Köpek Irkları ve Zeka Sıralaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan eftaLYa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,552
Ynt: Köpek Irkları ve Zeka Sıralaması

5-10 sene bir köpek ırkının genetik haritasını, karakteristiğini vs çıkarıp ırkı ülkemiz adına tescil ettirmek için hiç uzun bir süre değil.

Türkiye AB ye zor girer ama biz Şubatta FCI (Uluslararası Kinoloji Federasyonu) ile imzalıyoruz anlaşmamızı hayırlısı ile :smiley:

www.kif.gen.tr den konu detaylarını takip edebilirsiniz..

(Rottweiler Irk Derneği kurucusu ve Başkanı, ayrıca Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu kurucularındanım.. Epey ilgiliyim evet ;D )

Etiketler

:D işte bu verdiğiniz son bilgi umutlarımı 2 katına çıkardı.

yinede Anadolu çoban köpekleri için bir konu açtım bence bizim için önemli bir konu bilgilerinizi paylaşırsanız minnettar kalırım hem kendim hem tüm anadolu insanı için söylüyorum değerli katılımınız katkınız için bir daha teşekkür eder face ve size uzun güzel başarılı sağlıklı bir hayat dilerim

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=47836.new

Verilen liste hatalı değil eğitilebilirlik ve itaat kaynaklı bir liste oluşturulmuş. Ayrıca ülkemizden Tarsus kaynaklı Çatalburun'u da unutmamak lazım. Ayrıca Kars çoban köpeğinin güzel örneklerine Gürcistanda rastlamak mümkündür genel isimlendirme olarak Kafkas Çoban ismi daha doğru olabilir. Neyimizi tescilledik ki köpek ırklarımıza sıra gelsin. Yerli sığır ırkları, at ırkları, keçi ve koyun ırklarının hepsi tescil bekliyor. Veteriner Fakülteleri ya da ırklar bizim işimiz diyen Zİraat Fakültelerinin Zootekni bölümleri ne mi yapıyor ? Biz bilim yapıyoruz o işlere bakmıyoruz :D (yanlış anlaşılmazlbette bir şeyler yapanlar vardır ama genele vurulduğunda ortada olmayan işlerden pek de çalışmadığımız anlaşılıyor)

Yaşar Çatalburun bir ırk değil. bundan belki 100-150 sene önce Mersin, Adana civarlarına gelip yerleşmiş Levanten dediğimiz Göçmenlerin, İitalya'dan İngiltere'den getirip daha sonra inbreed üretimle (yakın akraba çiftleşmesi) dejenerasyona uğramış köpekler.. genetik açıdan incelendiğinde %99.9 fermalı farklı ırkların genetik haritasını veriyor.
Aynı tür köpekler dünyanın başka pek çok yerinde yaşamakta. Portekiz, Güney amerika, Kuzey Amerika vs birçok yerde aynı tür var.

:smiley:

eftaLYa' Alıntı:
Yaşar Çatalburun bir ırk değil. bundan belki 100-150 sene önce Mersin, Adana civarlarına gelip yerleşmiş Levanten dediğimiz Göçmenlerin, İitalya'dan İngiltere'den getirip daha sonra inbreed üretimle (yakın akraba çiftleşmesi) dejenerasyona uğramış köpekler.. genetik açıdan incelendiğinde %99.9 fermalı farklı ırkların genetik haritasını veriyor.
Aynı tür köpekler dünyanın başka pek çok yerinde yaşamakta. Portekiz, Güney amerika, Kuzey Amerika vs birçok yerde aynı tür var.

:smiley:
Esra hanım kesınlıkle haklısınız çatalburun bir ırk değil yıllardır avcı arkadaslarıma anlatmaya çalısıyorum fakat halen ısrar edıyorlar ayrı ırk dıye..
3 çocuk sahibi olarak face'e düşkünlüğünüze hayranım benimde 2 oğlum ve bir kızım var en büyük oğlum Labrador Retriever kızım ve oğlum ingiliz setter....

Av 435

359gsiv

07072009066

Allah bağışlasın, Çok şirinler. bu resimdekide pamuk bizim komşuların bizde şuan sevgi açlığımızı onunla geçiriyoruz.

DSCF8627

Benimde bir Shar-pei 'im var.Malesef itaat konusunda listede yok bile.Olsa da zaten şaşardım :smiley: Ataları chow chow bile 76. sıradaysa düşünün benim halimi :smiley::smiley:

4440 100511548088 554513088 1850741 960128 n1

saykodeniz' Alıntı:
Benimde bir Shar-pei 'im var.Malesef itaat konusunda listede yok bile.Olsa da zaten şaşardım :smiley: Ataları chow chow bile 76. sıradaysa düşünün benim halimi :smiley::smiley:

listenin doğruluğuna denilecek bişey yok, bir sürü teknik bürokratik aynı zaman tastik aşaması sonra 10 yıl süren bir araştırma devresi var sonra listede olmayan köpeklerin bir şansı olacak. shar pei ve chow chow a gelince bence bu otomobil gibi 80 modelle 10 model arasında bence hiç fak yok 4 teker 1 dreksiyon ve motor. yüksek modelin rahatlığını göz ardı edemem amma benim arabam yinede 1 numara :smiley: çıkardığı her zorluğa karşın öyle.

saykodeniz' Alıntı:

ama ama ama bu nasıl guzel bir köpektir yaa çok tatlı maşallah dıyelım valla nazar degmesın...

febulent' Alıntı:
Allah bağışlasın, Çok şirinler. bu resimdekide pamuk bizim komşuların bizde şuan sevgi açlığımızı onunla geçiriyoruz.

bulent bey belkı bır yavrusu olur pamuğun ılerıde onuda sız sahıplenırsınız belkı..

A.A 11 Şubat 2010

Hatay'ın Serinyol Beldesine bağlı Üçgedik köyünde 6 çocuk, yüksek kesimlere yağan karda oynamak için gittikleri ormanda yollarını kaybetti. Çocuklar, jandarmanın saatler süren araştırması sonucu sabah erken saatlerde bulundu

çocuklar soğuk tan korunmak için yanlarında bulunan KANGAL cinsi köpeğe sırayla sarıldıklarını söylediler.

border coli yavrusu olup da iyi bakacak birine vermeyi düşünen var mı acaba ?ben de bir sokak köpeği ve her ikisine yetecek kadar bahçe alanı var. border coli merak ediyorum.

cenkcc' Alıntı:
Esra hanım kesınlıkle haklısınız çatalburun bir ırk değil yıllardır avcı arkadaslarıma anlatmaya çalısıyorum fakat halen ısrar edıyorlar ayrı ırk dıye..
3 çocuk sahibi olarak face'e düşkünlüğünüze hayranım benimde 2 oğlum ve bir kızım var en büyük oğlum Labrador Retriever kızım ve oğlum ingiliz setter....

Maşallah çok güzel köpekleriniz var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.