Kia Sportage

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sportage Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 116,703

sportage

Nejat
Yer
ankara
herkese selam 2007 kia sportage 2000 crdi hakkında bilgisi olan varmı araçta otomatik 4wd sistemi ve konsolda arkayı ve önü %50 kilitleyen bir 4wd lock tuşu var 235 60 R16 orjinal lastiklerinide 215 70 R16 bfgoodrich allterrain lastiklerle değiştirdim biliyorum saf kan bi arazi aracı değil ama yinede deneyimli arkadaşların önerilerini almak istedim daha önceki aracım 1.8 lr freelanderdi hiç memnun değildim.

Etiketler
Ynt: Kia Sportage

Merhabalar , hoş geldiniz , aracınız hayırlı olsun , sportage i hiç tanımıyorum ama freelander 1.8 konusunda iyi yapmışsınız , kendisi gelmiş geçmiş en kötü LR olma ününe sahiptir. Tüm landrover servisleri bunlarla dolu, birnevi servislerin ekmek kapısı, memnun olanıda henüz duymadım.

Selamlar

araçlar bölümüne konuyu taşıdığınız için çok teşşekkür ederim böylece kia da bu bölüme dahil oldu.

kia sportage mi alalı 10 ay oldu memnunum aracımın çok fazla arazi iddiası yok ancak bfg at lastiklerle baya bi iş görüyor bu gün ankarada yoğun kar yağışı vardı lastiklerimide ilk defa karda denemiş oldum bfg all terrain at ler gayet başarılı dik bir yokuşu çıkarken 4wd kilidini bile açmadan tırmandım araçta traction controlde var tabi onunda faydası unutulmamalı.Sizlere zaman zaman aracımın özellikleri hakkında bilgi yazmak istiyorum bu araç hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere faydası olabilir sanırım.

Sn.sportage (adınızı bilmediğimden) bu araç hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi burada paylaşmak tüm 4x4 severler için memnuniyet verici olacaktır..
Aracınızın dizel oluşundan dolayı verdiği düşük devirdeki tork avantajı ile arazidede tatminkar bir sürüş elde edeceğinizi tahmin ediyorum..Kanınca lastik değişimi isabetli olmuştur..Daha dar ve yanaklı lastik seçmeniz arazidede performansı arttıracaktır..Şu anda sadece km.göstergeniz %2.8 daha yavaş gösteriyordur,onun haricinde ebatlar arasında büyük fark olmadığından sorunda yaşamazsınız...

Saygılar...

Çok teşekkürler uğur bey adım nejat hemen tanışma köşesine kendimi tanıtacağım.Söyledikleriniz çok doğru lastik değişiminin inanılmaz faydası var aracın orjinal 235/65 R16 kumho asfalt lastiklerinden sonra 215/70 R16 bfg allterrain at ler mükemmel dar taban geniş yanak lastiklerinde kalın dişleri sayesinde aracım 3cm civarında yükseldi orj.19,5cm şimdi yere en yakın yer 23cm civarında km göstergeme çok takılmıyorum zaten sürati sevmiyorum eskiden 170km olan azami hız şimdi 150,160km civarında bu hızıda zaten düz yolda otobanda bir kaç kez denedim dedim ya hızı sevmiyorum arkadaşlarada tavsiyem aşırı hız yapmamaları 4x4 ler için uzun yolda en ideal hız bence 100 110 km.tabi yeni nesil 4x4lere her nekadar bu araç 260 basıyo filan deselerde çok tehlikeli.

Kia sportage aracımı ilk önceleri marka ve düşük arazi performansı gibi ön yargılarla almıştım daha önce 2 yıl nissan terrano dizel 3yıl lr freelander 1.8 benzinli kısa bir sürede jeep cherokee 2.8 dizel kullandım ancak artan vergiler çıkan arızalar özellikle lr freelander 1.8 facia bir araç bu yüzden 0km bi 4x4 almaya karar verdim 4x4 derken tabi harbi bi 4x4 diil tabi ancak daha çok şehir içi işten eve markete pazara alışverişe kullanacağım için kia sportage de karar kıldım ancak offroad ve doğa sevgisi her zaman ağır bastığından izinli günlerimde kendimi bolu dağlarına yada ankara çevresinde yakın bölgelere atıyorum sadece lastik değişimiyle aracımın performansını büyük ölçüde artırdım.Kia gerçekten sorunsuz servisde bir çok markadan daha iyi en azından şimdilik öyle.Bu gün ankarada yine yoğun kar yağışı altında sabah işe gelirken hemen hemen yolların tamamı kar ve buzla kaplıydı abs fren sürekli devreye giriyordu benim içinde aracımı daha iyi deneme fırsatım oldu yine dik bir yokuşta durup 4wd kilidi açtım esp li ve esp siz kalkışlar denedim esp siz kalkış karda daha iyiydi esp açıkkende patinajı önlediğinden buzda sanıyorum daha iyi iş görüyor tabi kaygan zeminde virajlarda müthiş emniyet sağlıyor.Birazda aracın yol kullanımına bakarsak gerçekten sessiz ve konforlu uzun yolu çok keyifli 2000 crdi motor yeterli almadan önce motor çok zayıf aracı çekmiyor filan demişlerdi ben memnunum serviste clean power denilen bi cihaz takıldı motorla yakıt filitresi arasına %20 güç artışı olduğunu söylediler fiyatı sanırım 250 ytl tabi ben alırken bunu hediye ettiler motorun önceki performansı hakkında çok bilgim yok [orjinali 112bg 250 nm tork] şuan 130 140 bg civarında 300 nm de tork sağlıyor tabi 1800dd Uğur beyinde söylediği gibi düşük devirdeki tork arazide çok yardımcı arkadaşlar affınıza sığınarak çok konuştum kusura bakmayın.Şimdilik hoşçakalın.

merhabalar, konu arazi taşıtı olunca birkaç satır yazmak istedim, gözümü açtıgımdan beri jeep üzerindeyim ilk jeepimiz 1954 model Willysti,sonra 1956 model tuzla, uzun sürede suziki samurai kullandım bu 3 modelde gerçek anlamda arazi taşıtıydı, gitmem çıkmam yok bunlarda fakat çok yetersiz, konforsuz kaldılar artık.Şuan ben 2 yıl önce aldıgım 2001 model 2000 cc turbodizel intercooler motor bulunan Grand sportage kullanıyorum,tereddüt ederek aldıgım aracımdan şimdi çok memnunum.Hem fiyatlarının uygun oluşu, hemde hacim olarak oldukça geniş oluşu büyük avantaj.Kullanırken çok rahat davranabiliyorum, araç zaten çok saglam, birde parçasının ucuz oluşu ayrıca bir avantaj saglıyor.Dere tepe gezerken çaydan çamurdan geçerken çok sorun etmiyorum nereye vurdum neresi dagıldı diye.90-100 km. sabit hızda şehirlerarası tüketim 7 litre şehir içi 8.5-9 litre civarında,Abs klima sunroof olması ayrıca bir avantaj.Uzun yol seyir sürati 150 kilometreyi pek geçmiyor aslında en ideali 120 km.Arazide performansı iyi kışın karlı dag ve orman içi yollarda,arazide dik yokuşlarda zorlandıgı oluyor onuda çapraz zincir takarak çözüyorum, sag arka, sol ön tekere zincir takıyorum patinaj işini çözüyor.Saygılar sunuyorum.

Aracınızla ilgili düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim böylece tecrübelerinizdende faydalanıyoruz patinaj işini çapraz zincirle çözmeniz çok mantıklı.Bende 2007 sportage kullanıyorum tabi sizdeki bi önceki model daha sağlam ve araziye uygun bende kia markasına çok tereddütlü yaklaşmıştım daha önce bir çok markanın suv unu kullanma şansım oldu çıkardığı arızalar ve bakım masrafları inanılmazdı.

Merhaba suv konusunda türkiye baya bir suv çöplügü haline geldi. Aslında araç alırken ne amaçla kullanılacagı önemli ben yaklaşık 25 yıldır jeep kullanıyorum ama hiç kar tipi lastik almadım, çünkü sürekli kar yagan bir ülkede yaşamıyoruz 3-5 sefer lazım olacak diye asfaltta bütün kış lastik ugultusu çekmek iş degil bana göre, zaten normal yol şartlarında lazım olmuyor zorlu dag yollarındada istepnenin altındaki zincir her zaman sigortam oluyor.Toyota Rav4 tebenzinli jeeplerin içinde saglam ve ekonomik bir araç 2001 modeli vardı bende 3 yıl kullandım yag degişiminden başka hiç masrafı olmuyordu ama yakıt masrafı konusunda dizel benzinliye kıyasla daha ekonomik.

selam arkadaşlar kia sportage konusunda burada bir hayli kullanan var ama kime soruyorsak memmun değil ama yinede insanlar doğuda bir birlerine bakarak evlerini yıkıyor,doğuda birileri bir şey almayı versin hemen ardından herkes koşuşturarak oraya doğru yönelir.Hele biraz kar yağsın aracın her tarafı bir birine karışıyor,virajlarda savuruyor, bende hem 110 defender var ,hemde freelander td 4 var çok memnunum.VAN gibi kar çok yağan bir şehirde daha hiç zincir kullanmadım.Benim bir arkadaşımda kia sportage gönül vermişti ama onu bu işten caydırmayı başardım ve sonuç olarak RANGE ROVER 3.0 TDİ aldırdım.

Sn.Servetinsel
R.Rover, Sportage'ın 3 katı fiyata sahip. Nasıl karşılaştırabilirsiniz ki ?Aynı segmentin aracı değil ki..
Ben yorumunuza katılamıyorum...

uğur bey çok haklısınız fiyat limitimiz olmasa her halde az çok hangi araca bineceğimiz bellidir.Burda benim sportage seçmemin en büyük nedeni fiyattır ve Okm bi araca binebilmektir asla arazi aracına filan biniyorum diyede iddiam yok benim aracım bir suv sadece yaşam tarzıma biraz ayak uydurmasıdır o kadar, zaten arkadaşlar sağ olsunlar hafta sonları benim sportageyi gittiği yere kadar götürüp sonra gerçek arazi araçlarıyla devam ediyoruz yola, sonra şehir hayatı evden işe market ve çarşı alışverişleri ailecek gidilen misafirlikler şehir içinde kar buz yağmur çamur çukur kaldırım tümsekler işte burda iyi bir suv hele birde tc kontrol ve 4x4 kilidiniz varsa deymeyin keyfine haa ben lastik uğultusunada katılmıyorum bir suva biniyorsanız en azından at logolu lastikleriniz olmalı ben bfg at lerimden çok memnunum

Selamlar, eger jeepleri fiyatına göre kıyaslarsak 100 euroluk bir jeepi, arazide, kış şartlarında ve yolu olmayan ormanlık alanlarda 5000 liraya alacagınız lada niva, suziki samurai(bu araç 1300 motor olmasına ragmen),yada orjinal motoru üzerinde olan bir tuzla jeep beş kere bozar, nal toplatır.He eger bahsettiğimiz konfor, güven, sürüş rahatlığıysa fiyatla doğru orantılı olarak arttığı bir gerçek.Sportageın yeni kasasını kullanmadım bende daha öncede belirttiğim gibi 2001 model grand sportage var, sadece asfaltta kar ve buzda iyi oldugu fikrine katılmıyorum, küçümsenmiyecek kadar arazidede performanslı bir araç. Dediğim gibi çok zorlandığında ihtiyaç duyacagı teknik ekipman destegini saglarsanız (kar tipi lastik,çivili lastik yada zincir)asla çamurda yada karda kalmazsınız. Yeni modellerinde varmı bilmiyorum ama benim aracımda var, low devir arazi vitesinde karnı çamurda olan araç yırta yırta gidiyor buda ancak bukadar yapar daha ne yapsın.Arazide en iyi performans kısa şasi ve hafif jeeplerde olduguna inanıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri