Klasik Isınma Aracı; Odun Sobası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,970

nasah

Kamp III
Yer
Söke
Canada'da bir yelkenli tekne sahibi webastonun inlemesinden sıkılıp; ayrıca marinada şebekeye baglayınca kullandıgı elektrikli ısıtıcılardan dolayı gelen yuksek elektrik faturalarından dolayı teknesine aşagıdaki resimleriyle verdiğim sistemi kurmus. Az bir odunla içerisinin gayet ısındıgını anlatıyor. Bir alman 130'luk defenderin kasayı kapatıp buna göre ilkel bir soba kurmuslardı ama o resmi bulamadım.[attachment=1]

Stove jeff copperhole 706349

Stove drillthroat 757976

Stove deckiron 756049

Stove hat 706438

Stove longpipe 741262

Etiketler

Ynt: Klasik Isınma Aracı : Odun Sobası

Sayın nasah paylaşım için teşekkürler çok güzel tam benim istediğim ısınma şekli bayılırım soba sıcağına ama yer müsait değil keşke yeterli genişlik olsa da yapsak portatif bir soba yaz kaldırıp kış kursak ;D

benimde hep aklımda olan bir sistem,
paylaşım için çok teşekkürler

Teknede soba yakmak cesaret ister, mazallah denizdeki sallantıda ters bir dalga sobayı deviriverir, ondan sonra yanarak mı? dumandan boğularak mı? suya atlayıp boğularak mı? soğuk suda donarak mı? veya köpek balıklarına yem olarak mı? ölümlerden ölüm beğen ;) :D :D
Ama karavan park halindeyken uygun baca sistemiyle küçük bir soba işe yarayabilir. Ben küçükken dedemlerde ısınma amaçlı kullanılan bakır mangallar vardı. Ninem sobadan aldığı közü mangala koyar, onun başında bir de kahve pişirip keyif yaparlardı. Kamp ateşinin muhakkak yandığı gezilerimizde bu da alternatif olarak düşünülebilir. Ama benim yine de tercihim vebasto gibi ısıtıcılardır... ;) ;) ;)

Soba duvara sabitlenmiş zaten. Paylasımımda ki amac ta oydu, teknede oluyorsa hareket halindeki bir karavanda bile rahatlıkla olur.
Cok degil 50 sene evvel gemilerimiz bu sekilde ısınıyordu zaten.

Dediğim gibi 130 luk defenderin kasasına kabin yapmıslar; aynı sekilde soba kurmuslardı. Fakat fotografları bulamadım.
Bunda simdi ne cay demlenir, ne ekmek kızartılır üstünde :p

İnsan her zaman çoçukluguna/ çoçukluğundaki şeylere özlem duyarmış. Kaç çeşit tost makinası ekmek kızartma makinası vs kullandım fakat o sobanın üzerinde kızaran ekmegin lezzetini hiç birşey de alamadım. Soguk yataktan kalkınca oturma odasında tüm sıcaklıgı ile bizi karşılayan sobayı unutamam. Valla o sobanın tütmesini bile özledim yav.
Şimdi oturdugum evde adamlar ilaç için bir tane soba için baca yapmamışlar. Bırak dogalgazı elektrikler kesildimi eller yukarı. Ne kombi calısıyor, ne elektrikli ısıtıcı. Katalıtikte bas agrısı, zehirler diye almadım bile. Battaniyelere sarın otur yani.
Ah bi baca deliği olsa kuzineyi çoktan kurmuştum eve ;D

aslanahmet' Alıntı:
Güzelmiş :smiley: Esasında tam Mayıstosböcek'lik :D

Yemin ediyorum büyük karavan yapayım yada alayım portatif halde kışın kurma yazın kaldırma olarak yapacağım.Isı önleyici yalıtım malzemeleri var tehlikeyi minimuma düşürerek bu sistem çok kolay yapılır ve dikkat ettim kuzine gibi olursa yemede yanında yat.Ayrıca şimdiki sistemde ağacın üstüne bile atsan ateşi yanmayı önleyici kimyasallar var odun da yakıyorsun ohhh

[attachment=1]

DCP 1815

Küçük bir karavan olmaz tabiki,en azından belli bir mesafe uzak olmalı herşeye bir tarafa yaslayacağımız düşünülürse aşşağıdaki bir araç minimum olarak uygundur yada 5,25 bir çekme karavan

[attachment=1]

Midibs

Karavanlara daha cok yaklasık 30 cm capında 45 cm yuksekliğinde odun sobaları uygun olur yer acısından. Tam ortasından bir demirle duvara sabitlenir. Baca deliği vidalı olursa yazın kapagı kapatılır kısın yerine takılır.

Defenderın resimlerini buldum sonunda. Sobanın bacasını sokmus; bagajda yerde gözüküyor. Arkadasta cok düzenliymiş yalnız. ;D
Insan bari fotolarını yayınlamadan önce toplar bari.

LandRover127 05

LandRover127 08

LandRover127 13

LandRover127 15

Bu da tavanda baca için açtığı delik. Sadece kullandıgı zaman takıyor; böylece dürümcü arabası gibi gitmiyor. Yalnız aklıma gelen estetik bir baca yapılabilir en azından dışarıda ki baca kısmı için sök taktan kurtulunur.

LandRover127 14

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR