Klasik Dodge

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyit Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,648

seyit

Kamp III
4x4 araç dizaynının fikir babası gariptir bir terzi olmakla birlikte araç üzerinde uygulamasını ilk yapan Dodge'dur.
Benim bu araçlar içerisinde hayranı olduğum ve ilk tercihim WC 52 modellerdir.Ardından Command Car ve M 37 leri sıralamak mümkün.
İkinci Dünya savaşı yıllarının vazgeçilmezleri arasında yerini alan WC 51 ler önünde vinç bulunmayan modeller ve aynı aracın fabrikadan önüne vinç monte edilerek çıkartılanları WC 52 lerdir.
Birer ikişer foto ile bu modelleri örneklemeye çalışacağım.

WC 51 4

Wc51

WC 51 2

WC 52 1

WC 52 6

Etiketler

Ynt: Klasik Dodge

Yukarıdaki konuyu açtığımda zaman biraz kısıtlı idi . O nedenle diğer modellere girme şansım olmadı.Şu an yine zamınım pek yok ama en azından kısa bir bilgi ve bir iki foto daha eklemek istiyorum.Vakit buldukça diğerlerini de sıralarım.
Yukarıda önünde vinç olanlar WC 52 olmayanlar ise WC 51 dir.
Bu serinin jeep benzeri olanları ise " Command Car" ( Komutan Aracı) dır. General Patton tüm savaş boyunca hep bu aracı kullanmıştır.
Ekte Command Car'a ilişkin fotolar var.
Bunlar aynı zamanda; WC 56, WC 57, WC 58 olarak bilinirler.
Birde bu serinin 6X6 olanları vardır.Onların da yine önünde vinç olanları WC 63 olmayanları ise WC 62 dir.
Fotoları aşağıya ekleyeceğim.

Db Dodge T214 WC56  021

2 copie 1

42ddWC56wSCR 193commandradio Bay

42ddwc58winch MVS

1942 command car

seyit' Alıntı:
Yukarıdaki konuyu açtığımda zaman biraz kısıtlı idi . O nedenle diğer modellere girme şansım olmadı.Şu an yine zamınım pek yok ama en azından kısa bir bilgi ve bir iki foto daha eklemek istiyorum.Vakit buldukça diğerlerini de sıralarım.
Yukarıda önünde vinç olanlar WC 52 olmayanlar ise WC 51 dir.
Bu serinin jeep benzeri olanları ise " Command Car" ( Komutan Aracı) dır. General Patton tüm savaş boyunca hep bu aracı kullanmıştır.
Ekte Command Car'a ilişkin fotolar var.
Bunlar aynı zamanda; WC 56, WC 57, WC 58 olarak bilinirler.
Birde bu serinin 6X6 olanları vardır.Onların da yine önünde vinç olanları WC 63 olmayanları ise WC 62 dir.
Fotoları aşağıya ekleyeceğim.

Dec2008RB012

3086 6

3086 13

3086 14

Bache relev e

Bu makinalara hayranım. Gerçek arazi araçları böyle sade ve yalın olmalı. Bu tür arazi araçlarının bazı arızaları kullanıcısı tarafından arazide bile giderilebilir. Saygılarımla...

Naturalist61' Alıntı:
Bu makinalara hayranım. Gerçek arazi araçları böyle sade ve yalın olmalı. Bu tür arazi araçlarının bazı arızaları kullanıcısı tarafından arazide bile giderilebilir. Saygılarımla...

Zaman içerisinde bazı yağ keçesi ve platin değiştirmenin dışında arıza falan da yaptıkları yoktu ki. Neredeyse tamamen silinmeye yüz tutacak kadar eskiyen lastiğinin bile patladığı vaki deyildi.

Merhabalar,
Hasan hatırlarmısın Üvezalanındaki çamurlu yolu Eynesil'li o Povver ler nasıl geçerdi o çamurlardan difransiyel izleri toprakta iz yaparak giderdi.
Bu arabalardan bugün bile Vakfıkebir'de hala bu arabalardan kullanılan hatta damperli olan var.
Güzel arabalar,
Sağlıkla kalın.

Savaş yıllarına ait WC serisinin diğer bir üyeside WC 53 ler yada "Carryall" lardır.Üzerleri tamamen kapalı kabin şeklinde olan bu modellerin ambulans olarak hizmet vermiş olanlarıda vardır.
Daha önce buraya eklemiştim fakat burada görüntüye gelmedi.Bir süre sonra başka bir başlık altıhda farklı bir bölümdeki bir soruya cevap verip konuyu yüklemek üzere tıkladığımda aniden orada belirdiler.Bu nedenle burada tekrar yüklemeye çalışıyorum.Bu karışıklık için özür dilerim.

WC 53 2

WC53 1

WC 53 3

WC 53 4

WC 53 5

seyit' Alıntı:
Savaş yıllarına ait WC serisinin diğer bir üyeside WC 53 ler yada "Carryall" lardır.Üzerleri tamamen kapalı kabin şeklinde olan bu modellerin ambulans olarak hizmet vermiş olanlarıda vardır.
Daha önce buraya eklemiştim fakat burada görüntüye gelmedi.Bir süre sonra başka bir başlık altıhda farklı bir bölümdeki bir soruya cevap verip konuyu yüklemek üzere tıkladığımda aniden orada belirdiler.Bu nedenle burada tekrar yüklemeye çalışıyorum.Bu karışıklık için özür dilerim.

Savaş sonrası Dodge WC serisi üretimini durdurmuş ve bunun yerine askeri versiyon olarak M 601 ve bunların sivil karşılığı diyebileceğimiz " Powerwagon" üretimine geçmiştir.
Geçmiş dönemde bu araçları yakından tanıma fırsatı bulmuş olanlar hatırlayacaktır sanırım; ülkemizdeki adları halk arasında " Ördek Dodge" idi.Ve yine bilenler hatırlayacaktır; onca sert görünümlerine rağmen mükemmel bir yaylanma özelliğine sahip çok esnek ve yumuşak araçlardı.
Aşağıda M 601 ve Powerwagon fotoları ektedir.(öncekiler M 601 lerdir)

Dodge M601 1ton

823 left rear

823 rps

1241784772 ed91049de0

seyit' Alıntı:
Savaş sonrası Dodge WC serisi üretimini durdurmuş ve bunun yerine askeri versiyon olarak M 601 ve bunların sivil karşılığı diyebileceğimiz " Powerwagon" üretimine geçmiştir.
Geçmiş dönemde bu araçları yakından tanıma fırsatı bulmuş olanlar hatırlayacaktır sanırım; ülkemizdeki adları halk arasında " Ördek Dodge" idi.Ve yine bilenler hatırlayacaktır; onca sert görünümlerine rağmen mükemmel bir yaylanma özelliğine sahip çok esnek ve yumuşak araçlardı.
Aşağıda M 601 ve Powerwagon fotoları ektedir.(öncekiler M 601 lerdir)

Konu başlığını açmış olan arkadaşım Powerwagon lara ilişkin fotolar vermişti.Ben bir iki ilave yapıyorum.

1946

196220Dodge20WM30020Dodge20power20wagon

48Dodge

Dodge20Power20Wagon20WM30020196620snow20plow

Meade48

seyit' Alıntı:
Konu başlığını açmış olan arkadaşım Powerwagon lara ilişkin fotolar vermişti.Ben bir iki ilave yapıyorum.

Son olarak "M 37" lere de bir iki örnek foto ile konuyu kendi adıma kapatmak istiyorum.
Durango ve Nitro gibi yeni nesil olanlarını gençlere bırakıyorum.

047

112 1300 IMG

113 1354 IMG

1954 dodge m 37b b

53 m37

Aynen öyle niyazi bey powerler (hatta burda direk pover diye okunur :D) Vakfıkebirde oldukça fazla, köylere yük taşımacılığı yapıyorlar hatta fındık zamanı patos makinesi olarak kullanılanlarda var.

moonwalker_arc' Alıntı:
Aynen öyle niyazi bey powerler (hatta burda direk pover diye okunur :D) Vakfıkebirde oldukça fazla, köylere yük taşımacılığı yapıyorlar hatta fındık zamanı patos makinesi olarak kullanılanlarda var.

Özellikle Power Wagon lar salt binek aracı olmaktan çok tam bir hizmet aracı olarak kullanılagelmişlerdir.Tıpkı Jeep ler gibi bu araçların da kuyrukmili çıkışları vardır ve pekçok çeşitte ekipman ile hep kullanılmışlardır.

FargoPages1And2 1341x868

FargoPages3And4 1341x868

FargoPages5And6 1341x868

Pw dog

FJD 2

seyit' Alıntı:
Özellikle Power Wagon lar salt binek aracı olmaktan çok tam bir hizmet aracı olarak kullanılagelmişlerdir.Tıpkı Jeep ler gibi bu araçların da kuyrukmili çıkışları vardır ve pekçok çeşitte ekipman ile hep kullanılmışlardır.

Clint dixon3

Clint dixon4

PTO CLOSE

Pully1

Pully2

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR