Klima Göstergesinden Hata Kodu Alma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Karauzum Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,284

Karauzum

94 Grand Cherokee 5.2 V8
Yer
Ankara
Web
www.karauzum.net
Herkese merhaba, çoğu zaman bu sitedeki bilgiler benim çok çok işime yaradı. Emeği geçenlere tekrar tekrar teşekkürler. Paylaşarak öğrenmenin kıymetini çok iyi biliyorum bu yüzden bende bişeyler paylaşmak istedim. Klima göstergesinden hata kodu alma ile ilgili bilgiler buldum. Elimden geldiği kadarıyla çeviri yaptım.Sitede aratma yaptım bu konuda bi bilgi bulamadım daha öne paylaşıldıysa da silebilirsiniz...

---------------------------------------------------
ENTERING THE AZC SELF-DIAGNOSTIC MODE
To enter the AZC self-diagnostic mode, perform the following:

Depress the A/C and Recirc buttons at the same time and hold. Rotate the left temperature control knob clockwise (CW) one

detent.
If you continue to hold the A/C and Recirc buttons depressed, the AZC control module will perform
a Segment Test of the vacuum fluorescent (VF) display. In the Segment Test you should see all of
the display segments illuminate as long as both buttons are held. If a display segment fails to
illuminate, the vacuum fluorescent display is faulty and the heater-A/C control must be replaced.
After viewing the Segment Test, release the A/C and Recirc buttons and the display will clear
momentarily. If the display remains blank then no faults are set in the system. Should there be
any faults, either "current" or "historical", all fault codes will be displayed in ascending
numerical sequence (note no effort is made to display fault codes in chronological order)
Each fault code is displayed for one second before the next code is displayed. Once all fault codes
have been displayed, the system will then repeat the fault code numbers. This will continue
until the left side set temperature control is moved at least one detent position in the CW
direction or the ignition is turned "OFF". FAULT CODE TESTS Fault codes are two-digit numbers
that identify a circuit that is malfunctioning. There are two different kinds of fault

codes.

Current Fault Codes - Current means the fault is present right now. There are two types of
current faults: input faults, and system faults. If the system has a current fault when the
ignition is turned "ON", or during normal operation a current fault occurs, the right side
set temperature digits will display "ER" at maximum intensity, while the left side set
temperature digits are blanked. Historical Fault Codes - Historical or stored means that
the fault occurred previously, but is not present right now. A majority of historical fault
codes are caused by intermittent wire harness or wire harness connector problems.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Anladığım kadarıyla çevirdim, yanlışım varsa veya eklemek istediğiniz bişey varsa değiştirelim
** Atım burda olmadığı için bunları deneme fırsatım olmadı.93-98 arası için geçerli olduğu söyleniyor.
Deneyen arkadaşlar bizlerle paylaşırsa seviniriz
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A/C VE Recirc düğmelerini basılı tutarken sıcaklık ayar düğmesini saat yönünde bi sekme çevirin.
A/C ve Recirc düğmeleri basılı haldeyken Klima ekranı segments testi yapacaktır(Denemedim ama
sanırsam numarator kısmı 88 olacaktır). Yanmıyorsa, sorun varsa ekranı değiştirin. Daha
A/C ve Recirc düğmelerini bıraktığınızda hata yoksa boş kalacaktır. Eğer hata varsa bunlar
"Geçerli" ve "Geçmiş" olarak küçükten büyüğe doğru numaralar gözükmeye başlayacaktır. Her kod
öncekinden 2 saniye sonra görünecektir. Bütün kodlar gösterildikten sonra sistem kodları baştan
göstermeye başlayacaktır. Bu olay sıcaklık ayar düğmesini saat yönünde bi sekme döndürene kadar
devam edecektir.

2 Tür kod vardır.

Geçerli (Current) Kodlar - Şu anda geçerli olan arızayı bildirir. Geçerli arızalar ikiye ayrılır
giriş ve sistem arızası.

Geçmiş (Historical) Kodlar - Daha önce nüksetmiş ama şu an için geçerli olmayan arızadır. Bu kodlar
genellikle arızalı kablo veya konnektorlerden kaynaklanmaktadır.

CURRENT FAULT CODES (Geçerli Hata Kodları)
Input faults
01 = IR thermister circuit open
02 = IR thermister circuit shorted
03 = Fan pot shorted
04 = Fan pot open
05 = Mode pot shorted
06 = Mode pot open
07 = IR sensor delta too large
08 = Reserved
09 = Reserved
10 = Reserved
11 = Reserved
12 = Reserved
System Faults
13 = AI (Recirc) motor not responding
14 = Mode motor not responding
15 = Left temperature door not responding
16 = Right temperature door not responding
17 = AI (Recirc) door travel too small
18 = AI (Recirc) door travel too large
19 = Mode door travel range too small
20 = Mode door travel range too large
21 = Left temperature door travel too small
22 = Left temperature door travel too large
23 = Right temperature door travel too small
24 = Right temperature door travel too large
25 = Calibration check sum error
26 = Engine coolant temp bus message missing
27 = Vehicle speed bus message missing
28 = Engine RPM bus message missing
29 = OAT bus message missing
30 = Display intensity bus message missing
31 = VIN number bus message missing
32 = Reserved

HISTORICAL FAULT CODES ( Geçmiş Hata Kodları)
Input faults
33 = IR thermister circuit was open
34 = IR thermister circuit was shorted
35 = Fan pot was shorted
36 = Fan pot was open
37 = Mode pot was shorted
38 = Mode pot was open
39 = IR sensor delta was too large
40 = Reserved
41 = Reserved
42 = Reserved
43 = Reserved
44 = Reserved
System Faults
45 = AI (Recirc) motor was not responding
46 = Mode motor was not responding
47 = Left temperature door was not responding
48 = Right temperature door was not responding
49 = AI (Recirc) door travel was too small
50 = AI (Recirc) door travel too large
51 = Mode door travel range too small
52 = Mode door travel range too large
53 = Left temperature door travel too small
54 = Left temperature door travel too large
55 = Right temperature door travel too small
56 = Right temperature door travel too large
57 = Calibration check sum error
58 = Engine coolant temp bus message missing
59 = Vehicle speed bus message missing
60 = Engine RPM bus message missing
61 = OAT bus message missing
62 = Display intensity bus message missing
63 = VIN number bus message missing
64 = Reserved
65 = Reserved
66 = Reserved
67 = Reserved

Etiketler

Ynt: Klima Göstergesinden Hata Kodu Alma

Vayyy bir klima bu kadar akilli olabilir mi?
110 defendera bende bu klimadan taktirmak istiyorum.
:smiley: :smiley: :smiley:
Benim isime yaramaz ama guzel bir paylasim elinize saglik.

Ben yaptım, önce yukarıdaki bahsedilen iki düğmeye basarken aynı zamanda sıcaklık ayar düğmesini bir sekme çevirdim. Ekranın üzerinde 88 yazdı ve bununla birlikte tüm işaretler de yandı. Bıraktığımda çift sıfır (00) çıktı. sonra recir veya AC düğmesinden bir tanesine bastığımda 38 numara çıkıyor, başka da numara çıkmıyor. Liseden baktığımda bu "Mode pot was open" cümlesine karşılık geliyor. Ne demektir bu mod kutusu açılmış acaba? Bilen bir arkadaşımız varsa cevap verirse çok sevinirim. Teşekkürler...

Merhaba arıza kodlarini gördüğümde sol tatfin derecesini. Rtiran düğmeyi sağa veya sola çevirdiğim de 1 den 89 a kadar rakamlar ekrana tek, tek geliyor. Sanki ufak tefek üfleme şiddeti degisiyor gibi geldi bana amma işin doğrusu ne olduğunu anlamadım bilen varmı?

Ben yaptım, önce yukarıdaki bahsedilen iki düğmeye basarken aynı zamanda sıcaklık ayar düğmesini bir sekme çevirdim. Ekranın üzerinde 88 yazdı ve bununla birlikte tüm işaretler de yandı. Bıraktığımda çift sıfır (00) çıktı. sonra recir veya AC düğmesinden bir tanesine bastığımda 38 numara çıkıyor, başka da numara çıkmıyor. Liseden baktığımda bu "Mode pot was open" cümlesine karşılık geliyor. Ne demektir bu mod kutusu açılmış acaba? Bilen bir arkadaşımız varsa cevap verirse çok sevinirim. Teşekkürler...
Merhaba arıza kodlarini gördüğümde sol tatfin derecesini. Rtiran düğmeyi sağa veya sola çevirdiğim de 1 den 89 a kadar rakamlar ekrana tek, tek geliyor. Sanki ufak tefek üfleme şiddeti degisiyor gibi geldi bana amma işin doğrusu ne olduğunu anlamadım bilen varmı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri