Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serkan şen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,537

serkan şen

* SAKARYA *
Yer
HENDEK/SAKARYA
Telsiz Çağrı Kodu
TA2LSS
Evladım Okan'ın bakımını üstleneceğini söylemesi üzerine bakamayacağını bile bile aldığımız ve yaklaşık bir yıldır bizimle olan Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağalarımız.Okan'ın kreşte en çok sevdiği arkadaşlarının ismi olan Mert ve Minel bizim kaplumbağaların
da ismi oluverdi.

Resim 002

Resim 003

Etiketler
Ynt: Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası

Bir yıl önce aldığınızda fotoğraflarını çekmişmiydiniz, ne kadar büyüdüklerini görmek güzel olur..

akvaryum alıp bolca su bir de arada üzerine çıkıp dinlenecekleri bir odun , taş vs koyarsanız. dalıp çıkmaları , yüzmelerini seyretmek keyiflidir. yem vermeye yanlarına gittiğinizde akvaryumdan çıkmak için suya atlayıp camdan tırmanmaya çalışırlar. :smiley:

o kaplumbağa için sattıkları plastikler pek uygun değil. bunların en sevdiği şey bolca sudur aslında :smiley:

ama böyle başlar akvaryum merakı sonra asla duramazsınız , sonra herşey iki küçük kaplumbağa ile başladı dersiniz. :smiley: bir ara 10 küsür akvaryumum olmuştu. herbiri değişik bir resim yapmak gibidir. dekore edip canlı bir tablo yaratırsınız. sonra bi tane daha. kimi kayalıktır kimi bitki kimi taş kaya ağırlıklı. :smiley: çoğunu dağıttım. şimdi iki taneyle idare ediyorum.

sonradan durabilirseniz akvaryuma geçin derim :smiley:

Kısa süre önce plastik kapı cam bir kapla değiştirdim.İçerisinede cam taşlarından adacık yaptım.Daha tam alışamadılar ama daha sağlıklı bir ortam oluşturdum.
Daha önceleri akvaryum değil ama bir fanus içinde japon balıklarımız vardı ve çok uzun süre yaşadılar.Evimizin kedisi Yeşim su ihtiyacını bu fanustan karşılardı,balıklarda o su içerken diline doğru hareket ederlerdi.Bu söylediğim yıllar önceydi şimdi sadece kaplumbağamız var.

serkan şen' Alıntı:
Kısa süre önce plastik kapı cam bir kapla değiştirdim.İçerisinede cam taşlarından adacık yaptım.Daha tam alışamadılar ama daha sağlıklı bir ortam oluşturdum.
Daha önceleri akvaryum değil ama bir fanus içinde japon balıklarımız vardı ve çok uzun süre yaşadılar.Evimizin kedisi Yeşim su ihtiyacını bu fanustan karşılardı,balıklarda o su içerken diline doğru hareket ederlerdi.Bu söylediğim yıllar önceydi şimdi sadece kaplumbağamız var.

ben plastik ya da cam olmasını kasdetmemiştim. geniş hacimli bir su tankı olursa yüzüp dalmalarını seyretmek güzel oluyor. su kaplumbağasının en sevdiği şey bolca sudur. :smiley: yani derin ve geniş ,dibe ulaşmak için dalması gereken ebatta bir su tankı :smiley:

Ortaokulda bir okul gezisinde bir çift almıştım. Kol saati kadranı kadarlardı. Bir tanesi o kışı çıkaramadı. Diğeri ise geçen sene öldüğünde tatlı tabağı boyuna ulaşmıştı :D :D

Bendeki arkadaş 13 yaşında,bozuk para kadarken eve gelmişti,şimdi el kadar oldu.. Size 13 senede edindiğim bir kaç tecrubemi aktarmak istiyorum,
- Mümkün olan en büyük ve derin akvaryumu kullanın dalabilsinler rahatca yüzebilsinler

- suyu iyi bir dış filitre temizlesin (eheim marka çok iyi ve uzun ömürlüdür içine yorgancılardan elyaf alıp koyun,aktif karbon fln gerekmez)

- Sivri ucları olmayan ve suya tortu bırakmayan büyük bir taştan ada yapın,üstüne çıktıklarında suyla temasları kesilebilsin

- sabah erkenden güneşlenip kurumak isterler,bulundukları yer sabah güneşi alsın ama tüm gün güneşlide olmasın

- Otto veya Sera marka yemden şaşmayın (serea raffy P şerit şeklinde olan,birde kurutulmuş istakozlu olanı var raffy serisinden yine ikisindende biraz verin tek düze beslememiş olursunuz,seranın kara kaplumbağası için olan yemide var ve bilinçsiz satıcılar aynı şey diye bazen bunu satmaya kalkıyorlar aman dikkat)

- Haftada bir gün yağsız ama tamamen yağsız kıyma verin midecikleri şenlensin

- kışın akvaryuma ısıtaç koyun ve 24-26 derecede devamlı çalışsın.Aksi taktirde kış uykusuna yatıyorlar,kışın beslenmiyorlar ve uyanma sürecinde ölüm riski fazla oluyor.Benimki ısıtaç sayesinde 10 senedir kış uykusuna yatmıyor ve tüm yıl kesintisiz beslenebildiği için gayet sağlıklı durumda.Arkadaşını 2 yaşındayken uyanma zamanı kaybetmiştik.

- Haftada bir suyun yüzeyine bir marul yaprağı atın 3-4 saat dursun,yeşillik ihtiyaçlarını karşılarlar.

- ani ısı değişimlerinden kaçının,bu konuda çok hassaslar.Akvaryuma içindekinden daha soğuk veya daha sıcak su eklemeyin.Ekleyeceğiniz su içerdekiyle mutlaka aynı ısıda olsun..

Dilerim uzun ve güzel birer ömürleri olur :smiley:

Tavsiyelerin için teşekkür ederim.Arife günü kaplumbağalarımdan biri öldü,tek olarak mı bakmaya devam etsem yoksa yanına bir eş alsam mı nedersiniz?.

Üzüldüm.. Tek olarak bakmanızda bir sakınca yok.Eş arayan hayvanlar değiller.

Eş alırsanızda mümkün olduğunca aynı boyda olsunlar.Sonra büyük olan küçüğü kovalayıp duruyor..

bende de vardı birtane yıllar önce baya bizde durdu 2-3 yıl kadar .biz evden çıkınca fanustan atlar koltukların altına filan saklanırdı eve gelince onu arardık.ama çok sudan mıdır bilemiyorum hayvancağızın kabuğu yumuşadı 5-6 ay öyle idare etti sonra öldü.balıkçıdan ilaç da alıp kullanmıştık ama fayda etmedi.

15 gundur dogru durust yemek yemiyor,3gun hic kipirdamadan duruyor,birkac kez oldu sandim, sonra ertesi gun cildirmis halde dolasiyor. Uzuluyorum onun icin,kis uykusuna yatmasi gerekiyormus ama havalardan dolayi uyuyamiyormus. Depresyona girdi sanirim.

Akvaryumunuza kaliteli bir ısıtac koyun,24 dereceye ayarlayın.Kaplumbağanız bir süre sonra rahatlayacaktır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR