Kia Besta 4x4'e Nissan Bd 30 Motor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orgasmatron Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,715

orgasmatron

Zirve
Merhaba cümleten; kia besta 4x4 sahiplerinin mağdur oldukları bir konu vardır, üzerindeki 2200 cc dizel motorlarının güçsüzlüğü ve dayanıksızlığı, aslında bu konudan mağdur olanlar sadece besta sahipleri değil mazda e 2200, b 2200 sahipleri de sonuç itibariyle bu araçlar aynı platform olduğu için ve hepsi mazda nın perkinsten 80 li yılların başında lisansını satın aldığı s2 motorların mazda tarafından üretilen r2 motorlarını kullanıyor ve sorun da burada başlıyor.
Ab9d3016129ef85e28dd0b79dd68cd5a

119fcd2c47900a4930992fb8dd055bfb

Kia lar bilindiği gibi ülkemize ilkin ihlas motor tarafından getirilmişti, bu araçlar mazda e 2200 panelvanın lisans altında kia tarafından üretilmiş klonu aynısının tıpkısı sadece ön farları ve panjurunun değişmiş hali.

Aed35da818dde5b54a577e1e62a7c31c

F74b028b4cc1920660b779d2f5445718

Kia 70 li yıllarda Mazda ve Ford un fason üretimini yapan Korenin en eski otomotiv firması, teknoloji yi doğrudan Mazda dan temin etmiş, hyundai da mitsubishi den. Kia sportage 1. Jenerasyonda mazda bongo (mazda e 2200, Ford ecovan) alt yapısını kullanılarak yapılan bir arazi aracı, difransiyeller ve şanzıman kia besta 4wd, mazda b 2200 ile aynı.

Besta 4wd üzerindeki R2 motorları normal bestadakilerden 4 hp daha kuvvetli ama 72 hp, ve tork değerleri de 140 Nm çıvarında bu 4wd ler ambulans serisi olarak üretilmiş araçlar ön yürüyen 4wd oldukları için haliyle normal bestalardan ve e 2200 lerden farklı ve Kore tarafından belirli miktarda Türkiye ye ambulans olarak hediye edilmiş, Kızılay da bunları kullanmış motorlar sorun çıkarmış orada burada ihale ile satılmışlar

İhaleden alan vatandaşlar motorları yaptırmış olmamış yine yaptırmış ve ben gibi bu işten yılmış ve ne yapsak ki düşünmeye başlamış....

Aracın motoru benden önceki sahibi tarafından yapılmıştı ben aldığımda da bir kara duman ve yokuşta bir bayılma 3. viteste yokuş çıkmama bayılma 2. Vitesde de bağırma, kara duman ve hararet olayı oluyordu yani araba sanki 2.5 takviye istiyordu. Düz yolda 120 gören araç rampa da 30 a düşüyordu arazide 1. Viteste güzel işler yapıyor ama ivmelenme ve güç isteyen isteyen işlerde boğuluyordu.

Aracın motoru bozulsa da değiştirsem diye düşünürken 10 numara yağ koymamla birlikte planları öne almam gerekti (araç 10 numara yakmıyor arkadaşlar denemeyin) motor yatak sardı.

Motor değiştirmek için Dünya da okumadık mazda forumu bırakmadım, İngilizce, Rusça, lehçe, Korece Japonca forumlar da hep bu motordan kurtulma niyeti olmakla beraber bunun nasıl yapılacağına ilişkin bilgi ya da yapan birileriyle karşılaşmadım temel sorun araçtaki arazili mazda şanzımanın (kodunu da bulmuştum unuttum) baskı balata muhafazasının ayrılmıyor olmasıydı mazda yekpare bir şanzıman yapmış ve bunu r2 motorlarda kısaca r serisi (r2, rf) motorlarda kullanmıştı.
C5fb3a2ec962a1424681cb821ffe8f0f

2200cc den sonra mazda da motorların kifayetsizliğinden ilkin 2600cc b2600, ve ardından 2500 cc motorlara geçmiş, (bt 50, Ford ranger) ve şanzımanı da değiştirmişti.

Şanzımanın muhafazasına en fazla benzeyen araç mitsubishi L 300 delicaydı yani pajero 1 ve 2 jenerasyon ve fakat bu araçların ve hyundai h 100 üzerindeki 2500cc motor da yine güçsüz ve çok yakıt tüketen mitsubishi 4d56 kodlu motordu, her ne kadar iyi motor iyi motor dense de atmosferikleri 80 hp çıvarında turbolusu da narin ve çok yakıt tüketen motor olduğu için bu motoru koymaktan vazgeçtim

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Etiketler
Şanzımanın hiçbir motora uyumlu olmadığını anlamamla beraber çaresizlikten acaba motoru toplasam mı diye düşünmeye başladım, r2 nin turbolu versiyonu yok var diyene de inanmayın turbolu motor rf kodlu motor ve 2000 cc ve sadece 1. Jenerasyon kia sportage lerde bulunuyor oda ülkeye çok nadir gelmiş çıkması da yok zaten almaya da gerek yok 80 hp, r2 motorun 1998 2002 yıllarında mazda e 2200 lerle gelen versiyonlarında çelik piston yatak kullanılmış bundan alalım ya da bu piston takımlarıyla rektifiye edeyim diye düşündüm fakat Rus forumunda r2 lerin turboya gelmediği hali hazırdaki hararet ve kapak çatlatma problemlerinin daha da artarak ortaya çıktığını okudum caresizlik büyüyordu.

Motorla beraber şanzımanı değiştirmek akıllara geldi fakat panelvanlarda vites kulesi geri de vites kolu da motorun önünde olduğu için panelvana uyacak bir şanzıman yoktu yani ne edip edip kendi şanzımanına motor uydurmamız lazımdı ayrıca motor bölümü de bu araçlarda dar olmasından mütevellit motor ne genis ne uzun ne de yüksek olmalı, kartel de ön dingile deymemeliydi, mazda b 2600 lardaki motor fazla uzun ve yüksekti olmadı, her ihtimal mitsubishi motoruna çıkıyordu, mazda b 2600 a bu motoru atan bir amerikalı vardı,

https://www.4btswaps.com › sho...
Web sonuçları
Mitsubishi 4D56T into Mazda B2600i swap. - 4BT Swaps

Motorun karteri de uyumsuzdu

A82b33706580c0fd57f8cb19446f64f4

Bu şekilde 1 yıldan fazla bir süre arabayı motorsuz şekilde yatırdım, sonra imdadıma gariban defendercıların, çilekeş motoru BD 30 yetişti

Kromodi Ahmet Abinin dükkanda uğradığım bir sıra, unimog portallarından buggy yapmakta olduğunu gördüm, buggye koyduğu motor ilk anda dikkati çekti mazda R2 motora tip olarak çok benziyordu, baktım motor kapağında nissan yazıyor, abi bu neyin motoru derken bu forumda önceden okuduğum BD 30 motoru olduğunu öğrendim, 3000 cc olmasına rağmen hatları ufak terli toplu bir motordu ve yağ karteli de geri de idi.

Konya ya bir seyahat motoru pick upa atıp getirdik, kia dan çıkan klima ve direksiyon pompasını üstüne taktık, ilk gelen baskı balata muhafazası döküm idi, bizdeki şanzıman aliminyum, aliminyum muhafaza istedik oda geldi, BD muhafazasının arkasını bizim şanzımanın başını kestik kaynaklandık, prizdrek şanzımanın orjinal prizdireğini kullandık işlem bitti bayramdan sonra yerleştirip gazlayacağız şimdilik bu kadar
D5268231a59840609dca66a95b86b6b2
2ff32585130d6341a975a0eb0dc20a71
2155f7fd5f5d4de73f628446e0f923b3
298d89d40390fd08e597c9fecddc0c72
20f41d3f4ae48acb54223af9ffc73504
B9279e32d3783ee7587ab510401e93c7

Çok güzel bir anlatım ve bilgilendirme olmuş teşekkürler.
Tşk ederim sadece baştan sona yaşananları kısaca derledim.

Bu şekilde paylaşım yaparken insanlar işi yaparken tercihlerin sebeplerini açıklamıyor, mesela şu lastiği aldık taktık, şu şekilde modifiye yaptık gibi paylaşımlar ama neden sebebi yok,

Yabancılar özellikle Ruslar forumlarında deli paylaşımlar yapıyorlar örneğin lsd şu şu oluyor, bu şu olmuyor çünkü şu yıldan sonra araçlarda şu şu değişik diyorlar bilgi paylaşıyorlar, bizde ise maşallah inşallah, takip, kazasız belasız....) Facebook zaten tam facia

BD 30 motor atmak için çok uygun. (japon grupları çok iyi)
defendarların bunu kullanması bmc nin önceden bu yana İngiliz menşeli şanzıman kullanması prizdirekten işlem yapılıyorsa bence defender için iyi bir tercih değil, şanzıman muhafazasının uyması değil prizdireğe işlem yapmadan takmak asıl önemli olan diye düşünüyorum

BD 30 da kayış, zincir yok çark sistemi var o yüzden derli toplu 3000 cc olmasına rağmen uzun değil kısa bir motor, ön tarafta kayış rulman kalabalığı olmadığı içi, kasnakta kayış için 3 adet yer var iyi yani her şeye gelir,

Son düzenleme:

şanzıman kulağı sorunu vardı Tüm Türkiye'yi taradım Mazda Avrupa'ya sordum yok yok varsa da Japonya'da 1 kulak 750 tl olunca iş başa düştü...
Cc89bf1bb41832efbd29b9cbf153f0df
6758a2aaac83d50dc5e530f21cecc23b
51685985d77b0a07e220f06c26fce102

harika paylaşım olmuş tüm satırları zevkle okudum. bir kia besta 4x4 bulursam ikinci işim bd 30 motoru almak olacak ve sonrasında size tekrar yazıcam:smiley: elinize sağlık

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR