Kimyasal Tuvaletin Dogru Kullanimi Icin Yardim Talebi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,447
Merhaba, ben kimyasal tuvalet katkılarından parçalayıcı olan Thetford ürününü Türkiye'de bulamıyorum. Onun yerine parçalıyıcı işlevi görebilecek bir ürün tavsiyesine ihtiyacım var.
Saygılarımla,

Sent from my iPad using Tapatalk

Etiketler
Merhaba, ben kimyasal tuvalet katkılarından parçalayıcı olan Thetford ürününü Türkiye'de bulamıyorum. Onun yerine parçalıyıcı işlevi görebilecek bir ürün tavsiyesine ihtiyacım var.
Saygılarımla,

.
Gaitayı parçalayıp akıcı hale getirmesi için tensit (arap sabunu veya sıvı sabun), hidrojen sülfür yüzünden duyulan pis kokuyu gidermek için de halk dilinde 'Karaboya, Saçıkara, Saçıkıvrız, Şıbılık' olarak adlandırılan, demir 2 sülfat kullanabilirsiniz.

Ortalama doz:
Cilde teması ve solunması problemli demir 2 sülfatı sıcağa da bağlı olmak üzere, 10 litreye 1 silme çorba kaşığı ve arap sabununu da 1-1,5 çorba kaşığı olarak deneyin.

Son düzenleme:

Saygılarımla,

AQUAKEM BLUE SACHETS BAG OF 12 bu ürünü firma kargo cüreti almaan gönderiyor.yaklaşık 45 tl ye aldın bir iki ay önce.

.
Gaitayı parçalayıp akıcı hale getirmesi için tensit (arap sabunu veya sıvı sabun), hidrojen sülfür yüzünden duyulan pis kokuyu gidermek için de halk dilinde 'Karaboya, Saçıkara, Saçıkıvrız, Şıbılık' olarak adlandırılan, demir 2 sülfat kullanabilirsiniz.

Ortalama doz:
Cilde teması ve solunması problemli demir 2 sülfatı sıcağa da bağlı olmak üzere, 10 litreye 1 silme çorba kaşığı ve arap sabununu da 1-1,5 çorba kaşığı olarak deneyin.
merhaba demir 2 sülfat ile demir sülfat aynı şey midir kimyasal imalat yapan bir komşuma sordum kendisi kullanmıyor ama tedarkçisine sordu demir sülfat ın 25 kg ye 30 tl fiyat vermişler .

merhaba demir 2 sülfat ile demir sülfat aynı şey midir kimyasal imalat yapan bir komşuma sordum kendisi kullanmıyor ama tedarkçisine sordu demir sülfat ın 25 kg ye 30 tl fiyat vermişler .
İnternete baktım, sanırım ayni olmalı. Siz yine de halk deyimi ile arayın bence. Gübre ve yosun imhasında kullanıldığından dediğiniz gibi ucuz olmalı.
Ooo oh yaşam boyu bitmez artık... :yum:

Son düzenleme:

25 kilo depo edilmesi ve daha sonra ne yapacağınızı bilemeyeceğiniz problemli bir miktar olmalı ?
Önce az bir miktar kadar tedarik etmek en akıllıcası bence.

Gübre olarak kullanılsa da, konsantre hali sorunlu. Gözler başta olmak üzere ten temasından ve solunmaktan kaçınılmalı !

Türkize kaçan açık yeşil renkli, kristal şeklindeki bu madde gaitayı, reaksiyon sonucu oluşan demir oksit (pas) yüzünden, kalıcı leke yapma özelliğinde kirli kahverengi bir sıvıya çeviriyor !
Üste ve yerlere sıçratmamaya, bütün tuvalet kimyasallarında olduğu gibi, özen gösterilmeli.

Su arıtma sistemlerinde pıhtılaştırıcı olarak kullanılsa da, bizler için koku giderici özelliği önemli.
Çimler için yosun giderici olarak piyasada bulunduğu halde, bu ticari şekli orantısız pahalı !

Demir Sülfat

21A4653B B286 4EA2 8173 A0753DD6B41E 1687 0000049720AF012C
9B0CD585 6975 47C3 81D0 657224A5E195 1687 00000497432DF471

Son düzenleme:

Tuvalet artıklarını, çamaşır suyu ( sodyum hipoklorit ) gibi antibakteriyel maddelerle işleme sokmak, hem nafile uğraş hem de çevreye karsinojen ürünler çıkarması açısından zararlı. Gübre olarak da kullanılan sadece koku giderici fonksiyonu ile demir 2 sülfatın ise, gerekli özenle uygulanır ve konsantre olarak çevreye dökülmezse, kanımca en azından farklı karakterde olduğu kabul edilmeli..

Her durumda tuvalet artıklarını eğer olanak varsa hergün boşaltmak, kuşkusuz en ideal çözüm.
Son 2 ayda 5 haftadan fazla karavanla yollardaydık, 5. porsiyonu daha kullanmadım. Cennetlik olmak diye buna denir muhakkak. :yum:

Hani arada bir düşünmüyor da değilim, dünya biz olmasak eksikliğimizi fark eder miydi acaba ?
Fazlalığımızı fark ettiği kesin de... :yum:

Meraklısına not
Yukarıda birevvelki cevabıma, yeni ilave bilgiler ekledim.

Son düzenleme:

Önemli bir ilave daha...

Yukarıda yazdıklarım dediğim gibi gaita ile ilgili. Çevreye en uyumlu temizleyici olan arap sabunu akıcılığı sağlayıp, demir 2 sülfat kokuyu giderse de, daha az rahatsız edici olan idrar kokusu sorunu ise ortadan kalkmıyor.:confused:

Tuvalet kimyasalları bakteriosit (antibakteriel) olduklarından idrardaki üreyi parçalayıp, ~2. günden sonraki idrar kokusu nedeni amonyak ve sonucunda da aminleri oluşturan bakterileri ortadan kaldırıyorlar.

Böylelikle kimyasalların, gaitanın aerob ama özellikle hidrojen sülfür oluşmasının sebebi anaerob bakterilerini de yok ettiği düşünülürse, sonuçta bir taşla iki kuş vurulmuş oluyor.

Güzel fakat kimyasallar bu özelliklerini çok tesirli bir bakterisit olan, formaldehite borçlular. Formaldehitin karsinojen olduğu ise malumumuz. Kimyasalları mümkünse kullanmamanın sebebi bu işte...

İşin tuhaf tarafı formaldehitin tabiatta indirgenip zamanla tesirini kaybettiği söylense de, bu arada yeni bileşimlere sebep olarak, önemli zararlara yol açma potansiyeli..

Tekrar başa dönersek, kimyasal yerine sadece yukarıdaki iki maddeyi kullandığımız zaman peki idrar kokusu için ekstra ne yapabiliriz?
Taze idrardaki üre pek rahatsız edici olmasa da daha sonra oluşan amonyak, asit ile nötralize edilmekte. Limon yada sirke ruhu bu notktada çözüm olarak anılsa da, bunlar yerine çamaşır ve bulaşık makinalarında kullanılan daha ucuz kireç çözücüler de yardımcı olabilirler.
Aminleri ise sprey olarak kullanılan karbonatlı su ile bağlamak mümkün. Şişenin içine çok az bulaşık sıvısı (arap sabunu da olabilir) katmayı tavsiye ediyorlar. Ben idrar kokusu için aşırı sıcaklar hariç her zaman önlem almıyorum. Herkez kendi bilir diyelim...
Ne de olsa herkezin burun direği farklı. ;)

Not
Demir 2 sülfatın renginin, kimyasalların rengi ile benzerliği yüzünden, ikisinin de ayni madde olduğundan şüphelendiğimi başka bir başlıkta yazmıştım. Doğru değilmiş.

Artık Thetford, Aqua Kem kimyasalındaki etkili maddeyi yazıyor.
Formaldehit ailesinden bakteriosit ve karsinojen karakterli,
2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol
Yani demir 2 sülfat değil. Benim yazdıklarım ise bakterisit değiller, sadece koku giderme amaçlı maddeler ve çevreye uyumlu arap sabunu...

Son düzenleme:

Üstad teşekkürler;
demir 2 sülfat 25 kg satıldığından bugün eminönü kimyagerler sokağındaydım, 1 kg lık ambalajda 7.5 TL fiyatla aldım. Tatilin başlayacağı şu günlerde denemeler olumlu
olur sanırım zira yaz sıcaklarında pis işlerle :weary: uğraşmak kolay değil .

Üstad teşekkürler;
demir 2 sülfat 25 kg satıldığından bugün eminönü kimyagerler sokağındaydım, 1 kg lık ambalajda 7.5 TL fiyatla aldım. Tatilin başlayacağı şu günlerde denemeler olumlu
olur sanırım zira yaz sıcaklarında pis işlerle :weary: uğraşmak kolay değil .

.

Güngör bey,:sweatsmile:
500 ml. lik pet şişesi hem 4 hafta fazlasıyla yeter, hem de başta doldurması hariç kullanma güveni ve kolaylığı sunuyor. Arap sabununun biraz daha fazla olması fena değil. Günlük başka yerlerde kullanıldığı gibi, mesela aracınızın cocpit gibi plastik bölümlerinin temizlenmesinde az miktarda suya katılarak da kullanılıyor.

Kimyasallar hem tesir ve hem de doz bakımından yeterli olsalar da, diğerlerinde beklenen sonuca ulaşmak için biraz denemeye ihtiyaç oluyor.

Candan selamlar :yum:

Not
Bu iki yöntem sonuç kalitesi açısından biraz farklı olsa da, tamamen yeterli bence.

Son düzenleme:

Chem tuvaletler icin avrupada ozel atik bosaltma noktalari var.
Park4Night diye bir app kullaniyoruz biz, Almanya, Ispanya, Fransa, Portekiz'de hep ucretsiz atik bosaltim noktalarina bosaltiyoruz.

Tam net olarak hatirlamamakla birlikte, tuvalet kimyasallari 2 cesit diye hatirliyorum.

- Ortami oksijenlendiren, boylece atiklari yiyen bakterilerin oksijen yardimiyla daha cok atik tuketip sivi hale getirmesini saglayan kimyasallar.
- Ortamdaki tum bakterileri olduren kimyasallar.

Bakterileri olduren kimyasallar biraz problemli, lakin bu bakteriler onemli. Ozellikle atik bosaltim noktalari, bu bakterilerin iyi calismasina bagimli. Yani dusunun, gidip tuvaletinizi doktugunuz yer, bu bakteriler sayesinde atiklari isliyor. Siz eger icinde bu bakterileri olduren kimyasal olan bir tuvaleti o merkeze dokerseniz, merkez artik calisamaz hale geliyor.

Amerikada bir cok atik bosaltim hizmet noktasinin bu tur kimyasallari kullanan insanlar yuzunden kapanmak zorunda kaldigini okumustum.

Ortami oksijenlendiren kimyasallar kullanilmasi oneriliyor.

Fakat her iki kimyasali da dogaya dokmek doga icin zararli. Yani direk tuvalete, lagima, denize vesaire dokulmemesi lazim. Turkiye'de olmadigim icin orada bu atik kontrolu nasil yapiliyor bilemiyorum.

Fakat gene amerikada kimyasalsiz bir tuvalet gordum. Kaset tuvaletin kapagina kucuk bir fan takiyorlar, bilgisayar fani gibi. Hava hortumunu da disariya bagliyorlar. Tuvaletin kapagi kullanim icin acildigi anda fan devreye girip kokuyu disari atiyor ve ortama taze hava, yani oksijen cekiyor. Bu oksijeni de mevcut bakteriler kullanarak atiklari parcaliyor.

Bakteriler oksijensiz kaldigi zaman anabolik hale geliyorlar, ve bu durum da ortamin les gibi kokmasina sebep oluyor. :smiley:

Hatirladiklarim bunlar.
Bol sans

.

Önemli bazı tamamlayıcı ilaveler yaparak özetlersek:
Siyah su olarak adlandırılan dışkı+idrar, bilindiği üzere karavan yaşamının en zorlu çözüm bekleyen sorununu oluşturmakda.

Kapalı ortamda aerop bakterilerin oksijeni bitirmesiyle dışkı kokusu bir gün içersinde, sahneye çıkan anaerop bakterilerle katı dışkıdan oluşan metan ve hidrojen sülfür gazları ile idrardan kendiliğinden oluşan amonyak yüzünden, daha da rahatsızlık veren bir duruma geçmekte.

Dışkının başlangıç kokusu; hazmedilen proteinlere bağlı olarak oluşan bazı gazlarla göreceli olarak daha az rahatsızlık verici (?) olsa da, yollarda hergün boşaltımın mümkün olamaması, bizi kimyasallar yanında SOG gibi ortama oksijen sağlayıcı fiziksel çözümlere yönlendirmekte.

SOG, taze dışkı ve zamanla oluşan amonyak kokusuna ise ancak aktif karbon filtresiyle ama toplamda kimyasallara göre çevre dostu bir tarzda çözmekte.

8 sene evvel açtığım başlık bu konuya değiniyordu.

@tezcatcatl ‘ın da dediği gibi 2 cins olan kimyasallara gelince;
ortama sadece oksijen verenleri hiçbir şüpheye kapılmadan rahatlıkla arıtma sistemiyle sonuclanan kanalizasyon sistemlerine boşaltılabilmekteler.

Bu kimyasallar Almanya’da “Mavi Melek” amblemi ile işaretlenmiş durumdalar.

2E834E89 1BD8 4DD4 A8CA 6F8172EC0867

Olur olmaz çevreye boşaltılması ise, içinde halen aktif olan mikroorganizmaların sarılık, mantar, salmonella, tenya, kancalı şerit, kanlı ishal, kıl kurdu ve benzeri hastalıklara sebep olmaları yüzünden yağmur suyu için ayrılmış kanalizasyonlara bile dökülmemesi gerekmekte.
Özellikle yeraltı sularının kullanılma havzaları en hassas bölgeler olmakta.

Bütün mikroorganizmaları öldüren biosit yapılı diğer kimyasal kullanılmış siyah suya gelince, sanıldığının tersine bunların da boşaltım yerleri yalnızca arıtma sistemleriyle sonlanan yerler olmakta. Avrupa’da bu cins siyah su sadece bilinen arıtma sistemlerinde arıtılmakta ve başka şekilde işlenmesi gereksiz.
Çünkü; biosit konsantrasyonu tesislere ulaşıldığında binlerce defa seyrelerek pratikte tesirsiz hale gelmekte ve sisteme zarar vermemekte.

Yukarıdaki bilgilere detaylarıyla Almanya’nın Bavyera eyaletinin arıtma sistemleriyle ilgili karavancılar için ek yönetmeliğinden ulaşılabilir.

Bu cins siyah su, içinde mikroorganizma barındırmasa da çevreye boşaltılması topraktaki mikroorganizmaları biosit etkisi yüzünden öldürmesi ve daha önemlisi de içindeki formaldehit ve benzeri maddelerin organik artıklarla karinojen maddelere dönüşmesi yüzünden her sorumlu karavancı tarafından düşünülmemekte.

Mavi melek sembollü birinci gurup kimyasallar yeşil ve ikinci gurup biosit özellikli olanlar ise genellikle mavi renk oluyorlar.

DİKKAT
Kimyasallar metal aksama zarar verebildiğinden, ancak boşaltma borusu yolu ile doldurulmalı. Başlangıç için 1-2 litre su ise yeterli.

...

Örnek hesap;
Arıtma açısından, 20 litrelik biosit kullanılmış siyah suyun 20 misli suyla seyretilmiş olması, limit kabul edilmekte.
10 000 kişiye cevap veren bir arıtma tesisine, günde 1 000 000 litre pis su geldiği düşünülürse, sadece bu 400 litre su, teorikte tam 2 500 defa arıtılabilmekte.

Pratikte ise böyle bir tesisin, yerleşik kişilerin zaten daha az arıtma gerektiren artıklarının, karavancılarla beraber karma kullanımda, 3-4 kampingin kolaylıkla hakkından gelmesi sorun olmamalı ki Avrupa örnekleriyle dolu.

Kısaca su artıklarının hepsini sonu arıtma tesisi olan yerlere boşaltmak, çevre bilincinin göstergesi olmalı ?
Tabii değer verene diyelim... :yum:

.

Son düzenleme:

Ben Osculati'nin chem wc katkısını kullanıyorum. Sadece sıvı atıklar için yaklaşık bir kapak 40cl kadar günlük koyuyor. Bazen tuvaleti iki veya üç günde boşaltıyorum.
İşin içine katı atıklar girecekse yaklaşık yarım bardak yani 100 ml kadar osculati koyuyorum.
Osculati chem wc ürünü n11.com sitesinden getirttirilebiliyor. 50 tl lik fiyatına rağmen oldukça uzun süre kullanmak mümkün. Bana bir tanesi rahat ikinci sezonu geçirtti. Yani iki yaz için 50 tl gibi düşünün.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR