Kim Hangi Telsiz Kanalını Kullanıyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutkaptan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,845

Etiketler
Ynt: Kim Hangi Telsiz Kanalını Kullanıyor?

Güncel diyerek aranıza katılmamış olayım. Çok yeni olarak sadece PMR kullanıyorum. Fakat cihazımda ana kanallar dışında alt frekanslar yok. Bu çok sorun olur mu? Ayrıca PMR ım 24 saat açık ve yanıbaşımda. Fakat henüz bir çağrı kodu belirlemedim.

Genellikle Gezenbilir PMR ı olan 5 i dinliyorum.

Birde takip yazalım gelişmelerden haberdar olalım.

Herkese selamlar.

geçen hafta yaptığım Antalya-Bursa maratonunda (11 saat sürdü de) yol üzerinde bu listedeki frekansları deneyerek çağrı yaptım fakat hiçbir cevap vs alamadım. Kanalların bazıları özellikle taksi durakları tarafından sıklıkla kullanıldığından bir dayak yemediğim kaldı.

Demek istediğim eğer bu kanallar kullanılmıyor ya da değişti ise güncelleyelim. Mesela Antalya da olduğum için CB 20 olarak belirtilen kanalda kimsecikler yok. Genel kullanım 08 ve 07 ye dönmüş durumda.

bilgilerinize...

gene yalan oldu bu iş... Önümüz bayram ve bir çoğumuz mobil gezgin olduğumuzdan yollarda olacağız biz de dahil.

ben yine inatla deneyeceğim bu listeyi... 1 kişi 1 kişidir.

Herkes denerse 1 kişi 10 kişidir.

Bence güzel bir fırsat...

Emra bey merhaba;

öncelikle emeğinize sağlık

sesinizi duyurmaya çalıştığınız bölgelerdeki offroad kluplerinin facebook dan gruplarını takip ederseniz yeni kanallar hakkında bilgi alabilirsiniz. genellik le hafta sonu gezilere kullanıldığı için onun dışında cevap vermemiş olabilirler

umutkaptan' Alıntı:
Emra bey merhaba;

öncelikle emeğinize sağlık

sesinizi duyurmaya çalıştığınız bölgelerdeki offroad kluplerinin facebook dan gruplarını takip ederseniz yeni kanallar hakkında bilgi alabilirsiniz. genellik le hafta sonu gezilere kullanıldığı için onun dışında cevap vermemiş olabilirler
Umut Bey, bende 3-4 adet cb telsiz var ama ne olduğunu çözemedik size getirsek olayı çözebilir miyiz acaba :smiley:)

MERHABA ;

Türkiye geneli tüm telsiz kullanıcıları için başladığım bir veritabanı vardı ama
maalesef İLGİSİZLİKTEN dolayı web sitesinden kaldırmıştım.

eğer talep olur ise , http://www.haberlesmeokulu.com web adresine tekrar uygulayabilirim.

Konu çok önemli olduğu halde kimsenin umursamaması şaşırtıcı... :smiley:

Her bölgede kullanılan Telsizler ( CB , PMR , AMATÖR , MARİNE ) Frekans, Kanal no , Tone için gerekir ise bir domain alıp , web sitesi ve bir veritabanı yaratabiliriz.

24 saat içinde şu andaki web sitesinde çalışır hale gelebilir.
daha sonra istenir se yeni bir domain alınabilir.

A.Tevfik ATABEY

Merhaba,

PMR cihazların menzili zaten kısa.

Neden yöresel olarak farklı kanallar tercih etme gereği duyuldu ki?

Denir ki, offroadcular 1. kanalda. Bitti.
Herkes bilir.

A Ankara'da neydi Isparta'da kaçtı, Fethiye'de var mıydı..

CB'ye gelince.

Eskiden zaten bir acil haberleşme kanalı vardı. Yeni kanallar eklendi, FM serbest bırakldı, haydi "kadük" oldu.

Denir ki CB'de kanal 13 yardım kanalıdır, off road kanalıdır vs.
Herkes bilir. Zaten kullanan kaç kişi?

Madem soruldu ben de söyleyeyim :smiley:

29.600'de (TEN FM) dinlemedeyim evde olduğum zamanlar, araçta mobil olabildiğim zamanlar da.
VHF UHF kullanmıyorum. Açık olduğu zaman da 145.650'de röle frekansı açık.

Burası Ankara.

Selamlar

SELAMLAR
UZUN ZAMANDIR HİÇBİŞİ YAZILMAMIŞ BURAYA HORTLATAYIM DEDİm
dedim de nasıl olacak onu da bilemiyorum
bu telsiz işini hobi olarak
duster adventure offroad grubumuzda kullanmaktayız
pmr de 5.35
cb de 11 ci kanalı kullanmaktayız
aracımla yolculukta istanbul içinde bazı saatlerde yapılan muhabbetleri dinlemekteyim halkalıdan sarıyerden bayrampaşadan sabit istasyonlarla sohbetim olmuştur
keşke cb si olan pmr cihazı olan kişiler telsizlerini hep açık tutsalar
ancak en büyük sıkıntı pmr telsizlerin inşaatçı vsaire gibi firmalarca abluka altına alınmış olması
boş kanal hiç yok acil kanalı oluşturmak zaruri
cb daha temiz pmr ye göre
daha rahat görüşme yapılabiliyor
cb de de bir acil kanal olmalı
bizim kullandığımız midlandlarda bu kanal 9 cu kanal olarak ayarlanmış standartta
umut kaptanın son liste durumu ne acaba
hepinize sevgiler
saygılar

umut kaptan
burayı 52bin küsur kişi ziyaret etmiş
demek ilgi büyük ama nedense sadece 4 sayfalık yorum var :(
işimiz bayağı zor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri