KIZIL ÜLKENİN BAŞKENTİ HARTUM

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SRDR34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,596

SRDR34

Ana Kamp
Uçaktan ilerlerken aşağıyı inceliyorum… Kumul, uçsuz bucaksız kumul… Bazı yerlerde Nil Nehri aşağıda, ince ince kıvrılarak uzayıp gidiyor. Bazı yerlerde yeşillikler nehrin kenarlarında, geri kalan yerler binlerce kilometrekarelik alan kızılımsı çöl…Uçak inerken yukarıdan aşağıya bakıyorum. Hala her yer kızılımsı kumlarla kaplı… Burası nasıl başkent olmuş diye düşünüyorum kendi kendime. Kızılımsı toprak üzerinde baraka şeklinde evler… Burası Hartum…
[attachment=1]
Afrika’nın en büyük ülkesi Sudan Cumhuriyeti’nin başkenti Hartum, Nil Nehri kıyısındaki Bahri (Kuzey Hartum) ve Omdurman’ın ile üç bitişik şehirden oluşuyor. Kentler birbirleriyle köprülerle bağlanıyor. Merkez Mavi ve Beyaz Nil ırmaklarının birleştiği noktanın hemen güneyinde yer alıyor. Mısır’a, Port Sudan’a ve el-Ubeyyiz’e demir yollarıyla bağlı olan Hartum, Mavi ve Beyaz Nil üzerindeki suyolu trafiğiyle ve uluslar arası havaalanıyla önemli bir ticaret ve ulaşım merkezi.
Üç şeritli yollarıyla, ilk bakışta modern batı şehirlerinden farksız görünen bir yer Hartum. Merkezi bölgelerden biraz uzaklaşıp taşraya, El Cirif ya da Errahme’ye gittiğinizde dışarıdan gelen göçün neden olduğu insan karmaşasını, Güney Afrika’daki kasabaları andıran konutlarda yaşayan göçmenleri görebiliyorsunuz.
Hartum’da birçok caminin, Rum Ortodoks ve Maruni kiliselerinin yanında Katolik, Anglikan ve Kıptî katedralleri var. Sokaklar genelde toprak; sadece iki büyük cadde asfalt kaplı. Mavi Nil’in üzerinde Çinli firma tarafından yapılan uzunca bir köprü bulunuyor.
Nil Nehri’nde gezerken nehir boyunca inşaat yapan firmaların asılan Türk bayraklarından Türk firması olduğu hemen anlaşılıyor. Nehirde gezinti yaparken sizi geziye çıkartan gezi tekneleri dubalar üzerindeki bir platformdan ibaret. Şansıma teknedeyken kum fırtınası çıkmıştı ve her taraf kahverengi bir toz bulutuydu. 2 metreden ötesini göremiyordum. Ağzımı yüzümü sıkı sıkı sarmama rağmen ağzımın içi inanılmaz şekilde ince olan kumlarla dolmuştu. Şehir içinde ise Eski Camii ve Osmanlı mimarisi örneği olan Camii Kebir’i mutlaka görmelisiniz. Ayrıca şehirde gezerken Nil Nehri üzerine kurulmuş olan köprülere dikkat edin. Köprüler, İngiliz sömürgesi olan Hindistan’dan getirtilmiş.
Sudan Ulusal Müzesi’nde ise Nil Vadisi’nin çevresi ve Nubya Çölü etrafındaki kazılardan çıkarılan parçalar sergileniyor. Bu eserler arasından belki de en önemlisi Nubya’nın cevherlerinden Faras Katedrali’nden kalma duvar resimleridir. Müzenin bahçesindeki orijinaline uygun olarak kurulmuş olan tapınaklar da hayranlık uyandırıcı. Tapınakların Firavun III. Tutmosis ve Antik Mısır tarihinin ilk kadın naibi olan Hatşepsut tarafından yaptırıldığı söyleniyor. Görülmesi gereken bir başka yer ise Khalifa Abdullahi Khalifat El Mahdi'nin müzeye dönüştürülmüş evi. Khalifas Evi olarak biliniyor... Burada geçmişte Sudan'ı yönetenlere ait eşyalar ve Sudan'ın geçmişine ait eşyalar sergilenmekte... Ulusal Müzesi kadar görülmesi gereken bir yer bence...
[attachment=3]
Sudanlılar’ın selamlaşmaları batılılarınkinden biraz farklıdır. Sağ ellerini karşılarındaki kişinin sol omuzlarına aynı anda vurarak ve ardından tokalaşarak selamlaşıyorlar.
Hartum’da ve Sudan’ın genelinde güreşe, çoğu ülkede futbola verilene benzer bir önem veriliyor. Sokaklara asılı ilanları takip ederek bu dövüşlerin düzenlendiği mekânlardan birine mutlaka uğramalısınız. Dövüşler ilginizi çekmiyorsa da mekândaki insanları izlemeyi oldukça ilginç bulabilirsiniz. Ancak kavga etmek yasakmış ve ağır cezası varmış diye duydum..
“Thoop”, Sudanlı kadınların geleneksel örtüsü. Bu örtü ile bütün bedenlerini büyük bir ustalıkla örten bayanlar her türlü işi de yine bu kıyafetleri ile yapabiliyorlar. “Tarha” ise yeni nesil bayanların başlarına sardıkları örtü.
Sokaklarda sık sık görebileceğiniz, adeta Hartum trafiğinin simgesi haline gelmiş üç tekerlekli araçlara “raksa” deniyor.
Gezerken birinin izinsiz fotoğrafını çekerseniz ya parasını ödersiniz ya da o fotoğrafı silmek zorunda kalırsınız. Başta resmi binalar, köprüler ve hava alanı olmak üzere birçok yerde fotoğraf çekmek yasak. Bu yüzden gezi boyunca fotoğraf çekerken dikkatli olmanızda fayda var.
Nil kıyısındaki restoranlarda çoğunlukla tavuk ve balık yemekleri sunuluyor, fiyatlar ise ne ucuz ne pahalı. Sudan yemekleri arasından domatesli dana eti yemeği olan “machi”yi ve kuzu etinden yapılan “bamia bamia”yı denemelisiniz. Kuzu etiyle yapılan yemekler çok lezzetli ama diğer yemeklere göre daha pahalı. Şehirde ayrıca Türk, Hint ya da Lübnan yemekleri yapan restoranlar da var. Hartumlular, “ful” denen ve ezilmiş bakladan ya da fasulyeden yapılan bir yemeği çok sık tüketiyor. Ful, nispeten ucuz bir yemek. Bu anlamda her mahallede çeşitli gelir gruplarına hitap eden ful satan lokantalar var. Mutlaka karşınıza çıkacak lokantaların birinde bu geleneksel yemeği tatmalısınız. Alkolsüz içeceklerden “tabrihana”yı ise mutlaka içmelisiniz. Bolca ikram edileceğinden deneme şansını rahatlıkla bulursunuz. Caddelerde ve sokak aralarında seyyar çaycılar görünüyor. Çay satıcıları genelde kadınlar. Hasır iskemleler üzerinde oturup çay içmek oldukça yaygın.
Çerezci kadınlar Hartum caddelerinin simgesi. Kavrulmuş yer fıstığı ve karpuz çekirdeği en fazla satılan çerezler. Yine ayıklanmış sarımsak, çerezci kadınların çokça sattıkları ürünler arasında geliyor.
Buraya gitmişken alışveriş yapmadan dönmeyin. Özellikle timsah derisinden yapılan ürünler oldukça ucuz. Hediye olarak 30-40 dolara timsah derisinden yapılma kol çantalarını ya da lap top çantalarını alabilirsiniz. Buraya özgü, oyularak üzerine Arapça yazılar yazılan daha doğrusu süslenen devekuşu yumurtası da değişik bir hediye olabilir. Bunun dışında Afrika okları, mızrakları ya da kalkanları ve heykelcikler de alınacak hatıra eşyaları arasında olabilir. Hartum’da alışveriş genellikle sokak marketlerinden yapılıyor. Bölgeye özgü el işçiliği ürünlerin buralarda bulabilirsiniz. Fiyatlar Avrupa’ya kıyasla 3–4 kat daha ucuz. Yakın zamanda açılan Afra Alışveriş Merkezi ise oldukça ilgi görüyor.
[attachment=4]
Buradaki tek marketteki ürünlerin hemen hemen çoğu Türk ürünleri. Özellikle Ülker ve Arçelik markalı ürünler göze çarpıyor. Marketten çay alıyorum. Bu çay son derce değişik. Kuş gözünden daha küçük, yuvarlak. Azıcık miktarda çay bile zifiri dem yapıyor… Alışveriş merkezindeki restoran da Türk restoranı. Alışveriş merkezleri ve restoranların yer aldığı bölgede İngilizce konuşabilirken, çoğu yerde bu şansı bulamayacaksınız. Sudan’da hayat ucuz olsa da ev kiraları oldukça pahalı. Türk inşaat şirketleri buraya gittikten sonra ev kiraları inanılmaz artmış. Türk çalışanlar 1 aylık ev kirasının 5.000 dolar civarında olduğunu söylüyorlardı. Özellikle Nil Nehri kıyısında olanlar oldukça pahalıymış. Türk Büyükelçiliğinin kirası ise aylık 25.000 dolarmış.
Hartum’danTürkçe eğitim veren okullar yer alıyor. Türkiye Büyükelçiliği’nin bahçesinde 23 Nisan kutlamalarına katılan Türk okullarında okuyan zenci kız çocuklarının halay çekmesi, folklor oynaması oldukça ilginç görüntüler ortaya çıkarmıştı.

Hartum

Hartum sokak

Hartum genel

Hartum genel 1

DSC 0295

Etiketler

Ynt: KIZIL ÜLKENİN BAŞKENTİ HARTUM

Ne demek, umarım bir nebze de olsa faydam oluyordur...

Ynt: Kızıl Ülkenin Başkenti Hartum

Merhaba, yaklasik 10 gun sonar is icin Sudan a gidecegim, gitmeden once asi olmak gerekiyor mu? giderken yanimiza almamiz gereken ilac, esya vs. var mi ? Tesekkurler.

Ynt: Kızıl Ülkenin Başkenti Hartum

Gazeteler ebola salgınından bahsederken afrikada ayak basılacak emniyetli biryer varsa en güney ucunun başkentinden başkası değildir, salgından 4000 kişi ölmüş şimdiye kadar... aşısı da yok şu an için.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri