Klasik Isınma Aracı; Odun Sobası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,018
https://www.amazon.com/Official-Military-Hunter-Camping-Portable/dp/B0041C2RX6
Bunu kesinlikle atlamamak lazım.

military arctic tent stove
Diye google amcada çıkıyor.
Ben bundan bir tane buldum.
Gaz yağı, mazot, odun yakılabiliyor. İç içe geçen soba boruları var. Yakıt bidonu hariç katlanınca bir sanayağı kolisi kadar oluyor.
Büyük Çadır içinde kullanıyorum ama motokaravanım için düşünmeye başladım bile :smiley:

Etiketler
Borunun karavan gövdesiyle birleşip terkediş noktası çok önemli bence en önemli mesele bu çünkü alevli noktaya çok yakın bu açıdanda çok sıcak düşünüyorum ne yapılabilir acaba

Borunun karavan gövdesiyle birleşip terkediş noktası çok önemli bence en önemli mesele bu çünkü alevli noktaya çok yakın bu açıdanda çok sıcak düşünüyorum ne yapılabilir acaba
Ahşap binalar için kullanılan bir yöntem var.
Soba borusunun içinden geçebileceği birazcık daha büyük bir boru alınıyor.
Bunun etrafı taş yünü ile kaplanıyor ve taş yününün üstü hepsinden büyük bir boru ile kaplanıyor.
Yani aslında çift cidarlı bir boru var ve içi taş yünü dolduruluyor, bu ahşap duvara yerleştirilip soba borusu bunun içinden geçiriliyor.
Taş yünü ne kadar kalın ise yalıtım o kadar fazla oluyor.
Karavanlarda da başarılı olabileceğini düşünüyorum.
Büyük çadırlarda soba kullanırken genellikle bu tehlikeyi bertaraf edebilmek ve ısıyı eşit bölüştürebilmek için soba çadırın ortalarına kurulur ve boru mümkün mertebe uzun tutulur.
Borunun çadır brandasından dışarı çıktığı noktada brandaya tutturulmuş yanmaz bir malzeme kullanılır. Bu Avrupa çadırlarda yanmaz plastik amyant gibi bir şey iken yerlilerde tenekedir.

Teflon veya fiber conta kestirebilirsiniz.

Amyant kesinlikle kullanmayın.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

iveco m29 da içerde odun semaveri yakıyorum, havalandırma kapağını çıkartıp cam kestirdim bacayı buradan dışarı veriyorum. hem çay demleniyor hem içerisi ısınıyor, hemde mini şömine olarak ateşi izliyorum.
Bu kış mutfak tüpünden soba yapacağım, kapak kısmını çok büyük açıp ateş izleme keyfini arttıracağım.

IMG 20190402 171822

IMG 20190402 175158

Teflon veya fiber conta kestirebilirsiniz.

Amyant kesinlikle kullanmayın.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Haklısınız, yanmaz malzeme derken amyant dilimize oturmuş. Evet amyant kanserojen bir maddedir. Kullanılmamalıdır.
Ayrıca ısı kalkanı denilen soba kalorifer arkalarına konan malzeme arkasına mukavva kaplanmış, açılıp düzeltilip parlatılmış yağ tenekesinden başka bir şey değildir.
Ciddi ısıda arkasındaki karton tutuşup yangına sebebiyet verebilir.

18 lt lik turşu tenekelerinin kapakları tam soba borusuna denk geliyor tavanda yada boruyu nerden çıkaracaksanız oraya kaynatabilirsiniz yazında yada sobayı soktugunuzde eski kapağı takabilirsiniz en dogru baca çıkışı havalandırma kapaklarındandiir orda iZolasyon olmaz

18 lt lik turşu tenekelerinin kapakları tam soba borusuna denk geliyor tavanda yada boruyu nerden çıkaracaksanız oraya kaynatabilirsiniz yazında yada sobayı soktugunuzde eski kapağı takabilirsiniz en dogru baca çıkışı havalandırma kapaklarındandiir orda iZolasyon olmaz

vallaha iyi fikir günlerce düşünsem aklıma gelmez turşu tenekesinin kapağı boruya denk geleceği işte bu siteyi bu yüzden seviyorum teşekür ederim kardeşim safiranefe

ben havalandırma kapağının bağlantılarını söktüm sunroof gibi rahatlıkla öne arkaya doğru kaydırıyorum, yada çıkarıp alıyorum. 55cm*55cm cam kestirip ortaya 13cm delik açtırdım, bacayı oradan veriyorum. camı çapraz olarak içerden dışarı çıkartıp oturtuyorum. içeride semaver yakıyorum. bacadan çıkan dumanı izlemek de güzel oluyor:smiley:
havalandırma kapağını çıkartıp camı takmak 30sn sürüyor.

Son düzenleme:

ben havalandırma kapağının bağlantılarını söktüm sunroof gibi rahatlıkla öne arkaya doğru kaydırıyorum, yada çıkarıp alıyorum. 55cm*55cm cam kestirip ortaya 13cm delik açtırdım, bacayı oradan veriyorum. camı çapraz olarak içerden dışarı çıkartıp oturtuyorum. içeride semaver yakıyorum. bacadan çıkan dumanı izlemek de güzel oluyor:smiley:
havalandırma kapağını çıkartıp camı takmak 30sn sürüyor.

iyi fikir rüzgarda uçmaz mı kalın cam mı yaptınız

Bazen klasik olanın yerini hiçbir şey tutmaz. Odun sobası da böyledir bence ama karavan gibi son derece yanıcı şeylerin olduğu bir mekanda çok çok çok dikkatli kullanılmalı.
İyi keyifler...

Vallaha büyük araçlarda bu ısınma işi sorun herşey maddiyat çok değişik cihazlar var ama herkezin durumu aynı değil maddiyat durumunuda geçtiğini farzet gün geliyor on gün onbeşgün güneş olmuyor akü nereye kadar en güzeli emniyetli bir şekilde çok dikkat etmek şartıyla bacalı katı yakıt nacizane fikrim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR