Kısa Geziler, Karşıyaka

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,434

drares

Haşmet Kalkancı
Yer
Aydın
Karavan dostları bu gün sizlere hepimizin çok iyi bir bölgeyi bir karavancı gözüyle tanıtacağım. Bildiğiniz gibi Aydın'da yaşıyorum. Bizim için İzmir'e gitmek komşuya gitmek gibidir. Bazen sadece dolaşıp gelelim diye bile İzmir'e gittiğimiz olmuştur.
Bu hafta sonu eşim çok sıkıldığından ve bir büyük şehirde biraz gezinmek istediğini söyleyince rotamız belli oldu. Uzun süredir karavanla bir şeyler yapamamıştık. Cumartesi günü yönümüzü 35,5 plakalı Karşıyaka'ya çevirdik. Karşıyaka'da bildiğim bir konaklama alanı yok, ama sahildeki otoparklardan birisinde konaklarız diye düşünüyordum. Önce Bostanlı'ya yakın bir yerde çalışan bir aile dostumuzu ziyaret ettik. Akşam üstüne yakın oradan ayrılırken bir balık pişiricisi gördüm. Kendilerine" evlere paket servisiniz var mı?" diye sorduğumda cevap olumluydu. İkinci sorum ise "ben karavanımla Bostanlı vapur iskelesi otoparkında konaklayacağım, oraya da getiri misiniz?" oldu. Bu cevap da olumlu olunca konaklayacağımız yer ve akşam menüsü belli oldu.
Bostanlı vapur iskelesi otoparkında denize nazır bir alana park ettik, eşim paket servisimiz gelinceye kadar salatamızı hazırladı, yemeğimiz gelince de afiyetle yedik. Bu arada saat sekizi çoktan geçmişti.
Hanıma "hadi bakalım buraya oturmaya gelmedik, sahilde yürüyüşe çıkalım, zaten cep telefonumdaki yürüyüş programı sürekli daha aktif olun mesajı gönderiyor" dedim.
10 dk. sonra sahilde yürümeye başlamıştık. Hava açık ama biraz esintili ve sertti. 1 saat kadar yürüdükten sonra (yaklaşık 10000 adım) karavanımıza döndük . Meyvelerimizi yerken doğu yönünden Alsancak'ın üstünden bir dolunay yükseldi. Hani derler ya "tabak gibi" ...
Bir süre daha oturup mehtabı, İzmir körfezindeki yakamozu, Alsancak ve kordonun parıltılı ışıklarını seyrettik. Sonrasında ağırlaşan göz kapaklarımız uyku vaktinin haberciliğini yapıyordu. Sessiz sakin bir ortamda uykuya çekilidiiiikkkk....
Ne olduysa bundan sonra oldu, yanımıza park eden bir araçtan inen kızlı erkekli gençler son ses açtıkları disco müziği ve aldıkları alkolün etkisiyle kahkahalar atarak ve yüksek sesle şakalaşarak eğlenmeye başladılar. Perdenin arasından şöyle bir baktım hepsi benim oğlumun kızımın yaşlarındalar. Sonuçta umuma açık bir alanda olduğumuz için bir söz söyleme hakkımız yok. Akşam manzaranın keyfini biz sürmüştük, şimdi de sıra onlarda diyerek kendimi telkinlerle frenliyorum. Bir süre sonra gittiler, tamam bitti derken bir başka araç yine aynı manzaralar, bunlar biraz daha terbiyesiz. İçtikleri içki şişelerini yerlere atıp kırıyorlar. Efendi efendi içip eğlenseler amenna...
Eşim bu sefer olay çıkacak korkusuyla sürekli beni sakinleştirmeye çalışıyor. Neyse ya sabır çekerek bu ekibi de hayırlısıyla uğurluyorum.
Artık gözlerimizi kapadığımız sırada 3. ekibin gürültüsüyle yerimizden fırlıyoruz. Eşim saate bakıyor, beşe çeyrek var. "Yuh artık bu kadar da olmaz ki!"
Bu öfkeyle kalktım takınabildiğim en sakin tavrımı takınıp ön tarafa geçtim ayağımda pijamalar, karavanın ışıklarını yakıp önlerine dikildim. 20'li yaşlarda 2 kız 2 oğlan, bana uzaylı görmüş gibi bakıyorlar...
30-40 sn kadar hiç bir şey söylemeden bakıştık, sonra oğlanlardan biri eliyle "tamam abi kusura bakma sen yat uyu" işareti yaptı, müziği kapattı 10-15 dk kadar sohbet edip ayrıldılar. Eh be evladım sabahın bu saatinde sizin aileniz hiç mi merak etmiyor, gidip evinize yatsanız, ailenizin içini rahatlatsanız olmaz mı?
Sabah ezanı okunuyordu, bir süre daha öfkeyle yatağın içinde dönüp uykuya dalmışım...
Sabah 9 gibi gözümü açtığımda bu kadar süre deliksiz nasıl uyumuşum diye hayret ettim. İşin aslı az sonra meydana çıktı, ben öfkeyle bu gün saatlerin 1 saat ileri alınacağını unutmuşum, meğer saat eski saatle daha sekizmiş ):
1 saat kadar sonra eşim kalktı, kahvaltıda sahil yolundaki insanları seyrediyoruz, kimi koşuyor, kimi bisiklete biniyor. Köpeğini gezdirenler de bir hayli fazla. Neyse ki biz de tedbirliyiz, gelirken bisikletlerimizi de getirdik. Kahvaltı bitince sahil yolunda bisiklete binmeye başladık. Bostanlı'dan Sasalı'ya kadar bisikletle gitmek mümkün. Belediye ayrı bisiklet yolu yapmış. Biz 8 km kadar gidip geri döndük, toplamda 16 km. bizim için iyi bir rakam. Karavana döndüğümüzde biraz dinlendik, kitap okuduk. öğleden sonra başka bir yerlere gidelim diye hareket etmek istedik, ikinci sürpriz...
Karavanın aküsü boşalmış, marş basmıyor. Halbuki geçen yıl mart ayında Varta marka 110 amp. akü taktırdım, her gün karavanımı kullandığım içim akünün boş olma ihtimali yok...
Yan tarafta belediye çalışanlarının şantiyesi var, yanlarına gidip akü takviyesi için rica ettim, zaten ara kablosu bende mevcut. "yasak yapamayız" cevabına çok üzüldüm. Pazar günü burada oto elektrikçisi nereden bulunur? aklıma Fiat yol yardım geldi, aradım 30 dk sonra geldiler, 5 dk sonra karavan yola hazırdı, maliyeti 50 tl. Canımız sağ olsun, bir hizmet alınıyorsa bedeli de ödenmeli...
Akşam üzeri saat 6 gibi evimizin önüne park ederek bu macerayı da sonlandırmış olduk.
Not: Benim yazdıklarımı sabırla okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Fotoğraf koymuyorum, çünkü nasılsa eski fotoğraflar gibi bunlar da silinip gidecekler...

1-2 fotoğraf fena olmazdı eğer çektiyseniz. ne kadar silinecek te olsa görsellik akılda kalıcı oluyor..
gece yan tarafınıza gelenler oldukça can sıkıcı olmuş ama yine de fena bir gezi olmamış anlaşılan.
kalabalık yerlerde sanırım böyle tatsızlıklar kaçınılmaz oluyor.

16 km lik parkur kaç dakikanızı aldı acaba (sanırım sakin bir sürüştü)
ben de sabah 11 akşam 11 km olmak üzere işyerime bisikletle gidip gelme planları içerisindeyim.
tabi bisiklet yolu yok maalesef. ama genelde yokuşu olmayan düz bir parkur sayılır.
deneme yapmadan fikrinizi alayım dedim.

1-2 fotoğraf fena olmazdı eğer çektiyseniz. ne kadar silinecek te olsa görsellik akılda kalıcı oluyor..
gece yan tarafınıza gelenler oldukça can sıkıcı olmuş ama yine de fena bir gezi olmamış anlaşılan.
kalabalık yerlerde sanırım böyle tatsızlıklar kaçınılmaz oluyor.

16 km lik parkur kaç dakikanızı aldı acaba (sanırım sakin bir sürüştü)
ben de sabah 11 akşam 11 km olmak üzere işyerime bisikletle gidip gelme planları içerisindeyim.
tabi bisiklet yolu yok maalesef. ama genelde yokuşu olmayan düz bir parkur sayılır.
deneme yapmadan fikrinizi alayım dedim.
Merhaba fotoğrafları biraz sitem ettiğim için yuklemedim. Bisiklet parkurunda zaman tutmadim çünkü yolda çiçek toplamak, gördüğümüz karavanları incelemek bilumum kedi ve köpek leri sevmek gibi birçok nedenden dolayı durakladik. Bisikletle 11 km yolu 30-40 dakika da alırsınız☺

Haşmet Bey, o kadar güzel anlattınız ki fotoğrafa hiç ihtiyaç duymadım. Can sıkıcı sahneleri bir tarafa bırakırsak, bunlar maalesef hemen her yerde olabiliyor, deniz kıyısında karavanda balık yemek, yürüyüş ve „tabak gibi“ dolunay hatırada kalacak güzel şeyler.

Paylaşım için teşekkürler.

Haşmet Bey, o kadar güzel anlattınız ki fotoğrafa hiç ihtiyaç duymadım. Can sıkıcı sahneleri bir tarafa bırakırsak, bunlar maalesef hemen her yerde olabiliyor, deniz kıyısında karavanda balık yemek, yürüyüş ve „tabak gibi“ dolunay hatırada kalacak güzel şeyler.

Paylaşım için teşekkürler.
Hüseyin abi sizin gibi bir usta gezginden bu sözleri duymak yüreğimi bir nebze olsun serinletti, demek ki sadece buralarda değil sizin oralarda da böyle şeyler oluyor. Beğeniniz ve paylaşımınız için teşekkürler :smiley:

Merhaba Haşmet Bey, her sene gezimizi İzmir'de sonlandırır bir hafta Karşıyaka ve Bostanlı sahillerinde ki oto parklarda kaldıktan sonra Ankara ya döneriz. Gezi notlarınızla güzel İzmir'i yeniden hatırladımTeşekkürler.
. Söz ettiğiniz gençlerin eğlenmesine alıştık.Yazın motosiklet gürültüleri de ekleniyor. Aslında gelenler bir saat sonra gidiyorlar ama yerlerine yenileri geliyor hatta saat 02.00 den sonra gelen nöbetci otolar bile oluyor

parkın önünde ki yeşillik alanda İzmirlilerin piknik ve spor yapmaları köpeklerle oynamaları bira içenle oruç açanın birbirlerine karışmadan aynı ortamı paylaşmaları ve sabah uyandığımızda o parkı tertemiz görmek hoşumuza gidiyor.
Daha sakin bir yer aradığımızda aynı sahilde Nikah Salonu nun yanındaki ücretli otopark ya da Bostanlı pazarı nın yanındaki parkın içindeki oto park'ı tercih ediyoruz.

Bu arada bizler oto parkda geç saatlerde olan gürültüden hoşlanmıyorsak, Şehir içinde ki aynı oto parkları aylarca hatta sürekli işgal eden ksaravanlar da oto parkı saatlik kullanıp yer bulamayanların tepkisini çekiyor. Ben 10 günlük sürede aynı sahilde ki farklı oto parklarını kullanmaya özen gösteriyorum. Keşke İzmir Belediyesi karavan parkları yapımıyla da ilgilenen ya da İzmirli karavancılar dostlar belediyeyi bu işle yüreklendirseler..

Merhaba Haşmet Bey, her sene gezimizi İzmir'de sonlandırır bir hafta Karşıyaka ve Bostanlı sahillerinde ki oto parklarda kaldıktan sonra Ankara ya döneriz. Gezi notlarınızla güzel İzmir'i yeniden hatırladımTeşekkürler.
. Söz ettiğiniz gençlerin eğlenmesine alıştık.Yazın motosiklet gürültüleri de ekleniyor. Aslında gelenler bir saat sonra gidiyorlar ama yerlerine yenileri geliyor hatta saat 02.00 den sonra gelen nöbetci otolar bile oluyor

parkın önünde ki yeşillik alanda İzmirlilerin piknik ve spor yapmaları köpeklerle oynamaları bira içenle oruç açanın birbirlerine karışmadan aynı ortamı paylaşmaları ve sabah uyandığımızda o parkı tertemiz görmek hoşumuza gidiyor.
Daha sakin bir yer aradığımızda aynı sahilde Nikah Salonu nun yanındaki ücretli otopark ya da Bostanlı pazarı nın yanındaki parkın içindeki oto park'ı tercih ediyoruz.

Bu arada bizler oto parkda geç saatlerde olan gürültüden hoşlanmıyorsak, Şehir içinde ki aynı oto parkları aylarca hatta sürekli işgal eden ksaravanlar da oto parkı saatlik kullanıp yer bulamayanların tepkisini çekiyor. Ben 10 günlük sürede aynı sahilde ki farklı oto parklarını kullanmaya özen gösteriyorum. Keşke İzmir Belediyesi karavan parkları yapımıyla da ilgilenen ya da İzmirli karavancılar dostlar belediyeyi bu işle yüreklendirseler..
Hüseyin bey size güzel şeyler anımsattıysam ne mutlu bana. Bu yazıyı kaleme alırken okuyan karavancı adaylarının ufuklarını genişletmeyi de hedeflemiştim. Yeni karavancı adaylarının çoğu karavanı sadece yazın sahilde kullanacağını sanıyor. Oysa karavan yılın 12 ayı, her ortamda kullanılabilecek bir alet. Tabii kullanırken yaşadığımız güzellikleri paylaştığımız gibi, zorlukları da anlatmamız gerekli.
Bu arada Karşıyaka belediyesi,halkla ilişkiler uzmanını tanıyorum. Kendisi yeni doğum yaptığı için şu an izinli ama bir süre sonra çalışmaya başlayacaktır. Belki kendisinden karavan kampı konusunda yardım isteyebiliriz.

Merhaba Haşmet bey. Beni arasaydınız bir otomobil kampçısı olarak takviye için gelirdim. Elimden geleni yapardım hem de görüşmüş olurduk. Takviye kablom da vardı. Oralar benim evime çok yakın yerler.

Yaşadığınız diğer sıkıntılara da üzüldüm açıkçası.

Ankara'dan selamlar...

Merhaba Haşmet bey. Beni arasaydınız bir otomobil kampçısı olarak takviye için gelirdim. Elimden geleni yapardım hem de görüşmüş olurduk. Takviye kablom da vardı. Oralar benim evime çok yakın yerler.

Yaşadığınız diğer sıkıntılara da üzüldüm açıkçası.

Ankara'dan selamlar...
Yücel bey sizinle görüşmeyi ben de isterdim ama inanın o anda aklıma gelen ilk iş servisi aramak oldu, başka bir kampta buluşmak dileğiyle :smiley:

Sayın arkadaşlar , tecrübelerime dayanarak yazıyorum gün içinde denize yakın yada denize sıfır alanlarda konaklarsanız uyku zamanı mutlaka o alandan uzaklaşıp iç taraflarda daha sakin alanlarda geceleyin yaz kış her denize yakın alana araba ile gelip gürültü yapan insanlarla karşılaşırsınız .Sabah erken saatlerde tekrar deniz kenarında yerinizi alırsınız .Hepinize kazasız belasız geziler dilerim.

Sayın arkadaşlar , tecrübelerime dayanarak yazıyorum gün içinde denize yakın yada denize sıfır alanlarda konaklarsanız uyku zamanı mutlaka o alandan uzaklaşıp iç taraflarda daha sakin alanlarda geceleyin yaz kış her denize yakın alana araba ile gelip gürültü yapan insanlarla karşılaşırsınız .Sabah erken saatlerde tekrar deniz kenarında yerinizi alırsınız .Hepinize kazasız belasız geziler dilerim.
tecrübeyle sabit.aynen katılıyorum.bende bundan sonra buna dikkat edeceğim teşekkürler.

Sevgili doktor ve sayın Maranga 44 ,karavan gezilerimde hiç ama iç kimse ile muhatap olmam (karavancı dostlar hariç ) dolayısı ile tanımadığım kişilerle tek kelime konuşmam selam almam selam vermem kendi kendime bir adamımdır zaten benim seyehatlerim sadece eşimle beni ilgilendirir ve ikimizin gezileridir .Hal böyle olunca ne kimseyi rahatsız ederim nede kimsenin beni sıkıntıya sokmasına izin veririm.Bu gürülü durumlar seyrekte olsa gündüz de oluyor ne gürültü yapanlara doğru bakarım nede konuşurum hemen yanlarından 50 metre sağa 40 metre sola doğru uzaklaşır kendime başka sakin bir alan bunulurum .Bu benim haddim olmadan naçizane tavsiyemdir.hepinize kazasız belesız geziler dilerim .Sağlıkla..

Sevgili doktor ve sayın Maranga 44 ,karavan gezilerimde hiç ama iç kimse ile muhatap olmam (karavancı dostlar hariç ) dolayısı ile tanımadığım kişilerle tek kelime konuşmam selam almam selam vermem kendi kendime bir adamımdır zaten benim seyehatlerim sadece eşimle beni ilgilendirir ve ikimizin gezileridir .Hal böyle olunca ne kimseyi rahatsız ederim nede kimsenin beni sıkıntıya sokmasına izin veririm.Bu gürülü durumlar seyrekte olsa gündüz de oluyor ne gürültü yapanlara doğru bakarım nede konuşurum hemen yanlarından 50 metre sağa 40 metre sola doğru uzaklaşır kendime başka sakin bir alan bunulurum .Bu benim haddim olmadan naçizane tavsiyemdir.hepinize kazasız belesız geziler dilerim .Sağlıkla..
Metin abi merhaba kullanıcı adı değişik olunca sizin olup olmadığınıza tereddüt ettim. Tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. ☺

Eski şifremi defalarca denedim kabul etmedi bende arkadaşlarıma rica ettim beni tekrar üye yaptrılar. İsim değişikliğim o yüzden .Gittiğim yerlerden resim yayınlamıyorum çünki bilmem ben bir yerde 2 dakika oturamam b sayarıda ne severim nede bilirim bilmekte istemem sıkılıyorum . Yazdıklarım teşekküre değmez naçizane yazdım selamlar..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR