nedense bozulmuşluk var anlatımlarda,hem doğa hemde tarihi eserler bu da üzüntü verici gerçekten,beni en çok yaralayan herkesin hem fikir olduğu Sümela manastırında o parçalanan freskler.

mayıstosböce' Alıntı:
Levent gidişiniz gibi dönüşüzde hızlı olmuş ,nedense bozulmuşluk var anlatımlarda,hem doğa hemde tarihi eserler bu da üzüntü verici gerçekten,beni en çok yaralayan herkesin hem fikir olduğu Sümela manastırında o parçalanan freskler.

Bülent bir hafta karadeniz için az, fakat zaman böyle idi, kendi gözlerinle görünce insan biraz daha kötü oluyor, bu eserlerin üzerine isim yazma merakını(bütün tarihi eserlerde görebiliyorsunuz) anlayamıyorum, ellerindeki çöpü tarihi eserlerin orsına burasına üşenmeden kıvırıp sokuşturanları anlayamıyorum, aynı enerjiyi çöp kutusuna atmakta harcamıyorlar, bu resimlerin kime zararı var bilhassa yüzlerini niye oymuşlar bilemiyorum, açıkçası kafam almıyor
üzülerek söylüyorum Karadenizde isim yapmış yerler artık bozulmuş, eğer buraları görmeyen varsa acele etsin bir kaç sene sonra daha da kötü olacaktır, tamamen ticari bir zihniyet kaplamış, burasının dokusunu kimyasını bozmayalım koruyalım düşüncesi yok açıkça

Tarihi fresklerin durumu her yerde içler acısı.
2008 yılında Mersin / Cennet obruğu tabanındakii kiliseyi görmüş, ona yapılan muameleye içim gitmişti.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/m0mlGghlF2Qb3o3TDyJ7j2d2LdJohBiyacrN2Yg-oeU?full-exif=true

buralpdi' Alıntı:
manastırın içi,
frenksler tahrip edilmiş, insanlar resimlerin üstüne isimlerini yazmışlar, resimlerdeki insanların bilhassa yüz bölgelerini tahrip etmişler

Buradaki tahribatın nedenlerinden biri, sorumsuzluk ve bilgisizlik olduğu kadar, İslamda resim ve heykelin yasak olduğu görüşüdür. :(

Cavid Sezen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.