Kim Hangi Telsiz Kanalını Kullanıyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutkaptan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,781

Etiketler

Merhaba ;

CB dünyada hala çalışıyor ama maalesef ki bizde, dostluk, arkadaşlık komşuluk bittiği için

Sadece Kamyon'cular, TIR'cılar kendi aralarında görüşmek için kullanıyor, zaten artık insanlar
direk dikemiyor, anten takamıyor, apartmanlarda cahiller ile takışmak istemiyor, bunun için ya
PMR tercih ediyor veya Amatör belgesi alıp, yurt dışı görüşmeye çalışıyor,

Tabii ingilizce bilenler için, bu alternatif, diğer türlü, röleler'de pek bir şey yok , belki teknik konuşma olan yerler vardır ama bunlar parmak ile sayılacak kadar az,

Eğitimlere gelen Radyo Amatörü arkadaşların ortak noktaları, biz dahi PMR de konuşuyoruz denilince
aklıma yıllar öncesi geliyor, demekki CB den sonra PMR a geri döneceğiz,

Sorun değil tek dert bu değil frekanslardaki firmalar, inşaatlar, güvenlikler, vinçler, hatta çaycılar, hadi onları affettik ama diğerleri ne olacak, bu işi yapan firmaların parası mı yok, bir frekans kiralayacak veya OKTH de kiralama yapacak, zor iş değil ama, bedava PMR olunca, gerçek ihtiyacı olan insanlar kısıtlanıyor,

Hatta çocuklarımızın elindeki telsizlerde dahi müdahaleler oluyor, çocukların ağlamasına kadar gidiyor işler,
tabii bizde boş durmuyoruz, teknoloji sağolsun, Yagi Anten ve BEYZBOL sopası ikisi birleşince muazzam bir
TEKNİK ortaya çıkıyor.

Ben hala PMR deyim, çünkü deprem de bile sadece onlar ortada idi , görüşmek üzere
www.pmr446turkey.org
Saygılarımla.

Merhaba ;

CB dünyada hala çalışıyor ama maalesef ki bizde, dostluk, arkadaşlık komşuluk bittiği için

Sadece Kamyon'cular, TIR'cılar kendi aralarında görüşmek için kullanıyor, zaten artık insanlar
direk dikemiyor, anten takamıyor, apartmanlarda cahiller ile takışmak istemiyor, bunun için ya
PMR tercih ediyor veya Amatör belgesi alıp, yurt dışı görüşmeye çalışıyor,

Tabii ingilizce bilenler için, bu alternatif, diğer türlü, röleler'de pek bir şey yok , belki teknik konuşma olan yerler vardır ama bunlar parmak ile sayılacak kadar az,

Eğitimlere gelen Radyo Amatörü arkadaşların ortak noktaları, biz dahi PMR de konuşuyoruz denilince
aklıma yıllar öncesi geliyor, demekki CB den sonra PMR a geri döneceğiz,

Sorun değil tek dert bu değil frekanslardaki firmalar, inşaatlar, güvenlikler, vinçler, hatta çaycılar, hadi onları affettik ama diğerleri ne olacak, bu işi yapan firmaların parası mı yok, bir frekans kiralayacak veya OKTH de kiralama yapacak, zor iş değil ama, bedava PMR olunca, gerçek ihtiyacı olan insanlar kısıtlanıyor,

Hatta çocuklarımızın elindeki telsizlerde dahi müdahaleler oluyor, çocukların ağlamasına kadar gidiyor işler,
tabii bizde boş durmuyoruz, teknoloji sağolsun, Yagi Anten ve BEYZBOL sopası ikisi birleşince muazzam bir
TEKNİK ortaya çıkıyor.

Ben hala PMR deyim, çünkü deprem de bile sadece onlar ortada idi , görüşmek üzere
www.pmr446turkey.org
Saygılarımla.

