Kia Sportage

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sportage Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 116,762
Ynt: Kia Sportage

vural' Alıntı:
Selamlar, eger jeepleri fiyatına göre kıyaslarsak 100 euroluk bir jeepi, arazide, kış şartlarında ve yolu olmayan ormanlık alanlarda 5000 liraya alacagınız lada niva, suziki samurai(bu araç 1300 motor olmasına ragmen),yada orjinal motoru üzerinde olan bir tuzla jeep beş kere bozar, nal toplatır.He eger bahsettiğimiz konfor, güven, sürüş rahatlığıysa fiyatla doğru orantılı olarak arttığı bir gerçek.Sportageın yeni kasasını kullanmadım bende daha öncede belirttiğim gibi 2001 model grand sportage var, sadece asfaltta kar ve buzda iyi oldugu fikrine katılmıyorum, küçümsenmiyecek kadar arazidede performanslı bir araç. Dediğim gibi çok zorlandığında ihtiyaç duyacagı teknik ekipman destegini saglarsanız (kar tipi lastik,çivili lastik yada zincir)asla çamurda yada karda kalmazsınız. Yeni modellerinde varmı bilmiyorum ama benim aracımda var, low devir arazi vitesinde karnı çamurda olan araç yırta yırta gidiyor buda ancak bukadar yapar daha ne yapsın.Arazide en iyi performans kısa şasi ve hafif jeeplerde olduguna inanıyorum.

arkadaşım bi aralar bende senin gibi düşünüyordum adamlar bi dünya para veriyo 4x4 alıyo arazide bişey yapamıyolar ne anlamı kalıyo 4x4 ün derdim

ta ki uğur abinin cherokeeyi görünce bu linke tıklarsan demek istesdiğimi daha iyi anlayacaksın ;D

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=11853.0

Etiketler

slmlar..nejat bey bende sizin aracınızın kan kardeşi olan Tucson kullanıcısıyım..bu iki arac ufak tasarım farklarından hariç herseyiyle aynı diye biliyorum..oyuzden deneyimlerinize ve tavsiyelerinize ihtiyacım var..

slmlar kusura bakmayın msjınızı yeni gördüm aracınız hayırlı olsun yukarıda aracın bir çok özelliğinden bahsetmiştim merak ettiğiniz bir konu varsa sorabilirsiniz.

benim en cok merak ettiğim 4X4 çekiş sistemi...bildiğiniz gibi 40km hızdan sonra otomatik olarak 4x2 moduna geciyor..bu sistemin mantıgı nedir..ve artıları eksileri nelerdir...cvplarınız için tesekkurler..

Bu sistemin asıl mantığı yakıt tasarufu sağlamasıdır :smiley: ayrıca 40km den sonra tucsonda varmı bilmiyorum ESP 4 tekerede müdahale ederek tork aktarımı sağlıyor.Biliyorsunuz 40 km ye kadar borg warner çekiş sistemi çekiş kaybı yaşandığında yere en sağlam basan tekere güç aktara biliyor 4wd tuşuna bastığınızdaysa sistem 40km ye kadar %50 %50 kilitleniyor birde bu sistemin mantığı arazide düşük hızlarda araç kullanılmasıdır hafif arazide offroad yapacaksanız ağır arazi demiyorum maalesef araçlarımızda low devir yok ama yinede birçok parkurun üstesinden gelebilirsiniz.

tam anladıgım söylenemez ama yinede tesekkur ederim..tucsonda ESP ve TCS mevcut.."ayrıca 40km den sonra tucsonda varmı bilmiyorum ESP 4 tekerede müdahale ederek tork aktarımı sağlıyor" demişsiniz..yani 4wd tuşuna basıp 40km hıza kadar %50 %50..40km hızdan sonra ESP yardımı ile hangi tekere ne kadar güç lazımsa ona göre %desini mi belirliyor..yani AWD gibi bişey mi olmuş oluyor...kafanızı karıstırdım mazur görün beni..

Bakın bizim araçlarımızda awd yok sadece 40km ye kadar 4wd buda 4wd lock açıkken ön ve arka akslar çekişi %50ye kilitliyor 4wd lock kapalıyken 40km ye kadar ön %90 arka %10 gibi bir çekiş sistemiyle hareket ediyoruz çekiş kaybı başladığındaysa sistem kendini otomatik ayarlıyor sizin asıl merak ettiğiniz ESP sistemi espli bütün araçlarda olduğu gibi seyir halinde hangi hızda olursanız olun sensörler vasıtasıyla tekerleklerin dönme hızlarını hesaplayıp aracın kaymasını savrulmasını önler.Aracınızda kaygan bir zeminde mesala buzda şu denemeyi yapabilirsiniz ESPli ve ESP off konumunda kalkış yapın,esp kapalıyken patinaj yaparsınız bu bazen yeri kazımak lastiklerin tutunabileceği zemine ulaşabilmesi için faydalı olabilir esp devredeyken kayan boşa dönen tekere esp fren uygulayacağından tork tcs sayesinde tutunabilen tekere aktarılır böylece daha rahat bir sürüş elde edersiniz.Birde bizim araçlarımız 40km den sonra tamamen önden çekişli olmuyor servite sormuştum %10 luk arakadan çekiş sürekli mevcut.Bu arada benimde bir sorum olacak aracınızdan memnunmusunuz beklentilerinizi ne kadar karşılıyor.

ilginiz ve cevaplarınız için çok tesekkur ederim...arac 2008 model nisan ayında alındı..normalde sedan bir arac ercih edicektik fakat turkiye yolları malum..aractan beklediğimiz bizi karda mahcup etmemesi ve hafif çamur arazide bizi uzmemesi...asfaltta ise çogu binek araca taş çıkaracak nitelikte..genel olarak memnunum..tek takıldıgım konu son hızı 180den ötesi yok..tabi yerden 20cm yuksekte olan bir arac için bu hız çok bile...tekrar tesekkur ederim..

2006 sportage var bendede bugune kadar hiçbir sorun yaşamadım!! her tur arazidede kullandım tabiki baba jeeplerle kıyaslamak yanlış olur ama şu yonüde kotu diyebileceğim bir ozelliğine rastlamadım. bu fiyata daha fazlası olmazdı..virajlara hızlı girdiğimde sorentolardan daha az savurduğu kesin!!

haklısınız eski kasa sorento kullandım şunu söyleyebilirimki yol tutuşu çok kötü..ucurumdan aşagı atıyordu az daha beni..bunun en buyk sebebi arkadan itişli olması galiba..ama yeni sorentolarda ESP eklenmiş ve virajlardaki yol tutusunu bir nebzede olsa iyileştirdiklerini söylüyorlar..önceden söylediğim gibi Tucsondan mucize beklemiyorum..sadece karda hafif çamurda bizi üzmemesi...

sanal ortamda biraz oynanmış sportage :smiley: belki birgün bunun gerçegini yapabilen bir türk çıkar :smiley:
Sportage

1996 model kıa sportege marka aracımın aps vren sıstemide arısa var fişini takınca çalışmıyor sorunu gideremedik yenisi yok serviste sökülüp tamir etme inkanı olurmu yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba arkadaşlar, epeyidir bakamamıştım yazılanlara, özlemişim.Yazılan konular genel olarak aynı sonuca yakın şeyler, hepimiz arazi araçlarına meraklıyız ve seviyoruz. Ben daha önce yazdıklarımı yinelemek istiyorum, arazide en iyi performansı hafif ve kısa şasili araçlar gösteriyor, tecrübe edeniniz çoktur mutlaka.1990-2008 arası 4 kez suziki samuraim oldu, çok basit ve teferruatsız bir araç, hiç arazide kalmadım, ben safranboluluyum, keltepe ormanlarında girip çıkmadığım yer kalmamıştır, orman işletmesinin araçlarının giremediği yerlerde dahil, hiç zorlanmadan agaç aralarından, kaya altlarından, derelerden, mutlaka bir geçiş buluyor samurai, insan bu araçla yola bile ihtiyaç duymuyor.Bu arada ben hala 2001 sportage kullanmaya devam ediyorum, ilk çalıştırmada duman atmasının dışında pek sorun yaşamadım(Motor yaptırmam dışında).

2000 Model Kia Sportage acil bilgi lütfen

Değerli Arkadaşlar,

Ben ingilizce öğretmeni Hakan Küçüker. 2000 model sportage almayı düşünüyorum(sizlerin anlattığı derecede ağır arazi koşulları için değil)şu an Ankara da 2 adet(120000 ve 189000 kmlerde) var aracın kaç kuruş yaktğıı ve sorunları ile ilgili bilgi verbilirseniz çok sevinirim. Dileyen arkadaş cep telefonumdan da ulaşabilir (505 740 10 70).İlgilenecek dostlara şimdiden teşekkürler. e-postam: hakan@ezgi.com

2005 model Sportage hakkında donanım olarak teknik bilgi bulabileceğim bir kaynak arıyorum.
Bu konuda yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.