Bu yazıyı okuyunca, kaybettiğim umutlarım tekrardan yeşerdi :smiley:

Her zaman bir umut vardır, DEPREM TELSİZİ diye bir kavram çıktı İstanbul'daki depremden sonra, peki neler değişti, belki bir bölüm insan evine bir veya iki adet PMR 446 Telsiz aldı, daha sonra bununla konuşmaya başladı ve kenara koydu, yeni bir deprem'e kadar

İşte ben bunu yıllardır anlatmaya çalışıyorum. vatandaşın otomobili var yolda gidiyor, yüzlerce araç var ama yolda trafik yavaşlıyor ve duruyor, en önde olayı gören kişide bir PMR 446 var ise, torpido gözünden çıkarıp

" ARKADAŞLAR BURASI TEM OTOBANI , KANAL 3 TONE 38...
İKİTELLİ ÇIKIŞINDAN 4 Km SONRASI YOLDA KAZA VAR,
BU YOLA GİRMEDEN GERİ DÖNEBİLENLER DÖNSÜN VE HAVALİMANI YOLUNDAN GİTSİN ,
BURASI 2 SAAT AÇILMAZ.
BEN JEEP 44 """""" Çağrısını yapıyor...!

Buyrun bir haberleşme, kenarda duran PMR 446 Telsiz nasıl işe yarıyor...:smiley: işte bu her yer için geçerli

Hatta Çocuklarınız boşuna sabahın köründe karanlıkta servis beklemesin diye bile olabilir. :smiley:
Haberleşme Network kurmak| Telsiz ve Haberleşme Platformu,Türkiye Telsiz kullanıcıları,

Görüşmek üzere

Son düzenleme:

Ynt: Kim Hangi Telsiz Kanalını Kullanıyor?

geçen hafta yaptığım Antalya-Bursa maratonunda (11 saat sürdü de) yol üzerinde bu listedeki frekansları deneyerek çağrı yaptım fakat hiçbir cevap vs alamadım. Kanalların bazıları özellikle taksi durakları tarafından sıklıkla kullanıldığından bir dayak yemediğim kaldı.

Demek istediğim eğer bu kanallar kullanılmıyor ya da değişti ise güncelleyelim. Mesela Antalya da olduğum için CB 20 olarak belirtilen kanalda kimsecikler yok. Genel kullanım 08 ve 07 ye dönmüş durumda.

bilgilerinize...

Demekki Kanallar EMEKLİ olmuş :smiley:

Ynt: Kim Hangi Telsiz Kanalını Kullanıyor?

umut kaptan
burayı 52bin küsur kişi ziyaret etmiş
demek ilgi büyük ama nedense sadece 4 sayfalık yorum var :(
işimiz bayağı zor

Düşünün ki yıl 1985 den beri uğraşıyorum,
CB ile başladık,
PMR ile devam ediyoruz

Tek sorun VURDUMDUYMAZLIK :smiley:

Onun için yıllardır ORTAK FREKANS peşindeyim
Halen PMR 446 TELSİZ ortak kanal : KANAL 3 / TONE 38 olarak benimseyenler geçtikleri yerlerde çağrı yapıyorlar, örnek BEYLİKDÜZÜ / E-5 deki BP de çağrı yaparsanız, aynı anda cihaz başında olan birisi
size cevap verebilir.

Ortak Telsiz Frekansı| Telsiz ve Haberleşme Platformu,

Fakat ilgi 0,1 değerinde seyrediyor
siz düşünün artık
Görüşmek üzere

Günaydın diyerek başlıyorum ;
Forum geçirdiği modifikasyondan sonra güzel olmuş, ellerinize sağlık.

Ortak Frekans konusuna gelince Milli frekans planında FRS / GMRS frekansları " Sivil Acil ve Arama Kurtarma" konusunda
hayata geçirilmek için onaylanmış .

Fakat halen birisine ihale edilmemiş ( 2019 Aralık ayı BTK görüşmesi sonucu ) , yani bu frekansları birilerinin emrine verecekler ve birileri bu frekanslar sayesinde belki bir OKTH kuracak, belki geliştirecek, belki hüsrana uğrayacak.

Diğer taraftan tüm dünyada standart Kanalları olan ve standart Röleleri olan ve Amerika kıtasını , baştan aşağı GMRS telsizle geçen bu sistem TÜRKİYE de nasıl çalışacak bayağı merak ediyorum.

Görüşmek ve Duyuşmak üzere

Ankarada bende biriyle gelişmek isterim
Eryaman bölgesinde sadece cızırtlar var uv-82 cihazda internette gördüklerimi deniyorum

Ankarada bende biriyle gelişmek isterim
Eryaman bölgesinde sadece cızırtlar var uv-82 cihazda internette gördüklerimi deniyorum
Uv-82 ile amatör frekanları kullanabilirsiniz. Anarad veya Trac röleleri aktif olarak kullanılıyor. Bu röleleri kullanabilmeniz için de amatör telsiz lisansı olmanız zorunludur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR